Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Skylink a defektní formát obrazu!

bigboban (78)|19.7.2010 13:16
Včera jsem koukal na Skylinku na různé programy a laboroval s formátem obrazu. Zjistil jsem, že bohužel naprostá většina programů vysílá stále ve 4:3.

Co mě ale šokovalo, že např. nějaké mám dojem Discovery vysílalo v naprosto hrůzném formátu:

1) Formát obrazu 4:3, tedy měl jsem vpravo a vlevo černý pruh na 16:9 telce
2) Uprostřed toho 4:3 "čtverce" byl úzký 16:9 obdélník s obrazem a NAD obrazem logo programu.

Ve výsledku jsem měl tedy uprostřed 16:9 telky 16:9 pidiobraz asi poloviční velikosti než je obrazovka!

Jak si vůbec můžou dovolit takhle prznit pořady? Kdo za to může? Skylink? Nebo dodavatel pořadu?
vivid.sk (11472)|19.7.2010 16:22
Skylink nic neprzni, za vstup moze dodavatel.
To, ze sa casto vysiela na HD kanaloch (ktore vzdy vysielaju 16/9) v letterboxe 4/3 so zdrojovym videom doplnenym ciernymi pasmi je fakt na ktory vysielatelia seru (samozrejme, vyhovoriek si najdu, ale keby chceli, takyto odpad von nepustia).

Vidno to casto aj na SD kanaloch, kde je v 4/3 formate pustny film doplneny ciernymi pasami. Tam na to ale aspon nedoplacaju majitelia starsich 4/3 CRT prijimacov, no pri novych TV je efekt ten isty (presne to, co popisujes).

V tom pripade pomoze len tlacidlo "zoom" na DO.
bigboban (78)|19.7.2010 17:56
Do přílohy přikládám příklad defektně vysílaného programu. Logo nad obrazem dokazuje že je to takto již odvysílané a nejde o chybu nastavení přijímače.
DSC07857.JPG
StD (8612)|19.7.2010 18:11
[quote=bigboban;289717]Do přílohy přikládám příklad defektně vysílaného programu. Logo nad obrazem dokazuje že je to takto již odvysílané a nejde o chybu nastavení přijímače.[/quote]

Co jako má být na tom "defektní"? Ta širokoúhlá TV jen korektně zobrazuje přijatý vysílaný signál 4:3 a přidává "pillarbox". Zprznila to jenom ta TVstanice, že nemá onen vysílaný pořad převeden do 16:9 anamorfních. Takto to dělala většina TVstanic normálně ještě u analogových transponderů, u digitálních už to odpadlo. Že ten přechod v Kocourkově prostě trvá déle, je známá věc.
Zkrátka celé toto téma je umělá bouřka ve sklenici vody a možno uzamknout. Tazatel se probudil?
bigboban (78)|19.7.2010 18:13
[quote=StD;289721]Co jako má být na tom "defektní"? Ta širokoúhlá TV jen korektně zobrazuje přijatý vysílaný signál 4:3 a přidává "pillarbox". Zprznila to jenom ta TVstanice, že nemá onen vysílaný pořad převeden do 16:9 anamorfních. Takto to dělala většina TVstanic normálně ještě u analogových transponderů, u digitálních už to odpadlo. Že ten přechod v Kocourkově prostě trvá déle, je známá věc.
Zkrátka celé toto téma je umělá bouřka ve sklenici vody a možno uzamknout. Tazatel se probudil?[/quote]

No vždyť, jen mě celkem šokovalo že takto Skylink ještě něco vysílá. U DIGI-TV mě to nepřekvapilo ale tohle je už moc!
StD (8612)|19.7.2010 18:14
[quote=bigboban;289722]No vždyť, jen mě celkem šokovalo že takto Skylink ještě něco vysílá. U DIGI-TV mě to nepřekvapilo ale tohle je už moc![/quote]

Skylink nevysílá - jen přenáší kódovaně a inkasuje za to prachy.
jarino1978 (8045)|19.7.2010 19:44
je to presne tak, ako ti napísal kolega StD. Takto sa bude vysielať ešte pekne dlho, napr. si pozri MGM, Viasaty a pod. Nie je to žiaden defekt, naviac už som ti 100x písal....Nie je to žiaden problém.
vivid.sk (11472)|19.7.2010 19:55
[quote=StD;289721]Ta širokoúhlá TV jen korektně zobrazuje přijatý vysílaný signál 4:3 a přidává "pillarbox". [/quote]

