Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rozbocovace

Utek (162)|18.7.2008 17:28
Stačí pro rozvod kabelovky po bytě, koaxiál s vnějším průměrem 5mm, nebo je lepší 7mm?
Pitomec (10211)|19.7.2008 14:15
7mm, k tomu pasují i dostupné konektory (na průměr 5mm se už někdy špatně shánějí, hlavně IEC provedení).
stani (1647)|13.8.2008 14:11
[QUOTE=Pitomec;66395]Velmi laicky (a pro tvoje použití) je rozdíl v tom, že v případě odbočovače vyloučíš možnost vzájemného rušení televizory navzájem. Navíc docílíš zhruba stejné úrovně signálu u všech připojených zařízení.[/QUOTE]

A co hybridní rozbočovače(např. od Terozu)? Ty přeci také plní to(eliminování) vzájemné rušení, nebo ne?

Navíc se mě zdá, že odbočovače jsou poněkud nepraktické(nutnost zakončovat odporem 75Ohm) a také mají vyšší útlum, než-li rozbočovače.

Co ty na to?
Pitomec (10211)|13.8.2008 20:38
Jedině odbočovač (s min. oddělovacím útlumem 12dB) ti spolehlivě oddělí připojené větve od sebe, přičemž hlavní rozvod je impedančně v pořádku (proto ten zakončovací odpor) - žádný rozbočovač toto neumí a mohou vzniknout problémy. Sice to není tak častá věc (hlavně u nových zařízení), ale stačí např. jedna dřevěná Tesla v domě s naladěným kanálem ve VHF a u dalších připojených zařízení můžeš prakticky vždy pozorovat rušení v obraze.
stani (1647)|13.8.2008 21:26
[QUOTE=Pitomec;187834] Sice to není tak častá věc (hlavně u nových zařízení), ale stačí např. jedna dřevěná Tesla v domě s naladěným kanálem ve VHF a u dalších připojených zařízení můžeš prakticky vždy pozorovat rušení v obraze.[/QUOTE]
Právě na to se ptám(o tom píšu) - co hybridní rozbočovače(např. Teroz), ty jsou právě kvůli tomu aby něco takového eliminovaly, nebo se pletu?
stani (1647)|13.8.2008 22:17
[QUOTE=jarda50;185050]Tak že kabel by byl , ale jaké konektory k tomu, nymyslím samec a samyčka anténí, ale od koho. Ještě jedna otázka jak je přidělat aby to bylo OK. Pár klasických šňur jsem už udělal, ale přece jen jsem právník a tak mé zkušennosti jsou v této oblasti trochu omerzené. Ale rád se něco naučím.
Předem díky.
Jarda[/QUOTE]

Také jsem při této příležitosti zjistil, že mám doma od kabelovky udělané kabely od nich. Sice je to ten slabší kabel, ale tenkrát technik tvrdil, že se jedná o velmi kvalitní koax. kabel. Co mě docela překvapilo jak na něm F konektory pevně drží - to se mě docela líbilo. Teď jsem při čtení tohoto vlákna se na ně ještě jednou podíval a zjistil, že se jedná o tzv. krimpovací. Zajímalo by mě jak se tam nasazují a zda jsou také na "normální"(větší) průměr koaxu. A při pátrání jsem zjistil, že vedle těchto krimpovacích jsou ještě kompresní a lisovací a že jsou k tomu dokonce nějaké pomůcky. Má s tím někdo zkušenosti, jak se to provádí?...
Pitomec (10211)|14.8.2008 16:23
[quote=stani;187856]Právě na to se ptám(o tom píšu) - co hybridní rozbočovače(např. Teroz), ty jsou právě kvůli tomu aby něco takového eliminovaly, nebo se pletu?[/quote]
Hybridní rozbočovač je sice poněkud lepší než rozbočovač např. odporový, ale odbočovači se nevyrovná (pokud jde o oddělení jednotlivých větví od sebe).
paja truhlik (138)|2.9.2008 23:20
Ahoj vidim že se v tomhle oboru hodně dobře vyznaš ja sem uplnej lajk a proto se te zeptam na to co se tu určitě už probiralo,tak se prosimtě nezlob... tak tedy muj problem!!!
ze zdi vede antena ze strechy zni vede 0,5m učastnicka koaxialni šnura viz." http://tipa.eu/cz/produkt/03530009-snura-ucastnicka-2.50m/ do ni je zapojena rozdvojka viz.:http://www.hama-shop.cz/detail/rozbocovac-pro-tv-koaxialni-zasuvka-2-koaxialni-vidlice/ zni vede dalsi koaxial do 1TV taky 0,5m zdruhe strany v te rozdvojce vede prodluzovaci kablik 2x15m=30m.. vsobe zapojeny az do meho pokoje do LCD-TV vysledny obraz je strasny jak a cim ho zlepsim kam mam zapojit a jake zesilovace ci rozbocovace POUZIT kdyz i napises znacky tech zarizeni a kaj je umistit byl bych ti moc vdecny a neni problem za rady i zaplatit moc to promne hori dekuji jeste jednou jedna se o klasickou anteni tv : ct1,ct2,nova,prima...!!!!!!


p.s me kontkty jsou [email]pabu.kupka@seznam.cz[/email] nebo icq 249353110 byl bych radsi klidne i dnes

S pozdravem a velkym PROSÍÍÍÍÍÍM paja
Pitomec (10211)|3.9.2008 13:24
V první řadě vyhaž ty účastnický hrůzy (= šňůry), nahraď je kvalitním koaxiálním kabelem (např. Belden H125), samozřejmě žádné zbytečné napojování kabelů (všechno udělat v kuse) a pokud bude signál u LCD TV i potom slabý, tak má smysl uvažovat o zesílení.
paja truhlik (138)|3.9.2008 14:34
ok dik hned jedu kupit ty kable dik moc jeste se ozvu jak sem dopadl
paja truhlik (138)|3.9.2008 19:37
p.s jakej obchod doporucujes a koupi tecto materialu unas sem nenasel zadny byl jsem v tipa,a elektro nake dik
p.ss doporucujes jenom ten belden 125?? nebo i jine popr. jake?? dekuji
muze byt tenhle?? http://www.nejlepsiceny.cz/satelitni-kabely/koaxialni-sat-kabel-belden-h125-al.html
Pitomec (10211)|3.9.2008 20:03
Nevím odkud seš, pokud z Brna a okolí, tak firma OMKO. Jinak musíš najít nějaký kšeftík s anténní technikou ve svém okolí :-) Pokud jde o značku, tak ten Belden je osvědčená věc.
paja truhlik (138)|3.9.2008 20:51
dik jsem z opavy skusim najit tu firmu v mem okoli jinak tu mame tipu ale tam jsou asi jenom hama aspon na jejich webu sem nic jineho nenasel zitra projdu kamene obchody tak uvidim jak poridim jinak to koupim steho eshopuna tom odkazu dik
paja truhlik (138)|3.9.2008 21:31
tak nasel jsem ji v ostrave zitra jedu do ov tak tam mrknu
paja truhlik (138)|4.9.2008 18:41
Ahoj dnes sem tedy byl vte prodejne v ostrave koupil jsem tedy 35m cavel 125 +konektro samec a samici celkem 580kč koncovky sem si pridelal sam a musim rict ze i ty konocvky sou kvalitne zpracovane vysledek je nadherny zadny zesilovac tedy uz nebude nutny vsecky pogramy sou krasne jak ct1,ct2,nova,prima,tvp1,tvp2 polsat vsecko krasne tak dekuji za pomoct ve vebyeru toho kablu a usetreni penz za zesilovace uz nikdy kabel od hama vsecky hned vyhazuju do kose a steo kablu co sem koupil udelam kabliky na tv ci vide i do jinych mistnosti takze vrele dekuji moc ahoj
Utek (162)|17.9.2008 13:52
[quote=Pitomec;185314]Každý kabel samozřejmě neznám - osobně dávám přednost výrobcům Belden, Cavel a CommScope, protože to je osvědčená věc.[/quote]


Stačí Belden H125 AL, nebo je lepší s měděným stíněním. Má to velký vliv na kvalitu signálu?

Jaký konkrétní typ kabelu by jsi mi doporučil od značky Cavel?
Pitomec (10211)|19.9.2008 11:26
Rozdíl mezi Cu a Al stíněním je víceméně jenom v útlumu, což na kratší vzdálenosti (a u nízkých frekvencí) nemusíš řešit.

Cavel např. KF 114 (http://www.elektrosat.cz/novy/shop.php?category=1&k=68&p=1498)
artam (1147)|19.9.2008 11:43
Rozdiel je este aj v tom, ze kabel s AL tienenim neznesie prilis maly polomer ohybu (Al folia vnutri sa moze pretrhnut).
Pitomec (10211)|19.9.2008 12:01
Tak to bych řekl, že spíš platí pro tu Cu fólii, která je mnohem víc náchylnější na zlomení...
artam (1147)|19.9.2008 14:26
Ja som to len porovnal z praktickeho s pouzivania, u kablov Belden H125 sa mi castejsie trha Al folia oproti Cu.
Utek (162)|19.9.2008 15:41
[quote=Pitomec;192392]Rozdíl mezi Cu a Al stíněním je víceméně jenom v útlumu, což na kratší vzdálenosti (a u nízkých frekvencí) nemusíš řešit.[/quote]


