Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Digitalna kamera - vyber

TomV (109)|15.3.2006 11:29
[quote=clee]kameru s dv zaznamem na vestavenej disk teda neznam[/quote]
On tím Stano asi myslel srovnání DV vs. MPEG2 po stažení do PC...
duri (13)|15.3.2006 12:07
V sekci JVC kde som chcel vediet nazory sa nic nedeje. Preto sa skusim spytat tu. Vacsina ludi co tu pisu maju vyhrady voci dvd alebo hd videokamere a preferuju minidv kameru. Dovod preco chcem si kupit HD kameru je v tom ze zabijem menej casu pri stiahnutio dat do PC a naslednej uprave co u man bude znamenat len prehnat subor cez authoring a naplit ako dvd (plus si takto spraven dvd odzalohujem na iny dostatcone velky disk v pripade krachu dvd media) popripade uprava bude znamenat len vyhodenie resp. zostrihanie cez nejaky video soft. Dovod preco nechcem ist do nminidv je v tom ze tieto kamery sa pripajaju cez rozhranie ktore vo svojom pc nemam a ani nechcem investovat dalsie peniaze do PC. A HD kamery maju usb2 port cez ktory to mozem spravit. Dalsia vec je cena minidv pasok kde tiez musim investovat a nemozem jednu pasku pouzivat vecne reps. nahrat 1 pasku a odlozit ju. Preto ma zaujimaju skorej tie jvc bud vo verzi 20 alebo 40 ktore maju obe 20GB disk. Ak vsak v tej cene co stoja oni cca 25.000Sk sa da kupit kamera ktora je kvalitnejsia tak prosim dajte mi vediet. Resp. chcem Vas poprosit co je dolezite pri kamerach, na co treba davat pozor atd. Ja chcem pouzit kameru len na nahravanie dovolneky, rodiny (interier,exterier) popripade aj v noci.
Dakujem za informacie
Stano_tvf (504)|15.3.2006 12:28
Presne tak, u oboch kamier to musi "kameraman" aj tak stiahnut do PC.
Stano_tvf (504)|15.3.2006 12:40
V Tvojom prípade sa velmi nemusis rozhodovať. Ak nemáš v PC vstup FW1394, jednoduchý radič sa dá kúpiť za cca 500.-Sk. Najviac casu by si na slabsom pocitaci ( <2.6GHz, 1GB RAM) zabil pri encodovani avi-> mpeg-2. Pre jednoduchy strih Ti to určite vystačí s vhodným SW na strih videa vo formate mpeg2.
Co sa kamier týka, odporucam vyberat kameru s maximom možností manuálneho nastavenia ( expozícia, zaostrenie a pod.). Digitalny zoom je napr. o nicom, veľmi dôležitý je pri vacsom optickom zoome dobrý stabilizátor obrazu. :BB:
ace960 (394)|15.3.2006 13:34
duri: mam presne ten isty zamer co ty
btw kde si videl niektoru z tych jvc za 25k
ja som zatial nasiel tieto ceny http://www.hej.sk/audio-video/shop/2696/everio/
duri (13)|15.3.2006 13:46
[quote=Stano]V Tvojom prípade sa velmi nemusis rozhodovať. Ak nemáš v PC vstup FW1394, jednoduchý radič sa dá kúpiť za cca 500.-Sk. Najviac casu by si na slabsom pocitaci ( <2.6GHz, 1GB RAM) zabil pri encodovani avi-> mpeg-2. Pre jednoduchy strih Ti to určite vystačí s vhodným SW na strih videa vo formate mpeg2.
Co sa kamier týka, odporucam vyberat kameru s maximom možností manuálneho nastavenia ( expozícia, zaostrenie a pod.). Digitalny zoom je napr. o nicom, veľmi dôležitý je pri vacsom optickom zoome dobrý stabilizátor obrazu. :BB:[/quote]
Diky za informacie, pocitac mam samozrejme o dost slabsi takze nejaky prevod z avi do mpeg by bolo dost zdlhavy a neprichadza do uvahy. Preto mi aj viacery poradili nech idem radsej do tej s diskom, tu vsak ked som sa trochu hrabal vo fore tak vsetci to odsudzuju hlavne z dovodu ze pasky su na archivaciu lepsie. Ked som cital technicku specifikaciu k JVC GZ-MG20,40 tak som zistil ze obe maju moznost manualneho nastavovanie focusu,vyvazenia bielej,casu,expozicie obe maju digitalny stabilizator obrazu, rozdiel medzi 20 a 40 je v tom ze 20 ma smimac 1/6"(800.000) a objektiv je F 1.8 do 3.2 f=2.2mm-50mm 25x opticky zoom a u 40 je snimac 1/4.5" (1.330.000) F 1.2 do 2.8 f=3mm-45mm 15x opticky zoom
duri (13)|15.3.2006 14:21
[quote=ace960]duri: mam presne ten isty zamer co ty
btw kde si videl niektoru z tych jvc za 25k
ja som zatial nasiel tieto ceny [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] tam je jvc 20 za cca 20.000sk a jvc 40 za 25.000sk, ja chcem kupovat stiadial.
ace960 (394)|15.3.2006 14:36
pixmania - zaujimave (az podozrive), mate tam niekto skusenosti s nakupom? a pozeram, ze su tam aj vyssie modely jvc s hdd...
duri (13)|15.3.2006 14:58
[quote=ace960]pixmania - zaujimave (az podozrive), mate tam niekto skusenosti s nakupom? a pozeram, ze su tam aj vyssie modely jvc s hdd...[/quote]

