Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Propojení PC <> PC

Jarda H. (43)|9.10.2005 20:55
Mám první PC WinXP sp2 a druhé PC WinME. Obě PC mají síťové karty. PC s XP je přes modem/router (RJ45) připojeno do internetu (ADSL). Co musím dokoupit a jak propojit PC tak, aby obě PC mohla do internetu současně a zároveň si mohly posílat soubory mezi sebou ? Díky moc.
clee (6592)|9.10.2005 21:04
nema router vic portu? jestli jo tak staci eth. kabel, jestli ne tak switch a dva eth. kabely
stranger (96)|9.10.2005 21:09
Nebo druha sitovka do toho prvniho PC a krizenej kabel.
clee (6592)|9.10.2005 21:14
taky moznost, ale to by ten prvni pc musel bejt zapnutej pokazdy kdyz by ten druhej potreboval na net, funkcne to vyjde nastejno
stranger (96)|9.10.2005 21:26
Pravda, na to sem "zapomnel", takze lepsi je ta tvoje varianta.
Jarda H. (43)|9.10.2005 22:57
Bohužel router má jen 1x RJ45 a 1x USB a jelikož chci i komunikaci PC mezi sebou a nezávislost jednoho na druhém při přístupu na internet, vyhrává varianta Switch a 2x UTP kabel. Snad se mi podaří správně vše odladit (nastavení adres ...). Díky.
Pitomec (10211)|10.10.2005 07:15
Proboha co to je za šmejd :-? Kup si za 800Kč třeba Edimax BR-6104K ( http://shop.computershop.cz/eshop/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=3106&stiplname=edimax-br-6104k-router-switch4x) a máš klid.
Alf (888)|10.10.2005 07:27
Udělal bych to tak, jak radí Pitomec.
lachyn (150)|10.10.2005 08:43
kdyz uz jeden router ma tak me to prijde jako pekna blbost kupovat novej - 5 port switch stoji 3 stovky 9-) rozdil ve funkcnosti neni zadnej

a nastaveni adres vubec neres nejak slozite, v tom modemu/routeru zapni DHCP a v PC nastav TCP/IP pridelit IP automaticky a je to
clee (6592)|10.10.2005 09:05
tak zrovna na edimax bych se pekne vysral, sou to kramy nestabilni, radsi 3com nebo usr, osobne mam asus wl-500g (wifi ap/router/switch), coz je genialni zalezitost, tusim ale ze asus dsl routery nedela :-(
lachyn (150)|10.10.2005 09:33
Edimaxu se musim zastat, prodal jsem od nich nepocitane PCI karet, desitky desktopovych i rackovych switchu, routeru a wlan zarizeni a zadnej problem s nestabilitou jsem nikde u zakazniku nezaznamenal, reklamace snad nebyly zadny az na nejaky bourkovy kusy \/
clee (6592)|10.10.2005 09:42
jista firma na edimaxu postavila znamymu sit citajici 35pc, 3 routery a 8 (odhadem, je to uz dyl) switchu, na tom neni celkem nic zkonit, byly to dve zbridgovany lanky a cely pichly na wan uz ani nevim pres co, kazdopadne se to kazdou chvili zacyklovalo, dhcp vecne outta order apod. takze oba routery sly do hajzlu, vrazil sem tam misto toho SMC a beha to jako po dratku :-E
lachyn (150)|10.10.2005 10:13
mam taky podobnou sit, dokonce vetsi co do poctu stanic na edimaxu a no problem, mozna kdybys vymenil edimax za edimax tak by to fungovalo stejne dobre jako s tema SMC - tim myslim ze to mohlo byt spatnym kusem atd.. ale no flame kazdej ma ruzny zkusenosti a ani 2 stejny PC se stejnyma komponentama muzou fungovat odlisne, s tim uz se urce taky kazdej setkal
clee (6592)|10.10.2005 10:21
jo urcite, ale kazdopadne edimax ja uz neeee, i par lidi z czfree co znam sdili tenhle nazor, edimax je sprosty slovo, stejne jako treba orinoco \/
Fantas! (3016)|10.10.2005 11:11
[quote=clee] mam asus wl-500g (wifi ap/router/switch), coz je genialni zalezitost :-([/quote]
Presne! Taky pres nej (trochu novejsi typ sice) valim a je GENIALNI! Hlavne ten Linux, ktery v nem bezi... Nema sanci se pres to nikdo dostat z venku...proste jen ti co jim to dovolim :BB:
Pitomec (10211)|10.10.2005 15:58
[quote=clee]tak zrovna na edimax bych se pekne vysral, sou to kramy nestabilni, radsi 3com nebo usr, osobne mam asus wl-500g (wifi ap/router/switch), coz je genialni zalezitost, tusim ale ze asus dsl routery nedela :-([/quote]
Já mám Edimax dokonce 2x a naprosto v pohodě. O nějaké nestabilitě nemůže být vůbec řeč - jak jsem je před rokem připojil, tak jedou a ani o nich nevím.
Pitomec (10211)|10.10.2005 16:00
[quote=lachyn]kdyz uz jeden router ma tak me to prijde jako pekna blbost kupovat novej - 5 port switch stoji 3 stovky 9-) rozdil ve funkcnosti neni zadnej

