Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HDMI má problém s impedancí kabelů

30.5.2011, Tomáš Mejzlík, aktualita
Minoru Ohara, prezident a CEO společnosti Allion, která se zabývá autentizací rozmanitých vysokorychlostních přenosových zařízení, odpovídal na dotazy redaktora magazínu Nikkei Electronics ohledně problémů HDMI rozhraní.
Vysokorychlostní rozhraní pro přenos obrazových, zvukových a dalších doplňkových signálů HDMI má v současnosti uplatnění ve spoustě domácích přístrojů, kamer, digitálních fotoaparátů, monitorů, televizí a přehráváčů. Téměř 9 let po vzniku pravní verze HDMI standardu však nijak výrazně neubývá jejich poruch. Ohara přiznal, že tomu tak skutečně je a že se tyto problémy objevují při autentizačních testech. Problémy vznikají jak na fyzické, tak na logické vrstvě.

Fyzická vrstva se skládá z kabelů, konektorů a obvodů, a slouží k přenosu elektrických signálu, kdežto logická vrstva signál dekóduje a zpracovává audio/video. CEO společnosti naznal, že problémy na fyzické vrstvě jsou způsobeny lineární impedancí kabelů a problémy se u zákazníka mohou projevit nezobrazením obrazu, nebo jeho problikáváním. Kabely kompatibilní z HDMI musí projít autentizačním testem a pokud jim projdou, těžko způsobí nějaké problémy. Nicméně, v některých obchodech se objevují levné HDMI kabely, které se tváří jako kompatibilní, přestože žádným testem neprošly – ty pak mohou způsobit problémy. A speciálně pak ehdy, pokud jsou dlouhé 10 metrů a více. Protože při této délce se už projeví každá nedokonalost použitých materiálů nebo technologií pro jejich zpracování.



Problémy logické vrstvy jsou způsobeny hlavně funkcí CEC, která umožňuje ovládat jiná zařízení připojená pomocí HDMI. Díky CEC je možné ovládat optický disk v mediálním přehrávači připojeném k televizoru pomocí běžného TV ovladače, ale tato operace se občas nepovede. Chyby jsou podle Ohara zapříčiněny vývojem protokolu CEC pro každou novou verzi HDMI, které nejsou plně kompatibilní. Pokud by byl výrobce např. přehrávače a TV stejný, problémy by se neobjevovaly.

Na poslední otázku ohledně problémů s HDCP (High Bandwidth Digital Content) standardem, který je nezbytný pro ochranu autorských práv v mnoha přístrojích s HDMI, v kombinaci s HDMI upřesnil prezident, že HDCP nemusí nutně být implementováno ve všech zařízeních s HDMI. Pro autentizaci HDMI není třeba, aby byl přístroj vybavený HDCP, ovšem v praxi jím většinou vybavený je, neboť televizory a nejrůznější přehrávače musí HDCP podporovat.

Naopak digitální kamery, mobilní telefony a podobně nemusí HDCP podporovat. Když se však propojí jeden přístroj podporující a druhý nepodporující tento standard, může se objevit chybová hláška, která je považovaná za problém HDMI. Ovšem HDCP není ještě pevně zakotveno ve specifikacích HDMI.

Zdroj: Tech-On!