Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

X96 MAX TV Box - nejde zařadit SPDIF

ac3 (59)|23.2.2019 17:21
Ale akí ste tu všetci vymakaní s Vašimi mašinkami, to musí byť radosť počúvať. Ja som pevne rozhodnutý ísť smerom na stereo bez fičúriek len aby to bolo kvalitovo počúvateľné. Nakoniec nie som spokojný ani s tou Yamahou, doteraz som skúmal prečo mi ani toto nesedí aj ked je to lepší zvuk ako Denon (mimochodom už som ho predal) a zistil som hlavný problém pri obidvoch zosíkoch. Výšky sa mi zdali v norme ale po dlhodobom pozorovaní a počúvaní som zistil pri videoprehrávke že mi buď nehraje zvuk činiel a podobné zvuky alebo pri slabšom zvuku ich neprehraje vôbec. Vidím ako bubeník búcha do činiel a ja ich počujem slabo alebo ich nepočuť. Tak som sa na to zameral a nehraje ich ani Denon ani Yamaha, skúšal som zvýšiť výšky, ubrať basy ale nepomáha, najskôr som podozrieval bedne že sú na vine ale skúšal som to počúvať aj cez sluchátka a zdalo sa mi to podobné až ako dôkaz ma presvedčil zvuk keď som z pivnice doniesol starý asi 100 ročný ani to nie je AVR volá sa to Philips FR 960 a cez ten tie činely počujem aj keď celkový zvuk je o dosť slabší ale je to kompaktnejšie. Toto ma presvedčilo že musím najskôr skúšať zosík a až potom kupovať. Nevedel by niekto aký zosík by mohol byť otientovaný na výšky, natrafil som na Marantz PM6006 vo fajn cene v akcii za 309 Eur a skúsim sa dohodnúť od predajcu či by mi ho zapožičal na skúšku ak ani ten nebude vyhovujúci tak neviem, myslíte že by mohol byť rozdiel vo zvuku medzi Yamaha A-S301 a Yamaha A-S501? Oplatí sa to skúšať?
whitesak (406)|23.2.2019 20:12
V tom případě ti doporučuji navštívit nějaké hi-fi poslechové studio aby jsi si v klidu mohl poslechnout, vybrat. Problém je při kvalitním stereo poslechu totiž v tom, že si musí sedět celá sestava, tedy hlavně zesilovač a bedny. Skvělý zesilovač (samostatně řešený) si nemusí sednout se skvělými repro (také samostatně řešenými)...
ac3 (59)|23.2.2019 21:46
No áno len radšej by som chcel keby mi oni požičali zosík, nosiť tie bedne nie je nič moc príjemné ale uvidím, už skúšam čo mi odpovedia.
vivid.sk (11472)|23.2.2019 22:13
Mozno hladas problem tam, kde nieje. Skus si svoje nahravky vypocut na slusnych sluchatkach (HiEnd triedy), aby si vedel, co mozes asi ocakavat. Mam pocit, ze tvoje ocakavania mozu byt nerealne (t.j ocakavas nieco, co v nahravke nieje, pripadne je, ale konkretny zosilnovac danu frekvenciu skresluje, alebo zosiluje intenzivnejsie). Pripadne si sprav frekvencny sweep, ci pocujes dobre vsetky frekvencie, aj tie najvyssie (nerobim si srandu, 20 rocny clovek pocuje 20-20khz, 50 rocny sotva do 15khz a aj to bude rad).

K tvojim bedniam nieje vhodny zosilnovac za tri stovky, treba ist rozhodne vyssie, taktiez potrebujes kvalitny zdroj signalu, rozhodne neuvazuj o analogovom vystupe z x96, ktory je absolutne nepouzitelny. Rozdiely medzi zakladnym modelom za 300 eur a skoro zakladnym modelom za 400 eur su velmi male. Charakter zvuku pri rovnakej znacke ostava.
ac3 (59)|23.2.2019 22:46
Tak áno, už som rozhodnutý že začínam na 300 Eur a uvidím pokiaľ ma moja peňaženka nenakope do zadku. Jasné že analóg nepoužívam, buď z krabičky cez coax S/PDIF alebo z TV cez optiku ale už teraz iba ten coax. Už mám svoj systém a vysledované svoje skladby na ktorých viem v ktorých pasážach mi spomínané AVR Philips pekne prehraje zvuk činiel a na Denone a ani na tej Yamahe mi to nebolo počuť, je to veľký počuteľný rozdiel aj keď sa za audiofila nepovažujem, skôr za amatéra ale je to zjavný rozdiel. Toto považujem za bod zlomu že viem o probléme a môžem ho riešiť. Chcel by som si najskôr vypočuť ten Marantz PM6006, potom mám vyhliadnutý Denon PMA_800NE a ďalej ešte neviem.
1hroch (865)|23.2.2019 22:47
Panove, delsi dobu jen mlcky sleduji diskuse tykajici se tohoto problemu. Ale uz mi to neda....
Asi si neuvedomujete, jakymi vazaly vyrobcu jste se stali.
Whitesak objevil nevidane:
[QUOTE=whitesak;537124]musí sedět celá sestava, tedy hlavně zesilovač a bedny. Skvělý zesilovač (samostatně řešený) si nemusí sednout se skvělými repro (také samostatně řešenými)...[/QUOTE]
Ovsem jiz nezduvodnil PROC?
Jsou nekde k dispozici frekvencni a fazove charakteristiky zesilovacu a reprobeden a hlavne - v jakem tolerancnim poli? Asi v soucasne dobe ne, ze? A meril nekdo?
Jestlize vezmu zesilovac s linearnim prubehem frekvencni a fazove charakteristiky a pripojim k nemu reprobednu s vyrovnanym prubehem frekvencni a uspokojive fazove charakteristiky, tak nemuze byt rozdilu jaky zesilovac k jake bedne pripojim. Max. rozdil v hlasitosti dany citlivosti repro pouzitych v bednach.

