Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaké je vlastně rozlišení u HDTV?

Enzo (13)|18.8.2005 08:05
Není mi zcela jasné jaké je rozlišení pro HDTV. U přístrojů se u vádí HD Ready a rozlišení 1366 x 768 px. a paramet Display capability 480p/720p/1080i. Já jsem žil dosud v přesvědčení že 1080i je rozlišení 1920x1080. 9-)
Enzo
ODSakEda (2278)|18.8.2005 10:38
- Fyzické rozlišení displejů, tedy výstupních zařízení, by samo bylo ideální nejméně 1920x1080 néli i více! Jenže výrobci jsou rádi, že technologicky ještě za přijatelnou cenu zvládnou alespon něco okolo těch 1366x768...
- u HDTV se používá 1080 řádek (a jelikož toto již nebude současně analogová věc, jako kombinace dig. rozlišení DVDplayerů a PC a nedigitální rozlišovací schopnost analog signálu i zobrazování u TV vysílání, což museli DVD playery i TV out z PC zpětně stále zohlednovat...), nyní přesněji řečeno: rozlišení zdroje dig. videa v 1080pixelech!!! Ale staří filmaři maj stále problém s pochopením řádků vs pixelové rozlišení...
- no a těch 1920 je pro poměr stran již samotným rozlišením (což zase analog takto nezná) 16:9 a jeli méně, např. 1440 že, jde o poměr stran 4:3 (i již pomeru rozlišení v pixelech-jsme přeci v v čistém digitálním světe videa u HDTV!).
- tedy závěrem ještě: ideální by bylo u dig. videa stejné rozlišení zdrojového videa z kamery (přeněji CCD jako u dig. fotáklů) počínaje, přes kamerou generovaný výstupní formát-tedy rozlišení videosouboru v pix., dále včetně přenosu takového videa (HDD, DVD, digitální dekodování video strímu u příjmu, po káblu mezi přístroji pak jedině DVI či další zbytečný rozhraní HDMI..., na jiný způsob po klasických analogových rozhraních a káblech zapomente!) až po stejné fyzické(!) rozlišení výtupních reprodukčních zařízení (LCD, Plasma, Datavideoprojektory).
- Jelikož ale stejně exituje různé rozlišení a již i poměr stran rozlišení videa (v pixelech, nejen rozměru a stále zachované čachry s nečtvercovým pixelem-pixel aspect ratio-což považuji za barbařinu u digitálu!) nikdy nebude odpovídat pixel na CCD kamery či zdrojového videa fyzickému pixelu- trojbarevné mikrodiodě obrazovky a tudíš se nedivte, že maj displeje jiné rozlišení než standarty pro rozlišení videa. Lepší je samo mít co největší rozlišení!
- Alespon tedy 720pixelů (chceteli řádků s pixely-diodami) svisle! Neb totiž JVC prosazuje progresívní HD video 1280x720p (již jej přímo generují i JVC HD kamery!) co nevypadá o moc hůře než prokládané HDTV 1920x1080i! Stejně nejčastěji se vyskytuje "jen 1440x1080i, ovšem s aspect ratio korekcí, aby to bylo 16:9. Totiž 1920x1080i již tak nestíhaj PC pod P4/3,GHz/533MHz!!!... 1280x720p v pohodě! :-) A pro amatéry-kameramany to je až moc dobrý a cenově brzo i dostupný rozlišení videa (cca 1Mpx, naproti moniDV s 0,4Mpx)
vlada (3470)|18.8.2005 11:07
Zajímalo by mě, jakej debil standardizoval prokládání pro HD video. Kterej přístroj si s tim bude umět poradit? Koukněte na současný plasmy, když jim pustíte prokládaný video. Třeba jedoucí titulky - to je škubatura neuvěřitelná a navíc sou hnusně olezlý. Prokládaný video na progresivním displayi nebude nikdy vypadat dobře a jiný než progresivní zobrazovače už se nebudou vyrábět. Takže 1080i bude vždycky napytel. To potom radši 720p. 1080i dá při pohybu efektivně rozlišení pouze polovinu - tedy 540.
ODSakEda (2278)|18.8.2005 13:23
vlada -tak tak!!!
- Odhalí se totiž nedokonalost takové prokládané technologie, né že by ty progresívní displeje toto nezvládali, spíše nedokonalost klasické TV obrazovky (a špatný postřeh většiny lidí, co maj mnozí i PC monitor čato na 50Hz...) prokládání jakoby odstraní, ale spíše jen, naštěstí sinchronizovaně, postupně oba půlsnimky sejmuté v časovém posuvu opět časově posunutě zobrazí, ale...)
- Proto fandím, spíše než SONYmu, JVC s jeho progresívní technikou od HD kamer až po vývoj čipů do projektorů a to stejného rozlišení(!) jako ty jejich kamery (1280x720p) a samo jde u datavideoprojektorů také o progresívní zobrazovadlo žeano!
- spíše je to Vlado kvůli menšímu datovému toku, aby to stíhaly čipy kamer zpracovat, ale i přenosu live "vysílání" (spíše jde o přenos dat, než vysílání v pravém slova smyslu i když legislativci i v čR také honem udělali z veřejného posílání dat po netu typu video, koncesované TV vysílání...) a nakonec i slabší PC to lépe snáší, nebo proč?...
Enzo (13)|18.8.2005 16:56
Existují ovladače na grafické karty které by režim HD dokázaly zobrazit na LCD pécéčka? Rozlišení 1366x768 by display s rozlišením např. 1600x1200 měl být schopen zobrazit.
vlada (3470)|18.8.2005 18:57
Enzo
Tohle je snad naprosto normální. Proč by to neměly umět?
Enzo (13)|19.8.2005 08:00
No protože když si dám na LCD rozlišení jiné než je konstrukční rozlišení displeje tak ten obraz je na blití :-k . Zajímá mě proto jestli použitím nějakého ovladače se mi zobrazí jen mnou požadovaných např. 1366x768 bodů a okolo bude černý rámeček těch nevyužitých bodů, popřípadě když bude rozlišení displeje menší (např v jednom směru) než je rozlišení vysílané zda jej ořízne a nahoře a dole nechá černé pruhy. Možná to popisuju dost komplikovaně. Budu si kupovat display (ne kvuli HD ale na práci) tak mě zajímá jestli by na něm šlo zobrazovat vysílání HDTV se satelitu.
stayman (12393)|19.8.2005 09:37
Myslim ze aj graf.karta musi splnovat HDTV standard, videl som take..
vlada (3470)|19.8.2005 12:29
Enzo
Klasický CRT monitor má plno různých rozlišení. LCD je plně digitální a má pouze jedno rozlišení (hardwerově). Pokud nastavíš jiné, tak grafická karta, potažmo drivery, to přepočítají. Někdy to přepočítává i sám monitor, což potom samozřejmě znamená, že bude obraz na :-k. Nikdy nenechávej jakejkoliv přepočet na jinym zařízení než je počítač, pokud to jde.
Primárně je tedy nutný nastavit rozlišení na HW rozlišení monitoru.
Když přehráváš video, tak se ti normálně zobrazuje tak, že jeden bod videa je jeden bod na monitoru. Ale samozřejmě okolo je plno bordelu (plnocha, ikony atd.) Potom můžeš přepnout do fullscreenu, kdy overlay nebo VMR graf. karty video přepočítá a roztáhne tak, aby se akorát vešlo na monitor. Některý přehrávače (třeba MPC) umí přepnout do fullscreen a nechat video neroztažený. Nebo si můžeš video sám roztahovat a deformovat dle libosti. Jsou tedy možný téměř libovolný varianty, co si jenom vzpomeneš. Počítač je inteligentní zařízení, ne jako nějakej stolní přehrávač.