Co by si mi tedy spíše doporučil? Jedná se o rozvod kabelové televize po bytě v Plzni. Délky kabelů od zesilovače jsou přibližně 10 metrů.
Pitomec (10211)|19.9.2008 18:14
V tvém případě je to úplně jedno, klidně vem s Al stíněním. Cu bych ti doporučil na satelit ve větších vzdálenostech, ale na kabelovku je to skutečně fuk.
Utek (162)|29.9.2008 16:27
[quote=Pitomec;192392]Cavel např. KF 114 (http://www.elektrosat.cz/novy/shop.php?category=1&k=68&p=1498)[/quote]


V jednom Plzeňském specializovaném obchodě mi bylo řečeno, že Cavel KF114 by mi prodali jenom celou špulku a že mi ho ani nedoporučujou. Údajně trpí na korozi. Místo toho mi nabídli Cavel DG113, kterej by mi i ustřihli, kolik budu potřebovat. Máš s ním zkušenosti?
Pitomec (10211)|29.9.2008 18:36
Ten závěšák je úplně v pohodě (taky s ním dělám), akorát je otázkou, jestli máš pro něho v bytě využití (jeho předností je totiž to, že ho můžeš samonosně natáhnout mezi dvěma body, páč má nosný drát).
A samozřejmě v bytě ti kabel dost těžko může zkorodovat (pokud nejseš vodník :-) ), takže klidně vem KF114 nebo jak jsem psal výše, tak Belden H125 (což je osvědčený model).
GooF (33)|14.10.2008 11:19
@Pitomec: Zdravím tě. Pozorně jsem si pročítal toto vlákno a musím ti poděkovat za velmi užitečné rady. Chtěl bych tě poprosit o radu i já, protože bych si rád během měsíce koupil novou LCD telku a tak bych si pro ní chtěl připravit kabeláž. U mě je ale situace jednodušší (aspoň doufám):
Kabelovka UPC, jedna účastnická zásuvka za dveřma. Z ní potřebuju dovést signál do dvou (resp. tří TV). Každá TV v jiném pokoji, obě vzdálené od úč. zásuvky 10 - 15 m. Jak už teď vím, seženu ideálně koaxiál Belden H125 7 mm. Až sem je to jasné. Odtud bych měl dvě otázky:

1) Záleží na F-konektorech, jak jsou kvalitní, nebo je to fuk a můžu koupit klasický šroubovací a "udělat si sám" :-)?

2) Protože potřebuju připojit 2 TV (resp. 3), není mi stále moc jasné, jakým správným co možná nejméně ztrátovým způsobem rozbočit signál. Nemyslím si, že by v mé situaci byl nutný zesilovač Terra z první strany, nebo se mýlím? Je tedy nutný odbočovač i pokud chci jen dvě (resp. tři) větve? Pokud ano tak jaký bys mi prosím tě doporučil?
(Jen upřesnění, v případě třech TV by ta třetí byla ta "stará Tesla", o které si psal a nerad bych, aby kvůli ní byl signál rušen všude, čili tam by asi byl odbočovač na místě, ale pokud ve variantě dvě TV nebude potřeba, tak třetí TV prostě nebude :-) )

Doufám, že jsem to popsal srozumitelně. Tvé odpovědi mi moc pomohou. Předem díky!
Pitomec (10211)|14.10.2008 19:16
1) Konektory klidně použij šroubovací (F), ten rozdíl oproti krimpovacím zase není tak závratný. Hlavně aby byl konektor určen přesně na typ kabelu, tj. aby z něho nepadal nebo se naopak nemusel šroubovat silou.

2) Přímo za zásuvku dát rozbočovač na 2 nebo 3 směry, samozřejmě řešení se zesilovačem a odbočovači je lepší (ale taky dražší) - to musíš zkusit, napřed ty rozbočovače a pokud to nepůjde, tak zesilovač a odbočovače (výrobce např. Tratec, Zinwell apod.).
GooF (33)|14.10.2008 21:10
A co takhle kompromis a použít odbočovač na 3 směry bez předchozího zesílení? Je to vůbec možný udělat? Budu se muset zeptat v jednom z našich kamenných obchodů na nějaké odbočovače, protože na netu jsem nic pořádnýho nenašel. Jinak mi není jasné, kam bych potom dával ten odpor...
Pitomec (10211)|15.10.2008 20:21
Odbočovač na 3 směry lze taky použít (přičemž zakončovací odpor se dává na výstup, takže máš zapojený vstup a 3x odbočka), ale je tam ten útlum min. 12dB.
GooF (33)|9.11.2008 22:18
Jen pro info. Na UPC lince mi rádoby odborníci pověděli, že pokud chci signál z jejich účastnické zásuvky dovést na tři televize, tak si mám pořídit aktivní rozbočovač (ne že bych na ně dal). Tak už jsem z toho blázen. A jak jsem tak koukal, nejsem sám. Mám tady pár tipů na rozbočovače od výrobců, které zmiňoval Pitomec:

Jeden aktivní od Terry: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] (tam jich maj dost)

@Pitomec: Co myslíš? Předpokládejme, že zesílení není nutné. Je možné nějaký z nich použít?

