Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zásuvkové rozvody 230v

Dagy2 (3153)|3.4.2015 18:34
1/ pretože podľa novej normy má byť rozvod 3-vodičový, norma už hoooodne dlho neurčuje na ktorej strane má byť fáza. Keď teda niekto z vás nenamerá fázovkou fázu v ľavej dierke nemusí to byť chyba inštalácie.
Súhlasím, že slušná inštalatérska firma by mala aspoň dodržať fázu na rovnakej strane v celom objekte.

2/ na to, aby spotrebič mohol mať 2-žilový prívod pokiaľ má kovovú časť prístupnú užívateľovi - to je asi väčšina SAT prijímačov, AVR a pod tak zdroj musí odpovedať norme, musí byť skúšaný na určité prepätie (myslím že niekdedy to bolo 1000V ale ruku do ohňa na to nedám). Takže napr. moja TV LG má kovový zadný dekel a má 3-žilovú šnúru. Soudruzi v koreji ušetrili na slušnom zdroji a presne ako hovorí Ivo narobili kopu problémov užívateľom.
vivid.sk (11472)|3.4.2015 18:38
1/ - Dagy prvy april uz bol - neskoro.
KamilZ (10277)|3.4.2015 20:12
Bohužel není: http://elektro.tzb-info.cz/8020-pozadavky-na-vnitrni-elektricke-rozvody-podle-csn-33-2130-ed-2-2-dil

Požadavky na vnitřní elektrické rozvody podle ČSN 33 2130 ed. 2 (ed. 3 to neměnila)

[QUOTE]Požadavky na zásuvkové obvody jsou uvedeny v čl. 5.3. Zásuvkové obvody se zřizují pro připojení spotřebičů vidlicí do zásuvky. Na zásuvkové obvody lze podle potřeby pevně připojit jednoúčelové spotřebiče pro krátkodobé použití do celkového příkonu 2 kV∙A. Z tohoto ustanovení (změna hodnoty příkonu byla uvedena ve změně č. 2 v roce 1994) jednoznačně vyplývá, že pro dlouhodobě napájené spotřebiče, i když se připojují vidlicí do zásuvky, se zřizují samostatné zásuvkové obvody (viz čl. 7.7.5. normy). Zásuvky musejí mít ochranný kolík připojený na ochranný vodič. Jednofázové zásuvky [HL]se doporučuje[/HL] připojit tak, aby ochranný kolík byl nahoře a nulový vodič byl připojen na pravou dutinku při pohledu zepředu. Jednoznačně pozitivně lze hodnotit, že norma doporučuje zapojení zásuvek tak, jak bylo roky užíváno. V ČSN 33 2000-4-46 ed. 2 se v čl. 46N6.5 uvádí, že poloha připojení středního a fázového vodiče vůči ochrannému kontaktu (kolíku) u domovních zásuvek není stanovena. Doporučuje se však jednotné provedení vývodu v celé instalaci. Zásuvky se volí podle napětí a proudové soustavy. Při použití dvou napěťových soustav musejí být zásuvky vždy nezáměnné, například zásuvky pro obvody 230 V a zásuvky pro napájení malým napětím. Zásuvky se jmenovitým proudem nepřesahujícím 16 A musejí odpovídat příslušným národním normám. Poměrně hodně dotazů je na používání tzv. ŠUKO zásuvek, které jsou vesměs dodávány ze zahraničí s technologiemi. Je samozřejmé, že používání těchto zásuvek v běžných elektrických instalacích není v ČR možné. Určitá výjimka by byla možná na technologickém zařízení např. ve výrobní hale, kdyby bylo v MPBP stanoveno, jaká zařízení se mohou připojovat a jakou elektrotechnickou kvalifikaci musí mít osoba, která připojování provádí. Na jeden zásuvkový obvod lze připojit pouze deset zásuvkových vývodů, přičemž celkový instalovaný výkon nesmí překročit 3 680 V·A při jištění 16 A a 2 300 V·A při jištění 10 A. Vícenásobná zásuvka je určena pouze pro připojení na jeden obvod a považuje se za jeden zásuvkový vývod. Také několik zásuvek zapojených ve společném zásuvkovém obvodu a umístěných ve společném vícenásobném rámečku se považuje za jeden zásuvkový vývod. Zásuvky ve společném vícenásobném rámečku nesmějí být zapojeny do více než jednoho obvodu.[/QUOTE]
vivid.sk (11472)|3.4.2015 20:20
Dobre tak inak - kto by nechal elektrikarovi vo vlastnej instalacii domacnosti pozapajat lavy vodic inak ako "L" ?
Rovnako je problem v zastrkach, ktore su 3-vidlicove a daju sa zapojit len jednym smerom - pocita sa z pouzitim fazoveho vodica vlavo.
KamilZ (10277)|3.4.2015 20:22
99% běžných lidí, kteří o tom nic neví.
bastlir (3245)|3.4.2015 20:25
To Dagy2: Nedalo mně to a zeptal jsem se kamaráda, který na rozdíl ode mne stále ještě dělá zkoušky z padesátky, zda u třížilové zásuvky je jedno, na které straně je fáze. Zasmál se a budu citovat: "S manželkou se můžeš i rozvést a nemusíš ji hned zabíjet". :-E Takže bych libovolnou montáž fáze asi moc nedoporučoval. :) Dokonce o tom nikdo ani neslyšel a každý fázi montuje vlevo (s kolíkem nahoře). A silně pochybuji, že by tomu na Slovensku bylo jinak.
Pro zajímavost ... když jsem krátkodobě bydlel u příbuzných ve Švajcu, všiml jsem si, že tam mají dva typy zásuvek - tříždířkové a dvouždířkové (jen pro ploché zástrčky). Bylo ale zajímavé, že i ty dvouždířkové zásuvky pro pořádek měly fázi vlevo.
vivid.sk (11472)|3.4.2015 20:27
Problem je pri zapojeni mnohych spotrebicov (a aj beznych svietidiel, napriklad). Rozpaja sa vzdy faza - cize mechanickym vypinacom prepnes, pristroj nieje "pod prudom".
V pripade opacneho zapojenia by si rozpajal nulak - co nieje spravne.
bastlir (3245)|3.4.2015 20:35
Ano, to je logické. NEdovedu si ani představit, co by se stalo, kdyby každý fázi zapojoval dle svého. To samozřejmě platí i o vypínačích.
vivid.sk (11472)|3.4.2015 20:37
Ale aby sme to uzavreli bez flame - Dagy pisal o tom, ze norma zapojenie neurcuje, Kamil doplnil, ze norma sice explicitne neurcuje ale doporucuje pouzit fazovy vodic nalavo (co je rozdiel), a prax vravi, ze sa nic nezmenilo.
Dagy2 (3153)|4.4.2015 10:08
toto nie je o flame ani o 1.apríli. ale o praktických skúsenostiach v ktorých sa pohybujem.
Pokiaľ žije ešte časť elektrikárov ktorá robila skúšky na slovensku podľa onej 51-ky (v ČR ešte stále platí rovnaká vyhláška ako v ČSSR, v SR sa zmenila asi 5x za dobu posledných 20 rokov) tak títo elektrikári budú vždy zapojovať fázu do ľavej zdierky pretože sa to takto naučili na učňáku.
noví elektrikári keďže NEMUSÍ ale je len DOPORUČENÉ, si to budú robiť tak ako im to vyjde. Verte tomu.
Preto spoliehať sa na to, že kamarát niečo povedal môže skončiť v novej bytovke ránou. A prečo je jedno kde je zapojená fáza je jasné - v nových zapojeniach už nepoužívame ochranu nulovaním podľa ČSN341010, ale úplne iné ochranné prvky. Či je to dobre alebo zle môžeme diskutovať, ale bohužiaľ realita je taká.
Zrejme nikto nedomyslel ako to vyzerá v bytovke, kde si 5 nájomníkov prerobí elektrointaláciu na TN-S a zvyšných 20 má stále TN-C aj s ohľadom na zemné smyčky u SAT prijímačov, TV prijímačov a pod. Alebo možno aj domyslel ale náklady na prestavbu všetkých objektov na TN-S nemá kto zaplatiť.

