Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   Svět mobilně

HDTV/DVB-T: Úvod

, , článek
Éra high-definition televizí je tady a téma ledna i února jsme se proto rozhodli věnovat právě HDTV formátu. Kromě nezbytných testů a recenzí televizorů zabrousíme také mezi set-top boxy, poradíme, jak si užít HDTV i na PC, nebo zkontrolujeme, jak u nás pokračuje proces digitalizace.

Jak asi sami dávno víte, hlavní výhoda HDTV spočívá v eliminaci většiny chyb (např. známí „duchové), které jsme nezřídka při ladění analogového televizního signálu tiše proklínali. Za jistou nevýhodu by naopak někteří mohli považovat nutnost disponovat speciálním zařízením HD Ready umožňujícím pracovat s vyšším rozlišením, neboť ceny (zvláště na začátku) nepatřily k vysloveně nejnižším.

Zmíníme se stručně také o Digital Video Broadcasting – Terrestrial (DVB-T), kteréžto postupně nahrazuje stávající televizní vysílání. A možná přijde řeč i na programovou nabídku – ostatně ta je v jistém smyslu přece stejně důležitá, jako přístroj samotný.


Televizory s vestavěným HDTV tunerem


...už dnes nejsou ničím neobvyklým, bez obtíží seženete i LCD monitor s HDTV. Modernější produkty mají pro jistotu rovnou tuner vícenásobný – např. BRAVIA V5800, W5800 nebo Z5800 vás díky variantě „3 v 1“ (kabelové + pozemní + satelitní vysílání) nadobro zbaví nutnosti obtěžovat se s neustálým rozmotováním kabelů, stejně jako investovat do set-top boxu.
Během nadcházejících týdnů vám proto přineseme podrobné recenze několika vybraných modelů. Doufáme, že usnadní rozhodování zvláště těm našim čtenářům, kteří si přesně takový produkt chtějí výhledově zakoupit a momentálně už přemýšlí jen nad tím, o jakou konkrétní značku by vlastně mělo jít.


DVB-T set-top boxy


Pokud vlastníte starší televizor a v dohledné době si žádný dražší pořizovat nehodláte, budete vzhledem k digitalizaci (viz níže) pravděpodobně potřebovat nějaký ten set-top box. Nyní dost aktuální a pozornosti hodné téma - zvláště pak pro spoustu starších lidí, kteří se zkrátka necítí ve světě techniky dvakrát jistě a nějaké výhody PVR/MHP etc. je zase až tak extrémně nezajímají.

Nejdůležitější je, že o příjem digitálního vysílání nejspíš bude mít zájem většina z nás (i když výjimky se nepochybně najdou) a tzv. STB představují jednu z nejrychlejších cest vedoucích k úspěchu. Na Internetu dohledáte i specializované stránky, vysvětlující jak to s postupným rušením vysílání analogového bude – nás spíše zajímá v jakých cenových relacích teď po svátcích STB seženete, čím se od sebe navzájem jednotlivé modely liší, co by naopak měly mít společného bez ohledu na to kolik stojí a jak dlouho má ještě smysl s jejich nákupem vyčkávat.Nezapomeňte, že zkratka DVB-T označuje výhradně vysílání pozemní (terrestrial) a nesouvisí tedy s kabelem nebo satelitem.


Pozemní HDTV na počítači


Ani majitelé PC se určitě nemusí cítit ochuzeni. Prohlédnete-li letmo několik e-shopů, zjistíte, že je opravdu z čeho vybírat. USB 2.0 tunery pro notebooky či duální TV tunery. Kombinace tuneru, antény i zesilovače v jediném celku i jiné podobné zajímavosti. Není se co divit, že nemálo jedinců si s nákupem dost dobře neví rady a pro jistotu hledají pomoc u zkušenějších.

V první řadě se rozhodněte, zda preferujete tuner externí, či interní. Teprve pak se soustřeďte na další záležitosti. Co třeba USB TV tuner s GPS i dálkovým ovladačem? Kdo si je jistý tím, že takového hybrida dostatečně využije, nemusí příliš váhat. Pro ty ostatní bude určujícím faktorem spíše to, kolik maximálně jsou za něj ochotni zaplatit. Abychom vás dostatečně inspirovali, připomeňme např. ještě recenzi Express Leadtek WinFast ExDTV2300 H.


Digitalizace


O digitalizaci ve smyslu postupného přechodu na digitální televizní vysílání toho bylo napsáno i řečeno už tolik, že řešit tuto problematiku mi pomalu připadá jako nosit dříví do lesa. Už v roce 2005 jsme vám nabídli jeden z prvních článků o nezměrném chaosu, který u nás v dané oblasti panuje. Od té doby jste čas od času mohli narazit minimálně na nějaké ty aktuality, námatkou co se pokrytí jižních Čech týče.Vrchol našeho dosavadního snažení nicméně představuje tento detailní návod, který je navíc doplněn přehlednými mapami jednotlivých multiplexů, plánem zavádění dalších vysílačů a shrnující tabulkou digitálního vysílání pro Českou republiku. A co všechno se tedy za ten necelý rok změnilo?

O digitalizaci ve významu jiném (např. digitalizace dokumentů) se už mluví poněkud méně, což je podle mě škoda. Víte, jak přibližně vypadá takový digitální archiv? Co přinesla novela několika mediálních zákonů v roce 2007 a jaký to mělo právě pro digitalizaci dopad? Nebo kolik přibližně stálo vybudování digitálního archivu České televize?

Odpovědi už pro vás připravujeme.


Budoucnost šíření HDTV


Samotným závěrem si tak trošku zahrajeme na věštce a s pomocí křištálové obrazovky na okamžik nahlédneme do blízké budoucnosti. Jeden z velmi zajímavých směrů vývoje představuje laserová zobrazovací technologie, která je známá díky LaserVue od Mitsubishi. Drtivou většinu laiků i zástupců odborné veřejnosti však zajímá spíše toto – kdy už se dočkáme 3D televize? Nu možná dříve, než si sami myslíme. Na konci letošního roku totiž Jižní Korea oznámila, že brzy hodlá začít vydávat první licence právě pro pozemní 3D vysílání. Již existující 3D televizory by tak konečně našly své uplatnění.Ve hře je také méně známé DVB-H (Digital Video Broadcasting – Handheld) těžící hlavně z mobility. Představíme-li si ho doplněné o veškerou kvalitu HDTV obrazu, získáváme nadmíru zajímavou vizi „filmů do kapsy“. A to zdaleka není všechno... koneckonců zůstanete-li příští dva měsíce s námi, sami uvidíte!
reklama
reklama