Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Televize nekomunikuje s Blu-ray přehrávačem

hellboy80 (13)|4.8.2017 12:40
Koupil jsem si novou 4K televizi (Panasonic TX-50EX703E), která nedokáže rozeznat můj Blu-ray přehrávač (od LG). Televize má tři HDMI vstupy. Vyzkoušel jsem všechny tři. A v žádném z nich se nic nezobrazuje (jen černá obrazovka). Set top box rozeznat dokáže bez problému, takže televize (i kabelová) funguje. Moje předchozí LCD televize s tím přehrávačem neměla problém. Takže přehrávač a kabel budou v pořádku. V čem by mohl být problém?
vivid.sk (11472)|4.8.2017 12:55
Skús iný HDMI kábel (aj napriek tomu, že so starou TV fungoval), prípadne skús nastaviť dočasne nižšie rozlíšenie na výstupe BDP.
hellboy80 (13)|4.8.2017 15:00
Zkusil jsem to teda propojit HDMI kabelem, kterej jsem dostal k set top boxu. Obraz na skocil. Mel dost divny barvy, ale televize nabizi v nastaveni HDMI volby rezim 1 a rezim 2. A prvni rezim ty barvy spravil (prijdou mi sice trochu jiny, nez na my predchozi TV, ale to asi bude v poradku).
Mel bych teda jeste jednu otazku. Chapu, ze asi budu muset koupit k Blu-rayi jinej HDMI kabel. Ale jak poznam, s kterym to bude fungovat s moji TV? Existuje vic verzi HDMI kabelu?
KamilZ (10277)|4.8.2017 15:05
Zde máš popisy https://www.tvfreak.cz/tisic-podob-hdmi/3666 + http://www.hdmi.org/consumer/finding_right_cable.aspx

Pokud nemáš 4K, chtěj "High Speed HDMI Cable" a neskákej na nesmyslná značení, viz dotaz "Dotaz: Potřebuji pro připojení zařízení s rozhraním HDMI 1.4 i kabel HDMI 1.4? Mám si koupit Kabel HDMI 1.4?" https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/33686-Nez-se-zeptate-HDMI-3D-zvuk-LAN-DLNA-HbbTV-dalkove-ovladace
hellboy80 (13)|4.8.2017 15:28
TV je 4K. Prehravac jen full HD. I tak mam koupit ten high speed HDMI cable? Já přesně nevim, jakej HDMI kabel k tomu přehrávači mám. Že bych měl teda standard speed HDMI, a proto to nefunguje? Jde mi o to, abych nekupoval zbytečně novej kabel :-)
KamilZ (10277)|4.8.2017 16:59
Kup High speed HDMI cable, stojí +-100 Kč, to snad taková investice není. Můžeš mít i HighSpeed, jen je prostě nějaká zrada v konektoru (tolerance projevující se u nové TV) apod.

Mimochodem, když Ti funguje kabel k set-topboxu, tak je prostě vzájemně prohoď.
hellboy80 (13)|4.8.2017 22:34
No vidiš, to bych mohl zkusit, díky.

Ještě bych se chtěl zeptat. Blu-ray přehrávač mi nabízí dvě možnosti: YCbCr a RGB. Kterou z nich byste použili pro tu televizi?
KamilZ (10277)|5.8.2017 06:13
Hoď si kostkou, protože to na připojení přes HDMI nemá vliv :)
vivid.sk (11472)|6.8.2017 20:33
[QUOTE=KamilZ;531311]protože to na připojení přes HDMI nemá vliv [/QUOTE]
Ja to doplnim, lebo to nemusi byt az tak uplne ciernobiele, aj ked pri korektnom nastaveni je to samozrejme pravda.