Ale dnes - vyrobit vykonovy zesilovac se spickovymi parametry neni problem. Cela tiha problemu se soustredi na reprobedny - hlavne design, to v dnesni dobe plati. Takze vyrobci vyrobi libive menice (reproduktory), zabuduji do famozne vypadajicich skatuli, opatri nejakymi vyhybkami, ale pri mereni zjisti, ze prenosova frekvencni a fazova charakteristika vubec neni linearni, ale vykazuje velka minima nebo naopak maxima pri reprodukci urcitych kmitoctu. Ovsem v dnesni digi dobe tento nedostatek zkorigovat neni zadny problem. V predzesilovaci zaradi procesor, ktery pekne dokaze eliminovat spicky ci propady charakteristiky reprobedny...ale uz to neni linearni zesilovac
Spekulace - mozna delano zamerne - duvod - kup si vse od jedne firmy.....
A jsme se dopidili, proc dnes nehraje kazda reprobedna s kazdym zesilovacem.
Toto je jen zaklad pro materske skolky - nasleduji temata - fyziologie lidskeho ucha, zpracovani akustickych podnetu v mozku, atd., ale hlavne - fyzikalni zakony akustiky neobelstis. Ale jak vidno, uspesne na jejich osaleni uspesne profituje spousta firem.
----------------------------------------------------


[QUOTE=vivid.sk;537116] Fajn zlepsovak.

P.S. kludne by som zaplatil 2x tolko za verziu s DO[/QUOTE]
OT: porid si dite - nejspolehlivejsi DO. A jak radi na to nejenom mi potomci vzpominaji......

Uvedom si, ze zde se nepohybujeme v urovni prepinani "linkoveho" nizkoenergetickeho signalu, ale jiz vystupniho vykonu zesilovace v radech i desitek Watt, kde dle zateze a vykonu tecou proudy radove jednotek, popr. desitek Amper. Jestlize navic zohlednim kriteria zarytych HiFistu, kteri baziruji na materialu super ciste Cu a abnormalnich prurezech vodicu k reprobednam o mizivem vykonu......cili co nejmensiho odporu privodnich vedeni, tak pro minimalizaci zvetsovani odporu vedeni je i v dnesni "technologicky pokrocile" dobe nejoptimalnejsi a nejspolehlivejsi reseni prepinani pomoci kvalitniho mechanickeho prepinace.
Ale ano proc ne DO - motorove rizeny mechanicky prepinac - a opet nutnost privodu el. energie, atd.....
Uvedomme si - v jednoduchosti je sila.
-Vl- (366)|24.2.2019 05:22
[QUOTE=ac3;537120]doteraz som skúmal prečo mi ani toto nesedí aj ked je to lepší zvuk ako Denon (mimochodom už som ho predal) a zistil som hlavný problém pri obidvoch zosíkoch. Výšky sa mi zdali v norme ale po dlhodobom pozorovaní a počúvaní som zistil pri videoprehrávke že mi buď nehraje zvuk činiel a podobné zvuky alebo pri slabšom zvuku ich neprehraje vôbec. Vidím ako bubeník búcha do činiel a ja ich počujem slabo alebo ich nepočuť. Tak som sa na to zameral a nehraje ich ani Denon ani Yamaha, skúšal som zvýšiť výšky, ubrať basy ale nepomáha[/QUOTE]


Kdyby jsi někde pověsil to video tak bych to mohl otestovat na své sestavě. mám stejné bedny jako ty.
ac3 (59)|24.2.2019 09:22
To je super a akú mašinku k tomu používaš? Napríklad aj na takejto klasike hneď na začiatku je to pekne vidieť a aj počuť (nepočuť) od Deep Purple:

.

Vďaka že si sa dobrovoľne prihlásil do testovania. :-). Ja začujem zreteľnejšie tie činely až v 1.50-1.51 minúte keď to ukončí tým mixom.
Aj na laptope tie činely pekne počujem, dokonca aj farbu.
P.S., veď to máš uvedené v podpise, sorry.
whitesak (406)|24.2.2019 12:18
Mno nevím, zda vzorek k testu kvality reprodukce AAC 96Kbit je vhodný k posouzení, protože v takovém bitrate na ztrátovém kodeku jsou vysoké tóny, jako jsou právě činely, dost ořezané. Nicméně já na své sestavě je slyším v inkriminované době poměrně dobře... (Yamaha i Vincent)
ac3 (59)|24.2.2019 12:36
Tak som myslel že keď to počujem z toho Philipsa tak by to malo byť lepšie počuť aj z Yamahy čo som tu mal a aj z Denona.
ac3 (59)|24.2.2019 12:43
[QUOTE=vivid.sk;537100]Riesenie je zaplatit si co najvyssi model AVR, zvukovo je to inde ako zakladne modely. Oproti zosilnovacom ziskas kopec pridanych a navykovych funkcii ako napr. podporu Tidal/Spofity/Deezer, HDMI switcher, multikanalovy audio processing a korektny downmixing na exaktny pocet vystupnych kanalov.

