Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Hybridní Česká televize dostane moderní teletext

12.12.2011, Pavel Zubatý, aktualita
V době gigabitového internetu to nemá klasická televize zrovna jednoduché. Ve dvou dekádách jí tak přibyla silná konkurence (např. zpravodajské portály nebo online streamy). Nástup Smart TV však předznamenal rychlou modernizaci pod hlavičkou HbbTV.
Jediná česká veřejnoprávní televizní společnost se snaží jít s dobou. Má k tomu přitom pádné důvody: Prvním nasnadě je celá škála různých zpravodajských portálů nebo blogů, na které Česká televize reagovala spuštěním vlastního internetového zpravodajství (podobně jako komerční stanice). Podobně tomu bylo v případě živého online vysílání a televizního archivu na stránkách ČT nebo tzv. mobilní aplikace. S rozvojem digitálního vysílání a nástupem Smart TV pak souvisí spuštění hybridního vysílání HbbTV. Jeho součástí je i Teletext HD, který má být důstojným nástupcem archaického teletextu (který "zamrzl" ve stylu 8bitového počítače).


Teletext v novém hávu vypadá jak webová stránka


Podle Věry Kvapilové, výkonné ředitelky Nových médií ČT, je HbbTV cestou, po které chce Česká televize jít. Jedná se totiž o hybridní platformu televize využívající mnohých služeb internetu, kterou navíc podporuje Evropská vysílací unie. Podle Kvapilové totiž může být médium televize ještě silnější, pokud se vhodně zkombinuje právě se službami internetu. První aplikací přitom má být už na jaře 2012 výše zmíněný Teletext HD, který bude distribuovaný pomocí satelitu.


...nabízí ale vylepšené funkce klasického teletextu, "stačí jen kliknout"


Moderní teletext bude možné zobrazit i bez připojení k internetu, uživatel se přitom ale ochudí o multimediální obsah (grafika, obrázky či videa). Postupně má přibývat dalších aplikací, které budou určeny pro různé sportovní události, jako je MS v ledním hokeji. K dispozici pak ale mají být i různé typy interaktivity, jako je např. hlasování v televizních anketách, různé statistiky, apod. Česká televize navíc už dříve ohlásila plány na napsání nových aplikací, které budou určené pro zpravodajský kanál ČT24 nebo televizní archiv iVysílání. K dispozici by tyto aplikace měly být během roku 2012.
Zdroj: ČT, BroadbandTVNews