Ako som uz pisal, nie len signal 4:3, ale aj FullHD nativny 16:9 signal sa takto obcas vysiela (CT HD). Tam su potom pasy "natvrdo" navokol celeho obrazu.
StD (8612)|19.7.2010 20:21
[quote=vivid.sk;289733]Ako som uz pisal, nie len signal 4:3, ale aj FullHD nativny 16:9 signal sa takto obcas vysiela (CT HD). Tam su potom pasy "natvrdo" navokol celeho obrazu.[/quote]

To je přece normální u starších filmů (1,33:1 nebo 1,66:1) většinou i černobílých nově přeskenovaných do HD. Přesně takto odbavovalo i Arte třeba novou kopii Křižníku Potěmkin nebo Mzdu strachu, ale převedených na anamorf 16:9.
Pytkin (7947)|19.7.2010 21:52
[quote=bigboban;289665]

Co mě ale šokovalo, že např. nějaké mám dojem Discovery vysílalo v naprosto hrůzném formátu:

1) Formát obrazu 4:3, tedy měl jsem vpravo a vlevo černý pruh na 16:9 telce
2) Uprostřed toho 4:3 "čtverce" byl úzký 16:9 obdélník s obrazem a NAD obrazem logo programu.

[/quote]

1/ tak nevysiela discovery .. tie pasy vlavo vpravo pridava tvoj primac .. da sa to vypnut .. nastav si 4:3 aby nerobil pillarbox ale nieco ine .. trebars pan&scan .. a mas to ..
vivid.sk (11472)|19.7.2010 22:20
[quote=StD;289737]To je přece normální u starších filmů (1,33:1 nebo 1,66:1) [/quote]


Ano, v prvom pripade to normalne je, ale v druhom (1,66:1) uz nieje. Ak si niekto da pracu so scanovanim a novym processingom do digitalu (HD), nechapem, preco to nespravi poriadne. Ved predsa nie je problem tie cierne pruhy "odstrihnut", napriek tomu ze v zdroji su (film tiez nieje sirokouhly).

Ak sa to na pociatku domrvi, niet sa comu divit, ze neskor to budu pustat v TV z takehoto zaznamu a nikto to opravovat nebude.

[quote=Pytkin;289751]1/ tak nevysiela discovery .. tie pasy vlavo vpravo pridava tvoj primac .. da sa to vypnut .. nastav si 4:3 aby nerobil pillarbox ale nieco ine .. trebars pan&scan .. a mas to ..[/quote]

to vsak nemeni nic na tom, ze to treba pri kazdom programe menit. (niektore TV - tusim panasonic/filips?- vedia inteligentne zoomovat v pripade, ze horne pasu su cierne, tzv "autozoom". Tato fucuria je celkom sikovna na podobne pripady)
StD (8612)|19.7.2010 22:25
[quote=vivid.sk;289756]Ano, v prvom pripade to normalne je, ale v druhom (1,66:1) uz nieje. Ak si niekto da pracu so scanovanim a novym processingom do digitalu (HD), nechapem, preco to nespravi poriadne. Ved predsa nie je problem tie cierne pruhy "odstrihnut", napriek tomu ze v zdroji su (film tiez nieje sirokouhly).

Ak sa to na pociatku domrvi, niet sa comu divit, ze neskor to budu pustat v TV z takehoto zaznamu a nikto to opravovat nebude.[/quote]

Jim jde především o to, aby byl zachovaný i u 1,66:1 full-frame políčka filmu, takže ho máš v 16:9 s tenčím Pillarboxem, ale aspoň není domrvený ořezem na výšku, kdyby se to dělalo na 1,85:1.
ai (2993)|19.7.2010 22:33
Je to pekna motanina, vysvetlete to tete Bete, jezte , ze ma CRT! :-)
Pytkin (7947)|19.7.2010 23:50
[quote=vivid.sk;289756]
to vsak nemeni nic na tom, ze to treba pri kazdom programe menit. (niektore TV - tusim panasonic/filips?- vedia inteligentne zoomovat v pripade, ze horne pasu su cierne, tzv "autozoom". Tato fucuria je celkom sikovna na podobne pripady)[/quote]

no .. autozoom ale nefunguje mam pocit , ked je v tej ciernej logo ..

bud niekomu vadi pillarbox , tak si da pan scan .. mne pillarbox nevadi .. v kazdom pripade neni problem si to tlacitkom navolit ..
Pytkin (7947)|19.7.2010 23:51
[quote=ai;289762]Je to pekna motanina, vysvetlete to tete Bete, jezte , ze ma CRT! :-)[/quote]

no .. tak dnes ide skoro vsetko uz 16:9 .. teta beta je dost nespokojna , ze na svojej 55cm CRT ma pol obrazovky ciernej ..