Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaký MPEG-2 enkodér?

Anonymous (825)|8.7.2004 13:05
[quote]Ale když to porovnam s DVD nebo dobrym MPEG-4[/quote]

Vlada, to je perla, dobrý MPEG-4 to je co proboha ????????????
MPEG-4 nemůže být ani silně podprůměrný, tak co je na tom dobrý :-E :-E :-E

[quote]Este k namietkam Pitomca, Bullbacka a pod:
Nepochybujem o tom, ze su tazki teoretici. Ale v praxi to niekedy inak. [/quote]

Stano, já mluvím /píšu jen o praktické stránce věci.

Zálohu VHSky na DVD bych nedělal prakticky nikdy. Jsou - li na VHS filmy z mé kamery tak to kurvit do MPEG-2 nebudu, to je snad jasný.
Je-li film nahrán z TV, nechám ho tam kde je, opět nebudu snižovat kvalitu velmi silnou kompresí MPEG-2 (DVD) a do vyšších toků nemá smysl kvalitu VHS dávat do lepších kompresí MPEG-2 na třeba 60 000kbps apod. protože jsou (určite někde) lepší zdroje (kvalitou), samozřejmě nemyslím na internetu nějaký debilní DivX :-E :-E :-E :-E :-E

[quote]Ubezpecujem vsetkych
pesimistov a pochybovacov, ze na 29" TV nepznam rozdiel, ked si ten klip
pustim z videa alebo DVD[/quote]

Že to nepoznáš Ty neznamená že to nepoznám já :-E :-E :-E A ještě záleží jak kdo a co točí, že ....
Tomáš X. (166)|8.7.2004 14:36
Přetahování VHS -> DVD:
Kirku, prosím vezmi na vědomí, že nejsem úplnej idiot, abych z VHS přetahoval na DVD něco, co jsem schopen sehnat na DVD nebo alespoň ve slušně udělaném DivXu. Jde především o soukromé nahrávky, které za až 15 let na VHS hodně utrpěly. Třeba syn už se nějak nechce převlíct do oblečků pro mimina a vlézt do dětské postýlky, abych ho mohl znova a kvalitněji nafilmovat. Existují ale i filmy, které neseženu na DVD třeba jen proto, že nejsem z Prahy a ani tam často nejezdím. Když koukám na seznamy pražských půjčoven, tak jen slintám a nadávám na tu plzeňskou vesnici.
vlada (3470)|8.7.2004 19:14
Kirk napsal:
[quote]Vláďo, co to plácáš?! Je hovadina prasit originální zvuk, tím že ho převedeš na jinej formát! Zvuk má být buď AC3 nebo DTS, pochopitelně v původní kvalitě![/quote]
V původní kvalitě je zvuk z DV kamery nekomprimovaný PCM 48 kHz/16 bit. BeSweet doporučuju na konverzi WAVu na AC3. Freeware enkoder DTS asi neexistuje. Já přece nikde nepsal, aby to někdo komprimoval do MP3. To přece ani nejde dostat na DVD. 9-)
Stejně bych ale tu empétrojku nezvrhoval. Téměř vždy záleží víc na implementaci kodeku a zkušenosti uživatele než na kodeku samotném. MP3 se dá udělat dobře, ale taky se dá velice snadno úplně zprasit. Já když ripuju DVD tak ale používam XviD/Vorbis. Teď jenom doufam, že si to nepřečte Bullback, to měl šel hned zastřelit :-D
Vláďa
kirk (476)|8.7.2004 19:47
Vláďa: XviD klidně, ale co se týče ripování DVD, tak je použitelný pouze originál AC3 nebo DTS zvuk. Prasit originál 5.1 zvuk na stereo, je totální hovadina! :(( \/ Použiješ-li VirtualDubMod, tak není žádný problém vytvořit AVIčko s DTS zvukem, a takový soubor lze bez problému přehrát v plném počtu kanálů :-) Akorát si buď musíš nainstalovat poslední verzi AC3filteru nebo Windows Media Player Classic. :-R :-) \/ Můžeš mi laskavě říct, co z toho máš, když 5.1 zvuk z DVD zprasíš na STEREO?! :-? :OO
kirk (476)|8.7.2004 20:05
Bullback napsal:
[quote]těch 8.000 vynásob tak 3x a bude to OK[/quote]

