Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Google TV lze proměnit v „hloupou“ televizi bez aplikací a internetu

27.2.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Operační systém Google TV přinese na televizory režim, který vypne všechny chytré funkce a připojení k internetu. Divák nepřijde o možnost sledování živých kanálů a připojení externích zařízení.
„Smart TV“ se na trh začaly ve větší míře dostávat na začátku minulého desetiletí a postupně se staly standardem. Pokud budete v dnešní době chtít televizor bez aplikací a internetu, patrně uspějete pouze v kategorii zcela low-endových modelů. I velká část televizí za pár tisíc korun dnes disponuje nějakým operačním systémem. Pokud se občas cítíte přehlceni všemi možnými funkcemi a vychytávkami, které nabízí dnešní Smart TV, potěší vás novinka, která se objevila na platformě Google TV. Jedná se o režim, který vaši chytrou televizzi dočasně promění na „hloupou“.
 
 
Google tento režim označuje jako „basic TV“ a po jeho režimu dojde k vypnutí všech chytrých funkcí. Tato možnost bude na výběr hned při prvotním nastavování televize. Diváci tak  přijdou třeba o aplikace pro streamování videa, personalizovaná doporučení obsahu nebo hlasové ovládání včetně Asistenta od Googlu. K dispozici ovšem bude živé televizní vysílání (např. DVB-T2) nebo možnost připojení externího zařízení přes běžná rozhraní jako HDMI. Na druhou stranu zmizí také streamování přes zabudovaný Chromecast. Uživatelské rozhraní bude obsahovat jen několik položek místo desítek ikon aplikací.
 
 
Z pokročilejších funkcí zůstane např. spořič obrazovky (Ambient Mode), ale bez vlastních fotek. Uživatel bude mít možnost kdykoliv přepnout na standardní Google TV s aplikacemi a internetem – tato možnost se objeví jak na ovládacím panelu, tak přímo v nastavení. Na druhou stranu přechod na „basic TV“ vyžaduje obnovení do továrního nastavení. Tato funkce bude dostupná pouze v televizorech s Google TV, nikoliv set-top boxech nebo novém Chromecastu – tedy v zařízeních bez zabudovaného tuneru.
 
Nabízí se několik scénářů, kdy by mohl nový režim přijít vhod. Pro diváky, kteří nevyužijí chytré funkce televize. Pro místa, kde není k dispozici dostatečně kvalitní internetové připojení. Nebo pro prarodiče, které by mohl mít problémy s ovládáním Smart TV. Připomeňme, že Google TV je vlastně uživatelské rozhraní postavené na operačním systému Android TV. Letos se objeví třeba v televizích značek Sony a TCL.