www.tvfreak.cz
>
>

HDMI nabídne podporu HDR

HDMI nabídne podporu HDR
, , aktualita
Skupina HDMI Forum představila aktualizaci svého rozhraní s označením HDMI 2.0a. Novinkou je podpora vysokého dynamického rozsahu HDR. Souvisí to s letošním uvedením high-endových televizorů nabízejících tento režim zobrazení.
K oblíbeným
reklama
Vysoký dynamický rozsah není ve fotografii ničím novým. Přitom ne každý fotograf je z této techniky dvakrát nadšený. Důvodem jsou nerealistické snímky, které vznikají při převodu do 8bitového obrazu. Profesionální kinematografie přitom využívá 12 i více bitů na barevný kanál. Přesto až nyní míří na trh televizory, které nabídnou světlejší bílé a tmavší černé. Typicky se jedná o 10b obraz. Během několika dní se na americkém trhu začne prodávat Samsung JS9500 s cenou 6000 $ (v přepočtu 155400 Kč). HDR sestavy dalších výrobců budou následovat během tohoto léta.

Nová aktualizace HDMI vychází ve chvíli, kdy neexistuje jednotný standard HDR. Specifikace HDMI 2.0a proto přidává podporu HDR formátů ve formě metadat. Televizor vybavený tímto rozhraním se tedy bude moci rozhodnout, jestli je příchozí signál kódován v HDR, nebo ne. Zdrojem signálu může být například Blu-ray přehrávač. Televizory bez HDR budou jednoduše tyto metadata ignorovat. HDMI Forum uvádí, že jejich aktualizace vychází ze standardu CEA-861.3, který popisuje rozšíření na HDR pomocí statických metadat. HDMI 2.0a není určeno pro stávající televizory, které nedokážou zobrazit více jak 8 bitů na kanál. Jenže ani HDR televizory nebudou hned vybaveny tímto rozhraním. Vyřešit to má aktualizace firmwaru, která bude dostupná ještě letos.

Zdroj: FlatpanelsHD
Nejnovější články
Huawei představuje 4K Vision TV s Harmony OS Huawei představuje 4K Vision TV s Harmony OS
Společnost Huawei představila svůj první produkt s operačním systémem HarmonyOS. Je jím televize Vision TV s rozlišením 4K a spoustou technologií využívajících umělou inteligenci. Má i vyskakovací kamerku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LG HU70LA, nový 140" 4K projektor LG HU70LA, nový 140" 4K projektor
Společnost LG uvedla nový 4K projektor HU70LA, který nabídne velkou úhlopříčku obrazu, vysoké rozlišení, a to vše za vcelku příznivou cenu. Pochopitelně bude podporovat i funkce typické pro chytré televize.
16.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony FX9 dostává 6K full frame čip, umí i 4K 120p Sony FX9 dostává 6K full frame čip, umí i 4K 120p
Sony představilo novou profesionální kameru FX9, která se může pochlubit spoustou zajímavých technologií. Její full frame 6K čip poskytuje kvalitní 4K záznam s oversamplingem, umí 4K 120p i 10bitový 4:2:2 interní záznam.
16.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony uvádí 16K Crystal LED displej, stojí miliony... dolarů Sony uvádí 16K Crystal LED displej, stojí miliony... dolarů
Sony rozšiřuje možnosti svého systému modulů s Crystal LED technologií. Nyní je možné vytvořit displej s neuvěřitelným rozlišením 16K. Ještě více neuvěřitelná je i cena, která se rovná několika supersportovním vozům.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple TV+, jablečný Netflix za $4,99 pro celou rodinu Apple TV+, jablečný Netflix za $4,99 pro celou rodinu
Apple včera představil svou dlouho očekávanou streamovací službu Apple TV+. Ta překvapila především svou cenou, která činí pouhých $4,99 s možností rodinného sdílení, tedy až pro 6 uživatelů najednou.
11.9.2019, aktualita, Milan Šurkala