Stale sa hybeme v entry level sektore, kde si rad, ze to vobec (nejako) hra :)
Ak to nieje tajomstvo, ake mas repro ?

k otazkam:

1) entry level sektor, nemozes cakat zazraky ani v segmente zosilnovacov (hrat to bude lepsie ako entry level AVR, ale zavisi aj od kategorie repro, ake budu pocutelne rozdiely). Ak ta zaujima, ake velke tie rozdiely su, pozicaj si nejaky zosilnovac a otestuj.
2) nezvladnu, zosilnovace akceptuju jedine PCM 2.0, decoding a downmix bude robit tvoj zdroj signalu (kodi?). Opat pripominam, pozor na downmix LFE!
3) ano
4) Je to trvala vec, zavisi od tvojej TV. Moja ma opozdenie obrazu za zvukom cez 100ms, korigujem to cez AVR na urovni kazdeho vstupu samostatne. Kodi to vie riesit, ale co dalsie zdroje signalu?
5) nie, myslim pod tym roomEQ, napriklad Audyssey (denon, marantz), YPAO (Yamaha), Dirac (Emotiva, NAD) atd... Rozdiel v zvuku je vcelku zasadny (zavisi od konkretnej miestnosti, akustiky a pod).[/QUOTE]

Len tak pre informáciu som k bodu č.4 zhodou okolností objavil v nastaveniach TV v zóne nastavenia zvuku možnosť posunu volá sa to "Oneskorenie zvuku" som to neskúšal ale dá sa stým posúvať.
Foolproof (2713)|24.2.2019 13:39
to AC3

Jak píše Whitesak, čím vyšší samplerate tím více to můžeš osolit aby to nechrchlalo, např. MP3 pod 320 téměř nelze poslouchat na koncertní hlasitost a zvuk na YT je určen pro poslech na mobilním telefonu.

Zkus si s příslušnými decibely pustit něco jako na obrázku a posuzuj.

[ATTACH=CONFIG]35005[/ATTACH]
snap035.png
-Vl- (366)|24.2.2019 15:34
[QUOTE=ac3;537131]To je super a akú mašinku k tomu používaš? Napríklad aj na takejto klasike hneď na začiatku je to pekne vidieť a aj počuť (nepočuť) od Deep Purple:

Vďaka že si sa dobrovoľne prihlásil do testovania. :-). Ja začujem zreteľnejšie tie činely až v 1.50-1.51 minúte keď to ukončí tým mixom.
Aj na laptope tie činely pekne počujem, dokonca aj farbu.
P.S., veď to máš uvedené v podpise, sorry.[/QUOTE]

Tak ty činely jdou slyšet celkem dobře. Mám tenhle videoklip také ve vobu z nějakého DVD kde je to o trošku lepší ale je tam slyšet i zřetelný šum. Jinak mám Pioneer SC-LX57. Oproti Yamaze co jsem měl předtím je u Pioneera slyšet mnohem více detailů
ac3 (59)|24.2.2019 19:27
No, tak ako by povedal klasik, bude to tým rozdielom cca 1300 Eur medzi mojou 300 eurovou a Tvojou 1600 erovou mašinkou. Asi ma čaká dlhá cesta.
Vďaka za ochotu.
vivid.sk (11472)|24.2.2019 21:09
[QUOTE=ac3;537135]Len tak pre informáciu som k bodu č.4 zhodou okolností objavil v nastaveniach TV v zóne nastavenia zvuku možnosť posunu volá sa to "Oneskorenie zvuku" som to neskúšal ale dá sa stým posúvať. [/QUOTE]
To nastavene ma vplyv len na vystup z TV (napriklad ak je zdroj signalu interny tuner, alebo inerny player). Nevyriesis tym situaciu, ak je signalova audio cesta distribuovana mimo TV (co je odporucane).
ac3 (59)|25.2.2019 09:24
Tak mi to nedalo a vyhľadal som si na mojom HDD konkrétne túto skladbu z ich CD In Rock ktorú mám uloženú pod .FLAC a neobjavil sa zázrak aj keď je to iné aj tak tam tie činely nie sú ale spýtal by som sa ešte na iný problém. Ak to mám vo .FLAC tak mi ten súbor china krabička nevidí a musím ho premenovať na .mkv až potom sa mi to objaví ale napíše mi info že hraje vo flac. Postupoval som nasledovne, cez doplnky/moje doplnky/zvukové kodéry/Flac Audio Encoder som to aktivoval a následne som cez nastavenia/prehrávač/disky/kodér nastavil na Flac Audio Encoder, reštartol ale stále mi súbory pod .flac nevidí a ak ich premenujem na .mkv tak áno. Ešte potrebujem niečo nastaviť? Alebo je ešte nutné ten .flac nejako rozkódovať cez nejaký soft?

...musím trocha skorigovať svoj verdikt, napísal som toto unáhlene a nechcem to vymazávať a meniť už mi asi z toho švitorí, neviem či to bolo vtedy keď som tie činely nepočul z toho dôvodu že chvíľku predtým na mňa žena kričala a bol som ešte stále v miernom šoku a ušné zvukové kanáliky som mal ešte roztrasené alebo prečo, no teraz keď si to v kľude po miliónty krát prehrávam ich tam počujem z toho flac sa mi to celkom páči, z YouTube je to slabšie ale sú tam.....tak teraz neviem, musím nad tým popremýšľať aký postup zvolím v každom prípade ďakujem všetkým zúčastneným za pomoc.
ac3 (59)|25.2.2019 15:32
...vivid.sk, whitesak...a iní.....páni poprosím Vás o Váš názor na tieto dve mašinky, objavil som ich iba náhodne a na prvý pohľad som sa do nich zaľúbil, vyhovuje mi že majú iba D/A prevodník to mi úplne stačí, pekný dizajn, idem iba z china krabičky, prvý je tento Denon PMA 50 https://www.denon.sk/sk/product/hifi/amplifier/pma50 , išiel by som aj do tohto Denon PMA 60 https://www.denon.sk/sk/product/hifi/amplifier/pma60 je tam rozdiel cca 100 Eur, prvý asi za 500 druhý asi za 600 Eur ak by to malo zmysel kľudne by som išiel do toho drahšieho, mohli by ste povedať Váš názor či doho ísť, hlavne vzhľadom na moje bedne či ich utiahne a pod.
Ďakujem.

