Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

různý výsledek při stejném nastavení DivX (VirtualDub)

filo01 (17)|30.10.2005 15:32
Ahoj,hned úvodem pro jistotu:co se týče videa, jsem lama s velkým L.
Zkouším převést MJPEG soubor do DivX ve VirtualDubu a ani 4000kpbs nedává uspokojivé výsledky. Při 1-pass jsou v obraze fleky, při n-pass zase kostičky. Byl jsem známým ujišťován, že to není možné, tak jsem soubor zmenšil jen na nejvíc problémové místo a provedl komprimaci znovu: světe div se, artefakty opravdu zmizely. Původní zdrojový soubor má 35s (40MB), sestříhaný zdrojový s 1 problémovým místem 9s (11MB). Oba soubory byly komprimovány se shodným nastavením VirtualDubu.
Můžete mi prosím někdo znalý vysvětlit jak je to možné a hlavně jak z toho ven ?
HW,SW:
Athlon 2000+, NVidia GF4 MX 440
W2k SP3,DivX 5.2.1,VirtualDub 1.6.11 (zkoušel jsem i starší)
zdrojový MJPEG je z foťáku Fuji S5500, 640x480/30
Tady http://filo.idisk.cz/srovnani.jpg je screenshot, kde je názorně vidět, co to dělá.

Díky moc za jakoukoliv odpověď.
vlada (3470)|31.10.2005 12:23
filo01
Zřejmě půjde o nějakou chybu v rozložení bitrate při VBR. Kodek zřejmě usoudí, že pro dannou scénu stačí menší bitrate než by byl zapotřebí. Ale jak to spravit se dá těžko říct. Pokud vim, tak MPEG-4 kodeky moc nenabízejí možnost regulovat rozložení datovýho toku. Spíš bych navrhnul vyzkoušet místo DivXu kodek XviD, ten je o něco kvalitnější. Netvrdim, že se to tim vyřeší, ale za pokus to podle mě stojí.
filo01 (17)|31.10.2005 12:37
[quote=vlada]Spíš bych navrhnul vyzkoušet místo DivXu kodek XviD, ten je o něco kvalitnější. Netvrdim, že se to tim vyřeší, ale za pokus to podle mě stojí.[/quote]
Mám pocit, že můj stolní Philips 720SA XviD nezvládá (ve specifikaci to nemá) a komprimaci dělám primárně kvůli tomu, aby to šlo přes něj přehrát na TV.
jojto (865)|31.10.2005 17:12
Zvlada, iba GMC nie.
filo01 (17)|31.10.2005 20:33
Dobrá zpráva, díky, zkusím testnout.
vlada (3470)|31.10.2005 22:21
filo01
DivX a XviD jedno jest. Obojí to je MPEG-4 ASP formát. Akorát je problém v tom, že žádnej přehrávač ten formát nezvládá bez problémů. Takže musíš vědět, co ten Tvůj přístroj umí a co ne a podle toho video komprimovat.
V nastavení XviD kodeku určitě nezaškrtávej GMC, to neumí žádnej přehrávač. Taky je nutný dát si pozor na Packed Bitsteream, to taky nemusí některý přehrávače zvládat. Podpora 2 b-frames po sobě je taky vzácná. Nejlíp je udělat si testovací video na CD-RW a odzkoušet to.
filo01 (17)|31.10.2005 22:45
Takže s XVidem částečná spokojenost : na PC 100%, na Philipsu a potažmo TV už to tak růžové není. Kodek jsem použil od Koepiho, zkoušel jsem 1-pass i 2-ndpass (ten byl na TV trhaný). Bitrate od 6000 výše byly na TV jakoby mírně zpomalené a kvalitou mi nevyhovovalo ani 8000. Zkoušel jsem měnit Quantization type (MPEG/H263), ale k pozitivnímu výsledku to nevedlo.
Packed bitsream jsem musel vypnout, jinak nejel obraz.
Na PC to je jiné kafe, od 5000 a výše bez připomínek.
pee.tr (1208)|2.11.2005 14:37
Nevím přesně, jestli jsem dobře pochopil oč tu běží, ale pokud ano, tak podobná věc se mi vytvořila kdysi taky. Šlo o Divx a to scény, při nichž mi začal záznam jaksi zmatkovat (kostičkatět a trhat se).
1-při záběrech na vodní hladinu shora
2-při záběru přes klasickej plot, kdy se pohybují předměty za, i kamera
(obojí v čb filmu o Homolkových)
3-záběr shora na náměstí plný lidí (různé barvy a mnoho různých pohybů) s vlajkama v rukách
vlada (3470)|2.11.2005 18:00
filo01

Chtít po stolnim přístroji aby hrál bitrate nad 5000 je podle mě nereálný. Procesor to prostě nemůže zvládnout, nestíhá. Pokud dáš dvouprůchodový komprimování (nevidim důvod, aby to bylo trhaný) a bitrate tak 3000-4000 kbps, mělo by to být O.K.

Já mam Fuji F710, točí myslim video stejně jako ten Tvůj. Problém je v tom, že ten foťák používá hodně vysokou kompresi JPEG, takže už i ten originál je občas solidně máznutej nebo kostičkovanej. MPEG-4 kodek s tim má potom plno práce. Možná by nebylo od věci, hodit na to ve VD nějaký filtr, třeba Smart Smoother.
filo01 (17)|3.11.2005 08:55
[quote=vlada]filo01

Chtít po stolnim přístroji aby hrál bitrate nad 5000 je podle mě nereálný. Procesor to prostě nemůže zvládnout, nestíhá. Pokud dáš dvouprůchodový komprimování (nevidim důvod, aby to bylo trhaný) a bitrate tak 3000-4000 kbps, mělo by to být O.K.
Já mam Fuji F710, točí myslim video stejně jako ten Tvůj. Problém je v tom, že ten foťák používá hodně vysokou kompresi JPEG, takže už i ten originál je občas solidně máznutej nebo kostičkovanej. MPEG-4 kodek s tim má potom plno práce. Možná by nebylo od věci, hodit na to ve VD nějaký filtr, třeba Smart Smoother.[/quote]
Nastavoval jsem XVid podle http://dvp720.oukej.com/forum/viewtopic.php?t=239&start=15. MJPEG Originál je v pohodě, kdybych měl takový obraz po komprimaci, byl bych naprosto spokojen. Pokud udělám 2-pass XVid nad 6000, tak je to na PC téměř jako originál, na 4000 už jdou vidět fleky. Na TV přes Philipse je to nekvalitní vše, buď je flekatý obraz nebo se to seká.
Na http://filo.idisk.cz/mjpeg-puvodni.avi je video, které potřebuji zpracovat a na http://filo.idisk.cz/mjpeg-orezany.avi je fragment, na kterém je nejvíce poznat komprese. (viz můj úvodní příspěvek).
Můžu Tě poprosit, aby ses na to mrknul ?
Díky.
vlada (3470)|5.11.2005 17:03
Kouknu na to...
ODSakEda (2278)|5.11.2005 17:56
filo01 DivX/XviD-ové stolní playery zvládaj tato AVI do bitrejtu cca 4000až 6000 kb/s! Některé jen do 3000... Ale ty nastavuješ 6000 a jen pro video! Počítej ještě s bitrejtem zvuku!!!
- Jo a taky u krátkých úseků jen několik sekund zvol méně I-frame interval z přednastavených 300 alespon na 50, ne méně jak 25, pak roste nárok na dat tok! Ten zkus na těch 2000 až na maximálně 4000kb/s, raději ale do 3000. Kvalitu: Moution Search Precizion, nastav na max: 6-Ultra-High!
- Tedy doufám, že se bavíme o rozlišení videa 720x576 a ne menším?! Jo a je video prokládané?!!! Jeli prokládané, pak zkus filtr deinterlaci! (Video/plné zpracování a filtr: deinterlace! Pak je dostačující bitrejt třeba jen 2000 a je to čistý!) Prokládání nemá XviD moc rád! Je to pro něj chaos, podobně jako šum! A pak je třeba vyšší dat. tok!!!
clee (6592)|5.11.2005 18:11
6000? no to snad radsi ne, vetsina playeru zhebne uz pri 3mbit 9-)
filo01 (17)|6.11.2005 18:08
to ODSakEda:
video je 640x40/30, je to napsané v úvodním příspěvku.
Parametry XVidu nastavovány podle http://dvp720.oukej.com/forum/viewtopic.php?t=239&start=15 (popisováno v mém příspěvku z 3.11.2005), tj. včetně Motion Precision : 6-UltraHigh.
Zdrojové video prokládané není, kvalita výsledného XVidu při bitrate videa 2000kpbs je naprosto nevyhovující, nastavení I-Frame v tom nehraje roli, zkoušel jsem. Pokud máš dostatečně rychlé připojení a chtělo by se Ti v tom porýpat, zkus si stáhnout to zdrojové video (odkazy jsou v příspěvku výše) a zkomprimovat to třeba na 2000kpbs, možná že je zakopaný pes úplně jinde.
ODSakEda (2278)|6.11.2005 22:41
filo01 1.- stáhl jsem tu cca 10MB videosekvneci a při přehrávání se mi to jeví docela čistý-tedy na to že to nejspíš někdo musel jednou z DV (neb je to z miniDV kamery?!) nejen zkomprimovat do MJPEGu, ale u down resajznout z nutně původního rozlišení Dv 720x576 na 640x480!!!
2. - v playereru mi to tedy ale nejspíš dekoduje ffdshow, co mám nainstalovaný avšak ve VirtualDubu v failinfu píše jako dekomporesor nikoliv DivX či XviD, ale Internal Moution JPEG decoder!!!!!??? A 9000kb/s!... Jak to safra???! Jo to není ten úsek po komprimaci do XviD?!
- jo a obecně platí, že hejbací hladina vody (což okolo té prsaté baby je!) a listí ve větru to je dost náročné na dat tok!!!! Strhne to pak nedostatečným dat tokem i jiné klidné plohy, i když kamerou je navíc ještě švenkováno také!!!!!!!!!! Při minimálně 4Mbs to je ale snesitelné a měl by to vzít i stolní player! Prostě dan za malý objem dat 8-)
- jo a pust si to na klasické telce a ne na PC monitoru zblízka a uvidíš, jak se to bude zdát čisté :-D ...
ODSakEda (2278)|6.11.2005 23:05
filo01 -Joooo ještě jde o to, jeli scéna velmi dynamická od počátku, trvá XviD-u chvíli, než vytvoří z Iframe další složité propočty o pohybu objektů a tedy jakoby dýl nabýhá ustálení tohoto procesu, nebo jak bych to vyjádřil-prostě z malé historie o pohybu-vývoje křivky v grafu také těžko odhadneš, kam se bude křivka ubírat! (jako u cen akcií že?!)
-Např. pri recordingu z TV karty a současné komprimaci do AVI-XviD, když náhle přepnu stanici na jinou, je v nahrávce spočátku této změny spousta výrazných hrubých kostek (úplně se obraz rozsype!) a trvá neuvěřitelně dlouho, než se to opět ustálí a vyhladí!...
vlada (3470)|7.11.2005 11:11
ODSakEda
Je to z foťáku, přečti si úvod diskuze.

filo01
Zkoušel jsem to komprimovat na 3000 kbps, je to poměrně slušný, ale ne dobrý. Ty fleky na kůži tam jsou taky. Obecně je tohle extrémně náročná scéna. MPEG-4 nemá rád vodu, navíc se tam všude blejská slunce a k tomu jsou tam dost rychlý pohyby kamerou (respektive foťákem). 3000 kbps by na solidní výsledek stačily, ale musely by se použít b-frames a GMC. Jelikož ale Tvůj přehrávač podporuje jenom MPEG-4 SP (Simple Profile, DivX 4) a zřejmě navíc Q-PEL. Když se při 3 Mbps použíje MPEG-4 AVC, je výsledek už celkem O.K. Možná by se to dalo zlepšit nějakýma filtrama, ale moc mě nenapadá jakýma. Šum tam není, vyloženě ostrý hrany taky ne, takže třeba spíš zkusit přidat trochu šumu, by mohlo pomoct. Další možností by bylo snížit rozlišení, třeba na 512x384, to by určitě pomohlo.

Radši bych ale použil pro tuhle scénu MPEG-2 kompresi, u který můžeš jít s bitratem až na 9800 kbps. Tam bude výsledek určitě lepší.

Ještě k tomu zdroji - je to MJPEG 9 Mbps, muj foťák dělá 7 Mbps. Tam už je JPEG komprese hodně znát. Když se to spočítá, tak 1 vteřina má 1,1 MB. Při 30 snímkcích to je 37,5 kB na obrázek o 0,3 Mpix. To je komprese JPEG přibližně 50%, tedy velmi nízká kvalita. Pro fotky se běžně používá tak 90%. Kupodivu tady nejsou žádné artefakty vidět, to ale neznamená, že tam nejsou. Jsou tam a enkoderu vadí, protože vlastně znovu komprimuje velmi podobnym algoritmem a tim pádem se defekty v obraze znásobí. Tolik k teorii, proč to jde špatně komprimovat, pokud Tě to zajímá.
filo01 (17)|7.11.2005 11:53
[quote=vlada]Když se při 3 Mbps použíje MPEG-4 AVC, je výsledek už celkem O.K. Radši bych ale použil pro tuhle scénu MPEG-2 kompresi, u který můžeš jít s bitratem až na 9800 kbps. Tam bude výsledek určitě lepší.
....
Tolik k teorii, proč to jde špatně komprimovat, pokud Tě to zajímá.[/quote]
Zajímá, pro mě jako laika jsou to všechno užitečné informace. Primárně jsem chtěl komprimovat MJPEG do DivX/XVid abych zabil 2 mouchy 1 ranou: menší velikost souboru + přehratelnost na stolním DVD.
Pokud použiju MPEG2 na 9800kpbs, tak se obávám, že první výhoda s přehledem padne ;)
PS: Co to je MPEG4 AVC ? Nějaké nastavení u XVidu ?
vlada (3470)|7.11.2005 14:49
filo01> Bohužel je tahle scéna natolik náročná, že každá komprimace bude mít vliv na kvalitu.

K MPEG-4 je to takhle: Existují 3 základní profily SP (Simple Profile), ASP (Advanced Simple P.) a AVC (Advanced Video Coding). Profil SP používaly kodeky DivX 3 (i když ten není 100% kompatibilní s MPEG-4) a DivX 4. DivX 5 a 6, XviD, 3ivX, FFMPEG, Nero Digital ASP a další jsou MPEG-4 ASP kodeky. Žádný stolní přehrávač neumí MPEG-4 ASP kompletně. Tenhle profil navíc umožňuje oproti SP používat funkce jako GMC, Q-PEL, B-frames atd. Dohromady uspoří tak 30% velikosti videa při zachování kvality.

Potom tu je formát MPEG-4 AVC, který používají třeba kodeky x264, Nero Digital AVC nebo Apple Quicktime. MPEG-4 AVC se dělí ještě do dalších profilů - Simple, Main a High. Bude se v budoucnu používat pro digitální vysílání, příští generaci DVD (Blu-ray, HD DVD) a určitě i v dalších zařízeních. Zatím jej ale nepodporuje žádný stolní přehrávač. Jeho částečná podpora je jenom v přehrávačích Apple iPod a SONY PSP.
filo01 (17)|7.11.2005 19:39
to Vlada:
Děkuji za přehledné vysvětlení a vrácení do reality. Po přečtení některých diskusí na Živě jsem nabyl dojmu, že prostým převodem do DivX/XVid lze výslednou kvalitu obrazu nejen zachovat, ale i vylepšit, jak tam mnozí "borci" tvrdili. Ve finále tedy zřejmě budu archivovat MJPEGy tak jak jsou a pro TV si udělám extra převod na 320x240, což snad bude stačit.
Update :Aaa, nestačilo :( Nejlíp se jeví MPEG2 s 6000kpbs, u toho zůstanu.
Díky všem za předchozí reakce a tipy.