www.tvfreak.cz
>
>
>
>
>
>
>

iDTV pro HDTV - jaká je dnes nabídka?

iDTV pro HDTV - jaká je dnes nabídka?
, , článek
Téměř každý v současnosti řeší otázku, jak přejít z analogového na digitální televizní vysílání. V minulém článku jsme se věnovali přídavným zařízením (set-top boxům) a dnes nahlédneme na tzv. iDTV. Co si pod touto zkratkou představit? Jaká je v tomto ohledu aktuální situace na našem trhu? Nejen na tyto otázky najdete odpověď v následujícím textu.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. iDTV pro HDTV - jaká je dnes nabídka?
  2. Panasonic, Philips, Pioneer
  3. Sharp, Sony
reklama
V naší únorové tematické příloze "HDTV/DVB-T" se věnujeme problematice digitálního televizního příjmu s důrazem na vysílání ve vysokém rozlišení. Na úvod bychom rádi zopakovali, že HDTV 720p může dosahovat rozlišení 1 280×720 px (25 FPS) a HDTV 1080i 1 920×1 080 obrazových bodů při 50 FPS. Formát obrazu je u obou stejný, a to 16:9. Ostatně tento poměr stran je stále častěji skloňován také ve spojitosti s klasickými LCD monitory pro výpočetní techniku. Je tedy velmi pravděpodobné, že stávající 16:10 zůstane okrajovou záležitostí.
- Vizuální rozdíly mezi 720p a 1080p (pro zvětšení klikněte na konkrétní obrázek) -

High-Definition je spojováno především s kvalitnějším a věrnějším obrazem (zvukem) na takové úrovni, jaká tu v minulosti "nebyla". Scéna v tomto televizním standardu je oproti klasické normě PAL realističtější a nabízí divákovi bezprostřední zážitek. Jedna věc je rozlišení, druhá způsob, kterým je obraz zapisován a zobrazován na obrazovce. U prokládaného formátu (značí se i) je zobrazovací jednotka zaplněna ve dvou fázích - nejprve lichými a potom sudými řádky. Využívá se zde nedokonalosti lidského oka, které tak rychlý pohyb nerozpozná.


- Jeden pixel, dva pixely, tři... -

Progresivní signál (písmenko p) je pokročilejší, protože zapisuje obsah dat najednou. Všechny detaily jsou viditelné v jednom časovém okamžiku. Za nejpokročilejší formu vysokého rozlišení se považuje označení 1080p. Ruku na srdce, jedná se o zcela zásadní krok vpřed. Povědomí obyčejných lidí ohledně probíhajícího procesu digitalizace je v současnosti na dobré úrovni, a to díky mnoha skutečnostem. Ze všech stran vnímáme masivní mediální kampaň, relevantních internetových zdrojů je také hodně a tak bychom mohli pokračovat dále. Nabízí se otázka, jaké vybavení potřebuji, abych mohl výše uvedenou normu sledovat?


- Prokládaný signál (iluze zobrazování plných 50 FPS) -


- Progresivní signál -

Minule jsme si podrobně vysvětlili problematiku přídavných zařízení (tzv. set-top boxů) a uvedli jsme si jednotlivá technická provedení. V případě, že si nechcete pořizovat další "krabičku", můžete si zakoupit integrovaný digitální televizní přijímač (iDTV či IDTV). Jedná se o přístroj, jenž je schopný přijímat digitální a většinou i analogové TV pozemní vysílání - je v něm přímo integrovaný modul DVB-T/S/C. Odpadá tím i přítomnost druhého dálkového ovladače.


- iDTV by Samsung -

Analogií mohou být například DVD rekordéry. Starší typy potřebují k příjmu DVB-T vlastní (externí) set-top box. Nyní prodávané kusy mají již často digitální přijímač vestavěný. A když bychom šli ještě dále, vybrané modely umožňují záznam na interní pevný disk v řádech stovek GB. U televizorů také nic neobvyklého (iDTV PVR). Vlastnostmi se tedy příliš od STB neliší, výhodou je vyšší komfort obsluhy pro uživatele. Slabší stránkou mohou být menší užitné vlastnosti - doplňkové funkce televizního přístroje etc.


- Dreambox DM-8000 HD PVR DVD -

V tabulce pod textem nabízíme letmé srovnání kladů a záporů týkajících se iDTV. Pokud bychom uvažovali situaci, kdy by televizor nedovoloval příjem analogové TV respektive DVB-S, sluší se mezi záporné stránky ještě doplnit, že DVB-T poskytuje mnohem menší výběr stanic než je tomu u jiného způsobu příjmu.

iDTV
Není potřeba set-top box (kabely, dálkové ovládání)
Vysoká pořizovací cena
Uživatelský komfort - vše v jednom přístroji
Malý výběr iDTV PVR
Příležitost pořídit si plochou širokoúhlou TV
Složitost výběru nového přístroje
Odpadají investice do budoucna
Příjem DVB-T není dosud všude
Sofistikovanější EPG
Ikona Odkaz na databázi

HD Ready, Full HD, HDTV - v čem je rozdíl?


High-Definition může mít mnoho podob a důkazem tohoto tvrzení jsou jednotlivá loga pod textem. Najdeme je většinou na odpovídajícím televizním přístroji. Mají nějaký význam a existují nějaká pravidla pro jejich používání? Zcela jistě ano. HD Ready nabízí minimální rozlišení 720 řádků pro zobrazení obsahu ve vysokém rozlišení. Takto označený TV přijímač musí být širokoúhlý v poměru 16:9 a musí disponovat možností analogového a digitálního připojení (HDMI).

