Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

iDTV pro HDTV - jaká je dnes nabídka?

11.2.2009, Michal Koláček, článek
Téměř každý v současnosti řeší otázku, jak přejít z analogového na digitální televizní vysílání. V minulém článku jsme se věnovali přídavným zařízením (set-top boxům) a dnes nahlédneme na tzv. iDTV. Co si pod touto zkratkou představit? Jaká je v tomto ohledu aktuální situace na našem trhu? Nejen na tyto otázky najdete odpověď v následujícím textu.
Kapitoly článku:
  1. iDTV pro HDTV - jaká je dnes nabídka?
  2. Panasonic, Philips, Pioneer
  3. Sharp, Sony
V naší únorové tematické příloze "HDTV/DVB-T" se věnujeme problematice digitálního televizního příjmu s důrazem na vysílání ve vysokém rozlišení. Na úvod bychom rádi zopakovali, že HDTV 720p může dosahovat rozlišení 1 280×720 px (25 FPS) a HDTV 1080i 1 920×1 080 obrazových bodů při 50 FPS. Formát obrazu je u obou stejný, a to 16:9. Ostatně tento poměr stran je stále častěji skloňován také ve spojitosti s klasickými LCD monitory pro výpočetní techniku. Je tedy velmi pravděpodobné, že stávající 16:10 zůstane okrajovou záležitostí.




- Vizuální rozdíly mezi 720p a 1080p (pro zvětšení klikněte na konkrétní obrázek) -

High-Definition je spojováno především s kvalitnějším a věrnějším obrazem (zvukem) na takové úrovni, jaká tu v minulosti "nebyla". Scéna v tomto televizním standardu je oproti klasické normě PAL realističtější a nabízí divákovi bezprostřední zážitek. Jedna věc je rozlišení, druhá způsob, kterým je obraz zapisován a zobrazován na obrazovce. U prokládaného formátu (značí se i) je zobrazovací jednotka zaplněna ve dvou fázích - nejprve lichými a potom sudými řádky. Využívá se zde nedokonalosti lidského oka, které tak rychlý pohyb nerozpozná.


- Jeden pixel, dva pixely, tři... -

Progresivní signál (písmenko p) je pokročilejší, protože zapisuje obsah dat najednou. Všechny detaily jsou viditelné v jednom časovém okamžiku. Za nejpokročilejší formu vysokého rozlišení se považuje označení 1080p. Ruku na srdce, jedná se o zcela zásadní krok vpřed. Povědomí obyčejných lidí ohledně probíhajícího procesu digitalizace je v současnosti na dobré úrovni, a to díky mnoha skutečnostem. Ze všech stran vnímáme masivní mediální kampaň, relevantních internetových zdrojů je také hodně a tak bychom mohli pokračovat dále. Nabízí se otázka, jaké vybavení potřebuji, abych mohl výše uvedenou normu sledovat?


- Prokládaný signál (iluze zobrazování plných 50 FPS) -


- Progresivní signál -

Minule jsme si podrobně vysvětlili problematiku přídavných zařízení (tzv. set-top boxů) a uvedli jsme si jednotlivá technická provedení. V případě, že si nechcete pořizovat další "krabičku", můžete si zakoupit integrovaný digitální televizní přijímač (iDTV či IDTV). Jedná se o přístroj, jenž je schopný přijímat digitální a většinou i analogové TV pozemní vysílání - je v něm přímo integrovaný modul DVB-T/S/C. Odpadá tím i přítomnost druhého dálkového ovladače.


- iDTV by Samsung -

Analogií mohou být například DVD rekordéry. Starší typy potřebují k příjmu DVB-T vlastní (externí) set-top box. Nyní prodávané kusy mají již často digitální přijímač vestavěný. A když bychom šli ještě dále, vybrané modely umožňují záznam na interní pevný disk v řádech stovek GB. U televizorů také nic neobvyklého (iDTV PVR). Vlastnostmi se tedy příliš od STB neliší, výhodou je vyšší komfort obsluhy pro uživatele. Slabší stránkou mohou být menší užitné vlastnosti - doplňkové funkce televizního přístroje etc.


