Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 30

Téma: Nejlevnější ochrana počítače před bleskem...

StD StD je offline
    Je tu pořád Avatar uživatele StD
    Registrace
    Mar 2004
    Odpovídat lze po přihlášení

Je tu pravidelně
    Registrace
    Mar 2004

No, něco na tom bude. Uzel je vlastně cívka s cca 1 závitem a i když její indukčnost je malá, při extrémě rychlých změnách na vedení se projevit může. U cívky se jak známo zpožďuje proud za napětím, takže přepěťový puls může teoreticky skončit dřív, než je ona doba zpoždění.

Že něco takového skutečně funguje dakazují i pravidla pro instalaci hromosvodů, kdy svod musí být co nejpřímější a různé kličky a pod jsou zakázány. Zde by naopak zdržení přepěťového proudu hatilo funkci hromosvodu.

Je tu pořád Avatar uživatele Doom
    Registrace
    Mar 2004

zajímavé. asi si doma udělám na cabelu k zásuvkám uzla

Je tu pořád Avatar uživatele mirekv
    Registrace
    Mar 2004

No, já teda nevím...

Je tu pořád Avatar uživatele Fantas!
    Registrace
    Mar 2004

musim uznat, ze teorie se o to dobre opira, nicmene taky me to spis rozesmiva...

Je tu pravidelně
    Registrace
    Mar 2004

No, já to z hlediska praktického dopadu beru podobně jako vy, pánové - akorát jsem se po ránu trochu rozkecal

Je tu pravidelně Avatar uživatele blueant
    Registrace
    Feb 2007

No man to tiez rozosmialo - ale zase taky uzol nieje moc drahy ani narocny.

P.S. - Nevie niekto ako zauzlit rieku aby nas nevytopilo ?

Je tu pravidelně Avatar uživatele jopein
    Registrace
    Feb 2005

V poslední době jsem byl na školení fy Dehn and Sohne a Saltek , ale toto jsem tam neslyšel , viděl jsem kabely vytrhané bleskem ze zdi , vypařené dráty visící jen na izolaci ale ten uzel??? ,ale asi ho na kabelech budu dělat

map map je offline
    Nováček Avatar uživatele map
    Registrace
    Apr 2004

O uzlech na přívodních kablech píše už Mark Minasi ve svých knihách o HW. Teoreticky by to fungovat mohlo, ale jen na to bych se nespoléhal. Už jsem v praxi zažil případy, kdy do budovy uhodilo a plamenem shořelo kdeco (rozvody, tel. ústředna, sposta kompů,...), ale jeden co byl za blbou přepěťovou ochanou za pár stovek přežil. Stačilo vyměnit dvě pojistky a jelo se dál. Problém je ten že když se blesk nedostane do kompu přes štrum, tak se tam dostane třeba přes LANku. Je to loterie.

Moderátor Avatar uživatele Ivo Mašek
    Registrace
    Apr 2004

S tím uzlem to není novinka. Slyšel jsem to už dávno od starých fachmanů. Já to tedy nepoužívám, ale něco pravdy na tom asi bude.

Je tu pořád Avatar uživatele ODSakEda
    Registrace
    Aug 2004

Bráchovi blesk, co udeřil do TV antén udělal "pouze":
    - vyloupl kus omýtky cca průměr 10cm u stropu v okolí husího krku ve zdi, doslova vystřelily ohořelé zásuvky antén, sítovkya i některé 220V v okolí 10m a to ty blíže i s krabicí a sádrou!..., shořely čipy a vůbec elektronika v přístrojích (AV technika za cca 100.000kč), dokonce i programovatelný termostat k topení, který byl na protější stěně a neměl galvanicky nic společného s ničím!!!, stejně tak tel. miniústředna a modemy a některé tel. přístroje s pamětí a pod!, 2xPC v sousedních pokojích (zákl. desky, sítovky, grafárny, paměti...) a 1x PC v kanclu v přístavbě přes dvůr a 1xPC u sousedů (cca 30m) také propojená sítí-to navíc mělo jizvu a očouzenej kejs cca průměr 1cm v místě, kde blesk proskočil mezi kejsem o radiatorem topení cca 10cm vzdáleném!!!...

Nevím, jak by něco tomuto mohlo zabránit??? Nový anténní stožár a antény mu montoval nedávno před tím za 10.000 BEON včetně uzemnění a bleskojistek!!! Anténám odhořely některé prvky, zesilovače i svpdy byly spečené!... To se "vyplatí"! že?...

