www.tvfreak.cz
>
>

HDMI nabídne podporu HDR

HDMI nabídne podporu HDR
, , aktualita
Skupina HDMI Forum představila aktualizaci svého rozhraní s označením HDMI 2.0a. Novinkou je podpora vysokého dynamického rozsahu HDR. Souvisí to s letošním uvedením high-endových televizorů nabízejících tento režim zobrazení.
K oblíbeným
reklama
Vysoký dynamický rozsah není ve fotografii ničím novým. Přitom ne každý fotograf je z této techniky dvakrát nadšený. Důvodem jsou nerealistické snímky, které vznikají při převodu do 8bitového obrazu. Profesionální kinematografie přitom využívá 12 i více bitů na barevný kanál. Přesto až nyní míří na trh televizory, které nabídnou světlejší bílé a tmavší černé. Typicky se jedná o 10b obraz. Během několika dní se na americkém trhu začne prodávat Samsung JS9500 s cenou 6000 $ (v přepočtu 155400 Kč). HDR sestavy dalších výrobců budou následovat během tohoto léta.

Nová aktualizace HDMI vychází ve chvíli, kdy neexistuje jednotný standard HDR. Specifikace HDMI 2.0a proto přidává podporu HDR formátů ve formě metadat. Televizor vybavený tímto rozhraním se tedy bude moci rozhodnout, jestli je příchozí signál kódován v HDR, nebo ne. Zdrojem signálu může být například Blu-ray přehrávač. Televizory bez HDR budou jednoduše tyto metadata ignorovat. HDMI Forum uvádí, že jejich aktualizace vychází ze standardu CEA-861.3, který popisuje rozšíření na HDR pomocí statických metadat. HDMI 2.0a není určeno pro stávající televizory, které nedokážou zobrazit více jak 8 bitů na kanál. Jenže ani HDR televizory nebudou hned vybaveny tímto rozhraním. Vyřešit to má aktualizace firmwaru, která bude dostupná ještě letos.

Zdroj: FlatpanelsHD
reklama
Nejnovější články
Dočkáme se 6. řady Black Mirror? Fanoušky překvapila reklama v ulicích Dočkáme se 6. řady Black Mirror? Fanoušky překvapila reklama v ulicích
V Madridu se objevila pouliční reklama na údajnou šestou řadu Black Mirror. Kolemjdoucí byli překvapení nejen tím, že na Netflixu nové díly seriálu nenašli, ale také samotnou formou reklamy, která reaguje na aktuální situaci.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Telly aktualizuje aplikaci pro Apple TV. S novým designem i funkcemi Telly aktualizuje aplikaci pro Apple TV. S novým designem i funkcemi
Zákazníci Telly (dříve Digi TV) si nyní mohou stáhnout novou verzi aplikace pro Apple TV. Operátor pokračuje ve sjednocování funkcí a designu aplikací pro všechny podporované platformy. Kromě nové grafiky se dostalo i na nové funkce.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
HBO GO v červnu 2020: přehled nových seriálů a filmů HBO GO v červnu 2020: přehled nových seriálů a filmů
Tento měsíc HBO GO potěší fanoušky thrillerů a detektivek, a to seriály jako Stopaři, Perry Mason nebo Zmizím ve tmě. Z filmových premiér stojí za zmínku novinky Zloba: Královna všeho zlého nebo Podfukářky.
5.6.2020, aktualita, Jáchym Šlik
LG konečně zahájilo výrobu OLED panelů v čínské továrně LG konečně zahájilo výrobu OLED panelů v čínské továrně
Po nekonečných odkladech divize LG Display konečně zahájila výrobu ve své druhé továrně na panely pro OLED TV. Původně se tak mělo stát již koncem roku 2019. Právě z čínské továrny pocházejí 48" panely.
5.6.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Denon představil první AV receivery s podporou 8K Denon představil první AV receivery s podporou 8K
Denon představil pro rok 2020 nové AV receivery z řady X. Všechny čtyři modely od AVC-X6700H až po AVR-X2700H jsou vybaveny konektorem HDMI 2.1 a podporují přenos videa v 8K rozlišení včetně upscalingu.
4.6.2020, aktualita, Jáchym Šlik