Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HbbTV využívají už 2 miliony diváků, nejčastěji na televizích LG

19.8.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Technologie HbbTV se zabydluje v českých domácnostech, jak dokazuje nový průzkum. „Červené tlačítko“ využívají až dva miliony diváků, nejčastěji jsou to přitom lidé z Prahy a majitelé televizí LG.
Hybridní televizní vysílání je v současné době aktivní na 1 060 000 přijímačů v České republice a jelikož se na jeden přijímač v průměru dívá 2,06 diváků, využívá HbbTV okolo dvou milionů lidí. Rozšíření technologie je spojeno také s novým standardem digitálního vysílání DVB-T2, neboť diváci si rychlejším tempem pořizují nové televizory a set-top boxy. A aby zařízení získalo certifikát „DVB-T2 ověřeno“ od Českých Radiokomunikací (CRA), musí zároveň podporovat HbbTV.
 
Více než pětina (20,5 %) ze všech aktivních HbbTV zařízení je v Praze, vysoká penetrace byla zjištěna také na jižní Moravě (11,75 %) a ve středních Čechách (10,7 %). Nejčastěji jsou přitom využívány přijímače značek LG (27,4 %), Philips (20,9 %) nebo Samsung (13,5 %). Nejrozšířenější zůstává verze HbbTV 1.5 (79 %), ale pomalu se rozšiřují také nejnovější verze HbbTV 2.0 a 2.0.1 (2 %), což je opět dáno především nákupem nových přijímačů.
 

Princip fungování technologie HbbTV
 
Data byla získána ve společném měření CRA a televizních stanic FTV Prima, NOVA, Óčko TV, Seznam.tv a TV Šlágr. Pomocí „červeného tlačítka“, jak se HbbTV často říká podle barvy tlačítka na dálkovém ovladači, mohou diváci získat přístup k aplikacím, které poskytne televizní stanice, ale neobejdou se přitom bez internetového připojení. „Může se jednat o archiv televizních pořadů, odložené sledování, rozšiřující informace a zajímavosti k pořadům, reklamní a další obsah distribuovaný vedle bezplatného lineárního vysílání,“ uvádí Martin Gebauer, generální ředitel CRA.
 
Televizním stanicím přináší CRA novou verzi služby HbbTV Manager, která umožňuje kompletní řízení HbbTV prostoru včetně přidávání aplikací, nastavování vzhledu rozcestníku nebo možnosti přesné časové synchronizace zobrazování červeného tlačítka s TV vysíláním v řádu milisekund. V nové verzi čeká na zákazníky příjemnější uživatelské rozhraní i nové funkce, které zjednoduší a zrychlí práci s HbbTV. Službu od CRA využívají TV Prima, NOVA, Óčko TV, Seznam TV, Šlágr TV a Retro TV.
 
Zdroj: Tisková zpráva