P.S. alebo ešte stále sa pohybujem v entry level triede?
vivid.sk (11472)|25.2.2019 20:48
[QUOTE=ac3;537145]krabička nevidí a musím ho premenovať na .mkv[/QUOTE]
KODI samozrejme flac vidi a prehra. Mozno by stalo za pokus, prezerat cez menu HUDBA, nie FILMY / VIDEO. :D

Tie Denony su nezmysel, kup zosilnovas s poriadnym vykonom, nie mikro krabicky urcene do spalne na ambientny nocny posluch, ako nahradu chrchlakov v TV :)
ac3 (59)|25.2.2019 21:30
Sranda, ja som tú položku music aj iné vymazal aby mi tam nezavadzali,,,hahaha, že ma to nenapadlo, ja kubo :-).
A na tento čo povieš? https://www.denon.sk/sk/product/hifi/amplifier/pma800ne
nemáš nejaký tip aký zosík by mi sadol?
vivid.sk (11472)|25.2.2019 21:38
To je uz lepsi vyber. Ak si z BA, skus skocit do BisAudia a skusit nejako pozicat domov. Sam uvidis, do akej miery tam budu rozdiely.
ac3 (59)|25.2.2019 21:45
Som a dnes som si s nimi písal, veľmi tomu nie sú naklonení, skôr aby som ja priniesol bedne k nim, čo ma veľmi neláka, odnášať, donášať, pofúkať, vyleštiť....moc komplikované, keby boli menšie, ľahšie tak bez problému. Ale len tak naslepo mi ponúkli aj ten Marantz 6006 že by mohol byť.
vivid.sk (11472)|25.2.2019 21:50
Zrejme uz maju negativne skusenosti, su ludia, ktori sa k tovaru chovaju ako prasata, pozicaju si, donesu poskrkane alebo poskodene.

Bedne prenasat do inych priestorov moc nema zmysel, treba si to pozicat domov, vypocut v klude a v svojej akustike/priestoroch.

Skus sa s nimi dohodnut nejakou normalnou formou (pripadne za poplatok), pretoze to ide aj legalne, objednas cez net a vratis do 14 dni. Ale toto nieje zrovna pristup, ktory je dvakrat korektny voci predajcovi.
ac3 (59)|25.2.2019 22:02
No veď áno, je to pochopiteľné, začarovaný kruh, uvidím ešte zajtra sa pokúsim ani ja nemám čisté svedomie si niečo objednať s vedomím že to vrátim, v Nay-ke boli super ochotní som im povedal že chcem vyskúšať a bez problému s úsmevom že do 14 dní v pohode a to som osobne v kamenom obchode vyzdvihol.
ac3 (59)|26.2.2019 09:51
[QUOTE=-Vl-;537140]Jinak mám Pioneer SC-LX57. Oproti Yamaze co jsem měl předtím je u Pioneera slyšet mnohem více detailů[/QUOTE]


Si mi dal chrobáka do hlavy, máme rovnaké bedne, mne sa tá malá Yamaha čo som mal na skúšku dosť páčila a aj Ty si skúšal nejakú Yamahu takže predpokladám že si vyskúšal viac značiek a určite budeš skúsenejší a skončil si u pioneer-a, kukol som na ich stránku, neviem aký máš prehľad, možno by som skúsil tento model https://www.basys.sk/sweet-home/hifi-stereo/pioneer-a-50da-k.html čo myslíš?
ac3 (59)|26.2.2019 14:40
..vivid.sk nemohol by byť tento model https://www.basys.sk/sweet-home/hifi...-a-50da-k.html už konečne troška nad entry level? Len neviem či už to nie je nejaký výbehový model z r. 2015 ani ich veľa predajcov neponúka. Zaujal ma najviac ten D/A prevodník, určite je to dobrá trieda, čo povieš.
-Vl- (366)|26.2.2019 19:53
[QUOTE=ac3;537159]Si mi dal chrobáka do hlavy, máme rovnaké bedne, mne sa tá malá Yamaha čo som mal na skúšku dosť páčila a aj Ty si skúšal nejakú Yamahu takže predpokladám že si vyskúšal viac značiek a určite budeš skúsenejší a skončil si u pioneer-a, kukol som na ich stránku, neviem aký máš prehľad, možno by som skúsil tento model https://www.basys.sk/sweet-home/hifi-stereo/pioneer-a-50da-k.html čo myslíš?[/QUOTE]

Ne tu Yamahu jsem neměl na zkoušku, ale několik roků. Občas se musí udělat generační obměna. Yamaha měla ostřejší zvuk. Pioneer mi vyhovuje víc.
ac3 (59)|26.2.2019 20:30
[QUOTE=-Vl-;537165]Ne tu Yamahu jsem neměl na zkoušku, ale několik roků. Občas se musí udělat generační obměna. Yamaha měla ostřejší zvuk. Pioneer mi vyhovuje víc.[/QUOTE]

Asi stárneš :-), no tak ja som už na takých 95% percent rozhodnutý ísť do tohp zosíku, uvidím ako sa vyspím ale veď vždy je tu možnosť ak to nebude vyhovovať to vrátiť ale bol by som rád ak by ma zaujal lebo už ma vôbec nebaví stále špekulovať. Možností je síce veľa ale stále niekoho otravovať.....nič príjemné. Tak pekný večer.
vivid.sk (11472)|26.2.2019 22:19
[QUOTE=ac3;537164]...[/QUOTE]
Tazko hodnotit spoza PC podla parametrov, odskusas a uvidis az doma. Repro tiez nevyberas podla fotky (aj ked sa najde skupina uzivatelov, ktori to robia).

