Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak nakopíruju soubory z HV30 do XP bez stř. software?

RiMr (105)|29.3.2009 15:01
Zdravím?
Tchán má kameru Canon HV30, o velikonocích si u něho chci něco natočit a chci si "surová" data z pásky odvézt na DVD, nebo na ext. disku, abych si je doma mohl sestříhat ve svém softu. A ptám se tedy, Když připojím tuto kameru přes FireWire k počítači (WinXP), uvidím ji např. v průzkumníku Windows jako další mechaniku, zařízení, ze kterého si můžu pořízený záznam ve formě souborů prostě zkopírovat na jiný disk? Abych to prostě nemusel tahat přes nějaký střihový program, který si to z té kamery importuje (tchán používá Pinacle DIrector).
Prostě nějak tak, jako když kopíruju soubory (videa) z foťáku :-)
Jde to? Nebo na to něco potřebuju (software)? Jaký formát mají soubory zaznamenané na pásce (*.dv)?
Děkuju a omlouvám se za lamovské dotazy...
Pave1 (4279)|29.3.2009 17:54
Bohužel, z kartových kamer by to šlo, tam jsou už soubory uloženy na běžném počítačovém médiu, takže se jen zkopírují. U HV30 jsou data ale na pásce (ve formátu, který majitel kamery vybral, tedy jako DV nebo HDV), takže data lezou po firewire jako stream (proud s pevnou časovou strukturou), který je dle mého nejlepší zachytit (capture) STEJNÝM programem, který ty budeš používat pro střih. NEjlepší je půjčit si tak kameru a data stáhnout u sebe (případně nainstalovat kopii sw na noťas či ke strýci na PC, pokud má vhodné parametry).

Při capture z HDV můžeš v kameře nastavit převodník v menu, data se pak nabírají jako DV (mají ale stejnou velikost, jako HDV, takže tím nic nezískáš; pokud jsi schopen zpracovávat HDV, určitě natáhni data jako HDV).

Třetí možnost je půjčit si HDV/DV kameru ve svém okolí a od Strýce si půjčit jen HDV/DV kazety (podle formátu nahrávání).
MIHI (940)|29.3.2009 18:02
Netechnická poznámka: není to strýc, ale tchán. A to může být velký rozdíl:))))
Pave1 (4279)|29.3.2009 18:59
sakra, změna zásadního parametru .-) .
BEPE (539)|29.3.2009 20:31
No já si myslím, že pokud tchán má kameru, tak má asi také SW na grabování. Takže z mého pohledu by bylo nejjednodužší natočený marteriál u tchána nagrabovat do počítače na HD (souborová struktura DV= *.AVI, HDV = *.m2t). 1 hodina = cca 13 GB v obou případech. A tyto soubory si nahrej na externí přenosný disk a doma potom zpracuj jak uznáš za vhodné. Důležitý předpoklad na doma, musíš mít SW, který ti to bude schopný sestříhat. :-)
RiMr (105)|29.3.2009 20:43
Díky za rady. Bohužel Tchán je ze Zlína a já z Prahy... Takže pujčení kamery je blbé...
:-(
Můžu to ale teda u něho stáhnout do počítače a pak z adresářů vykuchat, to jo... Já používám Premieru a tchán Pinacle DIrector (nebo tak nějak). Ale:
- budou ty streamy pořízené Directorem "poživatelné" i pro Premiéru? -
- je to obecný formát, nebo si tam každý software (Director) vnáší něco "svého", co ty pořízené streamy učiní nepoužitelnými pro jiný software (Premieru)?
- Jsou to tedy soubory s příponou *.m2t (při grabování do HDV)? Ať vím, co ve složkách Directoru hledat...?
- má nastavení projektu (rozlišení) vliv na to, do jakého rozlišení se data z pásky do HDV importují?
- Nejjednodušší asi bude, když u tchána nainstaluju Premiéru, založím nový projekt, do něho stáhnu pásku a celek i s adresáři projektu si přenesu přes HDD domů... Že?
MIHI (940)|29.3.2009 21:04
budou ty streamy pořízené Directorem "poživatelné" i pro Premiéru?
Já teda nevím co je to za sw ten Pinacle director, ale pokud umí zpracovávat HDV, tak ho asi jako většina programů v této kategorii ukládá v souborech *.m2t a s těma bys neměl mít problém.
- je to obecný formát, nebo si tam každý software (Director) vnáší něco "svého", co ty pořízené streamy učiní nepoužitelnými pro jiný software (Premieru)?
Většinou "obecný" takže by neměl být problém, ale jsou i vyjímky.
Jsou to tedy soubory s příponou *.m2t (při grabování do HDV)? Ať vím, co ve složkách Directoru hledat...?
pokud je to HDV tak ano.
- má nastavení projektu (rozlišení) vliv na to, do jakého rozlišení se data z pásky do HDV importují?
U některých programů ano, u někerých ne, ten konkrétní neznám, ale tím, že bude nastavení projektu správné se nic nezkazí.
- Nejjednodušší asi bude, když u tchána nainstaluju Premiéru, založím nový projekt, do něho stáhnu pásku a celek i s adresáři projektu si přenesu přes HDD domů... Že?
Pokud chceš mít jistotu, tak asi ano. Ale Premiera je přece jen trochu těžkotonážní program, možná by stačila jen nějaká menší utilitka typu HDVsplit apod...
RiMr (105)|29.3.2009 21:37
"možná by stačila jen nějaká menší utilitka typu HDVsplit apod... "
Aha, tak tohle mě hodně zajímá! Pochopitelně tchán zezelená, když mu tam budu chtít "něco - Premiéru" instalovat... Kdežto s nějakou malou utilitkou by to nemusel být až takový problém. Takže HDVsplit, pokud je to tedy nějaký prográmek umožňující nagrabování na HDD do HDV (případně i náhled grabovaného?), který pak bez problémů vložím do Premiery, tak by to bylo super, už to hledám... Děkuju moc! :-)
MIHI (940)|29.3.2009 21:41
jo, ještě vydrž, ten HDVsplit mě tak napadl jako první, určitě jsou i další, zkus kdyžtak pohledat.
RiMr (105)|29.3.2009 21:42
Už to lovím, díky moc!
impaler_bxl (197)|30.3.2009 10:30
HDVsplit v pohodě, používám to pak ve Vegasu. Jinak jsem laik, ale podle mě ti poslouží skvěle a nemusíš ho myslím ani instalovat, čili ani tchánovi ukazovat, a máš dobrou kontrolu nad tím, co kam dává.

