Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Google bude nabízet filmy od 20th Century Fox

12.10.2012, Jan Vítek, aktualita
Společnost Google se tiskové zprávy rozhodla zatrhnout stahování filmů načerno, ovšem nehodlá proti tomu bojovat represí, ale naopak lepšími službami a dostupností populárních TV pořadů a filmů od 20 Century Fox. Ty již brzy najdeme na YouTube a Google Play.
Na YouTube a Google Play bychom si tak mohli pustit tituly jako X-Men, Doba ledová, Černá labuť, nebo televizní show Glee, Taková normální rodinka a New Girl. Nejprve bude tato služba uvedena ve Spojených státech a pak i v dalších zemích, přičemž Google doufá, že jeho akce bude analogií ke vzniku iTunes. Firma Apple se totiž před lety domluvila s hudebními vydavatelstvími na uvolnění licencí pro prodej audio nahrávek přes iTunes, a to za výrazně nižší ceny, než jaké byly v té době obvyklé.

Dnes už se tak problém bezplatného stahování týká především filmů a seriálů, které si uživatelé takto opatřují proto, že nejsou k dispozici za rozumný poplatek, jak míní David Bauckmann, technický ředitel firmy Effectix.com (firma se zabývá oblastí online marketingu a SEO pro malé a střední podniky). Sluší se ale dodat, že problém se u nás týká také dostupnosti jako takové. Běžný uživatel nemá jinou možnost, jak si opatřit nejnovější seriály, než si je prostě stáhnout, nebo pasivně čekat, až mu je naservíruje některá z televizních stanic v často nevýrazném dabingu.

Pokud bychom tedy měli možnost i ty nejnovější tituly sledovat v dobré kvalitě ihned poté, co jsou odvysílány, bude to znamenat značný posun k lepšímu. Samozřejmě tedy za předpokladu, že ceny budou rozumné. Otázkou pak je, jak to bude s titulky, bez nichž se řada lidí neobejde a také se způsobem placení.

V tiskové zprávě se také objevily informace o nejvíce stahovaných titulech, i když nebyl uveden zdroj těchto informací. Nejčastěji byl prý v minulém roce stahován film Rychle a zběsile (9,2 mil. uživatelů) a mezi českými tituly vedle Lidice a pak Nevinnost, Občanský průkaz, Fimfárum 3 a Muži v naději. To má v ČR představovat škody přes 2,6 miliardy Kč (z toho české filmy 610 milionů), které vznikly distributorům, producentům a tvůrcům. Nicméně se chce také dodat, že tyto škody jsou vždy relativní.

Zdroj: TZ Google (Effectix)