Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zachytavanie zo starej kamery Panasonic VHS - C

gpat (7)|6.11.2005 22:11
Nemam skusenosti so zachytavanim videa do kompu. Potreboval by som dostat na HDD analogove video nahrate vo formate VHS - C - video kamera Panasonic.

Skusal som prepojit kameru s digit. video kamerou SONY, ktoru som pouzil ako prevodnik a video som nahral cez Fire wire do kompu - vysledok sa mi nezdal kvalitny ale hlavny problem je ze kameru SONY som si len pozical a nemam uz k nej pristup.

Poradte mi prosim kartu (uvazoval som aj s TV) na grabovanie tohoto videa. Preferoval by som externu do USB. Nazory sa rozchadzaju, na nete citam, ze mam kupit co najlacnejsiu - ze na grabovanie je to jedno, ini hovoria o karte od renomovaneho vyrobcu.

Za rady a pripadne vase skusenosti dakujem
Pitomec (10211)|7.11.2005 06:24
[quote=gpat]Skusal som prepojit kameru s digit. video kamerou SONY, ktoru som pouzil ako prevodnik a video som nahral cez Fire wire do kompu - vysledok sa mi nezdal kvalitny ale hlavny problem je ze kameru SONY som si len pozical a nemam uz k nej pristup.[/quote]
Pokud se ti nezdál výsledek dost kvalitní (byť nechápu z čeho tak usuzuješ), tak s nějakou TV kartou teda terno určitě neuděláš. Jedině A/D převodník od Canopusu (ADVC-1394, 50, 55, 100, 110, 300 nebo AceDVio).
Badis (226)|7.11.2005 13:54
gpat- Nečekej od toho zázraky. Digitalizace analogového záznamu neznamená automaticky jeho zlepšení. A pokud si to pouštíš na monitoru tak to teprve zapláčeš. Na televizi se na to nechá jakž takž dívat. Pokud máš těch kazet víc, tak jak píše Pitomec, nějakej ten Canopus. Pokud to je jedna kazeta,zkus to přez grafickou kartu.Teda jestli ta tvoje kamera má analogový výstup. Jako znouze cnost. Sám taky digitalizuju VHSky. Ale jen takové ty vzácnosti co jsem nahrával dříve na VHSku. Není to ideální ale je to jedna z možností. :-)
gpat (7)|7.11.2005 17:42
Diky za vsetky odpovede

Este k tomu prevodu - nemyslim, ze cez tu SONY kameru to bolo zle pretoze je to SONY kamera ale oproti DV zaznamu

Pozeral som ten canopus, zda sa mi to drahe (potrebujem jednorazovo previest 10 ks kaziet) tak hladam niaku lacnejsiu alternativu - mate skusenosti s TV kartami od AVER, LEADTEK, Hercules, atd. (hlavne som nikde nanasiel zdovodnene rozdiely v kvalite alebo rychlosti oproti napr. Canopusu pri grabovani) ?

