Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaky AV prijimac s HDMI?

kadell (212)|30.7.2008 08:47
Zdravim, chci koupit novy AV prijimac k bednam Tanoy, ale nejak se v tom neorientuju a proto vas chci poprosit, jestli byste mi mohli poradit pri vyberu. Nemusi to byt prijimac za deseti tisice, staci mi jen aby to hralo, jinymi slovy, chci za to dat tak do 10tis, ale spis tak kolem 7tis. :-) Chtel bych, aby to melo aspon 2 HDMI vstupy, ale lepsi by byly 3. Zvuk bych 7.1, ale neni to podminkou, zatim mam 5.1 a v nejblizsi dobe neplanuju kupovat dalsi repro, ale pokud by to umelo 7.1, tak bych se nezlobil. To jsou asi jediny podminky, ktery bych mel. V nejakych dekoderech Dolby a DTS se nevyznam, tak to nedavam ani do podminek. Na znacce se mi nejak nezalezi.

A ted se chci jeste zeptat. Co je Dolby True HD a DTS-HD? Prijimace s temahle dekoderama jsou cenove nekde jinde, tak me zajima, jestli ma cenu do nich investovat nebo mi bude stacit neco za tech "par tisicovek"? Nejsem zadnej zvukovej fajnsmejkr a nejspis bych ani nepoznal rozdil.

A ted jsem se jeste v jedne diskuzi docetl, ze jsou i prijimace, ktere na vystupu HDMI podporuji jen rozliseni 480p. To je kravina, ne? To znamena, ze bych tam poslal HD a do TV by sel SD.

Jinak k tomu budu mit pripojenou plazmu Panasonic TH-50PX70EA a hlavni prehravac je PS3.
Predem diky za reakce
kadell (212)|13.8.2008 09:46
Tohle tema nemelo nejak moc valny uspech, ale kdyby to nekoho zajimalo, tak si jedu do Datartu pro Denon AVR 1508, kde ho maji za neuveritelnych 6380,-. Takze jestli nekdo resi stejny problem jako ja a neni moc narocny, tak myslim, ze tohle je dobra volba, uz doprodavaji jen par kusu.

jarino1978 (8045)|13.8.2008 10:33
- tvoj topic možno nám trošku ušiel, skúsim teda :

1. Tvoje zadanie je rozpoluplné, jednak cenovo, jednak technicky.
2. skús sa napevno rozhodnúť, či 5.1 , 6.1 alebo 7.1
3. začni stavať podmienky z toho, čo máš práve doma a čo blízka budúcnosť
4. máš doma kvalitnú TV a máš PS3, z toho by mohli vyplinúť určité vstupy pre Teba
a. ) TV : je full hd, čiže by bolo nelogické, degradovať vstupy na rozlíšenie menšie, ako 1080p
b. ) PS3 : logická podpora 1080p, určite máš DVD - využiješ upscale cez PS3, alebo AV receiver, možno máš BD - 1080p, DTS HD, Dolby TrueHD, hry
c. ) ak chceš dokonale využiť spojenie TV + PS3 , zváž 7.1 kanál, oplatí sa priplatiť si za drahší model s podporou relatívne nových zvukových HD audio kodekov ( DTS-HD, DTS-HD Audio Master, Dolby TrueHD ), čiže logicky AV receiver s HDMI vstupmi od verzie 1.3a
d. ) pokiaľ to bude 5.1, alebo 6.1 kanál, podstatná je podpora AV receivera DTS, DTS-ES, DD, DD-EX, menej použiteľné DPL II X, DTS96/24
e. ) ak chceš, aby mal AV receiver HDMI in/out, musíš aj vedieť, k čomu by si ho používal :
f. ) PS3 ma veľmi kvalitný upscaler, čiže relatívne nemusíš dbať na to, aby AV receiver upscaloval na vyššie rozlíšenie, ako 576i/p. Toto využiješ hlavne pri DVD. Pri vysielaní DVB-T, analóg, DVB-S si TV upscaluje sama, je na zváženie, či by to dokázal AV receiver lepšie, ako TV, potom by mal zmysel AV receiver s podporou upscalu cez HDMI
5. existujú AV receiveri, ktoré majú HDMI len priechodzie, čiže vstup 576p, výstup cez HDMI 576p, vstup 480p, výstup HDMI 480p, takže aj na toto pozor !
6. kvalitou overené značky : ONKYO, YAMAHA,DENON,MARATZ, vyššie rady PIONEER
7. pokiaľ nenapíšeš svoje vstupy, málokto Ti poradí...
impaler_bxl (197)|13.8.2008 10:52
kadell už je asi vyřízený nebo rozhodnutý, ale mě to taky zajímá. Jsem na zvuk zcela neznalý amatér, ale už jsem pochopil, že má cenu vyměnit dvě k počítači slušné dřevěné bedýnky (Tekuni) za all-in-one 5.1 plasťák systém od Philipsu, uložený po stěhování ve sklepě (LX-3900).