Bullbacku, ty seš fakt ubožák! :(( Nechtěl bys tak náhodou, aby DVD měly datový tok 100 MBit/s, když tady pořád kecáš o datových tocích 30 MBit/s a vyšších? :-? :OO
vlada (3470)|9.7.2004 00:56
kirk> My si pořád nerozumíme. Samozřejmě, že bych nikdy neprasil 5.1 zvuk do nějakýho Doby ProLogic sterea. Ale pokud mam zdrojový zvuk stereo AC3 224 kbps, tak po zkonvertování na Vorbis s polovičním bitratem většina lidí žádný rozdíl nepozná. Navíc jsem původně vůbec nechtěl řešit ripování DVD ale původní otázku a to převod DV AVI na DVD disk. Proto jsem doporučoval BeSweet na převod WAVu na AC3. A QuEnc na komprimaci videa z AVI do MPEG-2.
Ještě mě napadá jedna zajímavost - AC3Filter 1.01 umí komprimovat do AC3 v reálném čase. Takže není problém použít 5.1 zvuk Vorbis (vim, že na to neni optimalizovaný) nebo AAC a potom ho vytáhnout přes S/PDIF do reciveru. Je tam ale samozřejmě jedna ztrátová konverze navíc. To jenom tak na okraj, že i tohle jde.
Vláďa
kirk (476)|9.7.2004 01:07
Vláďa: Jenže InterVideo Audio Decoder má v sobě dekodér Dolby Pro Logic 2, zatímco AC3 filter ho v sobě nemá. :-R Takže si uvědom o co vlastně příjdeš tím, že AC3 zvuk předěláš na MP3 \/
vlada (3470)|9.7.2004 01:14
kirk: A ty myslíš, že pokud je na DVD stereofonní AC3 zvuk, tak bude v dolby prologic? O tom bych dost pochyboval. Buďto tam je klasickej šestikanálovej zvuk nebo je tam obyčejný stereo. Navíc dekódování Dolby ProLogic bych nechal na reciveru a neřešil bych to softwareově. V tom okamžiku je už úplně jedno, v jakym kodeku to původně v počítači bylo.
Vláďa
kirk (476)|9.7.2004 01:43
Vláďa: Měl by sis ujasnit některé pojmy: žádný zvukový formát "Dolby Pro Logic" NEEXISTUJE! :-R dotyčnej formát se oficiálně nazývá "Dolby Surround" , a "Dolby Pro Logic" je pouze dekodér formátu Dolby Surround! \/ :-R "Dolby Pro Logic 2" je upravená verze dekodéru, která z takto zakódovaného zvuku dostane 5.1 kanálů! Bohužel tento dekodér má v sobě jen InterVideo Audio Decoder a Cyberlink Audio Decoder (ale ten je na dekódování zvuku z AVIček nevhodnej, protože u AVIček neumí přehrávat 5.1 kanálů), zatímco AC3filter má v sobě pouze klasický dekodér Dolby Pro Logic, kterej ti z takto zakódovanýho zvuku dostane jen 4.0 kanálů :-( A pokud si to nezjistil, tak formát Dolby Digital (AC3), umožňuje do sebe zaznamenat informaci o tom, jestli není náhodou Surroundový! \/ Laskavě si pusť nějaký starší film (třeba Honbu za diamantem) v PowerDVD a nastav si tam, ať se ti zobrazují informace o videu! Zjistíš, že tam není napsáno "Zvuk: Dolby Digital 2.0", ale najdeš tam "Zvuk: Dolby Digital 2.0 Surround", zatímco u čistě sterofonních filmů ti to ukáže "audio: Dolby Digital 2.0"! \/ :-R A také ne každej má AV-receiver! \/ :-R Já ho třeba nemám. Proto zvuk nechávám v původním formátu! \/ :-R Konkrétně Honbu za diamantem vlastním :-)

