Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nový HD přijímač od Skylinku Kaon MZ-102 (kstb6073) - první dojmy

Hight0wer (17)|24.1.2020 13:31
Na parabola.cz se ptali na první dojmy z tohoto přijímače, tak jsem je sepsal. Třeba to bude někoho zajímat i tady. V textu jsou i tři mé dotazy.

Bude to dlouhé, ale kdo se rozhoduje, zda má nahradit svůj přijímač, jistě to ocení. Nemám možnost srovnání, zatím jsem chytal jen pozemní vysílání a dalšímu ovladači jsem se chtěl vyhnout, ale kvůli sedmidennímu archivu jsem se nechal ukecat. Očísluju jednotlivé postřehy, ať se k nim můžete snadněji vyjádřit.

Specifikace:
1) Hbbtv - po spuštění v demo režimu funguje bez problému, ale jak se zařízení spáruje s účtem u Skylinku, přestane fungovat. Pak už běží jen u rádií a nekódovaných programů z družice Astra 19,2°E. U programů z Astry 23,5°E nefunguje nikde, ani u nekódované ČT24. Technik mi říkal dopředu, že to takhle bude. Prý mají instrukce od Skylinku, že zatím podporu Hbbtv nemají nikomu slibovat. Že musí vyřešit něco ohledně licencí a pak by to mělo běžet. Zařízení jako takové ho podporuje.

2) Velké mínus je absence Hdmi-cec. Mít původní ovladač od TV stále po ruce jen kvůli spuštění TV je otrava. Stačilo přidat dvě programovatelná tlačítka na zapnutí TV a přepínání AV a byl klid.
Lepší by samozřejmě bylo receiver ovládat ovladačem od TV (přes Hdmi-cec) jelikož ho používáme i na spouštění aplikací - Youtube a DS Video pro přehrávání z NASu. Smutné je, že má Skylink na stránkách 22 podporovaných zařízení (včetně dvou dotovaných), které Hbbtv i Hdmi-cec podporují, např. GoSAT GS6050HDv. Další zde:
https://www.skylink.cz/prijimace-a-moduly-s-certifikaci-skylink-ready

Přesto všem nabízejí tento Kaon.
1. dotaz: Nebo je toto zařízení první, které umí zároveň přehrávat obsah z týdenního archivu? Pak bych to chápal. Stejně jako dětské nemoci a nedostatky, kterými trpí.
2. dotaz: Můžete mi někdo potvrdit, jestli vám na jiném zařízení u Skylinku Hbbtv funguje?

3) Po vypnutí se přijímač přepne do pohotovostního režimu, ze kterého naběhne zpět celkem rychle, ale ne hned (asi 10 s). Bohužel se nedá nikde najít, jakou má v tomto režimu spotřebu.
3. dotaz: Máte někdo možnost to změřit? Byl bych vám vděčný.
Z pohotovostního režimu se podle nastavení přepne do úsporného režimu za 5min, 4hod, 8hod nebo nikdy. A z něj se probouzí otravně dlouho..
Pokud by v pohotovostním režimu moc nežral a měl navíc podporu Hdmi-cec, bylo by to ideální. Spuštěním TV by se automaticky a celkem rychle zapnul i příjem programů.

Asi nemá cenu fotit menu, v pdf návodu je obrázků dost. Napíšu nedostatky, na které jsem zatím ve srovnání s příjmem pozemního signálu přímo v TV narazil.
4) Pokud si uděláte seznam Oblíbených programů, nejde v něm programy nijak seřadit. Seřadí se v pořadí, v jakém programy do seznamu oblíbených přidáte. Pokud je tedy chcete přeházet, když už máte programy vybrané, musíte každý program odznačit a znovu označit, aby se přesunul na konec. Když máte vybraných třeba 50 programů, je docela pakárna je nějak uspokojivě seřadit.
Dobré je, že můžete mít několik seznamů např. pro hudbu, sport, přírodu, dětské a ostatní programy podle nálady.

5) Po probuzení z úsporného režimu se seznam kanálů přepne zpět na všechny programy.. otravné, ale problém to není.

6) V EPG jsou vidět následující pořady jen pro právě zvolený program. Na své Samsung TV jsem byl zvyklý, že vidím 7 programů najednou, včetně časové osy a na dvě stisknutí P+ (resp. P-) projdu všech cca 20 programů a vyberu si, na co chci koukat a jestli náhodou třeba za 20 minut někde nezačíná něco zajímavého. V přílohách je vidět srovnání mezi Guidem na TV Samsung a u Kaonu.

