Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HBO trhá kabely

21.10.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Od příštího roku roku bude služba HBO Go dostupná všem americkým zákazníkům bez nutnosti vlastnit kabelovku. Jedinou podmínkou bude dostatečně rychlé připojení, bez nutnosti žádat poskytovatele o službu bez kabelovky.
Online služba HBO Go je dostupná i v našich končinách, ale většinou je podmíněna předplaceným kabelovým kanálem (někteří poskytovatelé připojení v ČR nabízí HBO Go i bez kabelovky). Nyní však tato podmínka padá, alespoň v zámoří. Stalo se tak na investiční schůzi Time Warner. Výkonný ředitel dceřinného HBO Richard Plepler na této schůzi prohlásil, že počínaje příštím rokem bude služba HBO Go nabízena bez nutnosti využívat placenou televizi. Nazval to odstraněním všech bariér, které stojí mezi společností a potenciálními zákazníky. Týkat se to má více než 10 milionů domácností, které jsou vybaveny pouze širokopásmovým připojením bez dalších televizních služeb. Do budoucna má toto číslo jenom narůstat.

Plepler v tom vidí velkou a rostoucí příležitost, kterou je třeba zpeněžit. V r. 2015 proto ve Spojených státech spustí vylepšenou službu HBO Go. Vedle pokračující spolupráce se stávajícími partnery (zřejmě z řad kabelových společností) bude zahájena spolupráce s partnery novými. Celkově Plepler uvádí 80 milionů domácností, které nemají HBO. Změnit to chce všemi dostupnými prostředky. Může se tak vážnou konkurencí (až noční můrou) pro Netflix.

Čím více producentů nabídne podobné služby, tím rychleji budou kabelovky přicházet o zákazníky. Čím dál více oblíbeného obsahu totiž naleznou na internetu. Všechny tyto novinky ale nebudou nutně levnější. Příkladem může být služba, kterou chce poskytovat Sony. Tato alternativa ke kabelovce měla být štíhlejší, levnější. Poslední dohady však hovoří o 80 dolarech (1730 korunách) za měsíc a rozsáhlou nabídkou obsahu. Nakonec tedy půjde spíše o jakousi kabelovku po Internetu.

Zatím není známo, kolik má samostatná HBO Go stát. Jako doplňková služba je HBO Go v zámoří dostupná za 15 až 20 dolarů (v přepočtu 324 až 433 korun). Záleží na poskytovateli. Pomyslné přestřihnutí kabelu nemusí být ani přechod od jednoho poskytovatele k druhému. Tento názor razí Sony nebo Dish Network (poskytující vlastní televizní službu). Nakonec to může dopadnout tak, že si divák navolí několik různých služeb, které bude využívat. Příkladem ze zámoří může být kombinace Netflix, sportovní NBA aplikace od ESPN a právě HBO Go.

Zdroj: DigitalTrends