Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

RaspBerry Pi 2 B

Victor77 (118)|21.3.2015 08:36
Mám docela zásadní problém s HW klávesnicí v OpenELEC a velkou prosbu na někoho, kdo vládne Linuxu líp než já (vůbec). Je jedno, jestli zapojím obyčejnou USB klávesnici nebo bezdrátový set s myší, sama se nakonfiguruje jako pc105 a nejde to změnit. Když kliknu v nastavení systému na typ klávesnice, zobrazí se jen černý obdélník bez údajů, kde by se dalo něco nastavovat nebo měnit. Klávesnice funguje tak, že se zobrazují pouze písmena v qwertz režimu a shift přepíná jen verzálky. Symboly a diakritiku přepnout nelze. Alt a Ctrl nefunguje vůbec. Stejně tak nefunguje numerická klávesnice, která zobrazuje písmena! Klávesnice je tak prakticky nepoužitelná a většinou se musím proklikávat tou softwarovou. Poradí někdo, co s tím?
jito (999)|21.3.2015 22:01
Dnes jsem hledal použitelný web browser,a nějak jsem nic nenašel.
Má někdo nějaký odzkoušený,nebo jde někde stáhnout jako ZIP soubor?
ai (2993)|21.3.2015 22:44
btw. ted jsem poprve skusil nabootovat do te Fedory 21 mate z berryboot 2.0 a chce to username a heslo. Heslo je jasne, to mam zaznamenano z nejakeho duvodu, asi to chtelo heslo pri instalaci, ale username urcite ne to bych tam mel poznamenano. Co je username jako default, nevite nekdo?

tak username je: root , :rolleyes: .... linux :-)

tak v te Fedore 21 mate je uz Firefox nainstalovany, ale zase mi nejede audio na tom Raspberry pres HDMI ....
jito (999)|22.3.2015 07:41
Já jedu na Kodi OpenELEC.
Našel jsem prohlížeč Chromium,nainstaloval z ZIP souboru.Instalace OK,ale po spuštění se nic neděje.
rcph (139)|22.3.2015 10:14
...na RPi bohužel smůla, Cromium jede jen na procesorech x86/x64 viz http://openelec.tv/forum/chromium-browser/69999-chromium-browser-added-to-unofficial-repository
jito (999)|22.3.2015 11:22
Aha,díky za info.
A je tedy nějaký použitelný prohlížeč?V nabídce pluginů jsem našel jediný,a ten je o ničem...
Victor77 (118)|22.3.2015 11:53
Opravdu jsem jediný, komu nejde nastavit klávesnice? Ať kliknu na Varianta rozložení klávesnice 1(2) nebo Typ klávesnice, nejde nic zvolit. Jen černý obdélník viz obrázek. Je to obecný problém OpenELEC na Raspberry Pi? Posun v seznamu rolováním kolečkem myši by taky potěšilo, ale bez toho žít dá.
Nastavení.jpg
rcph (139)|22.3.2015 12:09
[QUOTE=jito;510634]A je tedy nějaký použitelný prohlížeč?V nabídce pluginů jsem našel jediný,a ten je o ničem...[/QUOTE]
...pro Openelec bohužel ne... je slibovaný pro OSMC, ale to zatím není ani ve finální verzi...
majsoft (147)|26.3.2015 11:40
Ahojda, mám nyní Xtreamer Prodigy silver a plánuju se ho zbavit. Chci používat KODI a tak jsem narazil na zajímavou hračku RaspBerry Pi 2 B
Nevím ale jak řešit optický výstup pro Logitech Z-5500.
Ověřil jsem si, že moje TV Panasonic VT20 nepropouští přes HDMI DTS a DD do jejího optického výstupu.
Jak se píše v prvním článku řešení by bylo přídavná karta hifiberry pokud tedy funguje i pro Pi2 nebo nějaký HDMI Stereo / 5.1 Channel Audio Extractor
Nejlepší by bylo asi ta přídavná karta hifiberry ? Když bych koupil tuto kartu tak by omezení popsané v v uvodním článku neplatilo? viz "- bezztrátové audio formáty ... neumí poslat 6 a více kanálů 192kHz ... bude řešeno překódováním a posláním 92kHz pomocí PCM (údajně taktéž bezztrátově) ... HW to v pohodě zvládne"
Také doufám, že Viera-link bude umět ovládat TV ovladačem Pi2 pomocí HDMI-CEC

Cenou bych už se, ale vyšplhal někdo kolem 2500 za komplet Pi2 včetně optiky a tak nevím jestli by nebylo lepší mrknout na nějakou hotovou mašinku včetně optiky na které by jelo pouze KODI bez androidu a mohla být v TV stolku. Nějaký nápad?

