Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Hisense HE88L5V: „první sonická laserová TV“ zamíří na český trh

16.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Hisense oznámil, že koncem měsíce začne v českých obchodech nabízet další laserovou televizi neboli projektor s ultrakrátkou projekční vzdáleností. Tentokrát se zaměřil i na zvuk, který by měl vycházet přímo ze zobrazovacího panelu.
Hisense se řadí k průkopníkům „Laser TV“, tedy laserových projektorů s ultrakrátkou projekční vzdáleností, které mají ambice nahradit běžné televizory v naších obývacích pokojích. Čínský výrobce nedávno ohlásil, že v roce 2020 došlo k nárůstu prodeje těchto laserových televizí o 325 %. Letos se na trh dostane několik nových modelů a mezi nimi také „první sonická laserová TV“, která se skrývá pod označením HE88L5V. Hisense v tiskové zprávě oznámil, že se tato novinka v následujících týdnech dostane i na český trh a dokonce zveřejnil také předpokládanou cenu.
 
 
Hisense HE88L5V se skládá ze dvou částí: projektoru (výrobcem označovaným jako televizní konzole) a celulárního bionického panelu o úhlopříčce 88 palců (223 cm), který slouží nejen k projekci obrazu, ale také ozvučení. Struktura panelu je podobná včelím plástvím a obsahuje více než 100 tisíc audio buněk. Díky tomu může být zvuk šířen přímo z místa, kde probíhá děj a nikoliv z reproduktorů, které jsou umístěny někde mimo obraz. Hisense dokonce slibuje o 10 % vyšší věrnost zvuku ve srovnání s rezonančními panely používanými v některých OLED TV. Frekvenční pásmo od 50 Hz až do 20 kHz rovněž překonává běžné televizory a k dispozici je také podpora prostorového zvuku Dolby Atmos.
 
 
Laserová TV zároveň zabere méně místa než standardní projektory, neboť je umístěna pouhých 19 cm od stěny. Navíc nevyžaduje, aby byla v místnosti úplná tma. K projekci je využívána technologie DLP od společnosti Texas Instruments a systém X-Fusion Laser Light Source, který generuje velmi úzký světelný paprsek s jasem 350 nitů. Podle výrobce je podporováno rozlišení 4K Ultra HD, ale není jasné, zda nativně. Zařízení je připraveno také na formát HDR10. Vzhledem k operačnímu systému VIDAA U4 funguje laserová TV také jako multimediální centrum s aplikacemi a připojením k internetu.
 
Hisense HE88L5V se na český trh dostane koncem března. Cena byla předběžně stanovena na 129 000 Kč včetně DPH. To je o 40 tisíc více, než za kolik se prodává model se 100palcovou úhlopříčkou.
 
Zdroj: Tisková zpráva