Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Účinnosť stabilizátora

MOJE (537)|21.5.2005 08:00
Neudáva sa niekde pri kamerách, aká je účinnosť stabilizátora ??? (nejakým číslom alebo tak)

VĎAKA
Krtek (1279)|22.5.2005 10:06
To těžko. Nejůčinější je elektronický ale i v těch jsou rozdíly. U tý nejlevnější Sonky není ani poznat že nějakej stabilizátor má i když v papírech je¨to napsaný. Dražší 1CCD už jsou na tom líp. Vynikající stabilizátor měla třeba TRV 730/740. Tu jsem udržel i při 6 tým kafe. :-E
El. stabilizátory však bohužel mají vliv na kvalitu obrazu.
Pak je tu ještě optický stabilizátor, který nemá vliv na kvalitu obrazu, ale zároveň není tak účinný. mají ho všechny 3 CCD kamery a taky i některý 1CCD. Tak si vyber.
clee (6592)|22.5.2005 13:42
nejucinnejsi stabilizator je steadicam, stativ nebo dolly s hydraulickejma tlumicema :-E
Terka (274)|15.9.2006 08:48
mate nekdo zkusenosti se stavbou stedicamu?
MOJE (537)|15.9.2006 11:44
No ja mám 740 a hľadám niečo také účinné ako je ona. V 740 el. stabilizátor vôbec nezmení kvalitu videa ( asi je to tým 1mega na CCD).
Mal som FX1 v ruke a tam sa mi zdal tiež dobrý stabilizátor.
stayman (12393)|15.9.2006 13:28
[quote=Terka]mate nekdo zkusenosti se stavbou stedicamu?[/quote]

Zalezi kolko chces investovat nemusis ani stavat ja am za cca 5000, ale idem kupovat este za 30000 s DO na ovladanie kamery. Inak ten za 5000kc bude at aj spec.rameno + vestu lae to este nie je. Inak ten za 30000 je bez toho DO za asi 12000.
Saxel (2279)|15.9.2006 14:37
StayMan by €RikŁ€
Nebyl by nějaký link s obrázky?
Tean (410)|15.9.2006 15:19
Saxel
Stayman tu o tom davnejsie pisal a ze dal aj nejake podnety na vylepsenie (preto pise, ze to este nieje).
http://www.asdesign.cz/equipment.php
Terka (274)|18.9.2006 10:37
myslim tak kolem 1000-2000.
mam ntazeny neco z homebuildstabilizers,
pak big nose nebo tak nejak se to jmenuje - francouzska stranka s mnoha videi. pak stabilizer za 15 $. Mam kameru o m=800g, myslim ze staci steady o m=3 kg max
O neco se pokousim, znamy mi udelal soucastky... Uvidime
stayman (12393)|18.9.2006 20:27
Nieco sa riesilo na grafike.cz
Zdenda (0)|19.9.2006 08:26
Saxel: Já jsem si postavil podle stránek http://www.glidecam.com/product-2000-pro.php glidecam viz. obrázek: http://forum.grafika.cz/file.php?98,file=376399. Stálo to pár korun a chvilku práce, ale maximální spokojenost. Je to ale jen na krátké točení, protože po chvíli ti začne odcházet ruka...:-)
Terka (274)|19.9.2006 12:36
a vysledky co se tyka odstraneni treseni?
Zdenda (0)|19.9.2006 14:07
Terka: pokud to byla otázka na mě, tak výsledky jsou super. I při rychlé chůzi, běhu dokonce i skoku je kamera v klidu. Netvrdím, že se to vyrovná profi steadycamům, ale je to opravdu o něčem jiném. Já jsem byl po první zkoušce v šoku. Příští měsíc to budu zkoušet ve vrtulníku. Tam byly největší problémy... :-)
Terka (274)|19.9.2006 15:13
mas steady vyvazeny tak aby se pri vychyleni stranou neotacel do svisle polohy?
mas nejaky info jak to udelat? aspon fotky. :-(((
Ondras_ (204)|19.9.2006 16:13
[quote=Terka]mas steady vyvazeny tak aby se pri vychyleni stranou neotacel do svisle polohy?
mas nejaky info jak to udelat? aspon fotky. :-((([/quote]

