Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Google Chromecast - další alternativa Airplay

27.7.2013, Pavel Zubatý, aktualita
O konkurenčním boji mezi Apple a Google jste se mohli dočíst již nesčetněkrát. Příkladem může být i technologie Airplay společnosti Apple, jejíž alternativou měl být Google Miracast. Nakonec ale za 35 $ přichází něco jiného. Přivítejte Chromecast.
Google Chromecast vypadá na první pohled jako přerostlá USB klíčenka. Jejím účelem ale není ukládání pár gigabajtů dat, nýbrž přenos videa přímo do HDMI nebo USB portu televizoru. Nezáleží přitom, jestli je na druhé straně WiFi spojení připojen smartphone, tablet nebo PC. Stejně tak na daném zařízení může běžet Android, iOS, Chrome OS nebo Windows.
Chromecast umožňuje streamování přímo do televizní obrazovky


Problémem není ani zabudování protokolu Chromecast do aplikací všech těchto platforem. Je zde navíc znatelný rozdíl oproti Miracastu, který byl společností Google nějakou dobu vyvíjen. Namísto pouhého zrcadlení obrazovky připojeného zařízení dochází k plynulému připojení na službu proudového vysílání, jakou je YouTube nebo Netflix. Stačí stisknout příslušné tlačítko. Google navíc tvrdí, že Chromecast bude brzo integrován i do televizorů.
Stačí připojit tento miniaturní gadget


V mnoha ohledech je Chromecast nápadně podobný Apple Airplay, jenž je využíván v přístroji Apple TV box. Momentálně je ale poněkud limitován svým použitím. Napravit by to měla čerstvě uvolněná API, již mohou vývojáři využít pro integraci protokolu do dalších aplikací. Aby toho nebylo málo, tak to vypadá, že Chromecast je faktickým nástupcem neúspěšného Google Nexus Q. Zařízení Chromecast jako takové je zatím limitováno na americký trh. Za 35 dolarů (kolem 690 korun) jej prodávají internetové obchody Amazon a Google Play. Výrobce k tomu slibuje, že zajistí brzkou dostupnost mimo americký trh.

Zdroj: FlatpanelsHD
reklama
reklama