men tu stranku odporucil kamarat, ktory si tam kupoval fotak a mal to bezproblemov, jedine co nebudes mat je slovesky/cesky manual
ace960 (394)|15.3.2006 17:37
[quote=duri]men tu stranku odporucil kamarat, ktory si tam kupoval fotak a mal to bezproblemov, jedine co nebudes mat je slovesky/cesky manual[/quote]

no ono tie prelozene manualy su skvosty takze to vobec nevadi, skor by zaujimalo ako je to s pripadnou reklamaciou... popozeram si to
focus (253)|18.3.2006 17:23
[quote=ace960]s pripadnou reklamaciou... popozeram si to[/quote]
Prave to by mohol byt problem. Ja nemam skusenost, ale tu na fore je zopar vlakien, ktory na to doplatili....

Napriklad:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=7398

Ja osobne by som to neriskoval. Ale slovak je slovak a vidi len cenu... 9-)
ace960 (394)|19.3.2006 08:24
Dik za info, trochu ma to vratilo na zem. Okrem toho som hovoril s dvoma znamymi, ktori nedavno kupovali kameru (na amaterske ucely) a obaja mi odporucaju jedine DV. Tak osobna skusenost ma este viac presvedcuje do DV.

Rad by som si zhrnul, co vsetko musim urobit s natocenym DV.
1. preniest na pc (usb/fw) - kolko miesta na disku je pribl. treba na 1 minutu?
2. strih - aky SW pouzit?
3. kompresia do mpeg2 - aky SW pouzit?
4. napalenie dvd - predpokladam, ze postaci aj Nero, kedze v kroku 3 by som si mal pripravit VOB-y

Ako to uz niekto pisal, tak HDD akurat nema krok 3 ale zas je to horsia kvalita tak asi od toho upustim. A este ohladne praktik s mini dv:
1. nechavat na paskach original natocene video alebo si tam potom hodit zostrihany vysledok?

A mohli by ste mi poradit konkretnu mini dv kameru? Jeden znamy bral Panasonic NV-GS75EP-S http://www.panasonic.sk/pdetail.php?itemid=90&prodid=763&@prod=NV-GS75EP-S

A este sa vratim k tomu nakupu cez net, taky hej.sk ma sidlo v SR a maju tam o nieco lepsie ceny ako v beznych obchodoch tak tam to snad nebude velke riziko.
focus (253)|19.3.2006 09:46
[quote=ace960]
A este sa vratim k tomu nakupu cez net, taky hej.sk ma sidlo v SR a maju tam o nieco lepsie ceny ako v beznych obchodoch tak tam to snad nebude velke riziko.[/quote]
Ja uz ked by som musel, tak asi alzasoft.sk pretoze su uz nejaku dobu na trhu, kdezto others su tak rok-dva.... Lenze na alzasoft nemaju vsetky typy, ale da sa dohodnut, aby ti urobili aj cenu na nieco, co nie je v ponuke... B-)
TomV (109)|19.3.2006 15:29
[quote=ace960]Rad by som si zhrnul, co vsetko musim urobit s natocenym DV.
1. preniest na pc (usb/fw) - kolko miesta na disku je pribl. treba na 1 minutu?
2. strih - aky SW pouzit?
3. kompresia do mpeg2 - aky SW pouzit?
4. napalenie dvd - predpokladam, ze postaci aj Nero, kedze v kroku 3 by som si mal pripravit VOB-y

