Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

problém komprese DV to DIVX

oton (49)|9.8.2004 12:13
pánové sestřihal jsem vše v pohodě, proto díky za minulé rady ohledně Vegasu 5

mám ale problémy s kompresí:
DV video z kamery má 80minut, chci udělat jedno CD (DIVX), v canopusu při zadávání projektu (target) si vyperu možnost CD/DVD 640*480PAL, pak nastavim kodek a kompresuju, v pohodě, snad až na to že musíte každej pass dělat zvlášť, jde to nějak aby to dělalo automaticky? (jako třeba v gordian knotu)

co mě ale nejde, je že chci výsledný video ještě zmenšit, protože 640*480 je zbytečně moc, když v „target/video basic“ nastavim jiný rozlišení videa, tak se mi obraz zmenší, ale neoseká mi ho to, prostě mi to tam udělá černý okraje, jak horizontální tak vertikální a video má stále 640*480, nechápu, jde to nějak řešit???

vůbec ten gordian knot, mi dává mnohem lepší obraz při dekódování do DIVX, ale nedaří se mi v něm rozběhnout dekódování dlouhýho DV souboru (cca 15GB), jde to nějak, chtěl jsem vytvořit projek v D2AVI a pak to komresovat Gordianem, ale D2AVI si taky s DV videem neporadilo....

díky všem za ohlasy
Hawkey_tvf (434)|9.8.2004 19:44
Mno... toto vsetko je trochu komplexnejsi problem.

1. Ak chces resizovat, pride pravdepodobne na deinterlacing, inak take resizovane "hrebenovky" su lahodka ako sa patri.
2. Ze ti to prida cierne okraje? Asi si nastavil zmensenie obrazu a jeho ulozenie do vysledneho 640*480 - asi mas PROJEKT nastaveny na vystup 640*480 a STOPU resizuje na menej... CITAJ HELP alebo MANUAL.
3. Vegas nevie urobit 2pass, ale riesenie by bolo finalny rendering do DV AVI a potom napr. vo VirtualDube nastavis 2 prechody ako 2 nasledne joby... a tamtiez sa da aj deinterlacovat a resizovat a dokonca obcas lepsie ako vo Vegase (osobna pouzivam aj vo Vegase na deinterlacing VD filtre cez PluginPac Adapter). Detto sa da aj v Dr. DivX.
4. Co hovoris je KODOVANIE alebo skor PREVOD a nie DEkodovanie.
5. DVD2AVI je cesta ako nacpat do koderu MPEG-2 stream, nie DV. Napodobne GordianKnot.
Ras2 (79)|9.8.2004 23:51
V tom GK ti nejde otvorit ziadne DV video, alebo len to dlhe?
Par krat som ho pouzil na prevod videa grabovaneho do MJPEG do XviD, ale uz neviem ake bolo velke. Staci aby ti to video vedel otvorit VD Mod, mozno bude problem, len v instalovanom kodeku.
Anonymous (825)|10.8.2004 19:21
[quote]si vyperu možnost CD/DVD 640*480PAL[/quote]

Vyper si raději kalhoty a di si hrát někam na písek :-E :-E :-E
oton (49)|11.8.2004 09:54
to Bullback: hm ty jsi tak vtipnej, omlouvám se všem dokonalým, který se nikdy nepřepsali

to ras: gordian mi otevře DV video třeba o délce 5ti minut a dokáže ho v pohodě a velmi kvalitně kompresovat do DIVX, ale jakmile v něm otevřu DV video o délce 80minut, tak ho už při načtení načte špatně a píše že jeho délka je asi 15minut, prostě to nějak nezvládne

DV kodeky mám nainstalované a to dvcodecv2.4.4 a taky prej vegas 5 si instaluje vlastní DV kodek

jinak virual dub, nebo ten mod, mi to otevře v pohodě, ale výsledná komprese je o dost horší (kostky) než když to se stejným nastavení kodeku zkompresuju v tom gordianu nebo v procoderu, nevim čim to je
Anonymous (825)|11.8.2004 11:52
[quote=oton]to Bullback: hm ty jsi tak vtipnej, omlouvám se všem dokonalým, který se nikdy nepřepsali

to ras: gordian mi otevře DV video třeba o délce 5ti minut a dokáže ho v pohodě a velmi kvalitně kompresovat do DIVX, ale jakmile v něm otevřu DV video o délce 80minut, tak ho už při načtení načte špatně a píše že jeho délka je asi 15minut, prostě to nějak nezvládne

