www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Hitachi: 3D v malém LCD bez brýlí

Hitachi: 3D v malém LCD bez brýlí
, , aktualita
Společnost Hitachi Displays oznámila 4,5″ panel, který je atraktivní hlavně díky implementované 3D technologii. Konkrétně jde o autostereoskopickou technologii – 3D je tedy možné sledovat i bez brýlí.
K oblíbeným
reklama
Druhým tahákem hned po 3D je vysoký jas, který se vyšplhal na slušných 470 cd/m2 v 3D módu. Jak je z předchozí věty zřejmé, panel má dva módy, mezi nimž lze přepínat – 3D a 2D. Ve 2D má vyšší rozlišení 1280 × 720 pixelů a při zapnutí 3D se horizontální rozlišení sníží na polovinu, ale zvýší se jas.

Technologie je velmi podobná už dříve uvedeným produktům například od Toshiby nebo Mitshubishi. Rozdílné obrazy pro levé a pravé oko se dostanou z obrazovky pomocí čoček. Podle výrobce se jedná o čočky z „tekutých krystalů“. Obrazovka je rozdělena podobně jako šachovnice na dva druhy pixelů. Jeden je určen pro levé a druhý pro pravé oko. Každý bod na obrazovce je v 3D módu tedy určený pouze pro jedno oko a proto došlo i k snížení rozlišení na polovinu.


Obraz v 2D módu má plné rozlišení panelu - 1280 × 720 pixelů.

Problém s touto technologií je v omezeném počtu „pozorovacích bodů“, do kterých jsou čočky nasměrovány. V tomto konkrétním případě je pozorovací bod pouze jeden (u některých televizorů jich je třeba 7) v kolmém směru a pozorovací vzdálenosti 40 cm od povrchu dipleje. Při nedodržení této vzdálenosti nebo směru dojde k rozmazání a 3D obraz začne být rozmazaný a ztratí svoji hloubku. Nicméně Hitachi se nechalo slyšet, že optimální vzdálenost může být změněna. Čočky tedy pravděpodobně nebudou umístěny „natvrdo“, nýbrž s nimi bude moct být hýbáno a směrováno, resp. se nějkakým způsobem budou měnit jejich optické vlastnosti.

Obrazovka je složena ze dvou panelů – jeden je běžným zobrazovacím LCD displejem a druhý se zapne v 3D režimu a slouží ke směrování obrazu do levého a pravého oka. Toto směrování s sebou nese pozitivní efekt. S obrazem se přenáší i jas a pro pozorovatele je tedy v 3D módu více koncentrován a díky tomu dosahuje už zmíněných hodnot 470 cd/m2 namísto 400 cd/m2 ve 2D režimu.


Obraz v 3D módu má poloviční rozlišení panelu - 640 × 720 pixelů, ale vyšší jas.

Panel má 70% gamut NTSC, kontrast 1100:1. Typ obrazovky je LCD IPS a pozorovací úhly (platí samozřejmě pro 2D) jsou 160° ve vertikálním a horizontálním směru.
Kde najde displej uplatnění? Díky specifikacím se hodí nejvíc do smarfounů a podobných malých přístrojů. Otázkou však zůstává, jestli ho my, zákazníci, budeme vůbec chtít.

Zdroj: techon.nikkeibp
reklama
Nejnovější články
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny
Panasonic oznámil nový laserový projektor PT-FRQ50 pro plynulý a detailní obraz. Díky upscalingu umí vytvořit obraz v rozlišení až 4K. S tímto projektorem se ovšem nesetkáte v obývacích, určen je hlavně pro firemní zákazníky.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR
Platforma HBO Max se objevilo ve 39 nových oblastech Latinské Ameriky a Karibiku. Diváci budou mít možnost zvolit i nový mobilní plán s nižší cenou. Do Evropy se náhrada za HBO GO rozšíří později v roce 2021.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik