Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zpracování zachycených dat ve formátu MPEG2

Spinet (3)|6.2.2006 10:20
Prosím, poraďte!
Zpracovávám data zachycená dvěma kartami a to AirStar 2 a WinFast DTV1000 T. Obě ukládají ve formátu MPEG2 ale je mezi nimi velký rozdíl.
Vypalování filmu dlouhého cca 1 a půl hodiny zachyceného kartou AirStar2 trvá 10 - 20 minut (proběhne jen multiplexing a finalizing VOB) zatímco data o stejné délce zachycená WinFaset DTV1000 T se přepočítávají zhruba 3 - 4 hodiny a pak teprve vypalují. Používám software ULEAD Video Studio 7 a 9 a Movie Factory 2.5 a 4.
Na žádné z uvedených karet jsem nenašel možnost zvolit formát ukládání dat na rozdíl od analogvé karty WinFast PVR, kde mohu nastavit celou škálu formátů (VCD, SVCD, DVD PAL a další včetně manuálního nastavení)
V čem je problém?
Díky za odpověď !
Nasty_tvf (568)|6.2.2006 10:28
U digitálního příjmu z principu nelze volit formát, do kterého ukládat, protože tam leze už přímo mpeg2. Takže žádné přepočítávání není nutné, samozřejmě to pak lze rekomprimovat.
mirekv (7169)|6.2.2006 10:45
Spinet
Jak říká Nasty, z AirStar je už hotový MPEG vhodný pro authoring. Bohužel DVB-T má dost nízké datové toky, takže kapacita DVD je dost nevyužita.
Spinet (3)|6.2.2006 14:34
Trošku nešťastně jsem formuloval dotaz. Spíše mě zajímá rozdílnost formátů MPEG2 obou karet. Proč stejný software se chová rozdílně k stejně "dlouhým" datům. Jeden záznam, je, jak píšete, rovnou připraven k authoringu a druhý ne. Dá se to nějak ovlivnit? A když bych pořizoval jinou kartu, jak se dozvím, zda se kartou nahraná data budou před vypálením přepočítávat (data od WinFast DVB1000 T) nebo budou k authoringu připravena už po zachycení na disk (data od AirStar 2).
Nasty_tvf (568)|6.2.2006 15:01
Winfast nemám, ale předpokládám, že by to neměl být žádný rozdíl u DVBT, kromě toho, že ten Winfast má ještě i analogový vstup na zachytávání třeba z videa, to pak je samozřejmě něco jiného a tady už lze nastavit mpeg1,2,4.. a pak by se to přepočítávalo.
V jakém formátu stream z těch karet ukládáš?(*.mpeg, *.ts, *.pva??)
Zkus případně použít jiný program, než ten Ulead, nějaký, který dělá jen authoring a nemá enkodér (třeba tmpgencDVDAuthor), jestli ti to vezme a něco z toho vyleze.
Jiná věc je, že před authoringem to chce demuxovat a pročistit něčím jako projectX, aby seděla synchronizace, opravily se výpadky atd.
Používáš pro obě karty k zachytávání DVB stejný soft nebo ke každé jiný?
mirekv (7169)|6.2.2006 15:15
Spinet
Já opověděl trochu nepřesně, on ten MPEG-2 z Airstar nemusí být vždy vhodný přímo k authorongu, předpoklad je standard DVD. Naopak ve druhém případě se MPEG-2 k authoringu použít dá, pokud je standard DVD. Problém je spíš s kvalitou, protože i když trefíš velikost souboru, tak kvalita není nic moc.
Spinet (3)|6.2.2006 16:23
K zachytávání používám vždy software příslušné karty a u obou volím digitální záznam mpeg. Se synchronizací jsem měl potíže jen u analogové karty, u digitálek nikdy, všechno sedí, jen vystříhám reklamu případně opravím duální zvuk (u Novy) a to je všechno. Bohužel u záznamu z karty WinFast DTV1000 T musí proběhnout přepočet do standardu DVD, jak zmiňuje Mirekv a v tom bude asi zakopaný pes.
Karta WinFast DTV1000 T sice ukládá kvalitněji (mpg2, variabilní bitrate do 10 000 kbps) než karta AirStar 2 (mpg2, variable do 4 000), bohužel ne ve standardu DVD. Zkusím doporučený "tmpgencDVDAuthor", jestli ho někde objevím (doufám že je freeware) a nějak se s tím poperu.
Dík oběma za radu !!!
Zdraví Honza
mirekv (7169)|6.2.2006 16:37
Spinet
TMPGEncDVDAuthor, je právě dost citlivý na dodržení standardů. To nemůžeš pro zachytávání přímo nastavit standard DVD, tedy 720(704)x576, případně 352X576? (menší nedoporučuju). Datový tok max 8000kb/s kvůli stolním přehrávačům.
Nasty_tvf (568)|6.2.2006 18:44
Spinet

