Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Google promění telefon v dálkový ovladač Android TV. Usnadní psaní na klávesnici

20.5.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Funkci, kterou Apple TV umí už dlouho, dostane brzy také platforma Android TV. Televizor bude možné ovládat pomocí smartphonu s Androidem, což se bude hodit hlavně při zadávání textu. Google se také pochlubil, že Android TV běží již na 80 milionech zařízení.
Ačkoliv Google vyvíjí operační systém pro televizory i smartphony, uživatelé dlouho postrádali jednu užitečnou funkci. Konkurenční Apple TV přitom podobnou vychytávku v kombinaci s iPhony či iPady umí už léta. Řeč je o aplikaci dálkového ovládání, která by usnadnila především zadávání textu. Většina dálkových ovladačů totiž postrádá QWERTY klávesnici, takže na uživatele čeká dlouhé vyťukávání písmen pomocí šipek a virtuální klávesnice na obrazovce. Brzy Google nabídne možnost zadávat text na televizích a streamovacích zařízeních s Android TV pomocí smartphonu s Androidem.
 
 
Psaní na dotykovém displeji smartphonu je mnohem rychlejší, což se může hodit např. při zadávání e-mailové adresy k přihlášení nebo vyhledávacího dotazu. Podobu nové aplikace ukazuje obrázek, který firma sdílela během vývojářské konference Google I/O. Můžeme vidět, že uživatelské rozhraní se trochu podobá obdobné aplikaci od Applu. Většinu obrazovky zabírá touchpad – tato dotyková plocha by měla nahradit myš. Pod touchpadem najdeme tlačítka pro návrat zpět na domovskou obrazovku, ovládání hlasitosti nebo spuštění virtuálního asistenta. V pravém horním rohu nechybí tlačítko pro zapínání/vypínání televize.
 
Nová aplikace pro dálkové ovládání bude vydána později v tomto roce. Fungovat bude na všech zařízeních s Android TV (včetně rozhraní Google TV, které používá např. nový Chromecast). Google se během prezentace nezapomněl pochlubil tím, jak Android TV roste. Celosvětově tuto platformu využívá více než 80 milionů aktivních zařízení měsíčně. Společnost si chválí hlavně růst na americkém trhu, kde mělo dojít k meziročnímu nárůstu o 80 %. Google také oznámil novinky pro vývojáře, jako je první emulátor Android TV OS (založený na verzi 11), který usnadní tvorbu aplikací.
 
Nové funkce Cast Connect, Stream Transfer a Stream Expansion usnadní streamování multimediálního obsahu mezi zařízeními či aplikacemi. Google také vydal Android 12 Beta 1 pro Android TV, který je aktuálně dostupný pro vývojářské zařízení ADT-3.