Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak zlepšit úroveň černé na IPS obrazovce

Jan10 (836)|12.1.2016 19:57
Mám TV s IPS obrazovkou, tak jsem zkoušel jak by bylo možné různým nastavním o něco zlepšit úroveň černé.
Jak každej asi ví, tak lepší černé lze dosáhnout snížením úrovně podsvícení, ale obraz je pak tmavý.
Takže jsem zkusil "nakalibrovat" dva profily, tak aby obraz vypadal "na pohled" stejně (- a skutečně stejně vypadá):

1. - výchozí profil "kino":
Úroveň podsvícení: 50
Saturace: 50
Gamma: "střední"

2. - upravený profil:
Úroveň podsvícení: 30
Saturace: 60
Gamma: "nízká"

Profil č. 1 je z logiky věci lepší v zobrazení velmi jasných ploch - např. lyžování, hokej ...
Profil č. 2 vyniká naopak v zobrazení tmavých scén - a to výrazně,
protože díky nižšímu podsvícení nedochází k "zalití mlhou", jak je to typické pro IPS obrazovky.

Ve středně jasných scénách není poznat rozdíl.

Klíčové jsou právě tyto 3 parametry: podsvícení, gamma a saturace.
Snížení podsvícení se vykompenzuje nižší gammou, což sníží saturaci, protože gamma pracuje v jasové složce (aspoň na mé televizi).
Přiměřeným zvýšením saturace se pak dosáhne požadovaného výsledku.
vivid.sk (11472)|12.1.2016 20:07
Dalsie moznosti su:
- este zvysit podsvietenie a sledovat TV pri intenzivnejsie zapnutom osvetleni.
- vymenit TV za PDP/OLED/LCD s VA panelom, co je obvykle najucinnejsii sposob :D
Ladys (1829)|15.1.2016 11:01
IPS by si měl člověk vybírat záměrně kvůli jiným přednostem, z černou tam člověk nic nevykouzlí, kor tbez fungujícího local diimingu.

S Va panelem taky dostanu ještě lepší černou, ale daň za to bude celkově tmavší méně kontrastní obraz bez detailů a kort na běžné vysílání už to není moc koukatelné.

Každopádně jistě jsou mezi námi takoví úchylové, že tmavší obraz s lepší černou upřednostní.
tdlmarek (1566)|15.1.2016 11:52
[QUOTE=Ladys;519881]S Va panelem taky dostanu ještě lepší černou, ale daň za to bude celkově tmavší méně kontrastní obraz bez detailů[/QUOTE]
Co to je za blábol? Maximální jas se bez ohledu na typ panelu kalibruje na stejnou hodnotu (120 cd/m^2), takže kontrast je přímo určen právě úrovní černé. Díky tomu dosahuje kontrast na VA panelech zhruba 2x-3x vyšší hodnoty, než na IPS.
Ladys (1829)|15.1.2016 12:02
četl jsi vůbec co jsem nepsal nebo ses chytil jen toho na co jsi chtěl odpovědět?

Chtěl jsem tím říct, že pokud si budeš hrát s nastavením VA panelu aby si člověk užil "nejčernější černé", tak tím tratí na ostatních parametrech, nic víc, nic míň.
RoPo (6061)|15.1.2016 12:05
Kontrast není jen o úrovni černé. Je o úrovních (od sebe vzdálených, o rozdílu mezi nimi) jak černé, tak bílé.
tdlmarek (1566)|15.1.2016 13:50
[QUOTE=Ladys;519884]četl jsi vůbec co jsem nepsal nebo ses chytil jen toho na co jsi chtěl odpovědět?[/QUOTE]
Ano, chytl jsem se jen toho faktického nesmyslu, který podává zavádějící informaci. K tvým subjektivním dojmům jsem se nevyjadřoval - každý máme své, a toto není to správné téma, kde bychom je měli rozebírat.

Tak ještě jednou - kontrast je dán poměrem mezi nejjasnějším a nejtmavějším bodem. Pokud je nejjasnější na všech správně zkalibrovaných panelech nastaven natvrdo na 120 cd/m^2, udává kontrast pouze hodnota toho nejtmavějšího. IPS panel má např. 0.115 cd/m^2, kontrast je tedy 1043:1. Srovnatelný VA panel dosahuje 0.048 cd/m^2, má tedy kontrast 2500:1 - jak jsem psal, 2-3 násobek.

Dá se diskutovat o podání barev, zřetelnosti detailů, posterizaci gradientů a dalších obrazových projevech - ale konkrétně ten kontrast, který sis vybral, je jednoduchá matematika a nejde nijak "okecat".


Závěr tedy je, že více kontrastní obraz najdeme téměř vždy naopak na VA panelech - pokud se bavíme o zařízeních pro domácí sledování filmů a ne třeba zobrazovačích reklamy v obchodních výlohách.
Ladys (1829)|15.1.2016 19:37
S tim ja ale naprosto souhlasim, TV kupuji kazdy rok a pul a IPS mi domu nesmi.

Co nejlepsi cerna a minimalizace cloudingu, bandingu a dse jsou pro me priorita.

Nemel jsem v umyslu porovnavat VA s IPS, jen zminit to, ze i na VA se da nastavit lepsi cerna na ukor ostatnich parametru a to je realny fakt bez nejaoych cisel apod.
Behem posledniho mesice jsem mel doma 4 telky nez jsem se rozhodl ze za to nejaka stoji.

Tim chci dale rici, ze namerena cisla a hodnoty jsou sice hezke, ale neni nad vlastni zrak:)
vivid.sk (11472)|15.1.2016 21:33
[QUOTE=Ladys;519915]i na VA se da nastavit lepsi cerna na ukor ostatnich parametru[/QUOTE]
Nastavit podsvietenie na 0 (na nulu) sa da na kazdej jednej TV, vsak :). Potom bude este lepsia cerna na akomkolvek LCD (IPS/VA) TV, takze sme opat tam, kde na zaciatku.
Ako kolegovia predo mnou uz napisali, porovnavat treba vzdy pri rovnakych startovacich podmienkach - teda bielu nastavit na konstaktnu uroven pri oboch TV. A potom nasledne mozme porovnat ciernu.