OT:chlapci, inak musím sa zasmiať. 2 roky hľadám technika, podmienkou je vyhláška elektro. Prijímacia skúška obnáša zapojenie žiarovky cez stykač a totálna bomba a zabiják pre všetkých pánov čo u mňa boli (aj s papierom na revizáka) je samodrž. Z 10 si dvaja matne pamätajú že o tom už počuli...
Ivo Mašek (10205)|4.4.2015 10:27
V zemích EU se jede podle elektronorem EU, které jsou směrodatné a je povolena tzv. národní výjimka. Takhle to fuguje už hodně dlouho, takových 8 let ? (nepamatuji si přesně). Také od té doby musí být napětí 230V, nikoli 220V (když mluvíme o elektro pro koncového uživatele v domácnostech).
Všichni, kteří mají povoleno se hrabat v elektrice, mají nějaký svůj nadřízený orgán, který provádí kontroly, zkoušky a tak podobně. Tam, kde pracuji já, tak my spadáme pod Báňský úřad. A tam bylo rozhodnuto (a bylo dohodnuto se všemi dalšími), že slovo "doporučeno" není "přikázáno" a tudíž bylo určeno, že fáze nadále bude povinně vlevo, tak jak to funguje celá desetiletí.
Je jen otázkou času, kdy i na centrále EU bude slovo "doporučeno" nahrazeno sloven "povinně".
Dagy2 (3153)|5.4.2015 10:53
Ivo vo väčšine ČSN boli ďaleko jasnejšie a prísnejšie - aj v iných oblastiach nielen v elektrike. EU ide presne opačným smerom, čo bolo niekedy presne určené je teraz doporučené. Bohužiaľ ČR a SR orgány zase z mnohých doporučení, ktoré nebolo treba uzákoniť ako "must" urobili povinnosť a tým "zarobili" mnohým čs firmám - mohol by som tu uviesť mnohé príklady, keď čs firmy vysolili státisíce kvôli blbosti našich orgánov. Toť moja skúsenosť.

"šme še pobavili" ako hovoria naši bratia spoza tatier a keď súhlasíte tak to uzavrime
- chcel som len poukázať na to, že pokiaľ fáza nie je v ľavej zdierke povinná. Ak je v pravej, nie je to chyba inštalácie len nezáujem intalačnej firmy
- fáza v pravej dierke nie je životu nebezpečná - preto výrok "...nemusíš ji hned zabíjet..." je nezmysel. Jednoduchý príklad je, že "trojzástrčky" za komunizmu keď norma ešte direkt prikazovala fázu vľavo boli bežne v predaji a otáčali zdierky tak že fáza bola vpravo!!!
- za komunizmu mal každý TV a hotovo. Neskôr prišli VHS-ky a až posledných pár rokov máme pozapájané mnohé prístoje dohromady - saty, TV, BD-prehrávače, AVR, paraboly, DVB-T antény so zosilňovačmi, LAN atd atd, čo robí problém so zemnými smyčkami ďaleko rozšírenejší
- prístroje s dvojžilovou šnúrou sa používali za komunizmu bežne, dnes mnohí výrobcovia v honbe za najnižšou cenou než aby robili zabezpečenie a prešli skúškami že prístroj zodpovedá daným normám radšej použijú troj-žilový prívod. Je to lacnejšie a naistotu. To, že urobia hromadu problémov užívateľovi ich tak nejak moc nezaujíma.
- nájsť kde je problém je možné len postupom ako písal bastlíř - všetko rozpojiť a postupne systematicky pripojovať. Posledne sme tu rišili rovnaký prípad keď niekto mal v troch bytoch natiahnuté koaxy od quadLNB.
Pekný zvyšok sviatkov
Ivo Mašek (10205)|5.4.2015 13:04
[QUOTE]- chcel som len poukázať na to, že pokiaľ fáza nie je v ľavej zdierke povinná. Ak je v pravej, nie je to chyba inštalácie len nezáujem intalačnej firmy[/QUOTE]
Je to chyba. Protože bylo dohodnuto, že fáze bude povinně vlevo, tak jak tomu bylo odjakživa. To jsem vysvětlil v předešlém postu.
[QUOTE]- fáza v pravej dierke nie je životu nebezpečná - preto výrok "...nemusíš ji hned zabíjet..." je nezmysel. Jednoduchý príklad je, že "trojzástrčky" za komunizmu keď norma ešte direkt prikazovala fázu vľavo boli bežne v predaji a otáčali zdierky tak že fáza bola vpravo!!![/QUOTE]
Tomu moc nerozumím. Zástrčku s kolíkem nelze otočit a vsunout ji vzhůru nohama do zásuvky (ale možná sem nepochopil tvůj odstavec v postu). Navíc, zástrčka je konstruována tak, že jako první se při zasouvání do zásuvky VŽDY dotkne onen kolík - tedy jako první se spojí ochranný vodič (a to je velmi důležité). Při vysouvání právě ochranný vodič zůstane spojen s elektroinstalací jako poslední.
Pokud do zásuvky strkáš 2-polohovou zástrčku, tak máš vždy zapojen tzv. nulový vodič a takováto šňůra smí být jen u přístrojů, jejichž konstrukce v rámci ochrany před vysokým napětím to umožňuje.

Jen taková zajímavost ze země, kde včera už měli snad popozejtří (nebo naopak?). byl jsem mnohokrát na Ukrajině (za časů SSSR i za časů samostatné Ukrajiny). A tam to měli (a asi mají dodnes) řešeno tak, že každá TV (jako přívod 220V se vždy používala dvojlinka) měla vzadu šroub, na který si uživatel pod matičku uchytil kus drátu, jehož druhý konec omotal o trubky topení (to není prosím scifi, ale holý fakt viděn na vlastní oči u mnoha domácností tam na tom Východě). Mě tohle řešení napadlo ohledně toho problému tazatele skrz ten TV Samsung. Musel by samozřejmě přerušit ten ochranný vodič. Ale radši sem to jako radu neuváděl - hrubé porušení norem a já v ničem nejedu, pánové :-D
Další pozoruhodný jev tam na Východě ohledně TV byl, že ke každé TV se muselo dokoupit trafo 220V / 220V. Neboť tam neexistovala (a asi neexistuje i dnes) ochrana před podpětím (jestli i přepětím, to nevím, to jsem naštěstí neměl v praxi možnost vyzkoušet). Projevuje se to zajímavě a hlavně v pozdních odpoledních špičkách. To nepravidelně pohasínají (ale nezhasnou úplně) žárovky. Když sem se holil, tak otáčky fréz se nepravidelně měnily. No, tam to vůbec byl všeobecně vždy zajímavý zážitek a i po mnoha cestách, když jsem si říkal, že už mě tam nemůže nic překvapit, mě vždy něco překvapilo.
Retiree (659)|5.4.2015 15:49
Dagy měl na mysli [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] zcela běžný a kdysi jediný typ rozbočovače.
Ten zemnící šroub, se kterým jsi se setkal na východě bývá zcela běžnou výbavou i u zařízení/přístrojů ze západu (či z dálného východu?), ovšem ne u spotřební elektroniky. Namátkou mě napadají tiskárny z 90. let...
kuman (131)|5.4.2015 16:28
To je zase téma.. V ČSSR bylo u dvoužilového vedení zásuvek pravidlem,že fáze vlevo a nulák nejdřív na kolík a pak na zdířku.Stačilo ale zastrčit starou rozdvojku,kterých je v domácnostech ještě dost a na jedné straně rozdvojky byla fáze na druhé straně.Pokud byl spotřebič správně zapojený nic se nestalo.Problém byl když se v obvodu zásuvek nulák někde přerušil.Pak přes např.první žárovku v lampičce se objevila na kolíkách u zásuvek fáze.U třížilového se tohle nemůže stát.Teoreticky je úplně jedno,na jakou zdířku se fáze zapojí.Jde spíše o pravidlo,že fáze je nalevo.U třížilového vedení je slabá stránka ,že pokud se přeruší ochranný vodič,tak nic nepoznáte.Spotřebič není ukostřený,ale normálně funguje.Průšvih je když se když se fáze dostane na kostru,pak prostě dostanete šlupku.Do zásuvek z německa, kde místo kolíku jsou dva kontakty ,můžu zástrčku zastrčit jak mi padne do ruky.Ještě k příspěvku výše- v bývalém SSSR se používala jiná soustava tzv.s izolovaným nulovým bodem,tudíž spotřebič nemusel být ukostřen.Tenhle systém má svý výhody i nevýhody.U nás se používal v pouze některých provozech ve fabrikách.
mirekv (7169)|5.4.2015 16:52
"U třížilového vedení je slabá stránka ,že pokud se přeruší ochranný vodič,tak nic nepoznáte.Spotřebič není ukostřený,ale normálně funguje.Průšvih je když se když se fáze dostane na kostru,pak prostě dostanete šlupku."
Proto jsou u nových instalací povinné proudové chrániče.
kuman (131)|5.4.2015 22:16
Po přechodu na třížilový nebyly proud. chrániče zezačátku povinné a potom spoustu let byly povinné pouze pro koupelny.
bastlir (3245)|5.4.2015 22:42
Hlavním problémem (možná) sporu není v tom, na které straně norma fázi povoluje. Nejhorší je to, že fázi vpravo nikdo zasvěcený nečeká a ani nepředpokládá. To se může projevit zejména u zmíněných doma vyrobených dvoužilových prodlužovaček. Množství takových prodlužovaček na dvoulince s kulatou zásuvkou na konci je pro mě šokující.
Pokud si někdo nějaký spotřebič přiveze ze zahraničí, většinou to zřejmě bude s jednoduchou vidlicí, ale i zde výrobci předpokládají levou fázi. Dcera si svého času např. ze Států přivezla hudební sestavu (na 120V), která měla odlehčenou třípólovou zástrčku, ale síťový kabel končil jakýmsi neotočitelným dvoupólovým konektorem, jehož orientace v přístroji tedy byla nezaměnitelná. Neumím si proto představit, co by se mohlo stát v jiném podobném případě, kdyby fáze v zásuvce byla na druhé straně.

Jelikož jsem tuto diskuzi zřejmě vyprovokoval já, dovoluji se s vámi všemi dohodnout, abychom zdejším tazatelům i nadále striktně doporučovali montáž fáze vlevo.
kuman (131)|6.4.2015 00:05
S prominutím si dvoužilovou prodlužovačku se zapojeným kolíkem muže udělat jen idiot.Existují origo vyrobené dvoužilové, ale ty nemají zapojený kolík a používat by se měli pouze pro spotřebiče třídy II.,tedy s dvojitou izolací např.el vrtačky nebo sekačky.
KamilZ (10277)|6.4.2015 00:47
Bohužel i idioti ale existují. Problém je, že standardně nekoupíš zásuvku na prodlužovačku bez kolíku :-( . A dvoužilová prodlužovačka bez zapojeného kolíku také to pravé ořechové není, když se pak dostane do ruky laikovi, který tam zapojí cokoli, protože se v tom nevyzná.
mirekv (7169)|6.4.2015 08:53
Pozor! Dvoužilová prodlužovačka nesmí mít takovou koncovku, aby šel do ní zasunout předmět I. třídy! Ovšem u nás se prodává kdejaký šmejd z Číny. Při revizi jsem takovou koncovku nemilosrdně ustřihl a co si tam majitel potom nabastlí, to je jeho riziko.
bastlir (3245)|6.4.2015 15:49
Jen jednou jsem viděl prodávat plochou zásuvku na kabel. Ale doposud jsem neviděl prodávat dvoužilovou prodlužovačku. Jinak zde nevzpomínejme idioty. Normální člověk nestrká kovové předměty do zásuvky a přesto zásuvka (nová) má bezpečnostní západky (ne jen kvůli dětem). Takže je zde počítáno se zatraceným lidským faktorem, a tedy proč bychom s ním najednou neměli počítat při orientaci fáze? Nebo snad bude některý montér spokojený, že po jeho montáži to někoho zabije, ale on z pohledu zákona bude krytý, protože fázi namontoval podle nějaké nové a nejednoznačné normy?
robky (461)|6.4.2015 16:11
Neviem čo tu riešite. Pri ochrane pri poruche a použití elektrického predmetu triedy I je dôležité pripojenie na ochranný vodič, nie na ktorej strane je fáza a stredný vodič - oba sú pracovné, nie ochranné. U predmetov triedy II je to jedno, majú dvojitú alebo zosilnenú izoláciu, ktorá sama osebe zabezpečuje ochranu pri poruche .....

Áno, "fáza vľavo" - tak nás to vždy učili a nikto nad opačným spôsobom ani neuvažoval. Ale ani opačné zapojenie na funkciu veterinára nemá vplyv ;)
kuman (131)|6.4.2015 16:15
Tak tady zrovna dvoužilovou prodlužku nabízejí.Soudě podle oranžové barvy bude asi pro sekačky,aby byla v trávě dobře vidět.http://shop.emos.cz/zbozi/1901012001-dvouzilovy-pohyblivy-privod-oranzovy-20m/
robky (461)|6.4.2015 16:23
[QUOTE=kuman;511579]Tak tady zrovna dvoužilovou prodlužku nabízejí.Soudě podle oranžové barvy bude asi pro sekačky,aby byla v trávě dobře vidět.http://shop.emos.cz/zbozi/1901012001-dvouzilovy-pohyblivy-privod-oranzovy-20m/[/QUOTE]

Tvar zásuvky neumožňuje pripojenie el.predmetu triedy I, pripojíš sem iba zariadenia triedy II ...
bastlir (3245)|6.4.2015 16:53
To kuman: Takovou prodlužku jsem ještě neviděl prodávat, respektive jsem ji ani nehledal či jsem se ji nevšiml. Postrádám však smysl takou vůbec kupovat. Nebo cenový rozdíl s třížilovým kabelem je tak propastný?

To robky: Podstatou věci není funkčnost zařízení zapojeného do nestandardně fázově orientované zásuvky. Smrtelné nebezpečí spočívá v tom, že to nikdo neočekává při tvorbě domácích úsporných "zlepšováků" apod.
Ivo Mašek (10205)|6.4.2015 17:01
bastlir:
Ty asi moc do baumaxu a podobných krámů moc nechodíš, viď? Tam na tyhle šňůry běžně narazíš

---------- Doplněno v 15:01 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 14:58 ----------

[QUOTE]Smrtelné nebezpečí spočívá v tom, že to nikdo neočekává při tvorbě domácích úsporných "zlepšováků" apod.[/QUOTE]
Já razím heslo: Čím míň blbců, tím kvalitnější národ. Proto se mě moc nelíbí ta přemíra ochrany od EU ohledně těch blbců :-D
KamilZ (10277)|6.4.2015 17:04
bastir chce evidentně spasit svět :-).

Pokud to norma dovoluje, tak s tím prostě a jasně musí všichni a všechno počítat a nemá cenu o tom dál diskutovat. Z nějakého důvodu to rozvolnili, pravidlo ztratilo již smysl. Předpokládám, že to vzniklo povinným 3-žilovým zapojením zásuvkových okruhů a také předpokládám, že toto zrušené pravidlo nijak neohrozí majitelé starých spotřebičů, vyrobených za éry povinné fáze vlevo, jinak by si to nedovolili.

Ještě i za existence toho pravidla jste se mohli potkat s fází vpravo a to díky prastarým bakelitovým rozdvojkám/zlodějkám, které se oficiálně vyráběly a prodávaly. Na jedné ze dvou stran byla fáze otočená, řešily to teprve až nové, "popřevratové" rozdvojky.[SPOILER][/SPOILER]
robky (461)|6.4.2015 17:06
[QUOTE=bastlir;511582]
To robky: Podstatou věci není funkčnost zařízení zapojeného do nestandardně fázově orientované zásuvky. Smrtelné nebezpečí spočívá v tom, že to nikdo neočekává při tvorbě domácích úsporných "zlepšováků" apod.[/QUOTE]

Podstatou veci nie je funkčnosť, ale ochrana ... a pokiaľ niekto tomu nerozumie a zbastlí si domáci zlepšovák, je to len jeho problém :confused: Takisto ako rozvodná sústava tak aj zariadenia pripájané do nej musia predsa spĺňať bezpečnostné pravidlá ...
bastlir (3245)|6.4.2015 18:28
Ivo tam opravdu nechodím, no. :-) Materiál většinou nakupuji přes e-shop nebo v elektro-velkoobchodu.

Kamile na tzv. "zlodějku" si velmi dobře pamatuji, protože kdysi v pravěku ji naši vozili s sebou na hotel, kde tehdy ještě na pokojích nebyly zásuvky. Na totalitní rozdvojky jsem již upozorňoval a ty nebezpečné se na první pohled poznají podle toho, že nahoře mají pro ploché vidlice uzší otvor o oválnými kratšími stranami, kdežto ty dnešní bezpečné mají kratší strany pomyslného obdélníku do špičky. Ta rozvojka, kterou zobrazuješ, je sice také totalitní, ale shodou okolností mívala na jedné straně kolík vzhůru nohama.

Robky, to máš jako v autoprovozu ... jelikož všichni musí dodržovat dopravní předpisy, a tedy např. přizpůsobit rychlost a způsob jízdy vozidla stavu, povaze a povrchu vozovky, pojďme tedy v zatáčkách - nejlépe v Tatrách někde nad strží odšroubovat svodidla. Podle Iva stejně se zabijou jen blbci, v tomto případě idioti co neumějí jezdit, a tedy naše národy budou kvalitnější. Tak jako málokdy elektrika praští takového "šikulu", nýbrž nějakého truhlíka, který o elektrice nemá ani páru, tak i v dopravě to často odnese právě spolujezdec. Pokud se však chcete zbavit jen blbců, jsem pro připojení fáze na kolík.:-E
kuman (131)|6.4.2015 21:49
Ani "totalitní" rozdvojka nebyla nebezpečná pokud spotřebič byl správně zapojený.Zlodějka je něco jinýho,tam se bral proud z objímky pro žárovku.
bastlir (3245)|6.4.2015 23:10