Pokial zvolis RGB, v tom pripade robi BDP konverziu z YCbCr->RGB a vystup takto posiela do TV. Konverzia prebieha na digitalnej urovni, takze tento rozdiel je v viacmenej okom neviditelny. RGB ale moze byt posielane ako limited RGB (16-235) alebo Full (0-255). Nasledne je nutne aby sa BDP korektne "dohovoril" s TV a nastavil rovnaku "uroven ciernej v HDMI" (takto sa to oznacuje v menu TV), aku posiela. Stretol som sa totiz s pristrojmi (STB), ktore posielali aj full RGB (toto nieje celkom standardne v tomto pripade) a bolo nutne manualne zvolit HDMi black level na "normal" (full).

Takze optimalne riesenie bez moznosti cokolvek zle nastavit, je nastavit vystup taky, aky je v zdroji, teda YCbCr, kde player nerobi konverziu na RGB. Taktiez odporucam vypnut akykolvek processing (upravu obrazu) na urovni playera.
hellboy80 (13)|7.8.2017 16:29
Díky. Ještě bych se chtěl zeptat na jednu věc (nevim, jestli mam kvůli tomu založit nový vlákno, nebo se zeptat tady). Týký se to pozorovacího úhlu. Pokud člověk nesedí vyloženě před tou televizí a kouká na ní víc ze strany (mimo kolmice, vedené z jejích stran), tak je obraz hrozně vybledlej. Vím, že to u LCD televizí tak bývá, ale na mojí o několik let starší LCD televizi (která byla zhruba ve stejný cenový kategorii) se dalo úplně v pohodě dívat i ze stran. Tak by mě zajímalo, jestli nemůže jít o nějakou vadu a zda s tím lze něco dělat, nebo to spíš souvisí s tím, že moje nová televize má (narozdíl od tý starý) lesklý displej a LED podsvícení?
KamilZ (10277)|7.8.2017 17:27
Vada to není, stará TV má zřejmě IPS panel, který má lepší pozorovací úhly.
hellboy80 (13)|7.8.2017 19:05
Vyrobce vubec neudava, jakej panel to je. Akorat na webu displayspecifications.com (nevim, jak moc spolehlivej zdroj) jsem vygooglil, ze jde o MVA panel. Moje starsi televize mela S-PVA panel. Prijde mi zvlastni, ze by o nekolik let novejsi televize ve stejny cenovy kategorii mela podstatne horsi pozorovaci uhly.

Mimochodem, prodavaj se jeste televize s matnymi obrazovkami? Ta leskla obrazovka ma sice lepsi kontrast, ale v tmavych mistech se mi ve dne odrazi bila zed v mym obyvaku. Mohla by to vyresit naka matna folie? Ma s tim nekdo zkusenost?
KamilZ (10277)|7.8.2017 19:08
Nejde jen o "horší". Různé typy panelů mají různé vlastnosti a nelze říct, že by novější TV musela mít lepší pozorovací úhly.

Matné se už prakticky nedělají, to právě dříve byly ony IPS panely.
vivid.sk (11472)|7.8.2017 23:00
Napis, aky typ starsej TV to je (Samsung?), aj tam si mohol mat roznych vyrobcov (AUO, Samsung, Sharp) a medzi nimi su tiez rozdiely aj pri pozorovacich uhloch, aj ked nemusia byt zasadne. Rovnaka cenova kategoria nemusi znamenat dnes (ked vyrobcovia skanibalizovali FHD rady a ponukaju nezmyselne UHD panely s refreshom 60Hz) vobec nic. Starsia moze byt stale lepsia.

