Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Umístění předního reproduktoru těsně vedle AV receiveru?

Ulrico (80)|9.5.2017 13:04
Zdravím, na skříňkách mám postaven televizor, vedle stojí na stejných skříňkách sloupové reproduktory a mezi jedním reproduktorem a televizí mám, resp. budu mit AV receiver. Receiver tak bude těsně jak u TV, tak u jednoho reproduktoru.
A tady bych se rád zeptal, zda to nemůže být problém. Nehrozí, že AV receiver bude rušit reproduktor? Popřípadě opačně, zda reproduktor nemůže nějak ovlivňovat receiver.

[ATTACH=CONFIG]34276[/ATTACH]
avrec.png
Miki_ (162)|9.5.2017 15:45
[QUOTE=Ulrico;530333]Nehrozí, že AV receiver bude rušit reproduktor? Popřípadě opačně, zda reproduktor nemůže nějak ovlivňovat receiver.[/QUOTE]

Ovlivňovat se navzájem nebudou, ale bacha na chlazení AVR. Protože obvykle AVR jsou pasivně chlazené a mají zvrchu udělány průduchy pro odvod tepla. Ať je totiž tím centrálním reprákem položeným na AVR neucpete a neodejde předčasně AVR do křemíkového nebe.
Ulrico (80)|9.5.2017 16:11
Tak fajn, díky. Centrální reprák budu mít buď položen před TV nebo ho nad TV pověsím na zeď. Ale na AVrec jsem chtěl položit Blu-ray přehrávač s tím, že bych asi trochu podložil pacičky, aby tam byla trochu mezera.
KamilZ (10277)|9.5.2017 17:03
Já jsem měl na AVR postavený VU+ DUO2. Vše fungovalo, AVR se chladilo (má otvory nahoře a vzadu, včetně větráku), jenže jak to sálalo do VU+, tak v něm stále zapínalo větrák. Nakonec jsem to vyřešil poličkou mezi AVR a VU+. Asi by to šlo i elegantněji, nějakým větráčkem vzadu, který by rozptyloval teplo mezi AVR a VU+, ale chtěl jsem se vyhnout dalšímu případnému hluku a zbytečnému mechanickému prvku.
bastlir (3245)|9.5.2017 17:19
Já jsem zase nejdřív vše nakoupil a pak jsem si podle toho s ohledem na větrání všeho namaloval stěnu, krou jsem si nechal vyrobit. Takže si nemohu koupit větší TV jak 55". :)
AVR se ti opravdu nebude s ničím ovlivňovat, ale na druhou stranu jej můžeš mít úplně jinde, protože se ti stejně bude sám automaticky (CEC) zapínat spolu s TV. Rozhodně se připojuji k názoru, že bych na něj nic nepokládal a nechal ho pořádně "dýchat". Ono kdybys ho eventuálně někdy pořádně "ohulil", pak by začal pořádně topit.
Hornet F-18 (1328)|9.5.2017 23:06
Vacsina vyrobcov AVR zakazuje davat na AVR hocico....a v tomto uplne suhlasim. Kuri to celkom slusne aj pri beznej prevadzke, pri vyssom vykone sa moze stat, ze to neuchladi a bude vypinat ochrana koncakov a hlavne sa skracuje zivotnost.