Stano_tvf (504)|9.7.2004 08:23
Bullback, pises
[quote]Zálohu VHSky na DVD bych nedělal prakticky nikdy. Jsou - li na VHS filmy z mé kamery tak to kurvit do MPEG-2 nebudu, to je snad jasný.
Je-li film nahrán z TV, nechám ho tam kde je, opět nebudu snižovat kvalitu velmi silnou kompresí MPEG-2 (DVD)....[/quote]
Uz davnejsie sme sa tu bavili o degradacii videa na starsich VHS paskach.
Mam na mysli standardne lacne VHS-pasky, nie drahe archivacne. Prvu
kameru som mal pred 15 rokmi, kvoli drahym paskam (aj zbytocnemu opotrebovaniu hlav drahej kamery) som si vsetky teraz nenahraditelne zabery pretacal na VHS. Ak zoberiem do uvahy, ze kazde prehravanie
pasky ju mierne poskodi, je podla mna blbost napr. pre navstevy alebo moje potesenie prehravat tieto originalne pasky. Z draheho softu na CD si kopa ludi urobi pre bezne pouzivanie tzv.pracovnu kopiu.
Ja robim v podstate to iste s originalnymi nenahraditelnymi VHS-paskami.
Len ju nerobim znovu na VHS (minimalne preto, ze kazdym kopirovanim
VHS pasky dojde k ovela vacsej strate kvality ako jej prepisom na DVD)!
Anonymous (825)|9.7.2004 12:44
[quote=kirk]Bullback napsal:
[quote]těch 8.000 vynásob tak 3x a bude to OK[/quote]

Bullbacku, ty seš fakt ubožák! :(( Nechtěl bys tak náhodou, aby DVD měly datový tok 100 MBit/s, když tady pořád kecáš o datových tocích 30 MBit/s a vyšších? :-? :OO[/quote]

Já nejsem ten ubožák co čumí na Divx :-E :-E :-E To bych raději skočil pod vlak než měl noční halucinace o čtverečkách :-E :-E :-E

Jinak 8.000kbps x 3 = zhruba záznamu DV, je to komprese 1:10, čož sice vypadá hrůzostrašně ale chybovast je procentuálně velmi mizivá.
Kirku, to sou ale blbci když vyrábějí kamery s DV kodovaním když mužou využít DivX, žejo !!!, a nebo nééééé ???

[quote]Můžeš mi laskavě říct, co z toho máš, když 5.1 zvuk z DVD zprasíš na STEREO?! [/quote]

A můžeš Ty mě laskavě říct co z toho máš když zprasíš MPEG-2 na cca 6Mbps na 0,8Mbps :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E

Stano,
[quote]Uz davnejsie sme sa tu bavili o degradacii videa na starsich VHS paskach.[/quote]

To jistě, ale zda je lepší kotouč DVD s MPEG-2 o tom bych ani nezapochyboval že není. Takže v DV (to je takový kompromis) a na co to hodit ? Obávám se že zase na kazetu (DV) či pevný disk.
A ještě by se dalo polemizovat zda je na zálohu VHS vhodná digitální doba, no nevím, nevím 8-)
Stano_tvf (504)|9.7.2004 13:47
Bullback, v tom je prave ten problem, na co to hodit :-D .
Nemam DV kameru, takze medium DV paska je mi na prd. Archivovat to na HDD (predpokladam te v dv*.avi) tiez, pretoze to potrebujem aj prehravat napr.navstevam bez zapnutia PC. Okrem toho, maloktory HD pri beznom pouzivani vydrzi viac ako 5-7 rokov. (mozno o 5 rokov bude na HD uplne ine rozhranie :-) ).
Takze este raz, potrebujem ( alebo niekto iny) z archivnych pasok VHS
kopiu na bezne pozeranie, bez pouzitia PC, na najviac rozsirenych prehravacoch (VHS, resp.DVD). DV medzi ne urcite nepatri. Su 2 moznosti:
- kopia na inu VHS pasku -> podstatne zhorsenie kvality, opakovanym prehravanim sa kvalita zhorsuje.
- kopia na DVD s max.datovym tokom (cca 8000) -> temer
nebadatelne zhorsenie kvality, kvalita nezmenena aj pri opakovanom prehravani. :-E
Takze, ako sa hovori, bábo raď. :BB:
kirk (476)|9.7.2004 13:48
Bullbacku, kvalitně udělanej DivX nečtverečkuje! Maximálně se tam objevuje menší "mapovitost", ale záleží na kvalitě zdroje. Většinou bývá obraz docela v pohodě. Rozhodně se víc ztratí, když se zvuk předělá na Stereo než když se s minimální ztrátou kvality obrazu sníží datový tok videa! \/ :-R Kdys naposledy viděl nějaký DivX? Nebyl to náhodou výtvor v zastaralým DivX 3.11, se kterým si tvůrce nevěděl rady?
Anonymous (825)|9.7.2004 14:20
Stano:

[quote]pretoze to potrebujem aj prehravat napr.navstevam bez zapnutia PC[/quote]

[quote]Su 2 moznosti:
- kopia na inu VHS pasku -> podstatne zhorsenie kvality, opakovanym prehravanim sa kvalita zhorsuje.
- kopia na DVD s max.datovym tokom (cca 8000) -> temer
nebadatelne zhorsenie kvality, kvalita nezmenena aj pri opakovanom prehravani. [/quote]

Já přehrávám všechno z PC, DVD mechanika, HDD šuoplík, CD mechanika, HW MPEG-2 decoder, TV -out z Mtroxe pro vše ostatní.
Naprostá spokojenost, a přehraju všechno, a vytvořím taky všechno. Jinak znám hodně lidí co DVD přehrávač nemají, VHS má ale drtivá většina lidí.

Kirk: Máš nějaký jiný zdroj ze kterého pácháš DivX ??? Třeba TV kartu, VHS, kameru ..., nebo konzumuješ ten paskvil z internetu ??? A to civíš na monitor ?

Kdybys zkusil do DivXu nacpat něco z kamery, třeba tak bys zjistil že MPEG-4 je stále o několik stupňů kvality horší než MPEG-2 ...
Kecy o lepší kompresi jsou "bulíkováním" lidí kteří nemají o věci ani páru.
Jinak tyhle příšerky (MPEG-4) občas zkouším, naposledy XVID, a věř mi že o kvalitě se mluvit nedá (v pozitivním smyslu ) :-E :-E :-E
Stano_tvf (504)|9.7.2004 14:46
Bullback, aj ja som to tak robil, z jednej izby (PC) do druhej (TVP) natiahnute 8m kable po koberci, az kym sa zena nenasr..a kable nevyhodila. Takze som kupil DVD player. :-E
Anonymous (825)|9.7.2004 14:54
Stano, no tak to je blbý :-E , používám bezdrátovou myš a klávesnici a "celkem bez drátů" ...

Kdyby DVD přehrávače přehrávaly i MPEG-2 v HL tak na 30 000 - 60 000 tak by taky nebylo co řešit ....
Hawkey_tvf (434)|9.7.2004 15:15
Chlapi, ked sme sa uz tak letmo dotkli MPEG-4 z DV zaznamu, skusali ste to niekedy?
Ja ano.
Kedze DV je prekladany, bez vahania som zvolil detto aj u DivX aj u XviD a skusal najprv s osvedcenymi "bulharskymi konstantami" a potom tweakoval. Z oboch vyliezol kockaty hnus nech som robil co som robil a to som isiel aj s bitrate proklate vysoko. Deinterlace to poriesil (a nasledne progressive encoding do MPEG-4). Z toho vyplyva, ze ani XviD (co sa necudujem), ani DivX co sa tyka interlaced encodingu "are not yet matured".
Ze to zvladnu z DVD sa necudujem, pretoze to uz preslo DCT/iDCT procesom, takze na to, co vylieza sa uz DCT koeficienty fituju skoro samy ;-).
kirk (476)|9.7.2004 16:03
Bullback: Žádnou kameru nevlastním. Stejně bych ju ani nedokázal využít, protože rodinu nemám. Občas uvažuju o výhledovým koupení webkamery, ale ta je zase o něčem úplně jiném. DivXy dělám pouze z DVD záznamu. Vím, že DivX má problém s prokládáným záznamem, ale prokládanej záznam je stejně šit, kterej jednou půjde k čertu, stejně jako VHS. :-)
Anonymous (825)|11.7.2004 14:20
[quote=Hawkey]Chlapi, ked sme sa uz tak letmo dotkli MPEG-4 z DV zaznamu, skusali ste to niekedy?[/quote]

No jistě, MPEG-4 jako obecně z DV či TV karty (VHS nebo TV) podává kostičkující "rejd" ochlemstanic ...

