Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

BBC Radio 3 na internetu bez komprese

KamilZ (10277)|18.4.2017 10:51
Něco pro audiofily, netopýry a příznivce placeba :-)

BBC Radio3 si připravila opravdovou lahůdku pro všechny milovníky vážné hudby, kteří si zakládají na vysoké kvalitě zvuku. Okruh začal vysílat na internetu ve formátu nekomprimovaného audia s podporou FLAC a MPEG-DASH. Určitou překážkou pro některé zájemce může být nutnost instalace nejnovější verze internetového prohlížeče Mozilla Firefox. Na nekomprimovaný stream není uplatněna geoblokace.

http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/chutovka-pro-milovniky-vazne-hudby-bbc-radio-3-na-internetu-bez-komprese--1718878
vivid.sk (11472)|18.4.2017 13:00
[s]No a potom to chyti mixer v OS - prevzorkuje - a cely vyznam lossless audia straca vyznam. [/s]Je to vsetko taka pasca pre "kvazy audiofilov", pricom komprimacia, pokial je spravne urobena (t.j. rozumne vysoky bitrate v ramci zvoleneho kompresneho standardu) moze byt vysoko transparentna a nepocutelna aj na hi-end pristrojoch a nieje to realny problem so zasadnym vplyvom na zvuk, pri reprodukcii HQ audia (aj ked sa to tak casto interpretuje = zla zla kompresia).
tdlmarek (1566)|18.4.2017 13:14
No možná si na tom chtějí otestovat ten DASH, který má pak řadu dalších využití. A proč vyrábět nějaké umělé demo, když to můžu nasadit přímo na ostrém vysílání a ještě to okořenit marketingově zajímavou stylizací lossless audia.
vivid.sk (11472)|18.4.2017 13:35
Len to obmedzenie na jeden (dnes uz statisticky nie velmi popularny) browser.

P.S. nemam nic proti lossless audiu, vdaka bitratu, ktory sa prenasa (< 1mbit) a rychlostiam internetu to bude skor ci neskor standard aj pri streamovacich audio sluzbach, len to je casto prezentovane ako nieco "extra". Vid prva veta z Kamilovho prispevku. :)

P.S. 2. Vysielaju pri 48khz, teda ta poznamka s prevzorkovanim nemusi byt aktualna. Upsampling robia oni.
tdlmarek (1566)|18.4.2017 14:21
Tady je nějaké další info, včetně těch technických aspektů:
http://www.bbc.co.uk/taster/projects/radio-3-concert-sound/inside-story

A částečně to potvrzuje to, co jsem nadhodil výše.


Z principu zde omezení na jeden browser není, právě naopak - je to test nové otevřené technologie, která nevyžaduje žádný plugin/doplněk a je perspektivní do budoucna. Lze tedy provozovat v jakémkoliv browseru, který bude patřičný standard podporovat. V současnosti je to však jenom ten Firefox.
KamilZ (10277)|18.4.2017 15:43
Sice to s lossless nemá nic společného, ale s kvalitou zřejmě ano. Přestože mám všechny mixery apod. nastavené na 0 nebo neutrálně, včetně receiveru, tak mě velmi překvapilo, jak je jiný zvuk, když Spotify nepřehrávám z PC přes S/PDIF, ale nechám Onkyo aby přímo sosalo stream z internetu (Spotify Connect). PC a Spotify klient pak jen slouží pro ovládání (neliší se to od toho, jako by se poslouchalo přes PC, takže veškerý komfort).

Nevím, jak bych to popsal, prostě je to jiný zvuk a pro mě zní Spotify Connect lépe (což neznamená, že je lepší, audiofil by možná řekl opak).