Je tu pořád Avatar uživatele Fantas!
    Registrace
    Mar 2004

ODSakEda
    no vidis a kdyby su udelal na privodnim kabelu blby uzel...

Je tu pravidelně Avatar uživatele blueant
    Registrace
    Feb 2007

Citace Původně odesláno od Fantas!
    ODSakEda
    no vidis a kdyby su udelal na privodnim kabelu blby uzel...

Je tu pravidelně Avatar uživatele jopein
    Registrace
    Feb 2005

Citace Původně odesláno od ODSakEda

Nevím, jak by něco tomuto mohlo zabránit??? Nový anténní stožár a antény mu montoval nedávno před tím za 10.000 BEON včetně uzemnění a bleskojistek!!! Anténám odhořely některé prvky, zesilovače i svpdy byly spečené!... To se "vyplatí"! že?...
    Možnosti existují , chce to řešit komplexně , ale je to drahé , proto se na to dost kašle.
    http://www.dehn.cz
    http://www.saltek.biz/cze/index.asp
    http://www.obo-bettermann.com/cs/index.shtml
    Tyto firmy dělají školení zdarma , ještě dostaneš občerstvení a katalogy

Je tu pořád Avatar uživatele ODSakEda
    Registrace
    Aug 2004

jopein já mám stožár a antény neuzemněný, svody galvanicky oddělený a tedy potenciál blesku mám minimální i přes velkou celkovou plochu antén, zastupující jakoby plochu desky kondenzátoru a majíci docela velkou kapacitu (napětí před prošlehnutím, které hledá nejprve cetu nejmenšího odporu a jelikož ještě neteče mega velký zničující proud, cestu určuje i tenký vlas drátu spojený se zemí! I když pak shoří, je již ionizovaný vzduch a tím vodivý a drátu netřeba...) a sousedovic uzemněný hromosvod to na sebe tím pádem jakoby strhne, nasměruje a vše šlehá tam, vedle mě do kostela a do teho hromosvodu! Kdybych jej uzemnil, strhnul bych ninimálně nějaké slabé rameno proudu i na mě!... Je to sice proti předpisům a hrozí zničení vstupů tunerů statickou elektrikou při zapojování konektoru do přístroje, ale já to vždy přibléžím nejprve kostrou, skočí jiskra a pak dozasunu a na předpisy kálím!

-------------------------------------------------------------------------------------
    - Však také dříve vymyslel Prokop Diviš (tady vod nás ze Znojemsak z přímětic 1.hromosvod centrální! A vypadal dost podobněm jakby anténní stožár plný antén (kvůli vyšší kapacitě horního konce). Stavěl se uprostřed dědiny volně samostatně stojící, vysoký cca jako hřebeny domů, od země a měl tu výhodu, že blesk strhával spíše na sebe, než na domy a jejichblízké okolí s plno slámy a sena! než na byt mokré domy!
    - U hromosvodu na domě hrozí to co u bráchy! Sice hlavní proud nasměruje lano od tyče do země podél střechy a zdi, ale ionzovaný vzduch a zem i pod domem-stále silný potenciál, způsobuje prošlehnutí okolního střapce zbytkových výbojů okolo, projítí i domem. O silném magnetickém poli nemluvě! Dále skoro vždy uhoří ono ocelové svodové lano a tím tavením hrozí vznícení půdy nebo okolních staveb a pod!

Kamoš natáhl za domem na vysoký strom docela tenký drát a od té doby vše okolo srší do teho stromu a má klid na duši a nic nevypíná neodpojuje ! Tedkom je ale strom už hodně naštípnutý a má i dost oloupanou kůru a asi chcípne Drát vydržel, neb svodem je i mokrý popvrch stromu-kmene. Spíše pomáhá s počátečním nasměrováním napětí před prošlehnutím!

Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední

Podobná témata

1. LCD: LCD, 32, co nejlevnější
    Od None87 v sekci Televize: LCD, plazma
    Reakcí: 5
    Poslední příspěvek: 25-11-2011, 08:02
  2. Zasažen 2x bleskem....a pokračuje dál
    Od Ivo Mašek v sekci Volná témata
    Reakcí: 15
    Poslední příspěvek: 27-05-2011, 14:32
  3. Reakcí: 4