Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Google vydal zbrusu novou klávesnici Gboard pro Android TV

5.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Jednou z nedávno oznámených novinek pro Android TV se stala redesignovaná klávesnice od Googlu. Minulý týden se konečně dostala na první zařízení. Proti původní verzi zabírá na obrazovce méně místa.
Google v létě představil několik novinek pro platformu Android TV, které kromě automatického režimu nízké latence (ALLM), okamžitých aplikací či potvrzení nákupu pomocí kódu PIN, zahrnoval také vylepšení pro nativní virtuální klávesnici. Uběhlo jen něco málo přes měsíc a slibovaná aktualizace týkající se klávesnice je na světě. Od samotného začátku tohoto týdne hlásí uživatelé, že na svém televizoru či jiném zařízení s Android TV vidí nový vzhled klávesnice. Navíc nebyla nutná ani aktualizace aplikace Gboard v Obchodu Play, změna tedy proběhla přímo prostřednictvím serverů Googlu.
 
 
Instalace nové verze si všimne snad každý uživatel, neboť největší změny se odehrály právě v designu, a jsou tedy viditelné na první pohled. Zatímco dříve zabírala virtuální klavesnice skoro polovinu obrazovku, nyní jsou její rozměry výrazně kompaktnější. Klávesnice ve standardním rozvržení QWERTY zabírá pouze centrální spodní část obrazovky a mnohem více tedy svým vzhledem připomíná Gboard pro smartphony a tablety. Nad klávesami se nyní nachází zkratka pro hlasové zadávání textu. Ačkoliv většina zařízení s Android TV využívá dálkový ovladač vybavený tlačítkem pro aktivaci mikrofonu, virtuální tlačítko na Gboard pomůže např. se zadáváním textu ve specifických polích v aplikacích. Týká se to třeba Spotify, kde vývojáři neimplementovali funkci hlasového ovládání.
 
Google pro svou klávesnici oznámil také další změny, mezi které patří prediktivní psaní textu. Není ovšem jasné, jak přesně funguje. Pokud se k vám nová klávesnice ještě nedostala, nezbývá než čekat, neboť podobné aktualizace jsou mezi uživatele obvykle distribuovány postupně. Jak jsme již naznačili, aktualizace v Google Play Store by na novou verzi neměla mít vliv, změna totiž proběhne na straně serverů Googlu. Navíc může chvíli trvat, než si změny všimnete, neboť velká část vývojářů používá v aplikacích své vlastní klávesnice – to je rozdíl proti smartphonům s Androidem, kde je klávesnice sjednocena napříč systémem. Vlastní klávesnicí pro Android TV používá např. Netflix, Amazon a dokonce také YouTube, který vyvíjí samotný Google.