- Dreambox DM-8000 HD PVR DVD -

V tabulce pod textem nabízíme letmé srovnání kladů a záporů týkajících se iDTV. Pokud bychom uvažovali situaci, kdy by televizor nedovoloval příjem analogové TV respektive DVB-S, sluší se mezi záporné stránky ještě doplnit, že DVB-T poskytuje mnohem menší výběr stanic než je tomu u jiného způsobu příjmu.

iDTV
Není potřeba set-top box (kabely, dálkové ovládání)
Vysoká pořizovací cena
Uživatelský komfort - vše v jednom přístroji
Malý výběr iDTV PVR
Příležitost pořídit si plochou širokoúhlou TV
Složitost výběru nového přístroje
Odpadají investice do budoucna
Příjem DVB-T není dosud všude
Sofistikovanější EPG
Ikona Odkaz na databázi

HD Ready, Full HD, HDTV - v čem je rozdíl?


High-Definition může mít mnoho podob a důkazem tohoto tvrzení jsou jednotlivá loga pod textem. Najdeme je většinou na odpovídajícím televizním přístroji. Mají nějaký význam a existují nějaká pravidla pro jejich používání? Zcela jistě ano. HD Ready nabízí minimální rozlišení 720 řádků pro zobrazení obsahu ve vysokém rozlišení. Takto označený TV přijímač musí být širokoúhlý v poměru 16:9 a musí disponovat možností analogového a digitálního připojení (HDMI).

Nativní rozlišení televizoru je zpravidla 1 366×768 obrazových bodů, ale možné jsou i 1 024×768 a 1 280×720 pixelů. Umí přijímat standard HDTV 720p i HDTV 1080i. U něj však dochází k přepočítání a kvalita výsledného zobrazení je nižší. Oproti klasické normě PAL je ovšem podstatně lepší. Posledním charakteristickým znakem je nižší cenová hladina.



Full HD alias HD Ready 1080p zobrazuje obsah 1080i a také 1080p bez jakéhokoliv zkreslení. Panel splňuje minimální požadavky předchozí normy a navíc disponuje nativním rozlišením 1 920×1 080 px. To má za následek zobrazení jemnější detailů i na velkých úhlopříčkách. Obraz je ostřejší, barvy živější. Obsah lze reprodukovat při různých snímkových frekvencích (24, 30, 50 a 60 Hz). S touto technologií si ovšem budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.



Konečně logo HDTV zahrnuje kromě požadavků HD Ready i digitální tuner přímo v televizoru (DVB-T, DVB-S, DVB-C, DMB-T/H v Číně, ATSC v USA nebo ISDB v Japonsku). To v praxi znamená, že nebudete pro příjem digitálního vysílání potřebovat externí set-top box. Měli bychom ještě zdůraznit, že DVB-T nezaručuje kvalitu HDTV. Přívlastek 1080p doplňuje informaci, že se jedná o tuner s dekodérem H.264/MPEG-4 AVC.



A přesně o tento segment nám dnes jde. Nahlédli jsme proto do nabídek širokého spektra výrobců (Hitachi, JVC, LG Electronics, Panasonic, Philips, Pioneer, Samsung, Sharp, Sony, Toshiba), abychom zjistili, jaké jsou v současnosti možnosti na českém trhu. Jelikož je tento typ zařízení u nás relativní novinkou, informace o nových produktech (a zejména MPEG-4 DVB-T tunerech v nich obsažených) nejsou zcela dostatečné. Z toho důvodu došlo také na oslovení produktových manažerů jednotlivých zástupců.



Abychom odpověděli na jednu z hlavních otázek v úvodu tohoto článku, musíme napsat, že iDTV pro HDTV se objevují stále častěji. V drtivé většině případů se s podporou dekodéru pro vysoké rozlišení (H.264/MPEG-4 AVC) počítá u nově vyráběných modelů. Hitachi a JVC v sobě aktuálně nesou DVB-T "pouze" s dekodérem MPEG-2 pro SD kvalitu. Celkem rozšířené jsou tzv. TWIN PVR přijímače s vestavěným pevným diskem a dvojicí modulů. Společnosti LG Electronics a Toshiba také nemají k dispozici televizory s podporou MPEG-4. Výrobce Samsung chystá uvedení nových přijímačů v dubnu letošního roku. TV s dekodérem MPEG­4 má v nabídce v řadách A956, A856, A756 s úhlopříčkou obrazu vyšší jak 32" (80 cm). Přesněji jde o modely LE40A756, LE46A756, LE52A756, LE40A856, LE46A856, LE52856, LE46A956 a LE55A956.



Zbývají společnosti jako Panasonic, Philips, Pioneer, Sharp a zejména Sony - ty se uvažovanými výrobky pochlubit mohou a není jich zrovna málo. Stručný výčet několika televizních přijímačů s integrovaným digitálním tunerem pro vysoké rozlišení je tudíž obsahem následujících kapitol.