Nemám čas poslouchat hudbu, bohužel, ale to se třeba časem zase změní, až děti vyrostou. :) Zatím se sotva rodí. Takže teď se jedná o večer při Planet Earth 1080i na 46 palcích a podobně, dostupný zvuk je AC3 5.1. Philips kino má koax digitál vstup a průchod ze zvukovky HTPC funguje, jenom je to o fous míň hlasité než první zvuková stopa 2.0 (to je asi normální?).

Místnost je malá, situace je večer a dítě spí vedle (i když zeď docela pěkně izoluje). Duní to už teď až moc a celkově jsme nervózní z nerovnoměrné úrovně hlasitosti mezi běžným mluveným slovem a efekty, kdy např. někde v detektivce dojde k vraždě. Jo, Philips má nějaké indivindi nastavení repráků, ještě jsem neměl čas s tím laborovat.

Místnost je sotva patnáct metrů, nad náma taky sousedi, tedy žádné poslechové studio.

Vypisuju to proto, aby bylo jasné, co jsme zač. Žádní audiofilové. A otázka zní - má cenu kupovat receiver a lepší repro? Kolik by to mělo stát, abychom si řekli, že jsme si pomohli?

Blue-Ray časem určitě bude, to je bez debat. Upscale videa v tuto chvíli provádí HTPC (MythTV na Linuxu), pomůžu si znatelně, když to nechám na receivru, nebo stačí nižší model bez konverze na HDMI, tedy pouze na zvuk?

Jaké repro? Viděl bych to na 5.1, víc není moc kam umisťovat.

Nejsou to perly sviním? :)
jarino1978 (8045)|13.8.2008 11:15
[QUOTE=impaler_bxl;187741]kadell už je asi vyřízený nebo rozhodnutý, ale mě to taky zajímá. Jsem na zvuk zcela neznalý amatér, ale už jsem pochopil, že má cenu vyměnit dvě k počítači slušné dřevěné bedýnky (Tekuni) za all-in-one 5.1 plasťák systém od Philipsu, uložený po stěhování ve sklepě (LX-3900).

Nemám čas poslouchat hudbu, bohužel, ale to se třeba časem zase změní, až děti vyrostou. :) Zatím se sotva rodí. Takže teď se jedná o večer při Planet Earth 1080i na 46 palcích a podobně, dostupný zvuk je AC3 5.1. Philips kino má koax digitál vstup a průchod ze zvukovky HTPC funguje, jenom je to o fous míň hlasité než první zvuková stopa 2.0 (to je asi normální?).

Místnost je malá, situace je večer a dítě spí vedle (i když zeď docela pěkně izoluje). Duní to už teď až moc a celkově jsme nervózní z nerovnoměrné úrovně hlasitosti mezi běžným mluveným slovem a efekty, kdy např. někde v detektivce dojde k vraždě. Jo, Philips má nějaké indivindi nastavení repráků, ještě jsem neměl čas s tím laborovat.

Místnost je sotva patnáct metrů, nad náma taky sousedi, tedy žádné poslechové studio.

Vypisuju to proto, aby bylo jasné, co jsme zač. Žádní audiofilové. A otázka zní - má cenu kupovat receiver a lepší repro? Kolik by to mělo stát, abychom si řekli, že jsme si pomohli?

Blue-Ray časem určitě bude, to je bez debat. Upscale videa v tuto chvíli provádí HTPC (MythTV na Linuxu), pomůžu si znatelně, když to nechám na receivru, nebo stačí nižší model bez konverze na HDMI, tedy pouze na zvuk?

Jaké repro? Viděl bych to na 5.1, víc není moc kam umisťovat.

Nejsou to perly sviním? :)[/QUOTE]