Viem ze to nie je profi vybavenie ale skuste vas nazor

Este raz dakujem
Badis (226)|7.11.2005 19:03
gpat- Pravda nejlevnější to není ale nejelegantnější zcela jistě. O kvalitě TVkarta versus AD převodník(Canopus) by se určitě dalo debatovat donekonečna. A každý má jistě toho svého koně(vítěze) Ale spolehlivost je zaručená. Když si projdeš zdejší Fórum narazíš na kupu dotazů (problémů) se zachytáváním videa přez TV kartu. Jistě je mnoho lidí co namítne že jim to funguje. Ale... No pročti si to sám. Naproti tomu Canopus jen zastrčíš do příslušného slotu a jdeš na věc. Stačí jen nainst. nejaký program pro zachytávání (nejlépe do formátu DV AVI) a pak si s tím dělej co chceš. :-) Jako majitel Canopusu ADVC 1394 doporučuju. Nevnucuju. \/
Alf (888)|8.11.2005 00:18
Jako obhájce grabování přes TV (VIVO) karty bych chtěl jenom upozornit, že 99% zmiňovaných problémů s TV kartami se týká příjmu TV a nikoliv grabování přes kompozit nebo S-VHS vstup.
[quote]....hlavne som nikde nanasiel zdovodnene rozdiely v kvalite alebo rychlosti oproti napr. Canopusu pri grabovani.....[/quote]Mám obavu, že ani nenajdeš. Jediným argumentem propagátorů Canopusu je nízké vytížení CPU při grabování (nikdo ale nebyl schopen říct kolik to je doopravdy), což je při grabování s TV kartou, která má HW enkodér taky.
Moje doporučení:
Pokud chceš z VHS udělat DVD a neuvažuješ o použití filtrů k úpravě toho videa, použij TV (VIVO) kartu pro záznam do MPEG-2. Ke střihu použij nějaký soft určený na střih MPEG-2 (např. MPEG Video Vizard). Authoringovým softem pak vytvoř DVD.
Pitomec (10211)|8.11.2005 06:55
Jako obhájce TV karet si nepleť S-Video a S-VHS - je v tom celkem dost velkej rozdíl... :-E

Jinak samozřejmě Canopus má takový věci jako je třeba "lock audio", takže nedojde k rozjetí obrazu se zvukem. Navíc digitalizace probíhá přímo do DV formátu pomocí HW (což TV karta umí akorát do nekomprimovanýho AVI a z něho pak teprve soft vyrobí nějaký použitelnější formát), takže zatížení CPU se pohybuje v řádu pár procent (narozdíl od TV karty, kde to hučí na stovce 9-) ).
Badis (226)|8.11.2005 07:26
Alf- I to je řešení. Snad jen toho střihu mpeg2 bych se bál. Pokud vím tento formát se stříhá s přesností na 12 snímků. Není to moc hrubé? :-(
ODSakEda (2278)|8.11.2005 15:17
Pitomec -1. Jsou ale Tv karty kde si můžeš zvolit synchronizaci na Avudio a zpoždění může pak vzniknout jedině nestíháním komplu a vypadáváním snímků!
-2. Mnoho TV karet má 10bit A/D převodníky a dost, subjektivně samo, slušnej obraz za zlomek ceny profi převodníku, který pro pár nahrávek zpravidla z pochybné kvality z VHS-C je dost přepich!... To je lepčí si to za peníze někým nechat udělat!
-3. Některé TV karty umí slušnou deinterlaci (odstranit prokládání, které odhalí PC monitor) v reálném čase a i když se tím mírně strácí ostrost (ono prokládání mi také nepříjde nejostřejší... a nekaždý SW player to pak umí dobře vyhladit při přehrávání!), vypadá především na PC monitorech obraz relativně hladký a bez zoubků, ale vyhladí to trochu alespon i šum :-D a nato že je to z amatérké VHS-C to bude až moc dobrý (klasická telka stejně neumí pak líp zobrazit prokládaný video zdroj kde je to spíše synchronizovaná nedokonalost zobrazení prokládání zdroje videa i systému zobrazování TV obrazovky!..., než nějaká výhoda prokládání) a takto získaný video z TV karty- "progresívní", bude lepčí na PC a telka jej nezobrazí hůře o moc hůře jako prokládaný zdroj videa 8-)
-4. nepodcenuj tedy pro amatéry význam TV karet jako převodníku z analog kamer, natožz VHS recordérů vzhledem k poměru cena/výkon, či kvalita! Chápu tvoje profi postavení a úhel pohledu, ale nepřehlížej až pohrdavě ostatní-neprofíky! Dík "pitomče" :-)

gpat -výsledek se ti nezdál kvalitní nejspíš na PC monitoru, kde se lecos odhalí (hlavně pak u zastaveného videa, kor když dig. fotky zobrazované na PC monitorech nasadili nedávnbo vysokou latku kvality obrazu-jo zkus prohlédnout fotku na telce!...) a narozdíl od telky prozradí nedokonalost rozlišení ale i barev již původního záznamu!
- (uvědom si: digitální video "PAL", s donedávna relativně dostatečnou kvalitou pro domácnot, má rozlišení jen 720v576 což je jen 0,4Mpx-elů!!!!! a ošižené stupnice barev! A zdroj z analogové kamery má rozlišovací schopnost někde okolo 320x240pix tedy dokonce jakoby 0,077Mpx, tedy zaokrouhleně 0,1Mpx!!!................ a barvy ještě více ošizené a převodník nejen té SONY kamery ti to ještě více kompromisně doprasí! Nikdy nevylepčí samo :-D Co z teho tak asi tak může být?... I když, pusti si to opět na telce, nejlépe z DVD playereu, neb Composit video výstupy z PC grafik jsou ubohost!...) a uvidíš, jak je to podobný, jak z kamery přímo do telky :-D ...)
Pitomec (10211)|8.11.2005 15:34
1. Co bys tam volil za synchronizaci, když obraz jde do TV karty a zvuk do zvukovky? 9-)

2. Jasně - slušnej obraz za zlomek ceny. Ale ještě bys mohl prozradit jak to ten výrobce dělá, že se na takovou cenu dostane a hlavně proč ještě Canopus nezkrachoval, když se vše dá vyřešit TV kartou... 9-)

3. Nevím co do toho motáš nějakou deinterlaci, když každý malý dítě ví, že obraz z TV vysílání patří na TV obrazovku a ne kamsi na nějakej zdechlej PC monitor :-k

4. Pokud má člověk třeba Canopus AceDVio nebo ADVC-100(110), tak může klidně editovat video s realtime náhledem na TV. A to je sakra o něčem jiným, než čučet na nějaký prťavý okýnko kdesi na monitoru. S TV kartou si pak nadšený amatér může akorát vzteky rvát vlasy z hlavy... 9-)
ODSakEda (2278)|8.11.2005 15:55
Pitomec :-D
-Např. u TV karet od Leadtek WinFast zvuk jde do Audio IN TV karty a v SW karty je volba synchronizace! (netuším jak se to technicky děje, jen konstatuji že ta volba tam je! I když se analogově propojute karta interně se zvukovkou (nejlépe Auxiliary IN)) A není s tím problém, 99% rozhození je nestíhání PC! (napři při práci na něm při recordingu a nezvolení vysoké priority pro SW TV karty ve správci!)
-no Luxusní vozy se také prodávaj nezávisle na levnejch, co je na tom? Lidi jsou různí a mnogo!...
-Video holt začíná patřit na ina LCD! Stejně tak jako fotky, prohlížíme s přáteli krátká videa z akcí či hudební videoclipy! 8-) A velká rychlá LCD se na nás řítí! S tím se smiř!
-Edituji ve VD nebo Vegas a stahuji ve WinDV a tedy mi nic nebrání mít velká okna nebo mám občas na práci zapojený 2. 21" CRT monitor ve fool screenu 8-) fůůj klasická telka! Smrrrrrt!
Hezký den a dobrý obraz skorokolego :-D (nejsem takový profík, jsem hobysta :-) ) a nečučme furt u monitoru! Já jdu na pivo :-)
Pitomec (10211)|8.11.2005 18:12
A já myslel, žes na tom pivu už byl... :-E
Alf (888)|8.11.2005 19:07
[quote=Pitomec]Jako obhájce TV karet si nepleť S-Video a S-VHS - je v tom celkem dost velkej rozdíl... :-E [/quote]Hmm. Asi už jsem byl přetažený. Ty ses nikdy neuklepl?