A este ohladne praktik s mini dv:
5. nechavat na paskach original natocene video alebo si tam potom hodit zostrihany vysledok?[/quote]

1) DV má datový tok 25 Mbps. To dává přibližně 1 GB na 5 minut záznamu.
2) v podstatě jakýkoliv. Od jednoduchých softů typu Pinnacle, po sofistikované softy jako třeba Vegas, Edius, Premiere Pro, nebo Avid Xpress DV. V čem se ti bude nejlíp pracovat.
3) MPEG2 enkodérů je spousta. DVD Architect obsahuje enkodér od MainConceptu, který je kvalitní; stejně tak je možné použít třeba ProCoder od Canopusu, nebo TMPGEnc. Na TVFreaku byl docela podrobnej test různých enkodérů, mrkni do sekce DVD.
4) Nejdřív potřebuješ udělat authoring, tam si vytvoříš DVD menu a všechny ostatní potřebné ptákoviny a vytvořš si VOBy. Na to je dobrej soft třeba už zmiňovanej DVD Architect. Vypálit na DVD to můžeš buď přímo v něm, nebo v Neru.
---------------------------
5) (trochu jsem ti to přečísloval :-)) Stejně jako spousta lidí tady ti doporučím zálohovat výsledek na DV pásku, pokud to ovšem kamera umí (bacha, musíš mít kameru, co má FireWire obousměrný, nejen výstup). A co se týče "zdrojových" pásek, to záleží na tobě. Pokud jsi si stoprocentně jistej, že už na to nesáhneš, tak potom asi nemusíš zdrojové záznamy schraňovat. Já to u většiny věcí taky nedělám. A když vím, že by se mi to hodilo z informačních důvodů, spíš, než z technických, tak všechny zdrojáky vemu, nahážu do střižny za sebe, udělám z nich x hodinovou nudli a vypálím na DL DVD. Když z toho budu potřebovat nějakou informaci, hodím DVD do přehrávače a mrknu na to. :-)
ace960 (394)|20.3.2006 07:02
Dakujem za podrobne informacie. Myslim, ze su uzitocne vseobecne aj pre ostatnych co sa chcu do toho pustit.
Stano_tvf (504)|20.3.2006 07:12
Teraz tu kameru kupis najlepsie asi v NAY, 18.000.-Sk aj s DPH :-E
ace960 (394)|29.3.2006 09:53
No asi ma ukamanujete ale potom ako sa na zaciatku chcel DVD, neskor HDD a nakoniec miniDV tak sa zas vraciam ku DVD.

Zuzil som vyberove kolko na tieto 3 kamery:

Panasonic VDR-D150EP-S - 19k (hej)
http://www.panasonic.sk/pdetail.php?itemid=89&prodid=869&@prod=VDR-D150EP-S

Sony DCR-DVD105E - 21k (hej)
http://www.sony.sk/view/ShowProduct.action?product=DCR-DVD105E&site=odw_sk_SK&pageType=Overview&category=CAM+DVD+Handycam

Sony DCR-DVD205E - 24k (hej)
http://www.sony.sk/view/ShowProduct.action?product=DCR-DVD205E&site=odw_sk_SK&pageType=Overview&category=CAM+DVD+Handycam

Mozete sa prosim na ne mrknut a poradit...
Pitomec (10211)|29.3.2006 11:58
DVD kameru ani omylem - na to rovnou zapomeň a vybírej z nabídky miniDV.
TomV (109)|29.3.2006 16:04
Musím vyjímečně slouhlasit s Pitomcem :-), DVD kameru fakt nebrat. Měl jsem jí a už bych tu chybu podruhé neudělal. Kromě toho, že se na to osmicentimetrový DVD-RAM v nějaké rozumné "kvalitě" vejde asi čtvrt hodiny na stranu, tak se pak ještě musíš potýkat se střihem MPEG2 s dlouhou GOP a to taky není žádnej med. Absence náhodného přístupu u pásky zdaleka není taková nevýhoda, aby to zdůvodnilo koupi DVD kamery.
stratos_tvf (164)|29.3.2006 16:13
Pitomec : A co kolecka ? Vydrzia ? Alebo Firestore za 50 aj pre spotrebky za 15 :-?
Joe-Joe (593)|29.3.2006 16:48
ace960
DVD - len to nie.
Budes sa nenavidiet, ze si nepocuval odbornikov.