StayMan by €RikŁ€
Každá graf. karta snad umí minimálně 1600x1200. Mně se zdá, že pořád někdo to HDTV zbytečně komplikuje. Na počítači jde HDTV přehrávat už několik let. Akorát monitory jsou moc malý a je málo HDTV nahrávek.
ODSakEda (2278)|19.8.2005 13:33
- Takovou kravinu prostě lidé u LCD vymyslí často: posílat do nich jiné rozlišení než adresně přesně na pixel (bod grafikou definovaný a vysílaný přesně přímo odpovídá v souřadnicích bodu-pixelu-mikrotrojbarevné diodě LCD obrazovky!) a posílat grafikou přesně tolik kolik maj LCD pixelíků a tím i nejostřeji bez ohledu na zdroj obrazu at již jde o foto či video či wokna!!!
- Kdy tato . (tečka) je na LCD prostě jen . , zhasnutý barevný trojbod, trojdioda (RGB barvy) a né . jak na CRT kde ji zobrazuje mírně i několik prosvítajících sousedních liminiscenů mřížky obrazovky, které nepřesně a neadresně rozsvědcuje kreslící paprsek elektronového děla dopadající s nepřesností na více jak 1 bod!...
- A zdrojový soubor-dig. foto či video at má pak kolik chce!

