Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Hisense se po roce vrací k OLED TV. Oznámil i první 48" model

10.2.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Hisense minulý rok oznámil konec OLED TV, ale své slovo nedodržel. Letos na trh uvede minimálně tři modely s úhlopříčkami 48, 55 a 65 palců. Nejmenší z nich je určen pro Japonsko, ale zbylé dva se dostanou do Evropy.
Před rokem, na veletrhu CES 2020 se Hisense nechal slyšet, že končí s OLED TV. Za hlavní důvod označil nedostatečný maximální jas panelů. Čínský výrobce se této kategorii ostatně ani příliš nevěnoval, neboť první model představil až na konci roku 2018. Hisense dal místo toho přednost své vlastní technologii Dual Cell LCD, která údajně kombinuje výhody LCD a OLED. Přesto byl tento krok docela překvapivý, neboť analytici věští OLED TV zářnou budoucnost a konkurenční výrobci (především LG, Panasonic, Philips a Sony) naopak zvyšují svou závislost na této technologii.
 
 
Jak se ukázalo, rozhodnutí Hisense bylo nejspíš příliš roztržité. Dual Cell LCD TV se zatím na trh dostávají jen velmi pomalu (možná i kvůli komplikacím s koronavirem) a vývoj technologie OLED jde naopak kupředu, takže divize LG Display mohla letos představit nové panely s vyšším jasem. Hisense se tedy po roční přestávce vrací k OLED TV. Nejzajímavější z trojice novinek je model 48X8F, který byl ovšem zatím potvrzen pouze na japonském trhu. Jedná se o 48" televizor, který v nabídce doplní o něco větší model 55X8F. Japonci jsou známí svým prostorově úsporným bydlením, takže není divu, že Hisense se svými malými OLED TV míří právě na tamní trh.
 
Televizor podporuje rozlišení 4K Ultra HD a formát Dolby Vision. Obraz zpracovává procesor Neo Engine Plus 2020 spoléhající na umělou inteligenci. Výrobce integroval audio systém Eilex Prism s celkovým výkonem 72 W, který tvoří čtyři širokopásmové a dva výškové reproduktory. Nechybí platforma VIDAA 3.0 s podporou aplikací a hlasových pomocníků Google Assistant a Amazon Alexa (je potřeba externí chytrý reproduktor). Na japonském trhu se bude model 48X8F prodávat za 180 000 jenů, v přepočtu asi 37 000 Kč.
 
 
Pro evropské trhy si Hisense připravil dvě novinky: 55A9G65A9G. Zatím nemáme k dispozici kompletní specifikace, ale mezi známé detaily patří podpora všech běžných formátů vysokého dynamického rozsahu: HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision (včetně Dolby Vision IQ). K dispozici bude také Filmmaker Mode, certifikace IMAX Enhanced a 2.1kanálový integrovaný soundbar s výkonem 120 W. Očekávaná cena činí 2 000 eur (52 000 Kč) za 55palcový model, respektive 3 000 eur (77 000 Kč) za 65palcový model. K zahájení prodeje by mělo dojít na jaře, takže podrobnosti o nových Hisense OLED TV se snad dozvíme brzy.