Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Hrozí 4K televizorům osud 3D TV?

28.5.2013, Pavel Zubatý, aktualita
Po ztrátách způsobených 3D TV sází velké značky na úspěch nových 4K LCD TV. Podle analytiků ale může tuto technologii potkat stejný osud. Klíčové budou následující čtyři roky, během nichž se ukáže, zda je trh připraven na 4K TV.
Výrobci televizních obrazovek sází na úspěch Ultra HD (4K) LCD TV během následujících čtyř let. Analytici však varují, že tuto zobrazovací technologii může postihnout stejný osud jako 3D TV. Podle agentury IHS se letos má prodat až 943000 kusů 4K TV, přestože loni jich bylo jen 33000 kusů. Mnohem důležitější mají být následující dva roky, kdy se předpokládá nárůst na 7,1 milionů kusů v r. 2015. V roce to má být už 20,8 milionů televizí. A to ještě nebereme v potaz tzv. UHD-ready panely, které nejsou ničím jiným než levnou alternativou vyráběnou především čínskými značkami. Jenom v r. 2013 má být vyexpedováno 4 milionů jednotek těchto panelů.

Ředitel IHS pro průzkum displejů Sweta Dash upozornil na obavy v průmyslu, že 4K dopadne stejně jako 3D TV. Je to pár let, co 3D nastoupilo s ohromným humbukem. Mělo transformovat zážitek ze sledování televize. Místo toho byla 3D TV vytlačena na okraj zájmu. Jako důvod Dash uvádí vysokou cenu, nízké produkční výnosy a nedostatek 3D obsahu. Stejné faktory mohou vést k nízké poptávce a neúspěchu 4K.

Ve prospěch 4K svědčí podpora, které je novému standardu věnována. Výrobci televizorů (např. Sony) se aktivně prosazují o dostupnost 4K obsahu pro jejich zákazníky. Příští rok má být v Japonsku zahájeno vysílání ve 4K. Dokonce ani 4K kamera není takovou vzácností jako dřív. Využití kodeku HEVC umožňuje proudový přenos 4K po internetu a větší dostupnost takového obsahu. Růst má nastartovat i dostupnost low-endových 4K panelů taiwanských dodavatelů. Řada čínských značek slibuje 50“ 4K modely s cenou kolem 2000 $ (40000 korun).

Zdroj: HDTVtest