Díky.
forsajd (22)|26.3.2015 12:22
Sealex (290)|26.3.2015 15:09
[QUOTE=majsoft;510840]Jak se píše v prvním článku řešení by bylo přídavná karta hifiberry pokud tedy funguje i pro Pi2 nebo nějaký HDMI Stereo / 5.1 Channel Audio Extractor
Nejlepší by bylo asi ta přídavná karta hifiberry ? Když bych koupil tuto kartu tak by omezení popsané v v uvodním článku neplatilo? viz "- bezztrátové audio formáty ... neumí poslat 6 a více kanálů 192kHz ... bude řešeno překódováním a posláním 92kHz pomocí PCM (údajně taktéž bezztrátově) ... HW to v pohodě zvládne"[/QUOTE]
pro RPi2 a model B+je určeno HiFiBerry Digi+ https://www.hifiberry.com/digiplus/
- co se týká formátů, vyřešíš tím kvalitní bezztrátové dvoukanálové audio a ztrátové vícekanálové (prostorové 5.1/7.1) formáty jako jsou DTS, DD, Dolby Digital Plus, DTS-HD High Resolution Audio
- standardní limitace TOSLINK je 48kHz ve 20bit, zde je údajně podpora až 192kHz ve 24bit (2 kanály)
- bezztrátové vícekanálové audio lze řešit pouze přes HDMI a to HifiBerry nemá

konkrétní položky:
- HifiBerry Digi+ .... 987,- .... http://rpishop.cz/raspberry-pi-prislusenstvi/158-hifiberry-digi.html
- upravená krabička pro Rpi 2 s HifiBerry Digi+ ..... 279,-
majsoft (147)|26.3.2015 15:43
Forsajd: Cubox prostuduji díky.

Sealex: moc díky za přímé odkazy. Ještě musím najít někoho kdo má RPi2 a ovládá to ovladačem tv Panasonic VieraLink zda mu ovládání funguje bez problému
dodikv (3)|26.3.2015 16:23
Ja mam Panasonic P50g20 a funguje to na 1.šup.
Victor77 (118)|26.3.2015 17:41
Stařičký Panasonic TX-32LZD80F a jede jako z praku. ;-)
Sealex (290)|27.3.2015 09:12
Pokud někoho zajímá kvalitní hifi zvuk (DSD, FLAC ...) či všemožné přehrávání a streamování ztrátového zvuku (Spotify, Google music, Soundcloud ...), tak pro RPi existuje plno projektů (distribucí) šitých přímo pro tyto účely.

Z těch asi nejznámějších:
- RuneAudio http://www.runeaudio.com/
- Volumio https://volumio.org/
- Pi MusicBox http://www.woutervanwijk.nl/pimusicbox/

Taktéž je zajímavá tato novinka:
HiFiBerry AMP+ modul pro RPi B+ a RPi 2 http://rpishop.cz/raspberry-pi-prislusenstvi/179-hifiberry-amp-modul-pro-rpi-b-a-rpi-2.html
Jde o vysoce kvalitní a efektivní zesilovač. Zde už jen po zapojení kvalitních reprobeden získáte ucelený hifi stereo systém.
gloom83 (39)|27.3.2015 23:51
[QUOTE=Victor77;510565]Zatím jsem to ještě nezkoušel, ale asi budeš potřebovat něco takového: http://www.berryterminal.com/doku.php/berryboot
Zásadní výhoda - všechny systémy můžou být na externím HDD, na kartě je pouze BerryBoot, což určitě přispěje k její delší životnosti.[/QUOTE]

Skvělé, díky. Teď zkouším ten berryboot a už nabídka systémů obsahuje vše, co jsem chtěl. Celou noc mám co dělat :) Ještě zjistit, jak přinutit rpi2, aby mi jel i externí hdd a budu spokojen. Našel jsem tu sice návod, ale texťák, který se měl upravit, jsem pod noobs nenašel, tak snad pod berryboot budu mít větší štěstí. Ještě jednou díky. :)