- k tomu zvuku večer : existuje režim niekde nazvaný ako nočný režim alebo dynamická kompresia ( neviem si teraz spomenúť na angl. názov, žeby dynamic range ?? ), mal by to obsahovať každý certifikovaný dekodér Dolby Digital, čiže by to malo byť v nastaveniach toho Philipsa. Vlastne Ti "oreže" dynamické špičky zvuku, typicky horor, tichá scéna a zrazu strašný hukot. Nastav si to, väčšinou sú 3 úrovne nastavenia.
- pokiaľ máš situáciu takú, ako je teraz, tak s bedňami a receiverom počkaj, radšej si odkladaj peniažky a potom radšej kúp niečo kvalitnejšie
- momentálne nepočúvaš hudbu ( len neviem, akú ? ), hlavne sleduješ filmy, dokumenty a tak Ti zatiaľ plne postačuje to, čo máš. Na hudbe tie plasty budeš poznať, na filmoch už menej, ale predsa, ale myslím, že zatiaľ stačí...
- upscale : no treba to len porovnať, čo si však myslím, dobrý receiver to dokáže lepšie, TV, no ako ktorá...
petrkos (23)|13.8.2008 11:31
taky panák dělá myslím ozančení SA -HR50E -má to HDMI 2+1, asi 100 na kanál 5.1,automatiku nastavení přes mikrofon v dodávce a cena je už přes net na 6.700,-Kč. je to ale menší -méně vstupů atd. Pokud máš panáka telku tak přes Q-link byto mohlo jít i s nějakýma funkcema ale to nemám ještě nastudovaný .
radon (142)|13.8.2008 16:16
mně by také zajímalo něco k recieveru, potřebuji propojit TV+reciever+HTPC a nemám jasno zda :
a) z HTPC do recieveru přes HDMI a z recieveru do TV také přes HDMI
- tady si nejsem jistý, zda zůstává HDMI průchozí při vypnutém recieveru, nechci totiž zapínat reciever na pořady jako počasí nebo večerní zprávy
b) z HTPC do recieveru přes digtal-out a z HTPC do TV přes HDMI
- tady si nejsem jistý, zda můj board podporuje audio paralelně přes HDMI i digital-out a nemám to jak vyzkoušet
Neřešil jste (a vyřešil) někdo stejný problém ?
f (117)|13.8.2008 21:39
Byl bych opatrný, před časem jsem také vybíral AV receiver, a uvažoval jsem i se vstupy HDMI, ALE má to pár chybek, zejména u přístrojů levnější a střední kategorie:

- pouze dva vstupy HDMI. Takže získáš vstup jen jeden.
- neumějí konverzi videosignálu. To znamená , že pokud na vstupu dám DVD/HDMI, bude signál pouze na HDMI výstupu av receiveru; pokud pustím kompozitní , tak bude obraz jen na Composite monitor atd. Takže přepínat vstupy jak na AV rec, tak na TV :(
- některé receivery (třeba výše uvedený Denon AVR 1508) neumějí přehrát zvuk z HDMI vstupu (!) Zřejmě to obsahuje pouze holý přepínač HDMI.

To docela snižuje užitnou hodnotu.
Pytkin (7947)|13.8.2008 23:43
to o com hovori Jarino sa vola DRC = Dynamic Range Compresion
Pytkin (7947)|13.8.2008 23:44
Pioneer ma teraz novy model 1018 kery ma aj analogovy prevodnik na video s upscalerom do HDMI .. moze byt fajn .. Denon to tiez vie .. dake vyssie cisla ..
impaler_bxl (197)|14.8.2008 09:33
jarino1978: diky, super.
kadell (212)|17.8.2008 23:51
Diky za reakce, ale nedal jsem si rict a zustal jsem v me zvolene hladine do 10tis a koupil jsem toho Denona. Se zvukem jsem spokejenej, takze koupe nelituju. Co jediny me nejak trapi, ze jsem netusil to, co tu uz zminoval "f". A to je to, ze neumi prehrat zvuk z HDMI, coz me docela stve, protoze prave proto jsem chtel HDMI kvuli mensimu poctu kabelu a pohodlnosti. Pod pojmem pruchozi HDMI jsem si predstavoval to, ze obraz na vstupu je stejny jako na vystupu, coz by me netrapilo, ale nenapadlo to, ze beze zmeny projde do televize i zvuk a receiver ho neprehraje.

jarino: Diky za rady, ale bohuzel jsem financne omezenej a ja jsem na tyhle veci tak otupelej, ze bych nejspis nepoznal rozdil mezi Dolby True HD a Dolby Digital.

Jaky mate zkusenosti s chalzenim receivru? Tak jak to mam ja je docela, natesno, co? Porad to sleduju, jak to hreje a melo by to mit tepelnou ochranu, tak uvidim, co to udela...

radekhulan (185)|17.8.2008 23:59
Sony STR-DG820 stojí cca 10.000 Kč a umí DTS True HD (má integrovaný dekodér), DTS-HD Master Audio a 7.1 LPCM, také má hned čtyři (!) HDMI 1.3a vstupy. Samozřejmě umí i starší Dolby Digital, DTS, Dolby ProLogic a další. Na svoji "low-endovou" cenu dost zajímavá věc.

Neobsahuje převodník analogového signálu na digitální HDMI, ale to dnes moc lidí nepotřebuje. Blu-Ray, PS3, XBox 360, DVD, DVB-S, signál z PC (GPU), vše stejně jede přes HDMI.

http://www.sony.cz/pressrelease/id/1214313421441

f (117)|18.8.2008 08:20
[QUOTE=kadell;188326]

Jaky mate zkusenosti s chalzenim receivru? Tak jak to mam ja je docela, natesno, co? Porad to sleduju, jak to hreje a melo by to mit tepelnou ochranu, tak uvidim, co to udela...
[/QUOTE]

To se upeče v tom nábytku...