Jinak je pro mě novinka, že by střihové programy při "capture" nějak zasahovaly, myslel jsem, že je snad jasné, že nejdřív vezmou to, co je na kazetě, prostě na disk??? To by snad ani v reálném čase nestíhaly nějak měnit rozlišení apod., nebo sem blbě pochopil dotaz?

V linuxu používám dvgrab, taky v poho a jsem spíš lama než guru.
RiMr (105)|30.3.2009 12:52
Tak super, už jsem si ten HDVsplit stáhnul, vypadá to, že to je přesně to co potřebuju :-)
Ještě mám takový dotaz... Ještě jsem v Premiéře HDV vstup nestříhal, předpokládám, že ty *.m2t soubory naimportuju a zpracuju v Premiéře (CS4) bez problémů?
A ještě, mimochodem, *. m2t, je to i se zvukem, není to jen video?
Díky moc!
Saxel (2279)|30.3.2009 13:36
M2T je transport stream, který obsahuje video, audio a pomocná data (např. o času a nastavení kamery). HDVSplit si prý v některách případech nerozumí s hardwarem portu IEEE1394 a padá, někdy jsou s ním problémy ve Vistách. Taky vytváří trochu nestandardní hlavičky m2t souborů, což dělá problémy ve Vegasu (ne v Premieře). Klidně ho zkus a když to nepůjde, nabereš video Pinnaclem.
camcorder (28)|21.4.2009 19:45
[QUOTE=Saxel;221481]M2T je transport stream, který obsahuje video, audio a pomocná data (např. o času a nastavení kamery). HDVSplit si prý v některách případech nerozumí s hardwarem portu IEEE1394 a padá, někdy jsou s ním problémy ve Vistách. Taky vytváří trochu nestandardní hlavičky m2t souborů, což dělá problémy ve Vegasu (ne v Premieře). Klidně ho zkus a když to nepůjde, nabereš video Pinnaclem.[/QUOTE]

Jak naberu pásku pomocí pinnacle studio 11 ultimate do m2t ? mě to pořád skáče do m2v.

Děkuji za radu
Saxel (2279)|21.4.2009 20:28
Pinnacle Studio neznám. Kontejner m2v obvykle obsahuje elementary video-stream, tedy pouze video (audio by bylo v separátním souboru). Obvyklé však je, že HDV video se ukládá do kontejneru m2t jako transport stream (obsahuje video i audio, jak jsem už psal). V případě Pinaclu tedy musí poradit někdo jiný. :confused:
Pave1 (4279)|21.4.2009 22:14
[QUOTE=impaler_bxl;221456]Jinak je pro mě novinka, že by střihové programy při "capture" nějak zasahovaly, myslel jsem, že je snad jasné, že nejdřív vezmou to, co je na kazetě, prostě na disk??? To by snad ani v reálném čase nestíhaly nějak měnit rozlišení apod., nebo sem blbě pochopil dotaz?[/QUOTE]

Programy do streamu nezasahují, ale mohou použít svou obálku - kdy dokáží v reálném čase měnit strukturu hlaviček. Například AVID MC používá obálku MXF nebo OMF - nabíraný stream se buď nemění, ale je uložen v těchto kontejnerech (specializovaných pro použití při střihu obrazu nebo zvuku, jsou podporovány skupinami výrobců), nebo dokonce mění (na podporovaném HW, kdy se rovnou ukládá do určitého zpracovávatelského kodeku - např. DHxHD u Avidu, s různými parametry - 1:1, 1:2, 1:10, DV420, HDV atd).

Ostatní sw také mohou do "hlaviček" zasahovat, vždy je tak vhodné plánovaný postup před náběrem velkého množství materiálu na malém kousku vyzkoušet. Pak je jistota, že daný postup bude fungovat .-) .