Tak mi nějak příjde, že z uvedených fotek je vyvážení jasné, ne?
Terka (274)|19.9.2006 16:25
jak mas to vyvazeny?
fotka je jedna, zajima me posun kamery po stojanku nahore,
dal zda se rukojet otaci - tj je tam vic stupnu volnosti nez 2?
Zdenda (0)|19.9.2006 19:28
Terka: pokud si najdeš to vlákno na Grafice, tak je tam ještě jedna fotka. Jinak se s tím dá hýbat úplně všude až to naprosto přesně vyvážíš. Kamera se nahoře posouvá do dopředu, dozadu a do stran, rukojeť je na třech ložiskách, čili volnost do všech stran, trubka je vysouvací pro přenášení těžiště no a dole na základně je to jasné, tam jsou závaží posuvná dopředu a dozadu a taky do stran...Jinak tady: http://www.glidecam.com/videos.php je ke stažení video, kde je princip a postup vyvážení kamery krásně ukázaný (THE STABILITY OF BALANCE) :-)
Terka (274)|20.9.2006 08:57
To video znam. Nekdo to vyvazuje tak aby pri libovolnem vychyleni zustala kamera nehybna, nevracela se. Podle meho nazoru je to tak spravne-sila mirici do teziste teleso neroztoci. Stabilizator stabilizuje rotaci. (Translace neni tak dulezita.)
Schvalne si to zkus vyvazit jak jsem popsala, mel bys mit lepsi vysledky.
Zdenda (0)|20.9.2006 09:31
Máš pravdu tohle jsem taky vypozoroval. Já tu kameru mírně převažuju tím, že prodloužím délku tubusu a potom v podstatě není problém ani s kymácením do stran. Ale stejně je potřeba stabilizátor ještě jednou rukou ( pouze jemně dvěma prsty) přidržovat mezi ložiskem a kamerou. Na otřesy to nemá žádný vliv a kameru si potom vedu přesně ve směru který potřebuju, nabo ji skláním nahoru a dolů.
Terka (274)|20.9.2006 12:37
nechápu co myslíš tím
"Já tu kameru mírně převažuju tím, že prodloužím délku tubusu"
to "převažuju" - ???

kvalita stabilizce pro rotaci závisí na hmotnosti závaží a na délce ramena.
(na hmotnosti lineárně, na délce kvadraticky)
tím prodloužením zkvalitníš stabilizaci (ve 2 rovinách, na 3. to nemá vliv-musel bys dát závažíčka dál od sebe).

Tip: Můžeš zkusit dát kameru a spodní díl kolmo na sebe-nemusíš mít tolik předpaženo, kvalita stabilizace zůstane stejná.

Chtělo by to možná připevnit na tělo.

Pokud tubus nahneš trochu na stranu-otáčí se ti podle podélné osy?
Zdenda (0)|20.9.2006 20:11
S tím " převážením" jsi si v podstatě odpověděla sama. Já jsem to jen trochu neobratně popsal...Nepochopil jsem jak jsi myslela dát kameru a spodní díl kolmo na sebe. Jestli můžeš, tak mi to prosím trochu přibliž. Možná, že jsi myslela nějakou podobnou konfiguraci jako je tady: http://www.global-dvc.org/html/SteadicamJR.asp . Jinak i tohle jsem zkoušel, ale moc mě to nenadchlo. S tím upevněním k tělu máš pravdu. Přes zimu až budu mít více času, tak zkusím udělat nějakou jednoduchou vestu s pantografem pro upevnění toho stabilizátoru. Ale momentálně časově nestíhám... 9-)
Terka (274)|21.9.2006 10:00
muj obrazek nejde nakreslit lip, nahrazuje mi vic mezer za jednu - tubus || ma byt vic vpravo
tvuj model:
,-----------,
l________l
||
||
||
||
||
o___||___o


muj navrh: otočený spodek o 90 stupňů - nemusíš mít tolik nataženou ruku
,-----------,
l________l
||
||
||
||
||
oo

Stabilizátor z http://www.global-dvc.org/html/SteadicamJR.asp nedržíš přesně v těžišti -někdy je ruka výš, někdy níž-myslím, že musí mít tedy horší výsledky.