[quote]
Jinak samozřejmě Canopus má takový věci jako je třeba "lock audio", takže nedojde k rozjetí obrazu se zvukem. Navíc digitalizace probíhá přímo do DV formátu pomocí HW (což TV karta umí akorát do nekomprimovanýho AVI a z něho pak teprve soft vyrobí nějaký použitelnější formát), takže zatížení CPU se pohybuje v řádu pár procent (narozdíl od TV karty, kde to hučí na stovce 9-) ).[/quote]Tys neslyšel o TV kartách s HW kódováním?
Pitomec (10211)|8.11.2005 19:11
Pokud má TV karta HW převod do DV (jakože jsem takovou fakt nikdy neviděl), tak určitě cena bude úplně někde jinde (zřejmě na úrovni toho Canopuse), než u běžných TV karet, kde všechno dělá soft.
clee (6592)|8.11.2005 19:11
tj, ale do mpeg1/2 :-E
Alf (888)|8.11.2005 19:15
[quote=Badis]Alf- I to je řešení. Snad jen toho střihu mpeg2 bych se bál. Pokud vím tento formát se stříhá s přesností na 12 snímků. Není to moc hrubé? :-([/quote] No já nevím, ale v MVW stříhám po snímku.
Alf (888)|8.11.2005 19:20
[quote=Pitomec]Pokud má TV karta HW převod do DV (jakože jsem takovou fakt nikdy neviděl), tak určitě cena bude úplně někde jinde (zřejmě na úrovni toho Canopuse), než u běžných TV karet, kde všechno dělá soft.[/quote]Možná ti to uteklo, ale já jsem psal o grabování do MPEG-2.
clee (6592)|8.11.2005 19:25
mno asi takhle, pokud je zdrojovej zaznam hnusnej uz sam o sobe (dropy, sum, rybicky, duchy) tak je tv karta nesmysl, nejen ze bude vyhazovat snimky, ale hlavne kvalita pujde dolu, u canopusu mas temer 100% jistotu ze kvalita zustane stejna (resp. stejne hnusna) jako na pasce, muzes to sice pak prohanet ruznejma korekcnima filtrama, ale o moc to "nevylepsis"
Pitomec (10211)|8.11.2005 19:28
[quote=Alf]Možná ti to uteklo, ale já jsem psal o grabování do MPEG-2.[/quote]
Asi seš fakt přetaženej, protože zde mluvíme celou dobu o zachytávání do DV a ne o nějakým MPEGu, jenž se hodí na střih asi stejně jako ocelovej kartáč na vlasy Barbie... :-I
Badis (226)|8.11.2005 19:37
Alf-Je někde ten MPEG Video Vizard k mání? :-)-
Alf (888)|8.11.2005 19:43
[quote=Pitomec][quote=Alf]Možná ti to uteklo, ale já jsem psal o grabování do MPEG-2.[/quote]
Asi seš fakt přetaženej, protože zde mluvíme celou dobu o zachytávání do DV a ne o nějakým MPEGu, jenž se hodí na střih asi stejně jako ocelovej kartáč na vlasy Barbie... :-I[/quote] Tys mluvil o DV, já jsem mluvil o MPEG-2. BTW, ty si hraješ s panenkama, že víš jaké vlasy má Barbie? :-)
Alf (888)|8.11.2005 19:46
[quote=Badis]Alf-Je někde ten MPEG Video Vizard k mání? :-)-[/quote][code]www.womble.com[/code]
Whitejoker (616)|8.11.2005 20:12
[quote=gpat] na nete citam, ze mam kupit co najlacnejsiu - ze na grabovanie je to jedno, ini hovoria o karte od renomovaneho vyrobcu.