Tak vše šlape, config upraven, takže se i externí hdd načetl. Paráda. :)
forsajd (22)|28.3.2015 11:01
Ahoj potrebujem poradit ake Externe disky 2,5" z kapacitou 2000GB dokaze utiahnut .
Dakujem
jito (999)|28.3.2015 11:23
Neřeší někdo problém s škubáním obrazu?
Při sledování Full BD a stream videí z netu,každých cca.9-10 vteřin trhne obraz.Někdy to je téměř neviditelné,ale...
MKV jede bez problémů.
hitman222 (18)|28.3.2015 12:35
[QUOTE=forsajd;510981]Ahoj potrebujem poradit ake Externe disky 2,5" z kapacitou 2000GB dokaze utiahnut .
Dakujem[/QUOTE]

Já mám WD my passport 2TB a ok, ale mám to přes USB hub.
Victor77 (118)|28.3.2015 15:19
Záleží na použitém zdroji. Určitě se vyplatí 2A.
Pytkin (7947)|28.3.2015 23:11
jito : mne to neprepina na 24 .. cize cez 60 to logicky trha ..
jito (999)|29.3.2015 08:18
Změna na 24 asi pomohla.Dík.
Jsem zvyknutý z Dune,tam se o podobné věci nemusím starat.
Victor77 (118)|29.3.2015 14:40
Má někdo zkušenost s emulátory (Amiga, ZX Spectrum, herní konzole)? Trošku jsem to zkoušel, ale moc se nedařilo. UAE končil při spuštění hry černou obrazovkou, FUSE se spouštěl jen v malém okně, full screen nefungoval... Hodil by se mi nějaký ověřený postup.
RAD007 (25)|29.3.2015 16:09
Jde nějak nahrát starší Openelec 5.0.5 ?Nemůžu nějak najít ani odkud by to šlo stáhnout.
Před 14 dny jsem nahrál některou verzi a ta mi fungovala ok.Včera mi výpadek elektřiny totálně instalaci poškodil.Znovu jsem tedy nahrál nabízenou verzi a některé doplnky mi nefungují.Po bádání co je jinak, jsem zjistil, že aktuální je Openelec 5.0.7.Tak doufám že je to tím.Chci tedy downgrade na verzi kterou jsem asi měl a ta byla perfektní.
jito (999)|29.3.2015 18:57
Můžu ti nahodit verzi 5.0.6
Je to obraz pro ARMv7 builds - RPi2 ARMv7 quad core models (Model B 1024MB)
RAD007 (25)|29.3.2015 20:50
Díky,ale potřebuji 5.0.5 možná ještě níž.Jde downgrade udělat pomocí Noobs ?
dajasada (4)|29.3.2015 20:53
Mě taky funguje ovládání k televizi jen s malý problémem. Po zapnutí televize se mi automaticky přepne vstup na raspberry což pokaždé nevítám. Nevíte jak to nastavit aby to samo nepřepínalo? Televize je LG.
majsoft (147)|30.3.2015 09:49
dajasada: a nemáš to napájené přímo z TV? Třeba se to přepne díky tomu, že se RPi2 nastartuje zároveň s TV a tím to pošle signál na přepnutí na HDMI kde je RPi2.

Jinak jsem ho už také objednal a jsem na ten zázrak opravdu zvědav. Sonduji nákup HTPC což mi ještě asi nějaký čas potrvá a tak prozatím to snad bude stačit a později ho hodím na telku do ložnice.

Měl bych pár dotazů pro současné majitele RPi2 - Přemýšlím jak vypínat. Nejsem zastánce běžících přístrojů ikdyž je jejich spotřeba nepatrná. U TV mám vše na na dálkově ovládanou zásuvku a můj dotaz zní :
Pokud to máte napájené z TV a vypnete TV ovladačem, stihne se openelec ukončit regulérně nebo se prostě odpojí napájení USB a šlus? Prý se pak můžou porušit data na SD. Posílá nějak TV při vypnutí přes HDMI CEC k vypnutí RPi2?

