Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Holografické 3D TV už v roce 2017

18.11.2010, Tomáš Mejzlík, aktualita
S tímto tvrzením přišel tým výzkumníků z Arizonské univerzity, kterému se podařilo dosáhnout rekordní obnovovací frekvence hologramu. Dokázali vytvořit hologram, který se obnovuje každé dvě sekundy.
Holografie je technologie záznamu obrazu, která nenese pouze informaci o intenzitě světla odraženého od pozorovaného předmětu tak jako klasická fotografie, ale zaznamenává i fázi dopadu každého světelného paprsku. Pokud je zdroj světla v jednom bodě, tak paprsek dopadající na jeden konec předmětu, např. blíže zdroji, se odrazí o chvilku dřív, než paprsek dopadnuvší na vzdálenější konec předmětu. Pokud tuto informaci o časových rozdílech dopadu dostatečně velkého počtu paprsků zaznamenáme, jsme schopni rekonstruovat tvar původního předmětu. A přidáme-li k tomu informaci o intenzitě jednotlivých paprsků, potom můžeme rekonstruovat i barvy.Výzkumníci z Arizonské univerzity využili jako zdroj světla laser a zaznamenávali informace o fázi a intenzitě odražených paprsků šestnácti kamerovými systémy. Počítač pak zpracuje data a už v elektronické podobě je pošle dál. Posledním krokem je zobrazení zaznamenaného obrazu, k čemuž se využívá opět laserových paprsků dopadajících na plastickou obrazovku.

Před tím, než bude holografická technologie schopná promítat plnohodnotné videozáznamy, je třeba zapracovat na obnovovací frekvenci. Toho mají vědci v plánu dosáhnout použitím laseru s frekvencí v řádu gigahertzů namísto současných 50Hz paprsků. Pro komerční využití bude ještě nezbytné zvětšit zobrazovací plochu a zapracovat na zmenšení vybavení potřebného k rekonstrukci obrazu. Vědečtí pracovníci z Arizonské univerzity tvrdí, že odstranění veškerých neduhů a vytvoření první holografické televize je otázkou sedmi až deseti let.

Zdroj: Discovery