Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Grass Valley uvedl EDIUS 6

3.11.2010, Radek Jahoda, aktualita
EDIUS 6 jde konečně do prodeje a přináší toho hodně zajímavého. Jen namátkou uveďme střih až do rozlišení 4K, nový HQX kodek, střih v 10bitovém rozlišení, střih AVCHD v reálném čase nebo náhled na celou obrazovku.
Jestli se o nějakém střihovém software dalo prohlásit, že je svižný, tak to byl vždy EDIUS. Šestá verze má jít ve stopách jeho předchůdců, střih videa v plném rozlišení má být v reálném čase, dokonce při více streamech najednou. EDIUS 6 má podporovat HD video až do rozlišení 1080p50/60, poradí si ale i s rozlišením Digital Cinema 4K (4096 x 2160 bodů). Nechybí samozřejmě podpora pro akceleraci pomocí GPU. A nechybí ani podpora pro proxy soubory pro urychlení náhledu u souborů s vysokým rozlišením.

Rozšířena byla i podpora pro formát Canon XF, používaný na DSLR fotoaparátech EOS, podporuje MXF formát (XDCAM, AVC-Intra), nabízí střih v 10bitové barevné hloubce spolu s novým HQX kodekem, který rovněž pracuje v 10 bitech.Nejen funkční jádro programu dostalo změn, ale i grafické rozhraní. Nový je Project Dialog, odkud zmizely nepodstatné informace a naopak přibyly informace o minulých projektech. Podporováno je až 16-stop zvuku, vylepšeno bylo nabírání videa s možností komentářů, vylepšena byla i práce v časové ose, pro Layouter přibyla možnost tvorby 3D efektů a má vylepšeno vkládání klíčových snímků. Dále bylo vylepšeno Free Shape maskování, vylepšena byla práce se zvukem a další.

U exportu přibyla možnost exportu na AVCHD, GXF a také je možné využít k exportu hardwarové karty. Nechybí samozřejmě ani vypalování na DVD nebo Blu-ray disky.

Cena základní verze EDIUS 6 je 21 000 Kč, k dispozici ale budou i různé balíčky spolu s hardwarovými kartami.

Zdroj: Grass Valley
reklama
reklama