Ale vžyť to tady pořád melduju:
při zachytávání DVBT záleží na tom, s jakým bitrate se vysílá, takže není možné, aby z každé karty lezlo něco jiného, jestli to Winfast ještě umožňuje nějak měnit, tak pro DVBT je to úplně zbytečný, jen to zatěžuje počítač a i když výsledkem je větší soubor, nemůže být kvalitnější než původní stream. Něco jiného to bude při nahrávání z analogového zdroje(VHS nebo tak), tam samosebou na bitratu záleží a kvalita se tím dá ovlivnit.
Ten TMPGencDVD Author free není, ale lze měsíc zadarmo vyzkoušet.
Alf (888)|6.2.2006 20:08
Spinet
Zkus ten mpeg z WinFastu před authoringem protáhnout přes DVDPatcher (někde tady o něm psal StD).
clee (6592)|6.2.2006 20:34
ten leadtek musi mit nakou retardoaplikaci ze prepocitava transport stream ne??
Alf (888)|6.2.2006 21:00
[quote=clee]ten leadtek musi mit nakou retardoaplikaci ze prepocitava transport stream ne??[/quote]Spíš bych řekl, že tu retardoaplikaci mají tam, odkud to posílají do etéru.
clee (6592)|6.2.2006 23:15
procpak? ke me to leze v pohode :-R
Alf (888)|6.2.2006 23:52
[quote=clee]procpak? ke me to leze v pohode :-R[/quote]U mě na obrazovku taky, ale zkusils z toho udělat DVD?
clee (6592)|6.2.2006 23:56
jo, mam tu sedmou rotu, honbu o poklad yankee zephyru, mimikry, simpsony a spoustu dalsich vsechno v pohode 8-)
Alf (888)|7.2.2006 07:05
To já toho mám taky dost, tím se nechlub :-). Měl jsem na mysli to, že authoringový soft se snaží reenkódovat každý videostream nahraný z DVB-S.
mirekv (7169)|7.2.2006 08:36
[quote=Alf]To já toho mám taky dost, tím se nechlub :-). Měl jsem na mysli to, že authoringový soft se snaží reenkódovat každý videostream nahraný z DVB-S.[/quote]
Jaký? Proč by měl? Takový TDA ti nereenkóduje nic, akorát co není standard prostě neveme a to ani z ReStreamu, na boku přidá zelený pruh.
Nasty_tvf (568)|7.2.2006 09:42
Alf

Nojo, ale tady byla řeč o DVBT, tam je aspoň zatím rozměr obrazu normální PAL a ne nějaký paskvil, co leze z nějakého UPC (sám satelit tedy nemám, ale z toho, co tu lidi píšou.... :-k ), takže důvod k rekompresi není a pobrat by to měl každý authoringový soft.
canopus-imaginate-2.04_138.jpg canopus-imaginate-2.04_138.jpg
mirekv (7169)|7.2.2006 10:00
Nasty
Jseš si jistý tím DVB-T že vysílá standard DVD? Bohužel nemůžu vyzkoušet. Czechlink na DVB-S základní programy vysílá 720x576, ale CSFilm už třeba ne!
Nasty_tvf (568)|7.2.2006 10:27
Aspoň v Praze zatím jo, doufám, že se nechystá nějaké "zlepšení" v souvislosti s přechodem na nové kodéry s přidáním ČT sport
clee (6592)|7.2.2006 14:58
zatim sem zadnou dvb-t nahravku pri dvd authoringu nemusel krome demuxu nijak upravovat ani rekompresovat, neni proc, vsechny kanaly v ostrym muxu a prima jedou ve fullres a z toptv fakt nenahravam 9-)
Nasty_tvf (568)|7.2.2006 20:42
Ani z Óčka bys neměl, ale parlamentní 24cz je v pohodě, ta jede 1/2pal, tak to se dá authoringovat a pálit rovnou :-)-
krahulik (109)|7.2.2006 21:29
se priskudlim sems otazkou

je nejaky rozdil mezi mpg a MPG ?
kdyz pouzivam k AS2 DV TE tak to dava do mpg (muj defultni prehravac Jet audio 6xx, bez kodeku mpeg2 nahravku neprehraje)
pri pouziti SkyView je nahravka s priponou .MPG ( a kupodivu jetAudio to prehraje).

dik
bez_n_zvu2_193.jpg bez_n_zvu2_193.jpg
JardaV (0)|12.2.2006 11:07
Tedy nevím jak u Vás, ale já jsem měl stejný problém s MPEGy jak z PCI karty, tak ze STB Siemens M740. Ono je to totiž v tom, že zachycený MPEG má v headru uvedený bitstream 10000 i když to zjevně není pravda ( stream je kolem 3500 podle stanice), ale některý soft to bere za bernou minci. a považuje to za nuné reencodovat na max 8000, pro další úpravy v autoringu stačí DVDpatcherem tenhle údaj změnit, ale POZOR přepínač na "Entire file" a ne jak je defaultně "first header" aby to přepsalo chybný údaj u všech GOPů. Pak už jede každý autoringový soft bez reencodu.
technisat_airstar_189.jpg technisat_airstar_189.jpg
exTNT (1421)|12.2.2006 18:29
Skoro to na mně působí, že to "clee" zase trefil a že v tý aplikaci k leadteku je někde nastavený přepočítávání parametrů transport streamu dle toho, co je zadaný třeba pro záznam z analogovýho vstupu, přičemž bych si spíš myslel, že problém nebude ani tak v datovým toku, ale ve změně délky/struktury GOPu.
Spinet
Nemohl by ses prosím podívat na strukturu GOPu u nahrávky z jedný a z druhý karty? Docela by mně to zajímalo. Třeba MPEG2Schnitt to velmi dobře ukazuje.
JardaV
Ten nominální datový tok v hlavičce přichází přímo od broadcastera a obvykle je skutečně těch 10Mbps. To, co píšeš, je taky řešení, ale tady zase boduje ProjectX - krom střihu a případných oprav při demuxu taky přepíše hlavičku tak, aby nominální BR odpovídal nejvyššímu reálnému...