a nastaveni adres vubec neres nejak slozite, v tom modemu/routeru zapni DHCP a v PC nastav TCP/IP pridelit IP automaticky a je to[/quote]
Zdánlivě dobrá rada, která ovšem kiksne v okamžiku, kdy potřebuješ adresy přidělovat ručně (třeba skrz odlišné nastavení firewallu v routeru). :-I
AleK (814)|10.10.2005 16:31
[quote=Fantas!][quote=clee] mam asus wl-500g (wifi ap/router/switch), coz je genialni zalezitost :-([/quote]
Presne! Taky pres nej (trochu novejsi typ sice) valim a je GENIALNI! Hlavne ten Linux, ktery v nem bezi... Nema sanci se pres to nikdo dostat z venku...proste jen ti co jim to dovolim :BB:[/quote]


:-E :-E :-E si nějak věříš znám to a vím své :BB: :-E
Fantas! (3016)|10.10.2005 16:50
AleK
tak to me rozsir obzory... Konfiguroval sis ho? Myslim - primo sis prekopal ten Linux?
clee (6592)|10.10.2005 17:47
nic neni stoprocentne bezpecny, ale za asusem se cejtim bezpecne, kdyz sem byl driv primo na wlance tak v logu keria byly porad nejaky intruders, ted je tam celkem cisto
Alf (888)|10.10.2005 20:14
[quote=Pitomec][quote=lachyn]kdyz uz jeden router ma tak me to prijde jako pekna blbost kupovat novej - 5 port switch stoji 3 stovky 9-) rozdil ve funkcnosti neni zadnej

a nastaveni adres vubec neres nejak slozite, v tom modemu/routeru zapni DHCP a v PC nastav TCP/IP pridelit IP automaticky a je to[/quote]
Zdánlivě dobrá rada, která ovšem kiksne v okamžiku, kdy potřebuješ adresy přidělovat ručně (třeba skrz odlišné nastavení firewallu v routeru). :-I[/quote] Nebo při softu, který potřebuje pevnou IP. A vůbec největší sranda je, když jsou pak v síti některé PC s pevnou IP a některé s automatickou 9-). Nemyslím, že by byl takový problém nastavit pevné IP adresy.

[quote=lachyn]kdyz uz jeden router ma tak me to prijde jako pekna blbost kupovat novej - 5 port switch stoji 3 stovky 9-) rozdil ve funkcnosti neni zadnej[/quote]Možná máš pravdu. Aspoň se tak vyhne problému s rozdílnou MAC adresou, pokud ji provider kontroluje. Ale za 3k jsem switch neviděl.
clee (6592)|10.10.2005 20:26
tady mas za 360, ale je to edimax :-k

edit: kua nak sem zapomel dat ten link co? :-E no myslel sem tenhle

http://www.alzasoft.cz/DetailPage.asp?DPG=40073&CatId=18842923

ale jinak porid radsi tenhle ovislink
http://www.alzasoft.cz/DetailPage.asp?DPG=55307&CatId=18842923
Jarda H. (43)|10.10.2005 23:49
[quote=Pitomec]Proboha co to je za šmejd :-? Kup si za 800Kč třeba Edimax BR-6104K ( http://shop.computershop.cz/eshop/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=3106&stiplname=edimax-br-6104k-router-switch4x) a máš klid.[/quote]
Milý Pitomče, když jsem kupoval ten "šmejd" (ASUS TI4631), neměl jsem ani zdaleka tušení, že budu někdy mít 2 PC. Bohužel děti povyrostly a doba si žádá své. A přijde mi, promiň, blbost vyhazovat perfektně fungující router s firewallem, který mě stál 1.500,-Kč. To si raději dokoupím ten switch. Ale i tak Ti děkuji za "radu".
Pitomec (10211)|11.10.2005 09:48
[quote=Jarda H.][quote=Pitomec]Proboha co to je za šmejd :-? Kup si za 800Kč třeba Edimax BR-6104K ( http://shop.computershop.cz/eshop/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=3106&stiplname=edimax-br-6104k-router-switch4x) a máš klid.[/quote]
Milý Pitomče, když jsem kupoval ten "šmejd" (ASUS TI4631), neměl jsem ani zdaleka tušení, že budu někdy mít 2 PC. Bohužel děti povyrostly a doba si žádá své. A přijde mi, promiň, blbost vyhazovat perfektně fungující router s firewallem, který mě stál 1.500,-Kč. To si raději dokoupím ten switch. Ale i tak Ti děkuji za "radu".[/quote]
Pak ti hochu můžu akorát říct "Komu není rady, tomu není pomoci" - klidně si tam dej switch, ale akorát doufám, že kvůli úspoře pětikila tady pak nebudeš brečet, že ti cosi nejde :-I
lachyn (150)|11.10.2005 13:01
Pitomec a Alf podle jeho dotazu jsem pochopil ze do toho moc nevidi a chce to udelat co nejjednoduseji, proto ta rada s DHCP - potom nemusi konfigurovat na stanicich TCP/IP rucne kdz tomu nerozumi

pokud vsak bude chtit mapovat porty pres NAT tak je jasny ze si tam da pevnou IP (nebo v DHCP vytvori LEASE pro MAC adresu nebo pro jmeno pocitace ze?)

takze zdanlive dobra poznamka k nutnosti mit pridelenou napevno IP kiksne na tom ze dotycny vubec nevi ktera bije :-E
Alf (888)|11.10.2005 21:37
lachyn
Opakuju - nemyslím, že by byl problém nastavit pevné IP. Určitě se tak vyhne problémům s konflikty IP adres v síti a myslím, že DHCP i snižuje bezpečnost sítě. Pokud někdo chce spravovat síť (i když jen se 2-ma PC), je nastavení IP adresy základem, který musí zvládnout.
clee (6592)|11.10.2005 23:01
urcite pevny IP, uz jen kvuli forwardovani portu, ale kdyz se neco vysere, jak pak mam pingat pc jehoz pridelenou IP ani nevim 9-)
lachyn (150)|12.10.2005 14:39
Alf Pevna IP ma smysl kdyz tomu bude rozumet a bude vedet kde co ma nastavit ale on se ptal na to jak to udelat co nejjednoduseji aby mu jel internet na obou PC, tak tady porad nepiste o mapovani portu, bezpecnosti DHCP, pingani na nezname IP atd., na to se dotycny neptal.

Je to vazne vurt jak si to dotycnej doma udela ale kdyz tomu nerozumi tak me porad prijde nejlehci na routru zapnout DHCP a nechat si IP na stanici pridelit (navic to v routru bude urcite zapnuty jako default a ve windous je automaticke prideleni IP taky default - to znamena ze to jenom spoji a jede to) nez aby nekde neco nastavoval sam. A argument o nebezpecnosti DHCP na siti mezi detskym pokojem a obyvakem je trchu mimo.
Jarda H. (43)|14.10.2005 08:53
[quote=lachyn]Alf Pevna IP ma smysl kdyz tomu bude rozumet a bude vedet kde co ma nastavit ale on se ptal na to jak to udelat co nejjednoduseji aby mu jel internet na obou PC, tak tady porad nepiste o mapovani portu, bezpecnosti DHCP, pingani na nezname IP atd., na to se dotycny neptal.

Je to vazne vurt jak si to dotycnej doma udela ale kdyz tomu nerozumi tak me porad prijde nejlehci na routru zapnout DHCP a nechat si IP na stanici pridelit (navic to v routru bude urcite zapnuty jako default a ve windous je automaticke prideleni IP taky default - to znamena ze to jenom spoji a jede to) nez aby nekde neco nastavoval sam. A argument o nebezpecnosti DHCP na siti mezi detskym pokojem a obyvakem je trchu mimo.[/quote]
Lachyn: Máš pravdu. Jako jeden z mála jsi správně pochopil "problém". Právě jsem zapojil Edimax ES-3105P, na druhý PC doinstaloval antivir a firewall a net jede na obou jak víno a vzájemná komunikace jakbysmet. Děti jsou spokojený a já si můžu v klidu dát :BB: .
lachyn (150)|16.10.2005 16:58
:BB: