Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

GoPro Hero 9 Black: nová akční kamera nabízí 5K rozlišení a přední displej

17.9.2020, Jáchym Šlik, aktualita
GoPro v tichosti představilo novou akční kameru, se kterou cílí hlavně na vloggery. Právě oni nejvíce ocení přední displej, ale zároveň se zvětšil také zadní displej. Výrobce navíc nasadil pokročilejší senzor pro natáčení 5K videí.
Představené nové kamery z řady GoPro Black se nakonec obešlo bez větší slávy. To ovšem neznamená, že by si poslední model nezasloužil naší pozornost. Naopak přináší několik významných inovací, ze kterou budou mít radost hlavně tvůrci vlogů, na které výrobce cílí. Uvidíme, zda se výrobci podaří přesvědčit dostatek zákazníků k nákupu – současná doba totiž příliš neprospívá cestování a prodeje akčních kamer letos výrazně spadly.
 
GoPro Hero 9 Black přichází s novým senzorem, kterým jako první v kamerách této značky zvládne pořizovat videa v rozlišení 5K. To sice jen v kombinaci se snímkovací frekvencí 24 nebo 30 fps, ale pokud přepnete do 4K, dostanete se již na 60 fps. Beze změny zůstaly i další režimy pro slow-motion záběry, takže 2.7K lze kombinovat se 120 fps a Full HD (1080p) s 240 fps. Nový senzor umožní také pořizovat fotky ve vyšším rozlišení 20 MPx, zatímco předchozí generace uměla jen 12 MPx.
 
 
Možná ještě větší novinkou se stal přední displej, který – na rozdíl od minulých modelů – zobrazuje snímanou scénu. Je tedy ideální v případě, kdy uživatel natáčí nebo fotí sám sebe, což je často právě případ zmiňovaných vloggerů. Jedná se o 1,4palcový nedotykový displej, který podporuje několik režimů zobrazení. Přední displej může zobrazovat také pouze stavové informace (např. baterie, používaný mód), ale můžete jej také zcela deaktivovat. Hlavní displej na zadní straně kamery povyrostl na 2,27 palce.
 
O několik milimetrů se ovšem zvětšila také celá kamera, hmotnost je potom vyšší o 32 gramů. Díky tomu se do těla vešla baterie s vyšší kapacitou 1 720 mAh, která slibuje až o třetinu delší výdrž proti modelu GoPro Hero 8 Black. Výrobce ke kameře nabídne velmi podobné moduly, pomocí kterých lze rozšířit její funkce: Display Mod, Light Mod a Media Mod. Pro nejnáročnější potom bude připraven Max Mod, který přidá některé funkce z kamer Max. GoPro Hero 9 Black je již k dostání v obchodech, a to dokonce u vybraných českých prodejců. Cena se zastavila na 12 990 Kč.