Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Než se zeptáte...

Mike (617)|27.10.2005 22:08
...tak si přečtěte:

FAQ - Nejčastější dotazy
Mastering a vypalování
Hardware
Ivo Mašek (10205)|2.5.2009 07:21
DVD IDENTIFIER 5.2.0
Identifikace optických medií
Po 2 letech vyšla nová verze propgramu pro identifikaci optických medií. Inovace se týká doplnění identifikace nejrychlejších Blu-ray medií a rozšíření databáze DVD, Blu-ray disků a dnes již dále nevyvíjených HD DVD, která nyní obsahuje přes 900 typů od více než stovky různých výrobců.
Program umí zjistit přesné vlastnosti použité vypalovací mechaniky, typy podporovaných medií, ale především pak velmi podrobně identifikuje vložené optické medium. DVD Identifier pozná samozřejmě typ media, jeho kapacitu a podporované rychlosti pro vypalování. Samostatnou kapitolou je identifikace skutečného výrobce optického media, který se může často lišit od údaje uvedeného na krabičce nebo potisku disku. Ovládání programu je jednoduché a získaná data je možné jedním tlačítkem zkopírovat do schránky a dále používat.
DVD Identifier poslouží především uživatelům, kteří chtějí mít vypalování DVD a Blu-ray disků zcela pod kontrolou a zakládají si na původu optických medií, která používají, ať už kvůli spolehlivosti medií, nebo v zájmu maximální kompatibility s používaným přehrávačem disků.
http://dvd.identifier.cdfreaks.com
screenshot_full.jpg screenshot_minus.jpg screenshot_blu.jpg
Ivo Mašek (10205)|1.3.2011 20:50
Super přepisovatelné 50GB Blu-ray
Verbatim uvádí na trh nové Blu-ray disky BD-RE DL 50GB 2X, které nabízí až desetinásobek kapacity běžného DVD-R pro spolehlivé a bezpečné zálohování dat, počínaje fotografiemi až po video a dokumenty. Umožňuje vynikající rychlost přehrávání a díky ochranné vrstvě Hard Coat a technologii SERL jej lze až 1000x přepsat bez poklesu kvality záznamu.
Specialní ochranná vrstva Hard Coat chrání disk před škrábanci, prachem a otisky prstů.
Nový přepisovatelný Blu-ray disk od Verbatimu s kapacitou 50 GB je kompatibilní se všemi stávajícími Blu-ray mechanikami a vyhovuje specifikacím Blu-ray Disc Alliance.
Zdroj: HD World
verbatim.jpg
Ivo Mašek (10205)|5.11.2011 09:52
Češi jako jediní na světě vyrábí DVD disky, které vás dvakrát přežijí

Můžete je nechat na sluníčku, schovat do mrazáku, přežijí vytopení bytu. Data na nich vypálená si přehrají i vaši vnuci a možná i jejich vnuci. Speciální DTD disky (DataTresorDisc) vydrží nejméně 160 let. Zapisovatelné DVD+R disky s životností více než 160 let vymyslela, patentovala a jako jediná na světě vyrábí společnost Northern Star v pražských Holešovicích. Záznamovou vrstvu tu netvoří nestabilní organické barvivo, jako u běžných DVD, ale anorganická směs. Díky tomu diskům nevadí přímé slunce ani extrémní výkyvy teplot.
Zálohování na optická média bylo vždy spojeno s hrozbou jejich omezené životnosti, po které již nebylo možné přečíst vypálená data. Může za to především záznamová vrstva z organického barviva (Dye) a tenký lak, který kryl kovovou odrazivou vrstvu. Organické barvivo je velmi citlivé na sluneční (UV) záření, dobře jí nedělají ani extrémní teploty. Lak chránící odrazivou vrstvu od okolního světa je navíc velmi tenký a při jeho proškrábnutí se ke kovové vrstvě dostane vzduch. Ta tím zoxiduje a znemožní tak čtení uložených dat.U DTD netvoří zápisovou vrstvu organické barvivo, ale speciální směs anorganických látek, polokovů, kovů a keramiky. Uvnitř disku je celkem devět nanovrstev těchto materiálů, nanesených plazmovým naprašovačem. Anorganické nanovrtsvy nenahrazují jen Dye, ale i odraznou vrstvu. Nové DTD tvoří plastový kotouč, anorganické záznamové a odrazné nanovrstvy, a druhý plast (tzv. dummy-deska) s pit artem (a případně etiketou). Záznamová a odrazná vrstva je tak krytá z obou stran, disk je navíc zcela symetrický a nemůže se tak při změnách teplot chovat jako bimetal (změny sil v důsledku různé teplotní roztažnosti materiálů).
Disky byly před uvedením do prodeje testovány v švýcarských laboratořích ECMA podle uznávaných standardů pro testy optických médií. Testy simulující rychlé stárnutí probíhaly v komorách při 80°C a 80% vlhkosti. Výsledná "garantovaná" životnost DTD médií je 160 let. I v tomto "věku" bylo disky možné normálně číst, disky se ale blížily k hranici, kdy začaly být slabým místem plastové kotouče, které ztrácely své původní vlastnosti.
Zdroj: Technet.cz, NorthernStar
dtd1.jpg dtd2.jpg dtd3.jpg dtd4.jpg dtd5.jpg dtd6.jpg dtd7.jpg dtd8.jpg