Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Klonování OS

wendy (260)|10.3.2006 10:42
Funkční image OS WinXP (Pro SP1) jsem zaloudoval do vedlejšího oddílu stejného disku a v boot.ini doplnil řádek pro volbu dalšího OS po restartu PC systému.

Oba OS jsou funkční, ale bohužel mají idenetické některé cesty. Většina systémových adresářů patřila do nového OS, ale např. Program Files byl odkazován na oddíl, z kterého byl OS-image pořízen (disketou Ghost2003)

Pomocí TweakXP Pro 4 se dal adresář PF přejmenovat a nově instalované programy už měly správné umístění. Jenže odinstalace probíhala s původními parametry a tedy se nechtěně odinstalovaly programy z původního OS.

Pohledem do registru bylo vidět, že písmeno původního oddílu se vyskytuje prakticky všude. Nový OS v tomhle bodě asi neumí "změnit domácí adresu pro nové bydliště".

Lze nějakým způsobem tuto "lokalizaci" provést ???
Doom (2331)|10.3.2006 10:53
v tomhle případě bych se na klonování OS vybodl a spíš bych si pomocí nLite udělal custom instalačku windowsu včetně integrace sevice packů, ovladačů a s nastavení základních věcí...
wendy (260)|10.3.2006 11:07
nLite mě při čtení vlastností velice nadchl, ale neuměl jsem mu v následných nabídkách a variantách vyhovět, připravit všechny ovladače, rozhodnout, které služby vyhodit, atd atd. To je program pro dobré a zkušené systémáky.

Mít uložený image funkčního OS je nutností, několikrát už jsem si tím ušetřil novou instalaci a je dobrý pro běh "trialových" verzí SW.
Vytvořením "klonu" jsem si chtěl udělat testovací OS pro nový SW, včetně nalézání medicínek a ověřování jejich funkčnosti.

Nekonec mi nezbude nic jiného, než si provést "čistou" instalaci ještě jednou.
qtime_webcheck_225.jpg
Doom (2331)|10.3.2006 11:44
u nlite není nutno využít všech vlastností. pokud např. nevíš, jaké služby vyhodit, tak nevyhazuj nic a tu stránku prostě přeskoč.
Paveko (17)|10.3.2006 11:51
Wendy :
Podívej se do PC Worldu 3/2006 - str. 40 -> Virtuální počítače : dokonalá ochrana.
Mohlo by ti to ve tvém problému pomoci.
wendy (260)|11.3.2006 17:14
Ptal jsem se ještě na fóru PCT a tam jsem dostal odpověď, která se mi zdá nejpoužitelnější:

... klon je klon, instalace do oddílů s různými písmeny bude fungovat, ale ne na 100%

Protože provázanost obou klonů přes parametry a linky v registru toho zdrojového nemůžou dělat dobrotu. Taky že ne !!! (dodávám já).

Námět pro autory "twekovacích" programů: když nabízí libovolné přejmenování (některých) systémových adresářu, mohli by nabídnout také globální nebo selektivní přepis písmen oddílů v registru

PS: jak se jmenuje soubor registru a vešel by se do notepadu ???
Tean (410)|11.3.2006 21:05
[quote=wendy]
Námět pro autory "twekovacích" programů: když nabízí libovolné přejmenování (některých) systémových adresářu, mohli by nabídnout také globální nebo selektivní přepis písmen oddílů v registru[/quote]
Takuto utilitu ma v sebe Partition Magic 8 a vola sa Drive Mapper
Zvycajne sa spusta ak pouzijes prikaz MERGE pre 2 particie.
Utilita prebehne registre a vsetky mozne aj nemozne odkazy a prepise tieto hodnoty na nove pismeno (ak sa zlucovalo C + D, vznikol iba oddiel C a vsetky cesty na D: su potom premenovane na C:). Pred prikazom MERGE sa Partition Magic pyta na nazov adresara, kde ulozi vsetky adresare z byvalej particie D:
Skus tuto utilitu, mozno to bude fungovat.
wendy (260)|11.3.2006 21:30
Tean: Partition Magic ve verzi 8 mám již dlouho a uvedený popis pro funkci Merge vypadá rozumně tak jak dělá pořádek v novém oddíle.
Škoda, že už jsem ten klonovaný OS přeformátoval jako přípravu na instalaci "čistého" OS.

Taky je tu další námitka: Režim Merge bych spustit nemohl, protože jsem žádné oddíly spojovat nehodlal. Jedině si připravit dva menší oddíly, zavést do nich ten "klon", oddíly pak spojit a upravit písmena, tak jak by odpovídalo nově vzniklému oddílu. Dosti krkolomné na odzkoušení a s kdovíjakými vedlejšími (skrytými) dopady. Nic pro mé zkušenosti s OS.

Kdyby se z takového postupu stala standardní záležitost, byla by to užitečná utilitka.
Tean (410)|11.3.2006 21:34
wendy

Ja som iba popisoval jej pouzitie.
Nemusis spajat particie.
Je to samostatna utilita , ktora sa da spustit hned teraz, bez predchadzajucich spajani oddielov.
wendy (260)|12.3.2006 08:28
Tean: Jak jsem již napsal, oddíl s tím klonem jsem už přeformátoval. Na tom dřívějším klonu již žádné pokusy dělat nemůžu.
Ale v době, kdy jsem pomocí TweakXP přejmenovával aresáře, tak aby se naklonovaný systém osamostatnil od svého originálu, bych utilitu Merge z PM8 určitě vyzkoušel. Dělá přesně to, co bylo v té době zapotřebí - přepisuje vazby v registru, tak aby všechny linky příslušely systému v novém oddílu.
To stojí za vyzkoušení - někdy příště na to dojde. Díky za myšlenku.