Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Synchronizace audia a videa

jpec (6)|26.8.2006 10:38
Zdravím všechny,
mám problém se synchronizací zvuku a videa ve zpracovaném souboru. Přes svou televizní kartu (Pinnacle 310i) jsem si nahrál jeden pořad. Pomocí Pinnacle Studia 9QS jsem sestřihnul začátek, konec a vystříhal reklamy. Následně jsem celé video exportoval do avi s DivX 3.20a (bitrate nastavená dle kalkulačky) a MPEG Layer3 16b/48KHz. Ve výsledném videu však zvuk značně předbíhá před obrazem. Zkoušel jsem jej pomocí VirtualDubu zpomalovat, bohužel jsem však docílil pouze toho, že na začátku je zpožděné audio, zhruba uprostřed (ta linie se posunuje dle nastavení Prokládaní) je to v pořádku a ke konci opět zvuk předbíhá video. V původním nahráném souboru je to samozřejmě v pořádku, jen má 5GB a to se mi nechce schovávat, mně stačí komprimovaný soubor. Chtěl bych se zeptat, zda byste mi někdo poradil, co mám přesněji nastavit, případně, na co si mám dát pozor při exportu z Pinnacle Studia. Nejlepší by bylo, pokud by šel upravit pouze výsledný soubor.
Předem mnohokrát děkuji za všechny rady (omlouvám se za délku příspěvku, ale snažil jsem se problém popsat co nejpodrobněji)
Honza
jojto (865)|26.8.2006 11:19
Ten orig. AVI demuxni napr. vo AVIMuxGUI. Audio stopu preved na MPEG Layer3 (BeSweet) a importuj (cez Strems/Stream List) spolu s video streamom do VirtualDubMod-u. Video stream komprimuj vo VirtualDubMode (Video/Compression...).

edit: preboha DivX 3.20a \/ :-k
Whitejoker (616)|27.8.2006 11:40
4 jpec: asi si PS neumí poradit s variabilním datovým tokem u audia. To je problém mnoha programů. Pinacle zahoď nebo někomu věnuj, dělej to radši ve VirtualDubMod, jak ti radil jojto. Audio konstantní datový tok.
A radši nějaký inteligentnější kodek (DivX už je ve verzi 6, nebo XVID)
nebo zkus program Dr.DivX - je opensource a dá se stáhnout i tady v sekci Download
jpec (6)|27.8.2006 13:22
Ja ten DivX 3 používal hlavně proto, že 6 mi pořád chce líst na internet a když ho nepustim, tak mi shodí celej program. Starší verze oficiálního DivXu zase přidávaly do filmu na začátek takový to logo. Teď jsem ale stáhnul starší DivX 5.0.5, která nedělá ani logo ani na net neleze.
Proč používám k tomu střihu Pinnacle? Jednak byl dodán s kartou a jednak jako jeden z mála otevře původní formát, co ta karta zaznamená - jede v MPEG1 nebo MPEG2(přípona mpg). To se mi snad povedlo ještě jedině u VirtualDubModu (AviMux nešel). Když to v něm otevřu, snad můžu nastavit kompresi i pro audio? Nebo ho radši mám převést někde zvlášť a pak jej tam vložit (jak psal jojto)?
jojto (865)|27.8.2006 14:15
jpec
Pri kompresii audia vo VirtualDubMode moze dojst k desynchronizacii. Parkrat sa mi to stalo, preto radsej zvuk upravit v inom software. Na strih MPEG-2 bez rekompresie Mpeg Video Wizard.

http://www.sezob.cz/navody/w_navody/wmvwd/wmvwd_navod.htm (30 day time limited evaluation )
jpec (6)|27.8.2006 19:00
Tak se to povedlo udělat komplet ve VirtualDubModu. Já jsem používal klasický VirtualDub, o Modu vím, ale nevěděl jsem, že v nových verzích dokáže zpracovat i MPEG2. Zase na druhou stranu neumí DVC/DV Video (export z Adobe Premiery). Použil jsem již zmíněný DivX 5.0.5 a výsledek vypadá opravdu pěkně. Jenom jsem zapomněl odříznout těch pár spodních řádků, které jsou pak při fullscreenu vidět, ale už se mi to nechce znovu kompilovat (oba průchody trvaly celkem asi 5 hodin).
Díky za rady.
midlander (18)|2.10.2006 12:04
Řešil jsem podobný problém. Při překomprimování záznamu z digitv (mpeg2) do xvidu a lame mp3 se mi zvuk zpozdil o cca 1 s, celá stopa stejně. V původním mpegu bylo vše ok. Přišel jsem nakonec na nastavení "interleaving" u audio stopy (VirtualdubMod), kde se dá někde dole na kartě nastavit posun celé stopy dopředu či dozadu... ale že mi to trvalo. :-)