Mrkni se mi prosím:
Pokud tubus nahneš trochu na stranu-otáčí se ti stabilizátor kolem podélné osy?
Zdenda (0)|21.9.2006 12:21
Terka: navrhuju, aby jsme tuhle debatu tady ukončili a pokračovali třeba přes mail. Zbytečně to tady zaplňujeme a mám pocit, že ostatním to stejně nic nepřinese. Pokud souhlasíš, tak mi napiš do mailu jak jsi to přesně myslela. Není problém něco vyzkoušet, třeba i nafotit nebo můžu poslat i ukázky videa točeného se stabilizátorem... :-)
Fantas! (3016)|21.9.2006 12:35
Zdenda
piste tady! To ze tu mnozi nepisou, neznamena ze to nectou a nezajimaji se o to! :BB:
Zdenda (0)|21.9.2006 13:54
O.K. beru na vědomí... :-)
Terka: tekže při nahnutí tubusu stabilizátoru do strany ( pokud jsem tě správně pochopil) by se při správně vyvážené kameře nijak neměla otáčet kolem podélné osy. Ale to se samozřejmě nepodaří vždy. V mém případě je to dáno i tím, že mám lehkou kameru Pan GS400 a ta se hůř vyvažuje. Navíc to stěžuje odevřený LCD display, který převažuje kameru na levou stranu, takže i to se musí dovážit. Ale při troše trpělivosti to JDE! No a navíc, jak jsem už psal se stabilizátor přidržuje ještě prsty levé ruky a to tyhle nepřesnosti vyrovná. Dá se to vyvážit tak citlivě, že je třeba mít při seřizování sundanou i krytku objektivu (clony), protože by se to potom celé rozhodilo...
ODSakEda (2278)|21.9.2006 14:14
Já taky čtuúúú! Jen k tomu nemám nic poctatného, tak zbytečně nevopruzuji! :-)
Terka (274)|21.9.2006 14:37
jo nemelo by se to otacet.

Lehka kamera je vyhoda, protoze ji mas dal od teziste nez spodni zavazi.
Mas kameru ve vysi oci aniz bys to cele musel moc zvedat.

K tomu otoceni spodniho dilu:
Cely stabilizator i s kamerou vypada jako lezici pismeno H. Osa kamery je rovnobezna s osou spodniho dilu. (Toho co jsou na nem zavazi.)
Pokud ten spodek otocis o 90 stupnu, nebude ti pri nataceni narazet do tveho bricha, budes mit pred sebou vic mista. Kvalita stabilizace zustane naprosto stejna. \/
Zdenda (0)|21.9.2006 14:50
Terka: k tomu otočení základny...no nevím, zkusím, ale myslím, že to hraje nepodstatnou roli. Ono to zas tak moc nezavazí. Od středu tubusu ta základna má 15 cm dopředu a 15 dozadu, což není zase tolik, abych s tím o sebe škrtal...Navíc tak trochu počítám s tím, že dopředu na základnu umístím ještě malý LCD display, který bude zastupovat ten na kameře, který teď musí být vyklopený.
Zdenda (0)|21.9.2006 14:59
Ještě k té váze kamery...ano pro natáčení zruky je lehčí kamera výhoda ( pro zvedání), ale pro stabilizaci je to právě naopak...Těžší kamera bude vždy klidnější!
yozefb (684)|21.9.2006 15:37
ja vas tiez potichu sledujem :-)
Terka (274)|21.9.2006 16:10
Jasne, :-) na urychleni telesa o vetsi hmotnosti je potreba vetsi sila.
Ja rikam, ze pro stejne vysledky musi byt lehci kamera na delsi tyci.
To je vyhoda protoze bude kamera vys=ve vysi oci.
ODSakEda (2278)|21.9.2006 16:13
A co takhle udělat si z vodovodních (nebo elektrikářských lehkých Al trubek) a staré čínky či řemenice z auta a pod.?! : http://www.cs.cmu.edu/~johnny/steadycam/ Akorát bych udělal protizávaží posunovací ( http://www.poc.it/stories/ghisasteady/slides/DSCF2660.JPG ) a těsně pod to T-éčko připevníl popruh na krk, aby mi neupadli ruce 8-)
Terka (274)|21.9.2006 17:03
je to na stavbu nejjednodussi, vysledky musi byt o neco hosi nez u vyse zmineneho ale myslim ze to staci. nedrzi to totiz presne v tezisti.
Terka (274)|21.9.2006 17:11
jak jsi to tesil se zavitem-v kamere neni metricky, ale witworthuv :-G nebo jak se jmenuje?
Fantas! (3016)|21.9.2006 18:32
Terka
ja mam sikovneho strycka, vysoustruzil mi ho... :-)
ODSakEda (2278)|21.9.2006 20:46
[quote=Terka]je to na stavbu nejjednodussi, vysledky musi byt o neco hosi nez u vyse zmineneho ale myslim ze to staci. nedrzi to totiz presne v tezisti.[/quote]
No vypadá to tak, ale starý poctivý kamery D8 měli i se základním akumulátorem přes 1kg! 8-) a +deska +příruba, no diviliby jste se.
Terka (274)|22.9.2006 08:16
2 Fantas!: nekecas?-pokud vim tak to neni sranda
2 ODSakEda: nic ve zlym, ja taky pisu na zacatku vety mala pismena. ze pises "kamery meli"-je to hrozny, ale chapu to kdyz pises v rychlosti. Ale "Terka napsal" \/ se me dotklo! - muzes to plz opravit?
Fantas! (3016)|22.9.2006 08:54
Terka
nekecam! Mam ti to vyfotit? :-) Na soustruhu je to naprosta sranda!!! :-)
mirekv (7169)|22.9.2006 11:30
Fantas!
Pro tebe je všechno sranda! :-E
Jinak na hodinářském soutruhu asi jo, ne na starém Rumunovi.
Fantas! (3016)|22.9.2006 11:32
mirekv
ja jsem to nedelal! Ja videl stryce, jen zmeril uhel zavitu, nastavil rychlost posuvu, takto projel na 3x zavit a bylo to! Ja na soustruhu neumim, ale vypadalo to hooodne jednoduse a ma klasicky soustruh, zadnou hodinarinu!
ODSakEda (2278)|22.9.2006 11:39
Terka -Jste žena? To jsem si nevšim, řešil jsem spíše technické věci. I když někteří páni si všimli a jak to čtu zpětně, pletou se seznamkou, že vám nabízí zaučování? (víme jak takové končí :-E )