Som vsak zvedavy, ako poriesis absenciu LFE kanala pri filmoch/koncertoch, ked nakoniec ostanes pri stereu. Nevravim, ze to nejde poriesit, ale treba novy (iny) zdroj signalu, optimalne HTPC s playerom, ktory nema problem downmixovat presne podla potreby. V tomto je KODI* dost neohybne, pritom ide o primitivnu vec.


* update: Autor OSMC to uz poriesil, ostava pockat, kym sa to dostane do CoreELEC
ac3 (59)|27.2.2019 09:18
[QUOTE=vivid.sk;537168]

* update: Autor OSMC to uz poriesil, ostava pockat, kym sa to dostane do CoreELEC[/QUOTE]

Vážne? To mi spadol kameň zo srdca, celú noc som kvôli tomu nespal...tá predstava že môžem začať odznova hľadať nejaké primerané AVR....to HTPC ma nejako moc nepriťahuje ale nevravím že je zlé. Vraj som aj vykrikoval zo sna ale tomu neverím, nič som nepočul.
Ten kanál LFE, ja som to pochopil tak že to by mohla byť tá dolná frekvencia na subwoofer alebo mi nebudú hrať celkovo basy? To by fakt nebola veľká výhra počúvať upišťané bedne ale aspoň je tu nádej keď vravíš že je to v riešení tak pokračujem vo svojich šlapajách.
Inak som rozmýšľal aj nad tým posunom zvuku na telke že áno zvuk z krabičky ide mimo telku ale ktovie keď to posuniem či sa tým pádom neposunie v telke obraz ale to je kravina lebo už sám názov "posun zvuku" to vysvetľuje a bolo by to aj proti zákonom prírody.
....práve pozerám vyšiel nový update coreelec aj s kodi18.1, myslíš už to bude v tom?
vivid.sk (11472)|27.2.2019 18:40
1) Ano, LFE = sub-basovy kanal, vyuzivane primarne filmami, ale vela zvukarov tam pcha aj sub-basy z koncertov, zavisi od kazdeho zvukara individualne. Osobne to nemam rad, ale nepomozeme si. Niekedy sa LFE vyuziva pre vsetky basy pod urcitu frekvenciu, hlavne ak je 5.1 robene formou upmixu (napriklad pri TV vysielani TV Prima, TV Nova).

2) Ja som nepisal, ze to bude automaticky v novom KODI v LE, pisal som to v duchu, ze je "urcita moznost", ze to tam (niekedy) bude. Treba SPAMovat diskusne forum CoreELEC, mozno to tam pridaju, alebo si kup Vero 4K+, co je stale prichodna varianta lacnejsia, ako akekolvek HTPC.
ac3 (59)|27.2.2019 20:16
[QUOTE=vivid.sk;537172]
2) Ja som nepisal, ze to bude automaticky v novom KODI v LE, pisal som to v duchu, ze je "urcita moznost", ze to tam (niekedy) bude. Treba SPAMovat diskusne forum CoreELEC, mozno to tam pridaju, alebo si kup Vero 4K+, co je stale prichodna varianta lacnejsia, ako akekolvek HTPC.[/QUOTE]

Ja to forum sledujem pravidelne, čo a ako sa to tam vyvíja myslím že ma odporučia na team KODI že oni s tým nič nemajú a ako som si všimol podľa dátumu ten LFE je už vydaný rok a stále ho tam nanapasovali tak neviem ale je dobre že je aspoň nádej, no uvidím ako to bude znieť keď budem mať ten zosík, že ma to nenapadlo vyskúšať keď som mal požičanú tú Yamahu.
ac3 (59)|28.2.2019 11:16
[QUOTE=vivid.sk;537172]1) Ano, LFE = sub-basovy kanal, vyuzivane primarne filmami, ale vela zvukarov tam pcha aj sub-basy z koncertov.[/QUOTE]

Tak ma napadlo, síce mi to nedalo a položil som na tej stránke CereELEC ohľadom toho otázky ale veď v nastaveniach/audio je možnosť výberu koľko kanálov chcem aby mi cereelec spracoval výstup aký chcem, či 2.0 alebo 2.1 atď....ak si dám 2.1 tak by malo fungovať aj LFE, či myslíš že nie?

Myslím že niečo na tom bude lebo mi to aj team tvorca potvrdil, tu:https://discourse.coreelec.org/t/decent-q-on-the-cereelec-team/3989
whitesak (406)|28.2.2019 13:44
Mno, nejsem si jist, zda relkai tě správně pochopil a nebo zda ti dává správnou odpověď.
Podle mne (neověřeno - jen můj názor) při nastavení audia na 2.1 to KODI udělá downmix vícekanálového zvuku (5.1, 7.1,...) do 2.1 PCM. Takže výstupem asi bude multikanálové PCM se dvěma front kanály a jedním LFE kanálem.

