www.tvfreak.cz
>
>

HDMI nabídne podporu HDR

HDMI nabídne podporu HDR
, , aktualita
Skupina HDMI Forum představila aktualizaci svého rozhraní s označením HDMI 2.0a. Novinkou je podpora vysokého dynamického rozsahu HDR. Souvisí to s letošním uvedením high-endových televizorů nabízejících tento režim zobrazení.
K oblíbeným
reklama
Vysoký dynamický rozsah není ve fotografii ničím novým. Přitom ne každý fotograf je z této techniky dvakrát nadšený. Důvodem jsou nerealistické snímky, které vznikají při převodu do 8bitového obrazu. Profesionální kinematografie přitom využívá 12 i více bitů na barevný kanál. Přesto až nyní míří na trh televizory, které nabídnou světlejší bílé a tmavší černé. Typicky se jedná o 10b obraz. Během několika dní se na americkém trhu začne prodávat Samsung JS9500 s cenou 6000 $ (v přepočtu 155400 Kč). HDR sestavy dalších výrobců budou následovat během tohoto léta.

Nová aktualizace HDMI vychází ve chvíli, kdy neexistuje jednotný standard HDR. Specifikace HDMI 2.0a proto přidává podporu HDR formátů ve formě metadat. Televizor vybavený tímto rozhraním se tedy bude moci rozhodnout, jestli je příchozí signál kódován v HDR, nebo ne. Zdrojem signálu může být například Blu-ray přehrávač. Televizory bez HDR budou jednoduše tyto metadata ignorovat. HDMI Forum uvádí, že jejich aktualizace vychází ze standardu CEA-861.3, který popisuje rozšíření na HDR pomocí statických metadat. HDMI 2.0a není určeno pro stávající televizory, které nedokážou zobrazit více jak 8 bitů na kanál. Jenže ani HDR televizory nebudou hned vybaveny tímto rozhraním. Vyřešit to má aktualizace firmwaru, která bude dostupná ještě letos.

Zdroj: FlatpanelsHD
reklama
Nejnovější články
Simpsonovi mají na Disney+ velký problém, formát 16:9 Simpsonovi mají na Disney+ velký problém, formát 16:9
Start streamovací služby Disney+ nebyl zrovna hladký. Zaznamenala problémy s připojením a nyní je potíž se seriálem Simpsonovi. Ti totiž kvůli převedení do formátu 16:9 přichází o spoustu vizuálních vtipů.
13.11.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Disney+ je zde, přináší Star Wars ve 4K HDR Disney+ je zde, přináší Star Wars ve 4K HDR
Streamovací služba Disney+ byla právě spuštěna a je k dispozici v několika prvních zemích. Najdeme zde i několik marvelovek a poprvé také Star Wars ve 4K HDR formátu, a to včetně původní trilogie.
12.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi uvádí chytré televize Mi TV 5 a Mi TV 5 Pro Xiaomi uvádí chytré televize Mi TV 5 a Mi TV 5 Pro
Čínské Xiaomi představuje další nové produkty a těmi je dvojice chytrých televizí Mi TV 5 a pokročilejší verze Mi TV 5 Pro. Ty budou prodávány s úhlopříčkami 55" až 75" a v případě verze Pro půjde o QLED panel.
8.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
The Mandalorian, nový seriál ze světa Star Wars za 4 dny The Mandalorian, nový seriál ze světa Star Wars za 4 dny
Už jen pouhé čtyři dny nás dělí od uvedení nového seriálu s motivy Hvězdných válek (Star Wars). Ponese název The Mandalorian a bude vyprávět příběhy osamělého nájemného zabijáka po pádu Impéria.
8.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Netflix potvrzuje uvedení Zaklínače 20. prosince novým trailerem Netflix potvrzuje uvedení Zaklínače 20. prosince novým trailerem
Už dlouho víme, že Netflix připravuje seriál The Witcher (Zaklínač), který by se měl představit ještě letos. Nyní už víme, že to bude 20. prosince díky dalšímu traileru, který byl uvolněn k seriálu. A vy se na něj nyní můžete podívat.
5.11.2019, aktualita, Milan Šurkala