- Také znám pár ženských v kanclu co maj LCD a nemaj nastaveno právě ideální rozlišení výstupu grafárny, jaké má fyzicky displej!... Prej maj pak ale malinké ikony a popisky... A co takhle je zvetšit nikoli změnou rozlišení (na menší......), ale v nastavení vzhledu windows že?! :-D
(akorát mě maximálně štve nemožnost (nenaprogramování) dynamického zvětšení písma na některých web sajtnách...)

- Prostě výstupní fyzické rozlišení zobrazovadla (TV, Plasma, LCD, čip proijektoru) je nejužší místo řetězce (pominuli zdroj videa z miniDV kamer s AVI v rozlišení 0,4Mpx!...) a i když má fotka 6Mpx a rozměr třeba 3000x2000, reálně stejně uvidíte "jen" třeba 1280x1024 co je běžný rozlišení u 17" a 19" LCD! A spíše jde o možnost zazoomováníí do obrazu fotky. A ani rezerva rozlišení zdroje obrazu ani pro tisk neuškodí, naopak, nedochází k rezonancím-interferencím na hrnách detailů!

- Chceteli plně využít a reálně vidět HDTV rozlišení (1920x1080), museli by jste mít v 1. řadě alespon i takový zobrazovadlo (LCD, projektor, plasmu) s min rozlišením 1920x1080!!! S tím nic prostě jakso nenaděláte! Prostě fyzika! :-E :-E :-E
- Na čem asi Samsung pracuje v posledních letech?! Na BIG LCD 1920x1080!
vlada (3470)|19.8.2005 16:06
Sorry za OT, ale když to Eda zmínil - Písmo je na internetovych stránkách vždycky dynamický, to znamená, že je možný ho vždy zvětšit. Akorát IE to neumí.
Písmo nejde zvětšit akorát když je to obrázek nebo když je stránka udělaná ve flashi :-k
ODSakEda (2278)|19.8.2005 18:40
vlada a tak jak zvětším písmo zde těch všech textů na TVfreaku, aniž bych to řešil nepřímo a barbarsky, vzhledm k tomu že mám 17"LCD, změnou rozlišení?! Koupí 19" LCD se stejným rozlišení ne?! :-E
vlada (3470)|19.8.2005 21:44
ODSakEda
Ve FireFoxu pouhým stiskem kláves Ctrl a NUM+, v Opeře stačí dokonce NUM+. V IE asi nijak.
Enzo (13)|20.8.2005 09:03
ODSakEda
Jak jsi psal ...posílat do nich jiné rozlišení než adresně přesně na pixel (bod grafikou definovaný a vysílaný přesně přímo odpovídá v souřadnicích bodu-pixelu-mikrotrojbarevné diodě LCD obrazovky!)... o to mi přesně jde. Já jsem se chtěl zeptat i když to z mé otázky nebylo asi zřejmé, jestli existují ovladače na grafickou kartu a na LCD aby to spolupracovalo tak, že když mám display např. 1600x1200 px a pustím do toho režim 1366x 768 px že se to nebude snažit roztahnou a přepočítat obraz na nové vyšší rozlišení ale že to fyzicky vykreslí v režimu full screen celý obraz 1366x768 a okolo budou (černé) nevykreslené body.
stayman (12393)|20.8.2005 12:05
1920x1080, moja to nevie!!!
vlada (3470)|20.8.2005 13:45
Enzo
Pokud Ti jde o video, tak to už jsem psal, že to jde. Pokud máš LCD 1600x1200, tak v ovladačích nastavíš 1600x1200, cokoliv jinýho je nesmysl. Potom pustíš video a zvolíš v přehrávači, aby při přechodu do fullscreen video neroztahoval. Dostaneš tak přesně to, co chceš. Jeden bod videa bude jeden trojbod na LCD. Ale pokud necháš video roztáhnout na 1600x1200, tak to bude lepší. Ten přepočet rozlišení je poměrně kvalitní, pokud ho dělá grafická karta nebo nějaký SW filtr (třeba FFDShow). A budeš mít větší obraz.
Aby si vyloženě nastavil v ovladačích 1366x768 a okolo zůstaly černý pruhy nejde a taky je to nesmysl. Proč by si to dělal?
clee (6592)|20.8.2005 17:39
standard hdtv je transport stream s mpeg-2/4 720p nebo 1080i, na jakym device na to cumis je uz uplne jedno...
Tilk (295)|14.9.2005 08:23
Keby som chcel nejaky LCD TV zaroven pouzit ako monitor, tak by to asi chcelo nastavyt na grafike vystup 1366x768, ibaze ktora grafika prave takyto yvstup podporuje? :-?