Což ti HiFi stereo zesilovač s integrovaným DAC nepobere, protože ten umí zpracovat jen dva stereo kanály. V nejlepším případě to stereo pojede, ale opět bez toho LFE kanálu. Nevím...
Pokud tedy nemyslíš na místo steteo zesilvače stereo AVR, protože na rozdíl od stereo zesilovačů i dvoukanálově receivery většinou umí zpracovávat DTS, DD a i multikanálové PCM.

Mno. Mám pocit, že pokud se chceš vzdát AVR a mít jen stereo zesík (proč ne), tak cesta je jen jedna. Všechny video koncerty co máš ve vícekanálu a nemají v sobě LPCM stereo stopu a chceš je nadále dobře poslouchat ve stereu, pak nezbývá než si je pěkně v klidu doma na PC překódovat do sterea vhodným SW.
ac3 (59)|28.2.2019 14:44
No veď to že aj ja len tak bádam a nevidím do toho natoľko aby som to pochopil ale momentálne tu vidím dve ale:

1. ten zosík Pioneer https://www.pioneer-audiovisual.eu/eu/products/50da ktorý chcem má aj výstup na subwoofer........aha, či to je myslené že dostane signál iba napríklad z dvojkanálového CD prehrávača....no to nie je moc príjemné poznanie
2. ak by som sa vybral tou ľahšou cestou aj keď náročnou na čas a chcel by som si to DTS 5.1 softwarovo prekonvertovať do sterea dokáže mi ten soft urobiť plnohodnotné prekonvertovanie, mám na mysli či ma neoberie o nejakú kvalitu len tak napríklad to DTS 5.1 je v rozlíšení CD-čka 16/44,1 či mi to prevedie do 16/44.1 stereo alebo len do neviem napríklad 8/22 to som si len vymyslel. Nemáš nejaký vhodný typ na ten soft?

Ale aj tak mi nedá to ale č. 1 spať, veď ked má výstup na subwoofer tak by to mal vedieť nejako spracovať........
whitesak (406)|28.2.2019 16:40
Ad1) Ano u stereo zesilovačů je to přesně tak, že si bere výstup pro SUB z toho sterea signálu a v plném spektru. Přesněji řečeno do toho výstupu pro SUB dává veškerý plný obsah ze sterea. Pokud by jsi na tento výstup připojil další zesilovač, tak tam uslyšíš plnohodnotné všechno :-) . Žádné samostatné zpracování LFE z multikanálového PCM nečekej.
Ale na tom není nic divného. To je zcela běžné. Subwoofery se připojují k normálnímu CINCH výstupu běžně. A pokud to zesík nemá, tak je běžná varianta, že se připojí k výkonovému výstupu pro reprobedny ... To že pak subwoofer hraje jen nízké kmitočty, je dáno jen tím vlastním subwooferem a jeho nastavením (dělící kmitočet a fáze)
Ad2) Z osobní zkušenosti nemám tip. Možná by to zvládl mocný a obecný MediaCoder. Netuším ... Ale určitě se najde SW který to zvládá a dobře.
vivid.sk (11472)|28.2.2019 16:46
[QUOTE=ac3;537174]či 2.0 alebo 2.1 atď..[/QUOTE]
Ano aj nie.
Problem vychadza z technickych obmedzeni SPDIF.

cez SPDIF nepretlacis PCM 2.1 (resp. viac ako 2 kanaly PCM), cez HDMI ano.
Takze ak nastavis vystup 2.1, KODI ti spravi korektne downmix na 2.1, ale tento bude len v HDMI, SPDIF vystup bude obsahovat PCM 2.0 (LFE kanal sa zahodi).

2) akakolvek softwarova konverzia je cesta do pekla :) Samozrejme, ze to ide, ale z uzivatelskeho hlasiska je to absolutne neakceptovatelne riesenie, ak chceme problemy riesit koncepcne.
ac3 (59)|28.2.2019 17:41
Neviem, či sa mám najskôr vyspať a až potom pokračovať v premýšľaní ale v tejto vete píše relkai: This only seems to be a patch, when multi-channel sound is downmixed to stereo. Čítam to spredu a aj zozadu a stále mi vychádza že to by mohlo byť to čo riešime, nie?

Troška som si zabicykloval na trenažéri a osvietila ma jedna celkom fajn myšlienka aj vďaka whitesakovom vyjadrení o tom subwooferi, nemôže to byť takto polopatisticky?:
viackanálový zvuk spracovaný cez coreelec sa prevedie bezstratovo do dvoch kanálov do optiky dvoma kanálmi, čiže napríklad 5.1 samostatných kanálov sa zmieša do optiky do dvoch kanálov a vznikne tak 5.1 kanalový zvuk v stereo? Dôležité je aby to bolo bezstratovo. A potom by už nemusel byť ani ten problém s LFE veď ako písal whitesak, subwoofer si už tie svoje signály vyhľadá a prednesie.
Buď píšem sci-fi alebo som vynašiel teplú vodu.

P.S. veď aj na tom CD-čku to je všetko v stereo zakompované.
whitesak (406)|28.2.2019 20:31
[QUOTE=ac3;537179]cez SPDIF nepretlacis PCM 2.1 (resp. viac ako 2 kanaly PCM), cez HDMI ano.[/QUOTE]
@vivid.sk: Aha díky za info. Nevěděl jsem, že přes Toslink se ani vícekanálové PCM přenést vůbec nedá, že jen stereo. Nikdy jsem to nezkoušel, protože Optiku mám jen do Stereo zesíku. HDMI do AVR a tam to samozřejmě funguje (multichanel PCM).
vivid.sk (11472)|28.2.2019 21:16
ac3> pises scifi :)

1) ak sa robi downmix, neexistuje nieco ako "bezstratovo". Vzdy sa to nejako prepocita, t.j. napriklad center sa rozdeli medzi L+R a vynasobi koeficientom 0.71. Rovnako zadne FL+FR sa mixnu medzi L+R ale z nizsim koeficientom. Obdobne to funguje pri LFE.

Vyhoda je vsak v tom, ze signal sa dalej uz nijako nekomprimuje, jeho jedine potencionalne "znehodnotenie" je dane downmixom a dalej uz putuje bitperfect do DAC-u.


Tu temu, ktoru si otvoril na fore CoreELEC si neviedol spravnym smerom, pretoze to skoncilo presne tam, kde si nechcel - stereo AVR (receiver <> amplifier), ktory zaroven musi mat HDMI vstupy. Je ich malo a aj ten, ktory robi ONKYO v tej triede, ktoru si ochotny zaplatit, je imho len osekany AVR (rovnake konce na vystupe, nepomozes si prilis s kvalitou vystupu oproti rovnako drahym AVR, ale ziskas kopec zaujimavych moznosti, ako pocuvat audio, napriklad cez TIDAL, Spotify, .... ; Ziskas moznost lipSync korekcie a HDMI switcher).

Ak chces v teme pokracovat, napis, ze tvoj setup bude STEREO AMPLIFIER (nie AVR), ktory prijme jedine STEREO PCM 2.0 cez SPDIF. A to je dovod, preco tu funkcionalitu pozadujes.
ac3 (59)|1.3.2019 13:21
Väčšinou keď sa chystám komunikovať po anglicky tak si dávam do úst horúci zemiak kvôli lepšej výslovnosti, teraz som si dal pre istotu dva a dúfam že sme sa tam pochopili všetci správne a nemal som nejaký cudzí prízvuk ale odpísal toto: https://discourse.coreelec.org/t/decent-q-on-the-cereelec-team/3989/7 podľa neho by asi v stereo cez optiku problém nemal byť aj keď je tu diskutovateľný ten LFE kanál ale možno by si subwoofer nejaké svoje kmitočty mohol nájsť....
Inak to o tom Onkyo-u som niekde čítal a mal som v hľadáčiku aj Yamahu R-N803 ktorá by mohla byť porovnateľná s tým Onkyom a má aj spomínanú výhodu lipSync myslím pod tým samonastavenie priestoru miestnosi receiverom cez ten mikrofón ak sa nemýlim ale mňa odrádza....myslím si že ide o kompromis, ja požadujem čo najsuper stereo za primerané lóve a receiver má už naviac viac vecí, čo je určite prínosom ale je tu predpoklad na úkor kvality zvuku. Tu je asi ten bod zlomu na ktorú stranu sa nakloniť, ja by som sa najradšej na stranu lepšieho zvuku samozrejme nie na úkor ochudobnenia o basový zvuk.
whitesak (406)|1.3.2019 18:35
Takže důkaz místo slibů :-)
Osobní test na DTS Master audio testovacím mkv souboru pro zvukový test sestavy - všech reproduktorů, zapojení, fáze atd...
Zapojení přes optiku (Toslink) do stereo zesilovače (Vincent). CoreELEC 9.0.1 na boxu S905. Nastavení systému - reproduktory 2.0, zakázán průchod - takže KODI dělá downmix.
A výsledek - kanál LFE nejede. Takže potvrzuji osobním testem, je to stále tak jak píše vivid.sk, KODI do downmixu LFE kanál nedává. Všechny ostatní kanály no problem, ale LFE nikoliv.
Tož tak.
ac3 (59)|1.3.2019 19:35
Prosím Ta len tak polopatisticky keby si mohol dať info, v nejdú vôbec basy ani do sterea alebo sa to týka iba tých najnižších tónov pre subwoofer?
whitesak (406)|1.3.2019 20:41
Polopatisticky: To co je namixováno v DTS nebo DD v kanále pro subwoofer (LFE) tak do downmixu nejde vůbec.
Neboli, jak to bude v konečném důsledku hrát se obecně říct nedá. Záleží prostě nahrávka od nahrávky, co mastering do LFE kanálu strčil. A to co tam strčil tam po KODI downmixu prostě a jednoduše vůbec nebude.
BTW: Kolik máš hudebních nahrávek, které v sobě kromě vícekanálové stopy nemají současně i stopu LPCM Stereo? Já snad ani nic takového nemám... Mám pocit, že všechny DVD i BD stereo stopu vždy obsahují.
Foolproof (2713)|1.3.2019 20:41
Trochu jiný pohled.
Optikou mám připojený pouze Sony Mini Disc, to je stereo, na receiveru mám nastaveno, aby kmitočty pod 60 Hz posílal i na subwoofer, což taky činí, takže je to jakési 2.1. Subwoofwr mám aktivní, takže na něm mám nastavenu empiricky jakousi referenční hlasitost, která pochopitelně reaguje na celkovou úrověň volume.

Jestli Kodi downimxuje i LFE lze těžko zjistit, připojení je přes HDMI a i když zakáži průchod, tak díky výše uvedenému subwoofer hraje.V testovacím souboru na bedny při LFE hraje na stereo snad jenom subwoofer, sluchem se to blbě rozpoznává.