[/quote]
Kup nějakou lacinou od renomovaného výrobce - třebas Leadtek.
Z analogové kamery tam opravdu není co řešit - lepší, než v té orig. kameře to nikdy nebude, z VHS maximální doporučované bodové rozlišení je 352*288 (PAL/2).
Pitomec (10211)|8.11.2005 23:10
[quote=Alf]Tys mluvil o DV, já jsem mluvil o MPEG-2. BTW, ty si hraješ s panenkama, že víš jaké vlasy má Barbie? :-)[/quote]
Ty mluvíš naprosto mimo téma, protože když si přečteš prvotní dotaz, tak hned budeš v obraze o čem je vlastně řeč...
P.S. Nemusím být tak velký zabedněnec a nemít rozhled třeba v oblasti hraček (viz ta Barbie) - přičemž je úplně jedno, jestli si s nima hraju nebo ne :-)
Pitomec (10211)|8.11.2005 23:13
[quote=Whitejoker]Z analogové kamery tam opravdu není co řešit - lepší, než v té orig. kameře to nikdy nebude, z VHS maximální doporučované bodové rozlišení je 352*288 (PAL/2).[/quote]
Proboha svatýho co to píšeš za kraviny :-? Jak můžeš analogový VHS srovnávat s nějakým digitálním rozlišením :-? Chtělo by to si v dané problematice napřed trochu rozšířit obzory a pak teprve lézt do diskuzí s příspěvky - to je fakt hrůza co tady někteří dokáží vypotit... :-I
ODSakEda (2278)|9.11.2005 01:24
Whitejoker -no jestli chce zachranovat nějaký homevideo záběry, tak rozhodně né digitalizovat jinak než do rozlišení 720x576!!! (I staré černobílé papírové (vlastně analogové) fotky se scanují (digitalizují) na scaneru alespon 600dpi a barevně! (to aby se ještě víc nezprasili jak časem a nekvalitou tehdejšího materiálu, ale co nejvěrněji zdigitalizovali!)
Alf (888)|9.11.2005 05:39
Pitomec
No, já jsem ten prvotní dotaz, na rozdíl od tebe, četl.
[quote]Poradte mi prosim kartu (uvazoval som aj s TV) na grabovanie tohoto videa.[/quote]
Pitomec (10211)|9.11.2005 07:17
[quote=Alf]Pitomec
No, já jsem ten prvotní dotaz, na rozdíl od tebe, četl.
[quote]Poradte mi prosim kartu (uvazoval som aj s TV) na grabovanie tohoto videa.[/quote][/quote]
To je možný žes ho četl, ale nikde se tam nepíše o MPEGu (takže sis to nejspíš špatně vyložil). Naopak tam tazatel popisuje propojení s digitální kamerou, takže je bez debat, že se vše točí kolem DV formátu (do kterýho umí grabovat i TV karta, ovšem pouze softwarovým RT převodem z nekomprimovanýho AVI, což je logicky o ho*ně).
ferodi (12)|12.11.2005 13:09
Ahoj .Chcel by som reagovat na kartu pre stahovanie analogov.
Ja použivam kartu za 3451sk od Avermedia.DVD EZMAKER Pro PCI,ale ta ista karta je v prevedeni USB.Napajanie je tiežakosi cez USB.Info najdete naWWW.OPAL MULTIMEDIA.SK.Predajna je v Prešove ale na tej stranke sada najst toho habadej su tam i cenniky.Ku karte sa dodave aj strihovy soft od Ulead je to fajn pre občasného strihača.Ja striham dost často a ide to.
Pitomec (10211)|13.11.2005 10:24
My už používáme Canopus, takže díky za nabídku, ale bohužel zůstane nevyužitá :-)
ferodi (12)|13.11.2005 14:12
Kedže som prišiel s radou neskoro tak skúste poradit mne,lebouž som zlý ako peper.
takže :Striham na PC AMD Samprom 2600+ 1,8GHz 256RAM grafikaGeferce MX4000je to3DVGA accelerator Doska AsRockK7VT4A+.
Pri stahovani s analokovej kamery Panasonic pomocou kartiDVD EZ MAKER
Pro PCI programom ku karte Uleat video studio7sepo niekolkých minutach vybehne tabulka Došlo kchybena aplikacii ulead video studio .......
To sa stáva aj pri strihani aj pri renderingu vnepravidelných intervaloch.
Takto striham 15min.video 3-4 dni .neviem či je slaby PC. RAM,Karta či Nastavenie.Predajca ma ubespečil že to pojde v pohode.
Pitomec (10211)|13.11.2005 15:12
Tak to tomu prodejci odnes, ať ti to předvede sám...
Whitejoker (616)|13.11.2005 18:38
[quote=Pitomec][quote=Whitejoker]z VHS maximální doporučované bodové rozlišení je 352*288 (PAL/2).[/quote]
Proboha svatýho co to píšeš za kraviny :-? Jak můžeš analogový VHS srovnávat s nějakým digitálním rozlišením :-? Chtělo by to si v dané problematice napřed trochu rozšířit obzory a pak teprve lézt do diskuzí s příspěvky - to je fakt hrůza co tady někteří dokáží vypotit... :-I[/quote]
Srovnávat se to pochopitelně nedá - každý je na jiném principu, ale když chceš digitalizovat analog, tak ho musíš dát do nějakého digitálního rozlišení. Třebas 352*288 (u systému PAL), nebo jak psal Eda.
Já nepsal, že analogový záznam má 352*288
Pitomec (10211)|14.11.2005 10:41
Dokonce ani v tomto: "352*288 (PAL/2)" ses moc netrefil, protože s PALem to jednak nemá nic společnýho, a i kdyby nakrásně mělo, tak 352x288 je 1/4 a nikoliv 1/2...

Každopádně platí, že jakékoliv analogové video se zásadně digitalizuje do 720x576 a nikdy ne do jiných rozměrů (a nižších už tuplem ne).
ferodi (12)|14.11.2005 16:19
:-R Chlapci prečo by som mal tu kartu DVD EZ Maker Pro PCI vratit predajcovy .Možno nieje superna ale je určena práve na stahovanie ss analogu do PC.A mám s nou problem teda aspon si to myslím,možno je to vPC,slaby procesor alebo RAM-ka,fakt neviem nie som až taky dobry .
Skuste mi to niekto bližšie vysvetlit alebo aspon zhruba ,tak narichlo.
Dik!!!
ODSakEda (2278)|14.11.2005 17:20
[quote=Pitomec]Dokonce ani v tomto: "352*288 (PAL/2)" ses moc netrefil, protože s PALem to jednak nemá nic společnýho, a i kdyby nakrásně mělo, tak 352x288 je 1/4 a nikoliv 1/2...

Každopádně platí, že jakékoliv analogové video se zásadně digitalizuje do 720x576 a nikdy ne do jiných rozměrů (a nižších už tuplem ne).[/quote]

Na web ale jooo! 8-) Nebo do mailu :-)
Alf (888)|19.11.2005 11:02
ferodi
Základní problémy budou asi dva - deska s chipsetem VIA a málo RAM.
Překontroluj si volné místo na disku (discích) kam ukládáš renderované soubory. UVS je už ve verzi 9 - zkus si stáhnout a nainstalovat 30-ti denní trial verzi a vyzkoušej to s ní.
ferodi (12)|19.11.2005 12:27
Alf, Srdečna vdaka za radu ,ked to vyskusam ,da vediet vysledok.
Horšie to bode stou dosko VIA,lebo PC je ešte v zaruke.
Diky. :-) :-)
Whitejoker (616)|20.11.2005 22:04
Stejně jste mě neukecali. Ale mám hodně cest po republice, tak se k netu nedostanu moc často.
Informace, která ve videu není, se tam dodatečně nijak nedostane - to je k tomu co největšímu rozlišení.
A PAL/2 (352*288) mám tady z TVF, kde se to objevuje mockrát.
Pitomec (10211)|28.11.2005 13:02
[quote=Whitejoker]Informace, která ve videu není, se tam dodatečně nijak nedostane - to je k tomu co největšímu rozlišení.
A PAL/2 (352*288) mám tady z TVF, kde se to objevuje mockrát.[/quote]
A jak víš, jaká informace ve videu je nebo není? Snad si nemyslíš, že A/D převodník je schopen poznat, že do něho přichází signál z VHSky (a ne třeba z Betacamu)...
Jinak "PAL/2 (352*288)" je samozřejmě chujovina jako bič 9-) a ještě ke všemu blbě vypočítaná (správně tam má být /4).