Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Smazání pagefile.sys

wendy (260)|4.3.2006 16:21
Aby se mi vešel image OS na 1 ks DVD médium (prováděno Ghost-em z DOSu), potřeboval bych při vypnutí OS smazat stránkovací soubor. Nějaký "tweakovací" program to určitě umí, ale např. TweakXP Pro 4 nikoli. Napište, kterým programem by to šlo zařídit, popř. jaká položka v registru to má "v popisu práce".
Jaké máte zkušenosti s vypnutím str.souboru vůbec. RAM mám 512 MB a její vytížení přes 30MB jsem ani nezaregistroval. OS je používaný pro surfování na internetu a vnoučatům pro nenáročné hry (Mrazík, Moorhuhns, 102 Dalmatinů, apod.). Video-střižnu provozuju v jiném OS.
Libor (526)|4.3.2006 16:54
doublej (17)|4.3.2006 17:40
[quote=wendy]Aby se mi vešel image OS na 1 ks DVD médium (prováděno Ghost-em z DOSu), potřeboval bych při vypnutí OS smazat stránkovací soubor. Nějaký "tweakovací" program to určitě umí, ale např. TweakXP Pro 4 nikoli. Napište, kterým programem by to šlo zařídit, popř. jaká položka v registru to má "v popisu práce".
Jaké máte zkušenosti s vypnutím str.souboru vůbec. RAM mám 512 MB a její vytížení přes 30MB jsem ani nezaregistroval. OS je používaný pro surfování na internetu a vnoučatům pro nenáročné hry (Mrazík, Moorhuhns, 102 Dalmatinů, apod.). Video-střižnu provozuju v jiném OS.[/quote]

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\ClearPageFileAtShutdown 1

Nevím o tom, že by windows uměly běžet bez swapu. Pokud ho uživatel nenakonfiguruje ani na jednom disku, v tichosti si ho vytvoří samy podle své potřeby. Swapování procesů systému lze omezit nastavením položky DisablePagingExecutive na 1 (je to hned pod tou uvedenou výše), to ovšem vede k větší spotřebě paměti pro systém a tudíž to může pro změnu zvětšit pravděpodobnost, že se budou swapovat aplikace.
leo (345)|4.3.2006 18:14
Ghost pokud vím, nezálohuje swap. Alespoň nové verze to nedělají. Data swapu jsou při bootování bezcenná, takže ghostu stačí swap při zálohování zrušit a při obnově zase vytvořit s patřičnými parametry. Jakou verzi Ghosta používáš?
Slůně (122)|4.3.2006 18:27
wendy -
pokud budeš dělat zálohu,tak bych ještě vypnul funkci obnovení systemu,někdy je to i několik Gb,a swap bych nastavil na vypnuto jak radí leo :BB:
mirekv (7169)|4.3.2006 18:28
pokud chcete zrušit swapák a máte dost paměi, tak ho vypněte v nastavení počítače a je po krámu :-)

DH
Alf (888)|4.3.2006 19:02
[quote=mirekv]pokud chcete zrušit swapák a máte dost paměi, tak ho vypněte v nastavení počítače a je po krámu :-)

DH[/quote]No já nevím. Když jsem zrušil swapování na systémovém disku, byla to hrůza - spouštěné programy nabíhaly neskutečně dlouho, systém byl nestabilní, přestože RAM mám 1 GB. Takže mám na systémovém disku nastaveno povolené minimum - 2MB.
Tean (410)|4.3.2006 19:24
Acronis True Image robi zalohu systemu bez swapaku
wendy (260)|4.3.2006 19:54
double,leo, slůně:

Vypnutí přes registr jsem provedl. Až budu v jiném OS, podívám se jestli z kořenového adresáře pagefile zmizel.

Pro zálohování diskových oddílů používám jednu šikovnou boot-ovací disketu s programem Ghost 2003. Nějaké parametry se dají nastavit, ale jestli jsem tam viděl něco týkajícího se vyloučení pagefile z image, to nevím.

Vypnutí tvorby bodů obnovy vím kde nalézt, ale ještě mi řekněte, kde jsou ty dosud vytvořené, abych je případně smazal. Je fakt, že když budu mít dobré zálohy na vedlejším HDD, tak obnovování OS přes funkci "obnovování" ani nepotřebuji.

Do sofistikovanějších zálohovacích programů než je ten "můj miniaturní Ghost" zatím nehodlám jít (viz Acronis True Image 9).

Kdesi jsem četl, že se v zájmu urychlení chodu OS (platí to však i pro dnešní 3G procesory, 400MHz RAM a 7200ot HDD ???) doporučovalo swapovat do specielně vytvořeného oddílu na rychlém HDD, fyzicky nejlépe u okraje plotny (jak se to tak dá zaručit, to nevím).
Do toho jednoho (1-2GB) oddílu by mohl swapovat každý z OS, který mám v mém PC systému ??? Pokud pagefile není při ukončení smazán, potřebuje OS při startu "svůj" pagefile, nebo nepotřebuje žádný?

Doufám, že vznikne slušná diskuse a já se něčemu přiučím.
Slůně (122)|4.3.2006 19:58
Kde jsou jsem nepátral,ale když dáš vypnout obnovení,tak se ti zálohy smažou :-R
Tean (410)|4.3.2006 20:17
[quote=wendy]
Vypnutí tvorby bodů obnovy vím kde nalézt, ale ještě mi řekněte, kde jsou ty dosud vytvořené[/quote]
SYSTEM VOLUME INFORMATION
leo (345)|4.3.2006 21:04
Swap na systémovém disku nějaký malý nechej (potřebují jej okna kvůli nějakým logům při bootování). U mne mám 64MB na systémové partition (stačí však podstatně méně), zbytek na druhém disku (opravdu je nejlepší mít swap na fyzicky jiném disku než systém - v optimálním případě na disku na jiné kšandě nebo jiném řadiči). Zaručit nejrychlejší (vnější) stopu disku lze tím, že swap vytvoříš na prázdném disku. Data se u HDD zapisují opačně jak u CD, tedy nejprve se zapisuje na vnější okraj plotny. Pokud si vytvoříš malou partition jako první na čistém disku a na ni umístíš swap, pak vytváření i rušení swapu bude vždu na té nejrychlejší části disku.

Windows nepotřebují žádný swapák, ale budou ti bez něj nadávat. Bohužel jejich správa paměti je tak blbá, že na tvém místě bych swap nevypínal. Jinak asi víš, že optimální swapový soubor by měl mít maximální i minimální velikost stejnou. Jen tak lze do jisté míry zaručit, že data ve swapu nebudou fragmentována (což má velký dopad na výkon). Takže pokud vytváříš swap na zaplněném disku, nejprve defragmentuj.

Jestli máš na mysli sdílení jednoho swap souboru více operačními systémy, tak u více instalací windows řady NT (winxp nebo win2k) by to jít mohlo, můžeš to vyzkoušet.