Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Herní konzole z televize. Nvidia vydala GeForce Now pro Android TV

13.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Platforma pro streamování her Nvidia GeForce Now rozšířila svou kompatibilitu. Kromě Shield TV je nyní dostupná také na dalších multimediálních centrech a televizorech s Androidem TV. Prozatím se jedná o testovací verzi.
Herní průmysl by se v příštích letech mohl výrazně proměnit díky službám pro streamování her. Uživatel by totiž nepotřeboval vlastnit nákladnou herní sestavu (nebo herní konzoli), ale postačil by mu základní hardware a spolehlivé internetové připojení. Jednou z prvních vlaštovek se v tomto segmentu stala platforma Nvidia GeForce Now, která byla veřejně spuštěna letos. K dispozici byla pro počítače nebo smartphony, ale v případě televizorů existovala jediná možnost – využít Shield TV, tedy vlastní streamovací zařízení od Nvidie. To se nyní mění, neboť společnost začala podporovat i další zařízení s Android TV.
 
 
Změnu přišla v tichosti s poslední aktualizací aplikace GeForce Now pro Android. Nvidia upozorňuje, že se zatím jedná o podporu v beta fázi, proto vše nemusí fungovat tak, jak by mělo. Služba byla optimalizována pouze pro Shield TV s aplikací Nvidia Games, takže na jiných zařízeních s Android TV se mohou objevit problémy. „Shield TV poskytuje na televizorech nejnižší latenci a nejvyšší kvalitu,“ upozorňuje Nvidia uživatele. Z beta do plné verze podpory Android TV by se aplikace měla přehoupnout do konce letošního roku.
 
Nutno také podotknout, že platforma není kompatibilní se všemi zařízeními, která využívají Android TV. Je nutné, aby televizor nebo multimediální centrum využívalo operační systém ve verzi 5.0 nebo vyšší, disponovalo alespoň 2GB operační pamětí a podporovalo OpenGL ES 3.2. GeForce Now zatím na globálním trhu nemá dostatečnou konkurenci, tedy snad jen s výjimkou Google Stadia. Pro Nvidii tedy jde o ideální příležitost, jak přilákat uživatele. GeForce Now si lze vyzkoušet ve velmi omezené verzi zdarma, nebo využít účet Founders za 139 Kč měsíčně.
 
Nvidia se nedávno potýkala s vyčerpanou kapacitou serverů, ale tento problém by měl být již vyřešen, takže registrace byla znovuotevřena pro nové uživatele. Druhým omezením je také knihovna her. Podporovány jsou tituly zakoupené na Steamu i v některých jiných službách, ale většina velkých vývojářských studií GeForce Now opustila krátce po ukončení testovací fáze. V databázi tedy nyní uživatelé najdou hlavně starší a nezávislé hry (výjimkou je např. Ubisoft), i když vývoj z tohoto týdne ukazuje, že by se některé tituly mohly začít vracet.