MPEG-2 je daleko lepší :-)

KirK: Tak to je mě jasný že upřednostňuješ nějaký DivX a nebo co :-E :-E :-E
dochtor (45)|26.10.2004 10:55
ja by som sa este vratil k povodnej teme - pouzivam TMPGEnc a na zaklade odporucani na tejto stranke som chcel prejst na CCE, ale spojazdnit sa mi podarilo iba staru verziu 2.50, ma aj tato tak navrch oproti poslednemu TMPGEnc plus 2.5?
Anonymous (825)|26.10.2004 12:02
[quote=dochtor]ja by som sa este vratil k povodnej teme - pouzivam TMPGEnc a na zaklade odporucani na tejto stranke som chcel prejst na CCE, ale spojazdnit sa mi podarilo iba staru verziu 2.50, ma aj tato tak navrch oproti poslednemu TMPGEnc plus 2.5?[/quote]
Oba jsou hlad a bída ...
maggo (32)|2.11.2004 11:36
Ad Mainconcept Encoder - proc je lepsi vestaveny ve Vegasu a Architectovi na rozdil od samostatneho?

Ja jsem treba v Architectovi nezjistil, jak nastavit 2-pass encoding, jak tam vlastne vubec cokoliv nastavit, krome obecne "kvality" podle toho, jak velky soubor potrebuju...

Diky za odpoved?
Hawkey_tvf (434)|2.11.2004 12:00
maggo: tak to si toho zistil dost malo, vzhladom na to ze manualy su verejne dostupne v PDF... sorry ale v tomto pripade to RTFM sadne ;-)
vo Vegase 4/Architecte 1 NEBOL 2pass, v 5ke ak sa nemylim uz je (pouzivam ProCoder takzeee...)
ale ten plugin v menovanych programoch mi lepsi nepripada... no, ako oproti comu...
dochtor: ono to je tak ze kazdy enkoder sa chyta +/- na ine sceny. CCE je tak maximalne RYCHLY a to tak ze PORIADNE, daju sa mu nanucovat keyframy a da sa vytweakovat bitrate jednotlivych pasazi manualne, ale posterizuje ako sprosty zrovna ked to najmenej treba
TMPGEnc - tiez sa mu daju nanutit keyframy (ked chces presne zachovat chapter points, pokial nevies naco), ale mam pocit ze posledne verzie (pochopitelne pluskove) su LEPSIE ako CCE, ale je zas z tych co ako-tak za nieco stoja suverenne najpomalsi, plus moznosti preprocessingu VELMI slusne... a MPEG Tools... a vid test tu na Freaku... zacinam mat pocit ze stare namietky su len placebo a po tom, co mi skonvertoval bez chyby jedno vzdorovite video kde sa ostatni zosrali, tak ho na podobne sceny pouzivam ako druhu moznost volby (CCE som vypustil na 3. miesto takze sa nan ani velmi nedostava)
no a ProCoder je proste ProCoder, len nema ani nanutenie keyframov, ani manualne nastavenie bitrate... a Express je za uplne super cenu... a aj rychly je IMHO dostatocne a to aj v mastering mode
CCE 2.5 a 2.67 - neviem preco mas prob rozbehat tu 2.67, tula sa ich po svete celkom dost, ale nestoji to za to, iba ak by si straaasne chcel rychlost, ale v tom pripade ak iba transcoding tak mozno uz ten Shrink by stacil... ak DV->DVD tak tie co tu padli dalsie a aj ten MainConcept su asi lepsie... nepotrebujem byt najrychlejsi za kazdu cenu aj cez mrtvolu vlastneho obrazu
kirk: rodina je podmienkou vyuzitia kamery?!?!?! ach ty konvencionalista... "kosenie" rodinky je prave to bez coho sa zaobidem, to ta nic ine nebavi? so mnou kamera beha po horach a nebyt problemov s teplotou a vydrzou accu aj do jaskyn by chodila, atakdalej... zapoj fantasy... a to nie je len o kamere, ale aj fotoaparatoch a inych podobnych zariadeniach... skus nejaku independent tvorbu, mozno si vybudujes aj bohemsky image :BB: sice sa k nemu musis prepracovat aj cez par :-k ale celkom to :-!!! stoji za to :-)-
clee (6592)|2.11.2004 12:40
preeesne, homevideo snimky nesnasim, koukat se tri a pul hodiny na batolici se dite, ktery se stejne batoli pred televizi me fakt nebavi 9-)

v digitalnim videu je ta krasa ze za relativne maly peniz muzes dokazat strasne moc, ale i snimani v analogu ma neco do sebe, trochu trashe nikdy nezaskodi :BB: