Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Fuba DAT 912B LTE

Oggy23 (19)|22.6.2015 15:45
Dobrý den, prosím o radu.
Začnu od konce, dříve jsem měl antenu : ECG ANT 1007 O [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] ve spojení se zesilovačem :
DVB-T zes.21-69.k,16dB, venkovní"Y" http://www.ivo-pt.cz/specialni-vodeodolny,-vodevzdorny-zesilovac-dvb-t-pro-anteny-s-f-kon-i6744.htm a bez problémů jsem chytal mux 7 z vysílače vzdáleného skoro 90 km http://www.digitalnitelevize.cz/vysilace/lokalita-144715-494938-benesov-kozmice.html , jen dodám, že bydlím v obci Cerekvice nad Bystřicí.
Na anteně se však projevil zub času, popraskaly plasty, upadl mi jeden dipol, tak jsem se rozhodl koupit antenu : DVB-T FUBA DAT912B http://dvb-t-anteny.heureka.cz/fuba-912b/specifikace/#section která by měla být i papírově lepší než ECG, ale ve spojení s výše zmíněným zesilovačem mi programy z mux 7 i mux 8 dost často kostičkují. Můžu otočit antenu na bližší vysílač (naladím i bez zesilovače) Krásné, zde však není mux 7 (jde mi oprogramy CT HD).
Nevím, jestli je na vině LTE filtr, otevřel jsem tedy krabičku a cívka L2 byla úplně položená na destičce, tak jsem ji narovnal, ale již jsem nezkoušel. Myslíte, že by pomohl silnější zesilovač, nebo LTE filtr vyměnit za symetrizyční člen ?
Předem děkuji za vaše rady a názory.

[ATTACH=CONFIG]30897[/ATTACH]
SAM_1189.JPG
bastlir (3245)|22.6.2015 19:05
Příčin může být víc. S cívkou jsi neměl hýbat, neboť jsi zřejmě změnil její indukční charakteristiku. Problémy mohou souviset např. s příliš silným zesilovačem, nebo není napájen potřebných napětím. Máš možnost jej nahradit symetrizačním členem nebo starým zesilovačem. Podle mě by anténa mohla makat i bez zesilovače.

Stávající zesilovač bez problémů stáhneš ze dvou šroubků a místo něj vložíš "symetrizák". Musíš ale koupit tzv. "do krabičky".
Oggy23 (19)|22.6.2015 21:07
Děkuji za odpověď,
zesilovač i napájení s původní anténou ECG fungovalo bez problémů. Zkusím někde sehnat symetryzační člen, jen asi bude problém jak jej "namontovat". U antény Fuba je netypycká krabička s vývodem do strany. Poradíš nějaký "symetrizák" který by se tam hodil ?
Předem díky.
SAM_1190.JPG
bastlir (3245)|22.6.2015 21:51
Oggy23 (19)|22.6.2015 22:11
Dobře, díky.
Lumca_1 (218)|23.6.2015 07:17
Tady máš symetr, u kterého nezáleží na rozteči. A je navinutý na mostenu: http://www.hadex.cz/o902-symetrizacni-clen-uhf-do-anteny-teroz-978/
bastlir (3245)|23.6.2015 11:07
U tohoto symetrizáku bych dopučil bezpodmínečně nejdříve montáž na kabel, naohýbat si kabel, aby pasoval na průchodku krabičky a pak teprve přitáhnout drátky. Při přílišném namáhání se rády utrhnou.
Oggy23 (19)|23.6.2015 11:16
Díky oběma, jen se ještě zeptám, můžu použít silnější drátky, že bych si je přeletoval, právě aby se to netrhlo.
bastlir (3245)|23.6.2015 12:38
Můžeš, ale při "lidském" zacházení tyto stačí. Já raději symetrizáky používám na plošném spoji. Ono se totiž někdy stává, že uživatel z různých důvodů zatahá za svod, čímž způsobí otevření krabičky a vytržení "drátkového" symetrizáku. Proto ji zase někdy ještě zajišťuji zdrhovací páskou, pokud víčko krabičky není na šroubky.

Ještě když se dívám na tu tvou krabičku .... ten zadní otvor páskou zaslep a propiluj jiný ve směru kabelu. Jinak víčko naštěstí šroubky má.

Možná budeš muset ještě dokoupit LTE filtr, který ale klidně můžeš dát dolů.
Oggy23 (19)|24.6.2015 07:46
Zdravím, než ještě začnu cokoliv upravovat v krabičce u anteny Fuba DAT 912B LTE chtěl bych poprosit uživatele : bastlir, četl jsem v jiných příspěvcích že instaluješ stejné antény. Bylo by prosím možné otevřít jednu krabičku od anteny a vyfotit LTE fitr a dát to sem. Jak jsem psal v prvním příspěvku, narovnal jsem cívku L2, byla úplně položená na destičce a dotýkala těch "šprdliků" (nevím co to je) C6 a C5. Možná může být problém tam. Chtěl bych jen foto pro srovnání.
Jen dodám, že bez zesilovače anténa na Mux 7 "nedosáhne". http://www.digitalnitelevize.cz/vysilace/lokalita-144715-494938-benesov-kozmice.html
Předem moc děkuji.
RoPo (6061)|24.6.2015 08:11
Cívka je z lakovaného drátu, který je izolantem, proto ji není nutné mechnicky upravovat a nechat ji tak jak je. Naopak roztáhnutím zcela změníš její impedanci a chování celého členu. C6 a C5 jsou kondenzátory.
Oggy23 (19)|24.6.2015 12:11
Díky za reakci, já jsem cívku (L2) neroztahoval, byla jen položená na těch kondenzátorech C5 aC6. Že je z lakovaného drátu jsem nevěděl. Ohnul jsem ji zpátky, ale rád bych viděl ještě jiný takový LTE filtr, jestli to má tak být. První foto je před narovnáním cívky.
SAM_1195.JPG SAM_1189.JPG
bastlir (3245)|24.6.2015 13:07
To Oggy23: Takto to nefunguje. :) Když jsem kdysi v Tesle viděl nastavování VF zesilovačů, a tedy i těchto cívek na nich, používali k tomu wobbler a osciloskop. Každé pohnutí s cívkou znamenalo změnu charakteristiky celého zesilovače. Když jsem toho času tyto zesilovače s nízkošumovými tranzistory stavěl, nastavovali mně je tam. Takže již nikdy bez měřáků tuto cívku nevrátíš na své místo.
A pak ... neberu antény s předmontovaným zesilovačem. Zesilovač pak dávám až dle konkrétní lokality a potřeby.
Kozmice znám a už jsem tam myslím i zaměřoval. Tam záleží na místě, zda jsi u lesa či nahoře. Tam se dá chytit ve vertikálu i Žižkov. Jinak tam pochopitelně v horizontálu dominuje Cukrák. Je možné, že budeš potřebovat antény dvě.
RoPo (6061)|24.6.2015 14:19
Oggy23: Změnou pozice cívky jsi změnil vlastnosti celého členu. Bez měřáků není vůbec jasné jak se celý člen teď chová. Bez urážky, proč do toho vrtáš, když tomu nerozumíš? \\/
Oggy23 (19)|24.6.2015 17:39
Děkuji za reakce. Bohužel stalo se. Dám tam symetryzační člen a uvidíme. V prní anteně LTE fitr taky nebyl a vše "šlapalo".
bastlir (3245)|24.6.2015 19:15
Protože staré síto má téměř půlkruhovou příjmovou charakteristiku, neboli je všesměrovější, kdežto nová anténa sice má větší zisk, ale zato je víc směrová. Ještě ji zkus otočit do vertikálu a chytit Žižkov.
Oggy23 (19)|24.6.2015 21:16
Nějak jsem nepochopil tvoji radu. Já jsem síto neměl. Původní anténa byla : ECG ANT 1007 O [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Myslíš celou anténu pootočit nebo jen ráhno ???
bastlir (3245)|24.6.2015 22:07
Aha sorry, spletl jsem se asi s jiným dotazem. Jinak ano, tato anténa umožňuje svislou montáž, neboli míří normálně na vysílač (u tebe jen Žižkov), ale prvky jsou kolmo k zemi.

Ještě se zeptej někoho, kdo má na mobilu či tabletu internet přes LTE, jestli mu to v Kozmicích chodí. Pokud ano, bude tě tento mobilní internet nejspíš rušit,a tedy ten LTE filtr budeš potřebovat.