Nativní rozlišení televizoru je zpravidla 1 366×768 obrazových bodů, ale možné jsou i 1 024×768 a 1 280×720 pixelů. Umí přijímat standard HDTV 720p i HDTV 1080i. U něj však dochází k přepočítání a kvalita výsledného zobrazení je nižší. Oproti klasické normě PAL je ovšem podstatně lepší. Posledním charakteristickým znakem je nižší cenová hladina.Full HD alias HD Ready 1080p zobrazuje obsah 1080i a také 1080p bez jakéhokoliv zkreslení. Panel splňuje minimální požadavky předchozí normy a navíc disponuje nativním rozlišením 1 920×1 080 px. To má za následek zobrazení jemnější detailů i na velkých úhlopříčkách. Obraz je ostřejší, barvy živější. Obsah lze reprodukovat při různých snímkových frekvencích (24, 30, 50 a 60 Hz). S touto technologií si ovšem budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.Konečně logo HDTV zahrnuje kromě požadavků HD Ready i digitální tuner přímo v televizoru (DVB-T, DVB-S, DVB-C, DMB-T/H v Číně, ATSC v USA nebo ISDB v Japonsku). To v praxi znamená, že nebudete pro příjem digitálního vysílání potřebovat externí set-top box. Měli bychom ještě zdůraznit, že DVB-T nezaručuje kvalitu HDTV. Přívlastek 1080p doplňuje informaci, že se jedná o tuner s dekodérem H.264/MPEG-4 AVC.A přesně o tento segment nám dnes jde. Nahlédli jsme proto do nabídek širokého spektra výrobců (Hitachi, JVC, LG Electronics, Panasonic, Philips, Pioneer, Samsung, Sharp, Sony, Toshiba), abychom zjistili, jaké jsou v současnosti možnosti na českém trhu. Jelikož je tento typ zařízení u nás relativní novinkou, informace o nových produktech (a zejména MPEG-4 DVB-T tunerech v nich obsažených) nejsou zcela dostatečné. Z toho důvodu došlo také na oslovení produktových manažerů jednotlivých zástupců.Abychom odpověděli na jednu z hlavních otázek v úvodu tohoto článku, musíme napsat, že iDTV pro HDTV se objevují stále častěji. V drtivé většině případů se s podporou dekodéru pro vysoké rozlišení (H.264/MPEG-4 AVC) počítá u nově vyráběných modelů. Hitachi a JVC v sobě aktuálně nesou DVB-T "pouze" s dekodérem MPEG-2 pro SD kvalitu. Celkem rozšířené jsou tzv. TWIN PVR přijímače s vestavěným pevným diskem a dvojicí modulů. Společnosti LG Electronics a Toshiba také nemají k dispozici televizory s podporou MPEG-4. Výrobce Samsung chystá uvedení nových přijímačů v dubnu letošního roku. TV s dekodérem MPEG­4 má v nabídce v řadách A956, A856, A756 s úhlopříčkou obrazu vyšší jak 32" (80 cm). Přesněji jde o modely LE40A756, LE46A756, LE52A756, LE40A856, LE46A856, LE52856, LE46A956 a LE55A956.Zbývají společnosti jako Panasonic, Philips, Pioneer, Sharp a zejména Sony - ty se uvažovanými výrobky pochlubit mohou a není jich zrovna málo. Stručný výčet několika televizních přijímačů s integrovaným digitálním tunerem pro vysoké rozlišení je tudíž obsahem následujících kapitol.
reklama
Nejnovější články
Netflix v prosinci 2020: nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v prosinci 2020: nové seriály a filmy z originální produkce
Vánoce jsou za rohem a Netflix do své nabídky přidává spoustu svátečních novinek. Kromě toho pokračuje čtvrtou částí seriál Sabrinina děsivá dobrodružství a nechybí ani filmová novinka s Georgem Clooneym.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Britský sekretář chce, aby Netflix označil seriál The Crown jako fikci Britský sekretář chce, aby Netflix označil seriál The Crown jako fikci
Velmi úspěšný seriál The Crown (Koruna) od Netflixu z prostředí britské královské rodiny se nesetkal s velkým pochopením u britské vlády. Kulturní sekretář by chtěl, aby Netflix označil seriál jako fikci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
První QD-OLED TV možná přinese Sony. Samsung chce panel použít v monitorech První QD-OLED TV možná přinese Sony. Samsung chce panel použít v monitorech
Ani podle posledních spekulací neplánuje Samsung použít své panely QD-OLED v televizorech. Místo toho by mohl technologii využít v PC monitorech. Zároveň bude panely QD-OLED dodávat konkurenci.
29.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Xiaomi připravuje levný 4K laserový projektor Xiaomi připravuje levný 4K laserový projektor
Xiaomi brzy představí laserový projektor pro domácí kino, který by měl změnit trh. A to hlavně díky ceně, která bude nižší než v případě aktuálních modelů od konkurence. Co nabídne Xiaomi Mi 4K Laser Projector 150?
29.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Trh s televizory roste, Samsung slaví rekordní tržní podíl Trh s televizory roste, Samsung slaví rekordní tržní podíl
Navzdory nepříznivým předpovědím nakonec celosvětový trh s televizory výrazně roste, patrně kvůli vyšší poptávce po domácí zábavě. A slavit může především Samsung, který z hlediska příjmů zaznamenal rekordní čtvrtletí. 
29.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik