Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rozdily mezi DV kodeky

Basset_tvf (35)|11.6.2004 16:29
Muzete mi nekdo objasnit rozdil mezi kodekem DV od M$ a napr. od InterVideo? Pokud je nejaky (jaky) cizi kodek lepsi, jak jej dostanu do Woken tak abych jej mohl pouzivat misto toho M$? Budu mit vyber a nebo se ten M$ prepise?

Diky
Tomáš X. (166)|11.6.2004 16:49
Já bych k tomu jen podotkl, že je relativně málo situací, kde se projeví kvalita DV kodeku v počítači. Video z digikamery kóduje kodek v té kameře. Při čistém střihu se nekóduje nic, kódují se pouze krátké úseky prolínačky a filtry, no a ty se kódují tím kodekem, který si s sebou nainstaluje ta střihová aplikace, protože to maj s tím odladěné. Při exportu do kamery se zase nekóduje nic. U A/D konverze to zase kóduje ten A/D převodník. Možná mě někdo znalý trochu opraví, ale já fakt nemůžu přijít na situaci, pro kterou by mělo smysl si instalovat extra nějaký DV kodek. Pokud se pletu, tak sorry.
oton (49)|29.6.2004 21:44
nevite kde se daj stahnout dv kodeky?
Pitomec (10211)|29.6.2004 21:53
[quote=oton]nevite kde se daj stahnout dv kodeky?[/quote]


DirectX 9.0b
Whitejoker (616)|30.6.2004 07:30
tady na TVFreak-u v downloadu najdeš minimálně Mainconcept DV.
Je to demo, ale pro střih to stačí.
Loos (3)|30.6.2004 11:38
[quote=Tomáš X.]Já bych k tomu jen podotkl, že je relativně málo situací, kde se projeví kvalita DV kodeku v počítači. Video z digikamery kóduje kodek v té kameře. Při čistém střihu se nekóduje nic, kódují se pouze krátké úseky prolínačky a filtry, no a ty se kódují tím kodekem, který si s sebou nainstaluje ta střihová aplikace, protože to maj s tím odladěné. Při exportu do kamery se zase nekóduje nic. U A/D konverze to zase kóduje ten A/D převodník. Možná mě někdo znalý trochu opraví, ale já fakt nemůžu přijít na situaci, pro kterou by mělo smysl si instalovat extra nějaký DV kodek. Pokud se pletu, tak sorry.[/quote]

No já nevím, ale kodek se určitě projeví při převodu z DV např do MPEG2. Při renderování ve střižně bych si taky nebyl jistý, neboť mám dojem, že třeba Vegas renderuje všechno znovu (můžete si vybrat i jiný kodek a změnit konfiguraci). Kodeky také používají jiné kodování barev (YUV vs. RGB). Můj názor ovšem je, že při tak velkém datovém toku jaký používá formát DV nejsou rozdíly (kromě snad časových) až tak rozdílné.

Závěrem dotaz: používá tady někdo jiný kodek DV než Microsoft?
Dík
Mike (617)|30.6.2004 12:06
Všechny DV kodeky dělají to samé, rozdíl je v tom, jak to dělají. DV je definován jako standard a toho se musí všichni držet. Definovaná je ale struktura a ne samotný převod, takže kvalitativní rozdíl mezi různými kodeky je. Zkus si překomprimovat 10x to samé video pomocí kodeku od Microsoftu (MSDV) a dostaneš dost zmršený obraz, zkus to samé s DV kodekem od Sony (ve vegasu) nebo od Canopusu a nepoznáš rozdíl oproti originálu. Ten rozdíl ale není většinou v dekompresi, ale v kompresi, je to podobné jako u MPEG, některé enkodéry jsou lepší než ty ostatní...

Pokud ve střižně (třeba vegasu) renderuješ z DV do DV, tak ty scény, které neupravuješ (tedy vše kde není přechod, filtr, velocity, crop apod.) se nepřerendruje, ale pouze kopírují zakomprimovaná data, takže nedochází k jakékoliv změně
Hawkey_tvf (434)|30.6.2004 12:12
Tomáš X: význam to má ten, že ak chceš niečo skonvertovať do DV napríklad vo VirtualDube, alebo v ňom otvoriť DV záznam, tak vzhľadom na to, že M$ DV je DirectShow filter, bude ti prd platný. VD s ním nevie robiť. Musíš inštalovať VfW kompatibilný kodek, teda napr. ten MainConcept.
BTW k tomu Vegasu, Sony má podľa všetkého licencovaný práve ten MainConcept.
Pitomec (10211)|30.6.2004 12:45
[quote=Mike]Zkus si překomprimovat 10x to samé video pomocí kodeku od Microsoftu (MSDV) a dostaneš dost zmršený obraz, zkus to samé s DV kodekem od Sony (ve vegasu) nebo od Canopusu a nepoznáš rozdíl oproti originálu.[/quote]

To vycházíš tak z let 1999 a z éry DirectX 6.0 (kde MS DV kodek skutečně nestál za nic), ne...? :-I
Mike (617)|30.6.2004 12:55
[quote=Pitomec][quote=Mike]Zkus si překomprimovat 10x to samé video pomocí kodeku od Microsoftu (MSDV) a dostaneš dost zmršený obraz, zkus to samé s DV kodekem od Sony (ve vegasu) nebo od Canopusu a nepoznáš rozdíl oproti originálu.[/quote]

To vycházíš tak z let 1999 a z éry DirectX 6.0 (kde MS DV kodek skutečně nestál za nic), ne...? :-I[/quote]

Ne to vychazim z kodeku v DX 8.1, ktery je sice lepsi nez v DX6, ale porad je to :-k dobry je tak akorat pro to prehravani, rad bych ti ukazal stranku, kde byl ten test, ale uz nevim, kde to bylo
Hawkey_tvf (434)|30.6.2004 13:48
Napr. na nejakej stranke o Vegase som videl video 50* rekomprimovane M$ DVSD a 50* MC pluginom Vegasu 4 (co je rok 2002 alebo 2003), rozdiel bol viac ako zavazny.
Loos (3)|30.6.2004 14:01
[quote=Hawkey]Tomáš X: význam to má ten, že ak chceš niečo skonvertovať do DV napríklad vo VirtualDube, alebo v ňom otvoriť DV záznam, tak vzhľadom na to, že M$ DV je DirectShow filter, bude ti prd platný. VD s ním nevie robiť. Musíš inštalovať VfW kompatibilný kodek, teda napr. ten MainConcept.
BTW k tomu Vegasu, Sony má podľa všetkého licencovaný práve ten MainConcept.[/quote]

Pro otevírání DV ve Vdubu používám AviSynth, pak je jedno jaký typ DV to je.
Loos (3)|30.6.2004 14:03
[quote=Mike]Pokud ve střižně (třeba vegasu) renderuješ z DV do DV, tak ty scény, které neupravuješ (tedy vše kde není přechod, filtr, velocity, crop apod.) se nepřerendruje, ale pouze kopírují zakomprimovaná data, takže nedochází k jakékoliv změně[/quote]

Aha dík. V praxi, ale (tedy alespoń u mne) scén beze změn moc není...
Takže na použitém DV kodeku ZÁLEŽÍ!!
Pitomec (10211)|30.6.2004 14:20
Loos: Řekl bych, že v praxi je právě nejvíc scén beze změn.
Leon (51)|1.7.2004 09:53
Pokud se nepouziva pernamentne filtry na cele video tak neni prolinacek v normalnim projektu, takove mnozstvi.
Hawkey Kdy jsi naposledy 50x komprimoval video? Vetsinou zkomprimujes max.3 a to ses jeste musel splest.
videl jsem ty stranky, ale vzdy hodne zalezi na tom ktera firma si testy nechala "udelat" ale jinak souhlasim,od jinych firem jsou jsou "trochu lepsi" nez microsoft.
Hawkey_tvf (434)|1.7.2004 16:21
50x poxopitelne nikdy, zvyknem este prechadzat EDL ci sa nedaju veci urobit aj inak a jednoduchsie ;-) prob je ze normalnu scenu dnes nerozhasis jednou rekompresiou ani MSDV filtrom, preto to treba opakovat tolkokrat az zacnu byt zmeny viditelne a pokial mozno tak aby aj slepy videl