Kdyby se to zde neventilovalo, tak by mě ani nenapadlo, že je v tom nějaký problém, tím, že má receiver 7.1 je Toslink k ničemu, no a na HDMI to funguje.
ac3 (59)|2.3.2019 09:23
[QUOTE=whitesak;537188]
BTW: Kolik máš hudebních nahrávek, které v sobě kromě vícekanálové stopy nemají současně i stopu LPCM Stereo? Já snad ani nic takového nemám... Mám pocit, že všechny DVD i BD stereo stopu vždy obsahují.[/QUOTE]

Tak Ty si iná trieda :-), ja som sa zameriaval hlavne na 5.1 :-(, dokonca som si to vyberal iba v tom kvôli veľkosti súboru, som si tak v duchu myslel že načo mi to bude v stereo a niektoré som aj sám vyhadzoval tuším cez mkvtoolnix alebo niečo podobné, Kubo jeden ale zas kto by povedal že skončím iba pri stereo. Tak mám to na troch HDD, dva 640 a jeden 1000, spolu nejakých 2.2 G.
Ak to bude v stereo bez Subwooferu hrať dobre tak to bude v pohode, ja som sa bál že neprejdú vôbec žiadne basy ale potom neskôr ešte asi napíšem ešte do tej diskusie že nehrá subwoofer.
ac3 (59)|2.3.2019 15:20
[QUOTE=whitesak;537185]Takže důkaz místo slibů :-)
Osobní test na DTS Master audio testovacím mkv souboru pro zvukový test sestavy - všech reproduktorů, zapojení, fáze atd...
Zapojení přes optiku (Toslink) do stereo zesilovače (Vincent). CoreELEC 9.0.1 na boxu S905. Nastavení systému - reproduktory 2.0, zakázán průchod - takže KODI dělá downmix.
A výsledek - kanál LFE nejede. Takže potvrzuji osobním testem, je to stále tak jak píše vivid.sk, KODI do downmixu LFE kanál nedává. Všechny ostatní kanály no problem, ale LFE nikoliv.
Tož tak.[/QUOTE]

Čisto len z hľadiska že istota je guľomet sa spýtam, v nastaveniach kodi/audio/mal si nastavené na 2.0 prípadne aj na 2.1?
Pýtam sa len preto lebo aj babka tvrdila že istota je guľomet a kúpila si kanón.
ac3 (59)|2.3.2019 21:10
Nechápem toto: idem do kodi/nastavenia/systém/audio/počet kanálov a všimnite si dolu tie vysvetlivky, píše sa tam citujem:"Poznámka: S/PDIF podporuje iba 2.O kanály, no napriek tomu dokáže preniesť viackanálový zvukový pomocou formátov, ktoré je možné preposielať". Čo si pod tým možno myslieť?

Už som to ASI pochopil: prenesie od 2.0 aj 2.1 až 7.1 okrem toho niečo.1
whitesak (406)|3.3.2019 16:06
To je přece jasné. Pokud povolíš průchod, tak se neprovádí žádný transcoding multikanálových zvukových stop typu DTS a DD a do SPDIF/Toslink se přeposílá nepřekódovaný RAW bitový proud DD nebo DTS. Tomu ale stereo zesilovač nerozumí. Tomu rozumí jen AVR (receiver).
Proto, když nemáš receiver ale stereo zesilovač musíš průchod zakázat a nastavit 2.0. Pak se provádí transkoding (downmixing) do PCM a tomu zesilovač rozumí. Ale do downmixu nejde LFE kanál.

Takže chápu, že se chytáš stébla, ale bohužel. Do SPDIF polezou jen a jen dva kanály bez LFE...
A na závěr: Pokud to myslíš s kvalitním stereo poslechem opravdu vážně, tak prostě zapomeň na jakékoliv zdroje DD nebo DTS. Ale vždy musíš mít originál rip v PCM..
Jehož jediné komprimované varianty jsou FLAC nebo APE. Cokloliv překódováno do nějakého ztrátového kodeku (MP2, AAC,...) je naprd. A nedejbože soubory převzorkované do jiné vzorkovací frekvence, než byl originál...
Další variantou jsou pak případně DSD z SACD, ale toho je málo.. Ale DSD zase stereo zesilovač s integrovaným DAC opět rozumět nebude...
ac3 (59)|3.3.2019 17:07
[QUOTE=whitesak;537201]........ "průchod zakázat" [/QUOTE]


Toto máš na mysli v kodi/nastavenia/audio/povoliť preposielanie signálu? A treba ho vypnúť.

Pýtam sa takto preto lebo je tam ešte možnosť preposielanie signálu povoliť a vypnúť všetky ostatné prijímače, napr, je tam
1. prijímač s podporou pre DD
2. prijímač s podporou E-AC3
3. prijímač s podporou DTS
...a ďalšie
pýtam sa preto či nestačí iba povypínať tie prijímače a samotné preposielanie signálu nechať zapnuté.

A ešte doplním jednu podobnú otázku aby to bolo do páru:
Ak si pustím flac Hi-Res má význam to vtedy pozapínať, ovplyvní to nejako kvalitu prenosu zo stereo do stereo?
ac3 (59)|24.4.2019 08:20
Tak huráááá, zdá sa že sa zadarilo, no aspoň jeden úspech vyzerá to že CE team zakomponuje LFE do dnešného updatu kuknite tu: https://discourse.coreelec.org/t/decent-q-on-the-coreelec-team/3989/17
Vďaka vivid.sk bez Tvojej rady a pomoci by to tak rýchlo nebolo.