Tak to se moooc omlouvám, ale to automaticky vygeneroval editor při příkazu: cituj. Nebudte ale tak citlivá 8-) A vůbec, sklonování je v češtině na prd, nejlepší jsou amíci - hej ju (hej Ty!) a hotovo! Důležitější je obsah pro mě, né forma! Ale pro naivnější bohužel forma... (Paroubek, ten alespon umí bouchnout do stolu! No ale co za nesmysl vlastně vypustil mnozí neřeší... Líbí se mnohým jak to řekl!...)

Jo na češtinu já su analfabet a navíc línej to po sobě přečíst, ale iproto že napíšu odentruju a valím zase makat - jsem OSVč, né zaměstnanec na netu za prachy zaměstnavatele jako někteří (proto reagují jen v prac. týdnu...)!
Terka (274)|22.9.2006 13:30
2 Eda: Ouky douky - chyba je u masiny -budiz.
O zadnych nabidkach nevim, vsichni mi tykejte. Koncim diskusi na toto tema, zpet k problematice stabilizace!
Zdenda (0)|22.9.2006 13:38
All: můžu prosím odjet na chatu a pokračovat v pondělí? B-)
Terka: když mi to vyjde, tak vyzkouším ty tvoje kynetické kejkle a dám pak vědět... :BB:
Fantas! (3016)|22.9.2006 13:39
Zdenda
žádost se zamíta! \/ :-D
Saxel (2279)|22.9.2006 13:52
Zdenda, šlo by sem hodit rozměry toho Glidecamu? Nebo aspoň fotku z boku s kouskem pravítka vedle.
Jo a nepřestávejte v tématu, lidi to sledujou.
Zdenda (0)|22.9.2006 14:00
Saxel: no okótovaný to nemám, ale můžu nějaké rozměry do fotky přihodit. Příští týden sem něco dám...a teď už fakt balím :-)
stayman (12393)|23.9.2006 16:13
Najlepsie steadicamy, co zatial mozete kupit za "slusne" peniaze su tieto dva:

1. ASDesign za cca 6000,-sk


http://www.asdesign.cz/equipment.php#sale

2. DV-Rig za cca 12000,-sk


http://www.global-dvc.org/html/DV%20RIG%20PRO.asp
stayman (12393)|23.9.2006 19:46





Zdenda (0)|24.9.2006 18:58
Stay: tak ta druhá varianta je dost dobrá...ale i ta cena. Mě glidecam na moji malou potvůrku vyšel asi na 100 Kč, ale mrknu se na stránky DV Rig...to přece musí jít udělat! :-E
stayman (12393)|24.9.2006 21:50
[quote=Zdenda]Stay: tak ta druhá varianta je dost dobrá...ale i ta cena. Mě glidecam na moji malou potvůrku vyšel asi na 100 Kč, ale mrknu se na stránky DV Rig...to přece musí jít udělat! :-E[/quote]

To by si bol frajer a mal by si prveho zakaznika isteho :-D