Jinak by bylo super, kdyby se o zkušenosti podělili ti, co problém rozvedení kabelovky do více televizí řešili a vyřešili...
Pytkin (7947)|9.11.2008 23:13
ja som mal kablovku rozbocenu pasivnym rozbocovacom na dve .. jedna sla do videa a telky .. a druha do videa a pocitaca .. dlhe 10m kable vsade .. a ziaden problem .. obraz jak vino .. nebal by som sa rozbocit pasivne na 3 miesta ..
GooF (33)|11.11.2008 09:43
Jen pro upřesnění. Účastnická zásuvka od UPC má tři vývody, jeden s f-konektorem pro DATA, a dva IEC konektory pro TV a R. Velmi podobné tomuto:



Vzhledem k tomu, že rozbočovače jsou většinou osazeny f-konektory (a ty s IEC nejsou moc doporučovány), tak použité koaxiály po bytě by podle toho měly být okonektorovány taky, tzn. IEC konektor na straně zásuvky a f-konektor do rozbočovače no a analogicky z rozbočovače f-konektor a u koncového zařízení opět IEC konektor. A protože já chci připojit 3 TV, tak část za rozvočovačem můžu vynásobit třemi. Tomu říkám prasečina :mad:
Pytkin (7947)|11.11.2008 11:42
goof : ja som pouzil rozbocovac s IEC konektormi .. a vsetko slo jak vino .. ono asi ale zavisi od kvality kablovky .. v bratislave je vacsinou kvalita v pohode .. signal je dost silny , takze aj po rozboceni to je OK ..
GooF (33)|11.11.2008 12:04
@Pytkin: Oukej, díky za info. Myslím, že by to mohlo být taky v poho, ale protože digitál ještě nemám, tak tu kvalitu signálu nemůžu porovnat teď a pak. Jde mi o co nejlepší přípravu infrastruktury pro novou TV, abych pak jen přinesl, zapojil a jel :)

Je tu někdo, kdo totéž řešil s UPC u nás? Jaký rozbočovač jste použili a s jakým výsledkem? (nejlépe podložený procenty signálu) Za všechny reakce předem díky :rolleyes:
Pitomec (10211)|11.11.2008 16:33
Osobně mám na zásuvce úroveň 78dB (a to - což je s podivem - prakticky u všech programů, bez výrazných odchylek), takže rozbočení výše uvedeným Tonerem není žádný problém. Ale jinak pro zesílení kabelovky zásadně nebrat žádné "aktivní rozbočovače", ale výhradně k tomu určený zesilovač s regulací zisku (a pokud možno i náklonu), např. Terra Ha123 (http://infinito.inshop.cz/inshop/sirokopasmove/sirokopasmovy-domovni-zesilovac-terra-ha123.html)
Lark (365)|12.11.2008 11:51
to Pitomec: Co je to ten "náklon" ??? Fáze to bych věděl, ale ten "náklon" je v dB ???
Pitomec (10211)|12.11.2008 12:32
Náklon ti vyrovnává nestejnoměrný útlum signálů v pásmu, tj. na nižších frekvencích (kde je v rozvodu nejmenší útlum) ten signál víc zeslabí než na frekvencích vyšších (kde je naopak v rozvodu útlum větší).
Lark (365)|12.11.2008 12:47
Dík, už chápu :-E
Utek (162)|9.12.2008 16:17
[quote=Pitomec;193749]Ten závěšák je úplně v pohodě (taky s ním dělám), akorát je otázkou, jestli máš pro něho v bytě využití (jeho předností je totiž to, že ho můžeš samonosně natáhnout mezi dvěma body, páč má nosný drát).[/quote]

Jenom bych chtěl upřesnit, že jsem psal o modelu Cavel DG113, což není závěšák. Závěsný drát má model DG113PEM. Ale jinak jsem DG113 porovnával s Belden H125 AL a řekl bych, že parametrově je na tom lépe Cavel DG113.
Utek (162)|10.12.2008 16:24
To Pitomec:
Bude u DVB-T bez problémů fungovat rozbočovač Toner XGHS-2?