Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

HDMI nabídne podporu HDR

, , aktualita
HDMI nabídne podporu HDR
Skupina HDMI Forum představila aktualizaci svého rozhraní s označením HDMI 2.0a. Novinkou je podpora vysokého dynamického rozsahu HDR. Souvisí to s letošním uvedením high-endových televizorů nabízejících tento režim zobrazení.
HDMI nabídne podporu HDR
Vysoký dynamický rozsah není ve fotografii ničím novým. Přitom ne každý fotograf je z této techniky dvakrát nadšený. Důvodem jsou nerealistické snímky, které vznikají při převodu do 8bitového obrazu. Profesionální kinematografie přitom využívá 12 i více bitů na barevný kanál. Přesto až nyní míří na trh televizory, které nabídnou světlejší bílé a tmavší černé. Typicky se jedná o 10b obraz. Během několika dní se na americkém trhu začne prodávat Samsung JS9500 s cenou 6000 $ (v přepočtu 155400 Kč). HDR sestavy dalších výrobců budou následovat během tohoto léta.

Nová aktualizace HDMI vychází ve chvíli, kdy neexistuje jednotný standard HDR. Specifikace HDMI 2.0a proto přidává podporu HDR formátů ve formě metadat. Televizor vybavený tímto rozhraním se tedy bude moci rozhodnout, jestli je příchozí signál kódován v HDR, nebo ne. Zdrojem signálu může být například Blu-ray přehrávač. Televizory bez HDR budou jednoduše tyto metadata ignorovat. HDMI Forum uvádí, že jejich aktualizace vychází ze standardu CEA-861.3, který popisuje rozšíření na HDR pomocí statických metadat. HDMI 2.0a není určeno pro stávající televizory, které nedokážou zobrazit více jak 8 bitů na kanál. Jenže ani HDR televizory nebudou hned vybaveny tímto rozhraním. Vyřešit to má aktualizace firmwaru, která bude dostupná ještě letos.

Zdroj: FlatpanelsHD