Ulrico, neviem ake mas tie stlpove repro, ale az je to klasika, mali by byt polozene na podlahe, nie na skrinkach.
Ulrico (80)|9.5.2017 23:40
Myslel jsem si, že bych k přehrávači, který chci položit na receiver případně dokoupil nožičky, čímž by vznikla mezera cca 25 mm. Tož nevím jak jinak to uspořádat. Mně nakonec koupi receiveru rozmluvíte :-)
Abych sloupové repráky postavil na podlahu nejde. Není místo. Ještě je nemám, ale plánuji koupit JAMO S426 HCS3. Je mi jasné, že to není top, ale mně budou stačit :-)
vivid.sk (11472)|9.5.2017 23:42
Miesta mas kopec, staci povyhadzovat "zbytocny" nabytok :D, pretoze nabytok sa prisposobuje A/V komponentom - nie naopak. Ak to naozaj planujes na nieco postavit - kup si iny typ repro.
Ulrico (80)|9.5.2017 23:49
No jo, ale jaký repráky? Líbily by se mi sloupy vysoké cca 70 cm. Ty Jamo co jsem uvedl jsou vysoké 91 cm, což už je pravda docela dost.
vivid.sk (11472)|9.5.2017 23:57
Aku mas vysku stolika na nakrese?
Ulrico (80)|9.5.2017 23:59
40 cm
vivid.sk (11472)|10.5.2017 00:12
To si "trafil" super rozmer. Ani regaly tam nedas, pretoze budu nizko, a rovnako nedas na ten stolik (potencionalne) center, pretoze nasledne bude TV vysoko.
Vyhod jednu cast z troch, ziskas miesto po bokoch na stlpky a snad sa ti nalavo/napravo (vedla TV) zmesti aj AVR.
Ulrico (80)|10.5.2017 00:59
No popřemýšlím. 2 skříňky mají na délku 180 cm, TV sebere 110 cm. Pokud bych ji chtěl mít uprostřed, aby to drobet vypadalo, tak na receiver zbude 30 cm a to nestačí. Možná by šel místo jedné skřínky dokoupit nějaký stolek či stojan na receiver, který by byl kratší než skříňka... Kouknu co se dělá.
Teď mám TV trochu více doprava, teoreticky bych levý sloup mohl postavit před skříňku (vyřadil bych sice šuplík ve skříňce, ale když ji vyhodím celou, tak o něj taky přijdu) a pravý sloup bych mohl postavit mimo skříňku. Jen nevím jak by to vypadalo, když by sloupy byly vystrčené dopředu... Asi (určitě) blbě :-( A skříňky doprava neposunu, protože mám v podlaze konvektor, ten je olištovaný na na něj skřínku nepostavím...
Jo a center bych mohl přidělat na zeď nad TV.
bastlir (3245)|10.5.2017 01:27
Sorry, ale nedokážu si představit nějakou hrůzu s nožičkami. Repráky vedle telky mně připadají být příliš u sebe. To jsem si bohužel neuvědomil ani já. Tím jsem se připravil o část prostorového efektu předních repráků. Ale kvůli tomu novou stěnu vyrábět nenechám.
V tvém případě AVR vedle TV by asi vypadal hrozně, to bych raději vykuchal šuplíky ze skříňky pod TV a do zad bych také dal tichý větší ventilátor, který by odsával horký vzduch. Já takto mám pod TV za sklem úplně všechno, tedy samá "kamna", přesto bez jediného teplotního kolapsu. Dal jsem tam sice čidlo, ale je zbytečné. Každopádně je to chráněné proti prachu, nenechavým parchantům návštěv a DO i přes kouřová skla to bez problému prosvítí.
Ulrico (80)|10.5.2017 01:58
Nožičky, které jsem zamýšlel dát pod přehrávač by byly stejného designu jako nožičky u AVrec. Dají se koupit.
No a ty přední repráky zase tak blízko TV nejsou, jsou od sebe vzdálené cca 2,5 m.
Myslíte, že bude až takový problém, když ty sloupy postavím na skříňky? Oproti tomu, kdyby stály na zemi budou výše "jen" o 40 cm...
bastlir (3245)|10.5.2017 02:21
2,5m od sebe moc opravdu není. Koneckonců záleží na tom, jak daleko budeš od nich sedět. A výška? Já to sice tolik neprožívám, ale já vsedě mám uši 120cm nad zemí. Takže bych horní repráky u tvých budoucích beden a při tvé výšce skříňky a beden teoreticky hůře slyšel. Raději bych ty přední L/P repráky koupil do výšky TV. Názorů sis tu přečetl dost, ale dělej, jak myslíš.
Ulrico (80)|10.5.2017 11:26
Díky, chápu to a jsem rád za každý názor, opravdu. Zařizovat nábytek od nuly, tak to uspořádám jinak. Nyní jsem ale v situaci, že se musím přizpůsobit stávajícím podmínkám. Zatím mám vedle TV repro od domácího kina. Tam šly sloupy zkrátit na polovinu (šla odmontovat jejich spodní polovina) a je to ideální. Se budete smát, ale mně by ty repráky co mám i stačily, jenže mají 3 ohmy, centrál 6 ohmů a bojím se to připojit k novému receiveru, abych ho nezničil.
Rád bych koupil repro vysoké cca 70 cm, ale žádné takové jsem v setu 5.0 či 5.1 nenašel.
Píšeš, že máš uši ve výšce cca 120 cm, postavím-li ty Jamo sloupy na skříňky, bude jejich horní hrana ve výšce 130 cm (40 skříňka + 90 repro), což myslím nebude až tak dramatické. No a až vyměním 47" TV za větší, tak bude stejně vysoká jak sloupy.
Foolproof (2713)|10.5.2017 12:49
Bedny musí být kvůli basům na zemi, dlouholetá zkušenost, i podlaha hraje, center musí být v centru, nejlépe pod TV, subwoofer musí jenom basy posilovat, nikoliv být jako základ hloubek, teoreticky může být kdekoliv, ale pod TV to vůbec není špatné, zadní co nejdál od sebe, zadní střední za hlavou asi metr od sebe, nastavit všechno přes mikrofon na testeru a nerýpat potom do toho. Kdo zařizuje v poslední době může popustit uzdu fantazii a přidat si pár repro třeba i na strop.......
Ale musí mít LibreElec, ten Atmos zvládne:BB:, ale nevím, jestli všech 64 kanálů, co je možných.
bastlir (3245)|10.5.2017 13:56
Vzhledem k tomu, že většina lidí bydlí v nějakém paneláku, tak toto je sice nádherná, ale přeci jen teorie. Navíc snad všichni diváci/posluchači mají TV/aparaturu proti dlouhým stěnám. Takže zadní repráky jsou max. v úrovni sedačky - hlavy. Proto repráky většinou umísťujeme dle možností a nikoliv podle toho, jak by měly stát. Samozřejmě pak doufáme, že se s tím kalibrační mikrofon nějak popere. Ačkoliv sám mám 7.2, prakticky toho nevyužívám a drahé repráky jsem již prodal. Co je platné, že mám subwoofery na zemi, když sousedi u mě zvonili, že jim duní strop, takže jsem je musel potlačit. Pokud ve vlastním domě nemáš místnost aspoň 15x15m a sedačku někde nikoliv u zdi, pak to dle mého názoru nemá cenu hrotit.
vivid.sk (11472)|10.5.2017 14:50
[QUOTE=bastlir;530384]Proto repráky většinou umísťujeme dle možností a nikoliv podle toho, jak by měly stát.[/QUOTE]
Aj pri panelakovej obyvacke (sedacka nalepena na stene) mozes umiestnit repro tak, ako maju byt. Akurat to uz nebude na setup 7.x, ale 5.x.




A rovnako plati - lepsie 5x repro spravne umiestnenych, ako 7x a zle. Ludia su vselijaki, niektori vesaju repro po stenach ako obrazy, ale menej je niekedy viac. Tu to plati rovnako.
Foolproof (2713)|10.5.2017 15:48
Souhlas s obr. výše, ty 2 zbývající mám za tou pohovkou, mám to tam průchozí, jsou v nastavení víc ohulené, ale to si nastavila Yamaha sama.
bastlir (3245)|10.5.2017 18:32
Také to tak mám, akorát ještě + přední horní. Jen jeden subwoofer mám na středu na zemi (pod střeďákem) a druhý subwoofer bokem vlevo.
Ulrico (80)|10.5.2017 19:35
Pánové, všem vám děkuji za příspěvky. Nečekal jsem, že se na můj původní dotaz rozběhne až takováto diskuze. S vašimi názory souhlasím, nerozporuji je, ale ne vše lze jednoduše hned realizovat.
Pro mě je podstatné, že AV receiver se s repráky nebude vzájemně rušit ani když budou blízko sebe. V prvním kroku zkusím přední sloupové repráky postavit na skříňky, čímž se jejich horní hrana dostane do výšky cca 130 cm. Ano vím, není to úplně ideální, ale věřím, že to nebude zase až tak hrozné a že z nich poleze lepší zvuk než z dosavadních plasťáků od domácího kina. Pro jistotu sloupy postavím na nějakou antivibrační podložku. No a pokud by to nebylo úplně ideální, tak popřemýšlím o přestavění nábytku.
1hroch (865)|10.5.2017 22:03
[QUOTE=Foolproof;530382]Bedny musí být kvůli basům na zemi, dlouholetá zkušenost, i podlaha hraje[/QUOTE]
???????? Dejte na experty!!!!!
vivid.sk (11472)|10.5.2017 22:49
[QUOTE=Ulrico;530391]Ano vím, není to úplně ideální, ale věřím, že to nebude zase až tak hrozné a že z nich poleze lepší zvuk než z dosavadních plasťáků od domácího kina[/QUOTE]

Taketo uvazovanie je cesta do pekla. Samozrejme, ze to bude hrat lepsie ako povodne, ale to je predsa jasne este skor, ako to odskusas. Preco vsak mrhat (aj financnymi) prostriedkami a nespravit vsetko preto, aby to bolo spravene dobre? Kupis si nove auto, a budes jazdit na dojazdovych pneumatikach a tesit za z toho, ze to jazdi lepsie ako stara Felicia? Ved to je nezmysel (a to nevraviac na to, ako to bude vyzerat).
bastlir (3245)|11.5.2017 00:42
Já bych to takto neviděl, každý vychází z nějakých současných dispozic. Všechno má nějaký svůj vývoj, a tedy i požadavky posluchače. Co je ti to platné, koupíš-li si špičkové bedny, které i ideálně rozestavíš a které ti však nebudou barevně ladit s opodál stojícími manželčinými kytkami a stejně jsi pak v kýblu. A kdo dnes má čas sedět v ideální ose mezi repráky? Pokud není dotyčný znalec a fajnšmekr na muziku a nehodlá ji na soustavě poslouchat, pak kvůli TV bych to opravdu nehrotil. I tak věřím tomu, že tazatel bude spokojený a o tom to je.