Ještě poznámka: před koupí je dobré si stáhnout a nastudovat manuál, tam jsou zpravidla různá omezení (jako ten zvuk z HDMI) precizně popsána.
jarino1978 (8045)|18.8.2008 10:07
[QUOTE=Pytkin;187870]to o com hovori Jarino sa vola DRC = Dynamic Range Compresion[/QUOTE]

díky...
jarino1978 (8045)|18.8.2008 10:11
[QUOTE=kadell;188326]
jarino: Diky za rady, ale bohuzel jsem financne omezenej a ja jsem na tyhle veci tak otupelej, ze bych nejspis nepoznal rozdil mezi Dolby True HD a Dolby Digital.
Jaky mate zkusenosti s chalzenim receivru? Tak jak to mam ja je docela, natesno, co? Porad to sleduju, jak to hreje a melo by to mit tepelnou ochranu, tak uvidim, co to udela...

[/QUOTE]

- napr. ONKYO TX-SR 605 je teraz za 13 litrov Sk, čo by mohlo byť u Vás cca 11 litrov, má všetko : upscal z analógu, HDMI 1.3 ( Dolby TrueHD, DTS-HD, DTS Audio Master ), 7.1 kanál...
- umiestnennie receiveru vyžaduje dostatočné miesto, aby nebol problém s chladením , na to obrovský pozor !!!Určite si daj receiver na iné miesto, ináč riskuješ jeho totálne zničenie ! A takisto pozor na repro, je rozdiel 4 ohmy, 6 ohmov a 8 ohmov!!!
- vymeň si v prvom rade TV stolík : center musí byť v strede TV, nie na boku, takisto tie predné repro trošku ďalej od stola... Tie fotky na bedňách potešia síce manželku, ale máš len ďaľší dôvod na rezonanciu...
tomil2002 (14)|19.10.2008 23:41
[QUOTE=kadell;186181]Zdravim, chci koupit novy AV prijimac k bednam Tanoy, ale nejak se v tom neorientuju a proto vas chci poprosit, jestli byste mi mohli poradit pri vyberu. Nemusi to byt prijimac za deseti tisice, staci mi jen aby to hralo, jinymi slovy, chci za to dat tak do 10tis, ale spis tak kolem 7tis. :-) Chtel bych, aby to melo aspon 2 HDMI vstupy, ale lepsi by byly 3. Zvuk bych 7.1, ale neni to podminkou, zatim mam 5.1 a v nejblizsi dobe neplanuju kupovat dalsi repro, ale pokud by to umelo 7.1, tak bych se nezlobil. To jsou asi jediny podminky, ktery bych mel. V nejakych dekoderech Dolby a DTS se nevyznam, tak to nedavam ani do podminek. Na znacce se mi nejak nezalezi.

A ted se chci jeste zeptat. Co je Dolby True HD a DTS-HD? Prijimace s temahle dekoderama jsou cenove nekde jinde, tak me zajima, jestli ma cenu do nich investovat nebo mi bude stacit neco za tech "par tisicovek"? Nejsem zadnej zvukovej fajnsmejkr a nejspis bych ani nepoznal rozdil.

A ted jsem se jeste v jedne diskuzi docetl, ze jsou i prijimace, ktere na vystupu HDMI podporuji jen rozliseni 480p. To je kravina, ne? To znamena, ze bych tam poslal HD a do TV by sel SD.

Jinak k tomu budu mit pripojenou plazmu Panasonic TH-50PX70EA a hlavni prehravac je PS3.
Predem diky za reakce[/QUOTE]



Pokud náhodou ještě nic nemáš, tak docela prima je av receiver ,který je skoro zadarmo a je to Yamaha HTR-6130 má hdmi 2x ,výkon nadneseně v DIN 5*105W , YPAO kalibrace,podpora vylepšení zvuku u mp3,velmi slušně hraje ve stereu.Předpokládám, že skutečný výkon bude asi tak 2*90-100W SIN max,protože příkon je v max 240Watů/220-240V.Možná ještě malinko méně,ale ujišťuji, že na obývací pokoj 5,5*6 metrů to bohatě stačí.Dříve jsem měl sestavu Yamaha se zesíkem tuší A470 a ten byl slabší.
Pytkin (7947)|19.10.2008 23:44
Tiez ma zaujal HTR-6130 .. Slusna vybava , za vybornu cenu .. Mam RV-X592 , ktory je cely analogovy .. Ma super zvuk , ale digitalne vstupy a dekodery zacinam postradat ..