Ini vyrobcovia robia dnes aj "polomatne" TV. Nie je to teda klasicke uplne zrkadlo (kde sa detajlne vidis), ale nieje to ani matny povrch, na ktory sme zvyknuti pri kvalitnych monitoroch. Je to nieco medzi tym.
KamilZ (10277)|8.8.2017 06:24
Každopádně to není nic na reklamaci, max. do 14 dnů vrátit bez udání důvodu.
hellboy80 (13)|8.8.2017 16:35
Moje starsi televize je Samsung LE32N71B.
vivid.sk (11472)|8.8.2017 20:31
To je stara (10+ rocna) sunka s CCFL podsvietenim. Mnohe parametre obrazu mozu byt kludne, ako pieses, lepsie aj pri zrovnani s dnesnymi modelmi. Akurat ta velkost uhlopriecky sa neda uplne rovnocenne zrovnavat.
hellboy80 (13)|9.8.2017 01:15
No kazdopadne jsem koupil novej HDMI kabel a Blu-ray uz s televizi komunikuje. Co je ale zvlastni, ze kdyz si na nem neco poustim, tak mi na televizi naskakuje info, ze to je 1080p 60hz. Pritom mam na Blu-rayi nastaveno 50hz a v televizi mam snimkovou interpolaci vypnutou. Ale soap opera efekt nijak nepocituju. Nicmene je to zvlastni. Mozna naka chybka?
vivid.sk (11472)|9.8.2017 08:33
50hz je rovnako nesprávne ako 60hz, pokiaľ sa bavíme o filme na Bluray diskoch (nie DVD). TV musí ukazovať 24p (v prípade filmového materiálu, ak tam máš nejaký EU video koncert, môže to byť korektné).

Skús prebehnúť nastavenie BDP a zapni niečo v zmysle "24p output".
hellboy80 (13)|9.8.2017 23:44
Nastavil jsem 24hz a zdá se to v pohodě.

Ještě bych se chtěl zeptat. Ta televize má dve funkce pro plynulejší pohyb. První je Intelligent Frame Creation - ta způsobuje ten ošklivej soap opera efek, takže jsem jí vypnul. Pak je tu ale ještě funkce Clear Motion, která soap opera efekt nezpůsobuje. Když jí zapnu, tak obraz ztmavne. V manuálů je napsáno, že ta funkce "makes the picture clearer by controlling the level of backlight". Víc k tomu napsáno není. Chápu dobře, že jde o tuhle funkci?
https://www.cnet.com/news/black-frame-insertion-busting-blur-from-oculus-to-lcd-tvs/
Jaký máte na tuhle funkci názor?
vivid.sk (11472)|10.8.2017 00:00
1) IFC (alebo univerzalnejsie MCFI) sposobuje Soap Opera Effect len v pripade intenzivneho nastavenia. Pokial TV umoznuje nastavit detajlnejsie kroky interpolacie (napriklad na 1 z 10, pripadne 2 z 10), SOE nieje pri absolutnej vacsine scen viditelne. Niektore TV umoznuju nastavit interpolaciu nezavisle pre video/film material, co umoznuje plnohodnotne kombinovat to, co chceme dosiahnut (t.j. minimalna, alebo ziadna interpolacia pri filme a intenzivna interpolacia pri sporte). Zavisi vsak od vyrobcu, do akej miery zvladne sw implelentaciu a umozni tieto moznosti nastavit (a ci vobec). Tolko v skratke.

2) BFI nemam osobne rad, pretoze pokial nemusim, dobrovolne si nenecham TV blikat do oci. Mne to nerobi dobre, niekto to nevnima, ani na to negativne nereaguje. Drviva vacsina TV (120Hz) pri BFI viditelne blika, aj ked mnohe umoznuju nejaku customizaciu intenzity.
hellboy80 (13)|10.8.2017 10:49
A u CRT televizi a v kine ti to taky vadi?

Ja to BFI zkousel, ale nejakej velkej rozdil, krome toho ztmaveni, jsen nezaznamenal. Ale jeste to chci zkusit u naky akcni sceny, kde je vic pohybu.
vivid.sk (11472)|10.8.2017 15:02
Samozrejme, CRT (50HZ), PDP a niektoré kiná (závisí od typu projektora) mi blikajú tiež. Je to ale čisto individuálne, preto k tomu takto pristupuj. Sám si otestuj, či to v tvojom prípade má nejaký vizuálny prínos, alebo pri dlhodobom pozeraní nemáš zlý pocit zo sledovania.