DV kodeky mám nainstalované a to dvcodecv2.4.4 a taky prej vegas 5 si instaluje vlastní DV kodek

jinak virual dub, nebo ten mod, mi to otevře v pohodě, ale výsledná komprese je o dost horší (kostky) než když to se stejným nastavení kodeku zkompresuju v tom gordianu nebo v procoderu, nevim čim to je[/quote]


Nejde o to že si se přepsal ale o to co si napsal [quote]CD/DVD 640*480PAL[/quote], další Tvoje rozpaky hovoří jasně v ten písek :-E :-E :-E

Tento příspěvek hodnotím jako nejvyšší krávovinu tohoto tydne (zatím), 100 bodů ... :-E :-E :-E
oton (49)|11.8.2004 20:00
to Bullback http://motorfans.jinak.cz/x.gif
na tom gifu je přesně to co jsem napsal, tak že spíš než moje kravina týdne, jsi ty blbec týdne, co mi tady něco tlačí a ani neví co, pa

chtěl jsem poradit a né poslouchat nějaký kecy od rádoby vševědů

PS: pro tebe 101 bodů, 100 za blbost + 1 za tu aroganci
_____________________________________________
všem kteří radili děkuji
clee (6592)|11.8.2004 20:33
to je vymysl vyvojaru od canopusu, PAL byl a je 720x576... jestli to chces prevest do divx (at uz je duvod jakejkoliv) otevri to ve virtualdubu, dej filtr deinterlace (idealni je smart deinterlace) a resizni treba na 512x384 nebo necemu co odpovida 4:3 jinak budes mit zmrsenej pomer stran... nebo to resizovat nemusis a pomer stran a interlacing ti porychtuje nakej filtr jako treba ffdshow
Anonymous (825)|12.8.2004 11:14
oton: A co s tím DivXem budeš dělat ???, hodíš ho psovi ???, já nevím tak se ptám ...
oton (49)|15.8.2004 13:35
to Bullback: co mi neni tovno po tom je mi hovno, asi tak nějak
Anonymous (825)|15.8.2004 16:57
oton: To ti schvaluju že po Divx je Ti hovno, takovej "humbug" ten divX :-E :-E :-E :-E
oton (49)|17.8.2004 09:46
:-E
Tomáš X. (166)|1.9.2004 10:15
Já teda nevím, já se učil tady, ale už tu párkrát někdo vysvětloval, že PAL není 720*576, že PAL nemá vůbec žádné sloupce, ale jenom řádky, kterých je 625, z čehož pro vlastní obraz se používá 576. Zbytek jsou kontrolní a servisní informace, rezerva, teletext, .... Dále je PAL definován tak, že je to 50 půlsnímků za sekundu, tedy 25 celých snímků za vteřinu.
PAL tedy znamená (pokud to správně chápu):
a) ANALOGOVÝ signál
b) 625 řádek, ze kterých 576 obsahuje vysílaný obraz
c) 50 půlsnímků za sekundu
Nic víc.
720*576/25fps je DIGITÁLNÍ formát vytvořený tak, aby do něj mohl být PAL signál co nejvěrněji nagrabován a zobrazován na monitorech 4:3.
Poměr stran 4:3 by odpovídal formátu 768*576, pokud by ovšem bod byl přesný čtvereček. Protože zřejmě není, tak formát 720*576 pravděpodobně nejlépe vyhovuje věrnému zobrazení na monitoru.

Proč software píšou u digitálního formátu PAL a NTSC? Pravděpodobně hlavně kvůli tomu, zda je to 25fps a 30fps, protože zřejmě D/A konvertor (grafické karty i stolního přehrávače) pro účely zobrazení na TV převádí 25fps do analogového signálu a 30fps (tedy 29 a něco) do NTSC - to nevím určitě, ale tak to chápu.

Pokud to celé někdo upřesní, budu rád.
Tomáš X. (166)|1.9.2004 10:17
vypadlo mně slovíčko:

TV převádí 25fps do analogového signálu PAL a 30fps (tedy 29 a něco) do NTSC
Hawkey_tvf (434)|1.9.2004 22:21
Mas v tom mierny gulas, ale dobre ti tak :-E .
Keby si si pozrel nejake specifikacie z doby par rokov dozadu nasiel by si aj PAL 768*576. To je pre AR (Aspect Ratio = pomer stran obrazov[kov]eho bodu) 1:1 a odvodilo sa to jednoduchym vypoctom od poctu riadkov PAL signalu. Preco to zmenili na 720? Nejaky pachatel s asi 10 titulmi pred a za menom (a asi nie sam) zrejme vypocital, ze viac informacie sa pri danych nosnych frekvenciach (okolo 100 MHz) do toho signalu nevojde (a pokial si pamatam aj tych 720 je trochu viac ako vyjde).
Inak nic ti nebrani nasamplovat PALovsky riadok aj na 1000 miestach, ale budes z toho lovit uz len to co tam normalne nie je (VF sum).
Tolko v skratke. Realny pokec k danej veci je o dost zlozitejsi, skusim najst vycuc, ale surely bude English.
Anonymous (825)|2.9.2004 13:30
Podle mě je těch 720 kvůli lepší dělitelnosti, tj. jednodušší digitální zařízení na zpracování, nic víc ...
ODSakEda (2278)|24.9.2004 22:10
Podle mě je těch 720 z původních 768 kompromis způsobenej především výrobci kamer a DVD playerů! Technicky bylo asi snažší, nebo nutné mýti alespon jeden rozměr (počet bodů) PALu a NTSC shodný! Jak by se asi tak podezřele snadno mohlo u kamer a DVD přepínat v menu PAL nebo NTSC?!... Těch 720:576 je jen 1,25 tedy 5:4 chceteli 4:3,2 a nikoliv 4:3 jako u plného PALu 768x576! Dělá mi těch 720 trochu problém i u TV i u digitílních zařízení jako je LCD či DLP projektor, co mají fyzické rozlišení přesně 4:3!!! Plně vyplní plochu těchto zobrazovadel jen PAL 768x576! Jenže jej zase neberou ani DivX/XviD-ový stolní přehrávače! Asi právě proto, že čipy v nich umí jen 720 což je dle mě ne náhodou společné s NTSC (720x480)! že by odhalení výrobcú z levnějšího kompromisu!!!!!!!!!!!!????????????...............
Atkins (447)|26.9.2004 12:21
Problem, dle meho soudu spociva v tom, ze G-Knot presto, ze to je "mily"
soft, pouziva k dekodovani DV kodek tzv. VFW a tedy je omezen velikosti souboru. VirtualDub v testovaci verzi 1.6.10 pouziva DV kodek vlastni a tim padem nema problem s velikost DV souboru. Prave jsem dodelal 6h VHS di DivX - capture WinDV a vse ostatni V-Dub, zadne resize, pouze crop pro zakryti pohyblivych dolnich prouzku a smart deinterlace protoze se vysledek bude sledovat na PC monituru. Kodek DivX 5.1 dva pruchody a pro audio MP3, velikost 720x576 - vysledek, prestoze zdroj byl nekvalitni, dokonce v LongPlay a audio v podelne stope - je sledovatelny.... :-) Nemyslim si. ze bychom se zde nutne museli toliko urazet :-G
stayman (12393)|26.9.2004 13:01
No neviem , ale na co pouzivat davne postupy, ked uz su aj davno prekonane??? Novy Dr.DivX1.0.6 zvlada dokonca aj AC3 a 2-pass a deinterlacia je nastavena defaultne. Taktiez nie je problem urcit vyslednu velkost a ani resize alebo crop. Neexistuje lepsi, rychlejsi a spolahlivejsi sposob, ko od vyrobcu samotneho kodeku. Je instalovany do systemu kodek DivXPro 5.2.1. :-)
petrib (14)|1.1.2005 15:53
zkus Vidomi Encoder. je sice na rip DVD, ale s trochou akrobacie lze pouzit i na DV. ma v nastaveni videa ruzne prednastavene profily pro DivX a Xvid. osvedcil se mi "DivX Netvork Vidomi VBR (2přechody)" . umi si oba přechody přejet bez zasahu uzvatele a celkem schopne nastaveni pro velikost videa, jak rozmer, tak velikost souboru.
Zadrhel je v tom, ze nezpracuje PCM zvuk z DV avi, tak jsem si musel exportovat wav zvlast a zpracovat ho v Dubu.
stayman (12393)|1.1.2005 16:02
[quote=petrib]zkus Vidomi Encoder. je sice na rip DVD, ale s trochou akrobacie lze pouzit i na DV. ma v nastaveni videa ruzne prednastavene profily pro DivX a Xvid. osvedcil se mi "DivX Netvork Vidomi VBR (2přechody)" . umi si oba přechody přejet bez zasahu uzvatele a celkem schopne nastaveni pro velikost videa, jak rozmer, tak velikost souboru.
Zadrhel je v tom, ze nezpracuje PCM zvuk z DV avi, tak jsem si musel exportovat wav zvlast a zpracovat ho v Dubu.[/quote]

Vidis, a toto vsetko bez tych problemov co mas vie Dr.DivX, tak ako som pisal pred tebou :-)