7) Pohyb po časové ose (přetáčení) u nahrávek, časového posunu nebo archivu (veškerý nelineární obsah) je možný dvěma způsoby. Buď pomocí tlačítek pro přeskok na další (>>|), kdy po stisknutí začne načítat (třeba 10s) a pak posune video o 30s. To je dost nepoužitelné.
Nebo pomocí tlačítek pro přetáčení (>>), kdy se video přehrává dál a podle zvolené rychlosti přetáčení se jen posouvá kurzor s ukazatelem času, o kolik už je kurzor posunutý oproti přehrávané části videa. Po stisku Play video přeskočí do daného místa.
Teď si představte, že si pustíte např. Mentalistu na Nově z archivu. Na nově je program běžně posunutý o půl hodiny. Díky tomuto systému posunete kurzor o pár minut, dáte play, načítání... pak vidíte, že to bylo málo a znova. Třeba 10x, než najdete začátek pořadu. Pak ho možná zase přetočíte moc a musíte zpátky. Hrůza. Stejně když chcete přetočit reklamu. To se prostě nedá trefit. Kdyby se normálně zrychlil i obraz, tak hned vidíte, kde končí reklama nebo předchozí pořad a dáte play ve správném okamžiku bez hádání. Než navíc zjistíte, že směrovými šipkami se ve videu posouvat nedá, vyskakují vám po jejich stisknutí přes video, které chcete jen přetočit, jednotlivé nabídky (každá šipka vyvolá některou z nabídek) a vy budete akorát panikařit, že jste si přehrávané video vypnuli.

8) Při přehrávání z archivu nejde vybrat kvalitu videa, jako např. u Hbbtv archivu ČT nebo Primy. Takže pokud nemáte rychlý stabilní internet a bude se vám něco sekat, nic s tím neuděláte. Jednou jsem měl pocit, že to automaticky snížilo kvalitu, ale jindy se nám zase něco vždy po chvilkách sekalo a kvalita se neupravila. Za mě určitě lepší mít možnost si to nastavit.

Pozitiva:
Abych jen nehanil. Super je, že pokud pustíte z archivu např. nějaký seriál a dáte šipku dolu, vidíte tam hezky seřazené další díly stejného pořadu. A pokud se vrátíte do nějakého videa v archivu, na které jste už koukali, začne se přehrávat tam, kde jste skončili (nemám vyzkoušeno, jestli funguje i po probuzení z úsporného režimu).
Menu běhá celkem svižně a v knihovně máte zobrazené pořady z daného dne pěkně i s obrázky, pokud si na to někdo potrpí. Ale zas je to víc klikání se tam dostat oproti EPG. Musíte dát knihovnu - Ok na archiv, pak OK na vybraný pořad a pak si vybrat den. Při každém OK se celé menu překreslí, což taky zdržuje.
Oproti tomu po stisknutí Guide vidíte hned aktuální program pro právě sledovanou TV stanici a při změně stanice nebo posunu v čase nebo dnech (|<<, >>|), se hned ukáže program požadovaného kanálu ve vybraný čas.
Ovladač je jednoduchý a přehledný. Nahrávání jsem nezkoušel.
Kaon Guide.jpg Guide Samsung H-Series.jpg Kaon seznam kanálů.jpg
Hight0wer (17)|2.6.2020 22:18
Uběhly nějaké 4 měsíce, tak sepíšu dlouhodobější zkušenosti. Nebo spíš názor na první dojmy s časovým odstupem. Budu dodržovat číslování z prvního příspěvku.

1) HBBTV začalo dnes fungovat na všech programech, haleluja..

2) Podle mých informací byl před Kaonem jen jeden "hybridní" přijímač, který kromě satelitní TV přehrává i videa z týdenního archivu Skylink. Jmenuje se:
Samsung EVO S
Umí i HBBTV, má na ovladači tlačítka pro zapnutí TV a v guidu jsou vidět následující pořady pro 5 programů najednou. Ale podle recenzí na Alze a Heurece měl tento přehrávač spoustu problémů. U některých snad pomohla aktualizace, u jiných asi ne. Každopádně se z recenzí zdá, že obsah z archivu přehrává jen v SD kvalitě, což je velký nedostatek. Takže to neřeším a jsem rád, že je Kaon v pohodě použitelný a s jeho nedostatky dokážu žít. Snad jen ten ovladač by mohl mít i tlačítko na zapnutí TV.

3) Změřit spotřebu v pohotovostním režimu jsem zatím neměl možnost. Změřil jsem ale rozdíl s délce spouštění.
Pohotovostní režim 15 s
Úsporný režim 60 s
Minutu čekat nehodlám, takže kašlu na spotřebu a čas přepnutí do úsporného režimu jsem nastavil na nikdy.

4) Tady žádná změna, ale když si to jednou nějak nastavíte, tak je pak klid. Já už od prvotní instalace jen odebíral ze seznamů oblíbených programy, které nám šly jen dočasně v rámci promo akce. Nebo na které nekoukáme.

5) Tohle už se mi znovu nestalo. Buď nějaká aktualizace nebo jsem něco mačkal jinak, než jsem měl. Každopádně mi teď zůstával vybraný seznam oblíbených programů bez ohledu na to, ze kterého režimu se přijímač probouzel.

6) a 7) Tohle mi vadí pořád, ale lepší hybridní přehrávač není. Třeba přijde po Kaonu něco lepšího.

8) Tohle už neberu jako nevýhodu. Občas je vidět, že se kvalita na chvíli zhorší. Úplně minimálně, např. někdy při zapnutí pořadu z archivu nebo při přeskočení na následující pořad. Pravděpodobně tedy přijímač automaticky upravuje kvalitu videa podle rychlosti internetu. Já mám rychlost dobrou, takže mě to nemusí zajímat.