Má někdo Hifiberry Digi+ v provozu a je spokojen s výstupem na spdif ? Jde o to zda to opravdu posílá 5.1 dts a dd.

V případě že nepoužíváte AV reciever můžete doporučit 5.1 sestavu s HDMI vstupem? Nějak toho moc nemužu najít.

Všem díky za poznatky a rady
RoPo (6061)|30.3.2015 12:37
[QUOTE=majsoft;511103]V případě že nepoužíváte AV reciever můžete doporučit 5.1 sestavu s HDMI vstupem?[/QUOTE]

Nějaký soundbar např. Panasonic SC-HTB580 (680,....). Má HDMI vstup a optický vstup.
Victor77 (118)|30.3.2015 16:17
[QUOTE=majsoft;511103]Měl bych pár dotazů pro současné majitele RPi2 - Přemýšlím jak vypínat. Nejsem zastánce běžících přístrojů ikdyž je jejich spotřeba nepatrná. U TV mám vše na na dálkově ovládanou zásuvku a můj dotaz zní :
Pokud to máte napájené z TV a vypnete TV ovladačem, stihne se openelec ukončit regulérně nebo se prostě odpojí napájení USB a šlus? Prý se pak můžou porušit data na SD. Posílá nějak TV při vypnutí přes HDMI CEC k vypnutí RPi2?
[/QUOTE]
Vypnutí TV nemá na RPi2 vliv, ale naopak to funguje. Když dám v Kodi vypnout, tak se vypne i TV. Bohužel mnohem dříve než RPi samotné. Napájení z TV nedoporučuji z několika důvodů. Ten první jsi už zmínil (ano, vypne se natvrdo) a napájecí proud bude počítám jen 500 mA. RPi2 má doporučený zdroj 1 A, ale je lepší mít rezervu i pro napájení periferií. Taky je problém se zapínáním. Pokud ho vypneš šetrně SW, tak už nejde jinak zapnout, než odpojit a připojit zdroj. Nebo pořídit tohle: http://www.msldigital.com/pages/more-information
majsoft (147)|30.3.2015 16:26
Tak je to jak jsem si myslel a nekde docetl. Nevadi bezet bude hold porad. Jojo vim ze telka ma vetsinou jem 500mA se zdrojem pocitam, mam tu nekde 2A. Skoda ze u nas se tech prislusenstvi moc neprodava no pokud by to stalo jako spdif tak se nedivim ze to tu nikdo neprodava chi.
RoPo (6061)|30.3.2015 17:31
Infra s TSOP38238 (ten je na 38kHz pripadne vzit typ i 48xx (vyssi odber, jine filtry na chipu) s 36kHz, apod. zalezi jake DO se pouziva) lze udelat za par kacek. Chce to ale i trochu programovani na strane RPi. S Kodi pak funguje perfektne.
Victor77 (118)|30.3.2015 18:33
Nicméně problém se zapnutím to stejně nevyřeší a na ovládání Kodi si celkem bez problémů vystačí i s dálkou od TV.
jito (999)|30.3.2015 18:48
[QUOTE=RAD007;511082]Díky,ale potřebuji 5.0.5 možná ještě níž.Jde downgrade udělat pomocí Noobs ?[/QUOTE]
Nějak nechápu,v čem je problém..
Kartu zformátuj v PC a vytvoř znova botovací kartu s OpenElec.
RAD007 (25)|30.3.2015 19:41
Tak jsem nahrál 5.0.2 a vše je zase ok.Nechodily videa v online knihovnach
.
dajasada (4)|31.3.2015 20:29
Odpověd mi nějak zmizela. Napájený to mám přímo z USB televize a stačí to. Dneska jsem přenastavil CEC a uvidím co to bude dělat. Jde tam třeba nastavit vypnutí jen Kodi a TV zůstane zapnutá.
majsoft (147)|31.3.2015 20:48
Tak to pak chapu ze se ti automaticky TV prepne na RPi pri zapnuti TV bootuje i RPi a posle signal na prepnuti na dany vstup.
jarkove (24)|1.4.2015 03:31
Zdravim Vas. chcem sa spytat na zakladne veci kupil som si malinu 2 s tym ze tam bude openelec s helixom kde najdem navod na zaciatocnu konf. mam doma notebook s XP
a tv PANASONIC ked to pripojim na NB alebo TV na prve spustenie neda sa mi to nijako potvrdit aby som sa dostal dalej. mam k tom aj aj sd kartu co sa k tomu predava
dakujem za odpovede.
ai (2993)|1.4.2015 04:35
To vsechno popsal Sealex v prvnich prispevcich.
jarkove (24)|1.4.2015 04:47
prezrel som zhruba to co Salex napisal nic z toho co potrebujem ja som ale nenasiel.aby sm doplnil na tv mi toukaze bios stranku a nemozem nast.konfiguraciu ak to pisem spravne mal by som to na RPI najako nainstal.
Sealex (290)|1.4.2015 10:32
Nevím, co přesně řešíš, ale většinou pokud koupíš komplet RaspBerry s kartou, tak je tam už OpenElec předinstalovaný. Pokud není, tak si stáhneš odsud http://openelec.tv poslední image OpenElecu pro RPi2 a třeba odsud http://sourceforge.net/projects/win32diskimager/ program na nahrání image souboru na microSD kartu.
ai (2993)|1.4.2015 15:05
Raspberry nema BIOS, tam se to nastavuje v config.txt, ten soubor je v rootu na tech SD kartach, nebo si stahnes nejaky image sam (openELEC, Raspbian a dalsi) at uz zvlast nebo s BerryBoot a upravis si ten config.txt, pokud tam chces neco doplnit.
rrajnoha (38)|1.4.2015 16:12
Mám RPi2 rovněž doma. Za ty peníze vše chodí. Přesto je zde několik nedostatků :
- HD-Audio (DTS-HD, TrueHD) nelze ani přes passthrough do receiveru
- i když jsem dal max_usb_current=1 tak se mi disk TRANSCEND StoreJet sice svítí, ale nedetekuje
- hrozně pomalé načítání video knihovny (ta je vyexportovaná na disku) - asi nevhodná SD karta
- možnost vypínání napájení
jarkove (24)|1.4.2015 19:56
este raz prisla mi zasielka RPI 2 s mikro sd podla navodu som pipojil hdmi kabel do tv zasunul som kartu pripojil som napajanie na tv prebehl nacitanie a objavila sa tabulka nieco ako v bios albo ako to nazvat nadolnej strane som mal nieco akcepotovat aelbo potvrdit ako to ovladat? mys som pripojil do usb a stale nic.predtym som to skusal na pc. dal som to do firmy nech to spojazdnia toto ma zaujma preco mi toto robilo ked tu niekto nic takeho nespomina asi tak
jito (999)|1.4.2015 20:32
Tak jak to popisuješ,tak na kartě nemáš OpenElec prostředí.
Pokud ho chceš,tak si stáhni OpenElec,a vytvoř botovací kartu.
http://openelec.tv/get-openelec
jarkove (24)|1.4.2015 20:45
dakujem za odpovede idem studovat toto su zaklady ktore neovladam moja chyba predstavoval som si to jednoduchsie este raz dakujem tie odkazy su pre mna uzitocne.
jito (999)|1.4.2015 21:03
Není to nic složitého.
Stáhni obraz OpenElec,udělej botovací kartu,dej do Raspberry,zapni.Vše okamžitě funguje.
Victor77 (118)|1.4.2015 23:10
Podle toho, jak to popisuje bych spíš tipoval na konfiguraci Raspbianu.
https://dlnmh9ip6v2uc.cloudfront.net/assets/a/e/1/b/6/52b0a966757b7f7f2b8b456a.png
Pytkin (7947)|2.4.2015 01:40
jarkove : tu je image : http://releases.openelec.tv/OpenELEC-RPi2.arm-5.0.8.img.gz

a tu navod ako to dat na kartu : http://wiki.openelec.tv/index.php/HOW-TO:Installing_OpenELEC/Creating_The_Install_Key#tab=DiskImage .. dole si prepni LINUX , OSX alebo Windows (odhadujem ta na to tretie) ..
jarkove (24)|2.4.2015 20:29
este raz dakujem vsetkym ake to bolo jednoduche- uz teraz ,zatial zakl veci funguju neskor budem potrebovat poradit co dalej so zvukom na avr nemam hdmi vstpy ale mam este jeden volny. coax


na jacku nepasuju farby cinch na video je cerveny.