Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ako nataviť Handbrake?

lubokubo76 (3)|26.3.2016 10:06
Skúšam prerábať h264 fHD do h265, ale video podozrivo malé (pod 1 GB). Síce kvalita sa zdá dobrá, ale radšej by som šiel nad 1 GB. x265 tune nastavené na psnr, h.265 profile Main10, constant quality 22 (nižšie asi už nemá zmysel), preset medium (že vraj pod tiež nepridá na kvalite, ale čas nafúkne riadne). Čo ešte ovplyvňuje kvalitu/veľkosť?
vivid.sk (11472)|26.3.2016 10:12
[QUOTE=lubokubo76;521693]nižšie asi už nemá zmysel[/QUOTE]
Ak pozadujes lepsiu kvalitu vzdy to ma zmysel. Zaroven si si sam odpovedal. Velmi zjednodusene: velkost ovplyvnuje obsah zdrojoveho videa, a sucasne nastavenie kvality a presetu. Viac optimalizacii (lepsi preset) sice stiahne este viac velkost, no za cenu dlhsieho casu enkodovania.
lubokubo76 (3)|26.3.2016 10:29
Pri xmedia recode a h264 mi nevadilo ani preset placebo a 2-pass average, lebo CPU mám dosť výkonný na to, aby čas bol pod 5h, čo je za noc a to mi vyhovovalo, ale ak by som natsvil 2-pass a menej ako medium, neviem či by čas nebol 48h (C2Q). Už som mal čas okolo 24h (preset medium). Keby sa dalo nastaviť zároveň min priemerný bitrate aj keď SW vie lepšie koľko nastaviť, lebo pri 1 zábere na sediaceho človeka 20min je nezmysel mať bitrate 2 Mb/s. V každom prípade ma skok z veľkosti aj 10 GB h264 fHD na 1 GB h265 prekvapil. Dnes mi hand brake prerobil 12,5 GB film do 0,5 GB (ale je tam veľa "low motion" záberov)
vivid.sk (11472)|26.3.2016 10:43
Nepouzivaj 2pass, ani obmedzenie na minimalny bitrate, obzvlast, ak ti ide o co najmensi subor pri dodrzani pozadovanej kvality. Pre 2pass je nutna analyza zdroja, "z brucha" nevies povedat, aky bitrate je adekvatny pre dane video. A to, co robia niektori "odbornici" a nemenovane skupiny, ze nastavia bitrate na "nejaku" konstantnu hodnotu, tak, aby sa vysledok vosiel na jeden, pripadne dva DVD disky, je nezmysel.

1) Snazis sa enkodovat uz 2x enkodovany film. Snad je jasne, ze akokolvek nastavis kvalitu, vysledok bude iba horsi, prinajlepsom rovnaky. Pouzivaj originalny zdroj, ak chceme riesit kvalitu.
2) pouzi nizsie CRF, ekvivalent pre CRF16 pre H264 bude sice vyssie cislo, ale kludne zacni tam, a uvidis aky bude vysledok. Preco prave 16? CRF16 pre mna znamena dostatocne kvalitne enodovany BD tak, aby nebolo vidiet rozdiel medzi originalom (a to je este nutnost nastavit specificke sceny na nizsie CRF, tam, kde mozu byt/su viditelne artefakty posterizacie. Dnes sa vsak ma chut s tymto takto hrat len malokto, je to specificke film od filmu).
lubokubo76 (3)|26.3.2016 11:04
Nemám oči orla a nikdy som ani netúžil po 4K s 100 Mb/s. Kedysi som inklinoval v 320x240. Samoz., zistil som, že to nie je ono a prešiel som na VGA, ale ani to nebolo ono. 720p mi stačí úplne aj keď samoz. môže byť rozdiel medzi zdrojom 720p so 100 Mb/s a 2x prerobeným videom, ale nejdem po kvalite akú ocenia len včely. Mám aj h264 7 GB filmy a nemám najmenší pocit nekvality. Ale CRF skúsim zmenšiť. Ale paradoxne film Ostrov (2005) s rozlíšením 1280x532 má 1,5 GB (asi 1,3 Mb/s), kvalita sa mi zdá dobrá aj pri roztiahnutí na LCD 16:10
ai (2993)|26.3.2016 22:44
Priklad. Filmy enkodovane s CRF 18, na 720p maji tak kolem 2GB az 4GB, zalezi na obsahu. Pod 2GB muze byt take, nejake animace napr., nad 4GB take, nejaky delsi film, nebo kdyz tam je filmove zrno, sum. Myslim primo Blu-Ray enkodovany do 720p. Ale ty tam mas jednu generaci navic enkodovanou, tedy opravdu tech 18 maximalne.

Z tohoto duvodu vyse uvedeneho vidis jaky to ma rozptyl. Nemuzes absolutne nekdy tusit kolik to potrebuje, muzes se lehce splest i v Gigabajtech. Enkoduj s Constant Rate factor, CRF , ja bych osobne zacal na 18. Handbrake (radsi Vidcoder) , to ale nazyva Constant Quality, tedy tam tim jezdcem nastav 18 nebo s cim zacnes.

Jeden film ma vice, dalsi mene, tedy teoreticky pokud bys enkodoval takto 50 filmu, dostanes nejake prumerne cislo, treba 3 GB. Tedy toto ma vyznam, ale nema vyznam enkodovat kazdy film na 3GB, to je nesmysl.