Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rada - Sestava PC na lepší domácí střih videa v Premiere

1hroch (865)|20.9.2015 18:49
666dia - to je jedno - diky, zapomen. Ja chtel jen vedet, jaky objem dat je nutno presouvat pri renderu.
666dia (476)|21.9.2015 22:14
aha, už chápu, jak jsi to myslel...pár GB...ale nahrávám jen jednou....
bugr (295)|2.12.2015 12:35
Tak jsem to tu pročet a nevím vlastně přesný výsledek.
Stříhám videa v pinnacle na pc starým asi 6-8 let a je to teda dobrej opruz. Navíc zjišťuju, že některé věci nechtějí spolupracovat s Windovs XP :D

takže co potřebuju:
Gamesy nehraju a když tak 15 let starý. Používám pinnacle a chtěl bych přejít na novější verzi, ještě je musím prolézt jestli potřebuju vůbec tu nejnovější. Zpracovávám z 95% videa z Canonu XHA1 takže mpeg, AVCHD zatím neplánuju.

PC do 20 000, myslím čistě pc bez monitorů, je možný sestavit? Myslím cenu včetně dph. Ideálně včetně systému ale vůbec netuším co teď chtěj za Windovsy. Pokud by byl někdo ochotný poradit tak budu vděčný, ten pomalej počítač je šílený zabiják času
666dia (476)|3.12.2015 14:38
kup třeba to, co je na první straně...
fox (222)|1.2.2016 22:52
Nazdar!
Moj znamy ma poziadal o pomoc pri navrhu zostavy pre strih videa. Striha v Pinnacle Studio 12 (dufam, ze skoro upgraduje). V podstate mam nejaku predstavu o HW - teda az na grafiku: nVidia alebo AMD? Nemam s tym SW skusenosti, tak by som sa chcel spytat na vas nazor.
bugr (295)|27.2.2017 14:51
dostal si někde nějakou radu? já už musím upgradovat, ty XP jsou děravý jak sviň.
Chci pc do 20 000 tak nevím jestli je to reálné.
Chodí sem ještě někdo? díky
bugr (295)|1.2.2018 20:08
Nakonec vyhrál 3 roky starej dell z firmy, která je pronajímá velkým firmám na operák.
DOkoupil jsem vělkej a rychlej disk, ram 32Gb, dal jsem za něj 27000 a přešel na Vegas.
Rozdíl neskutečněj jen přemýšlím ještě o jiným procesoru, jezdí často na 100%
bastlir (3245)|4.2.2018 19:15
Hmm, pokud chceš postavit PC specializovaný pro střih, pak by sis měl nejdříve ujasnit, jaký SW budeš používat. No a výrobce toho SW nějakou optimální sestavu HW doporučuje. Samozřejmě i OS, takže nemá cenu stavět něco, co příslušný střihový program stejně nepodporuje či nevyužije. Zaměřil bych se i na potřebné porty pro připojení kamery, ale dnes stejně se využívá v podstatě jen USB a případně čtečka karet. Podle potřeby bych ještě koupil vypalovačku. Ve výběru HDD to je jiné kafe. Střih videa je docela žrout místa na HDD, takže doporučuji aspoň 500Gb. Od rychlosti HDD se odvíjí i rychlost renderování, a tedy pokud nemáš prachy na SSD, pak alespoň s 7200ot/s. Pak bych (já) koupil nějakou odpovídající inteláckou desku, do toho nějaký i7 a 8GB RAM a do grafiky nemá cenu cpát pro tento účel závratné peníze. Nezapomeň vybírat procesor podle desky, což platí i pro RAM, které by měly být nějaké rychlejší. Jinak jsem zastánce koupi kvalitního předimenzovaného zdroje, aby nepracoval na hraně možností a tím případně nestoupalo zvlnění napětí.
1hroch (865)|4.2.2018 22:50
[QUOTE=bastlir;533496]Od rychlosti HDD se odvíjí i rychlost renderování,[/QUOTE]
Si myslim, ze toto kriterium uz patri minulosti.
Ma opodstatneni jen v pripade renderu nekomprimovaneho formatu. Jestlize predpokladam HDD (SATA 3) pripojeny pres SATA 3 rozhrani na MB , tak prumerna rychlost prenosu je +- 170 MB/s. Ukazte mi video, ktere bude mit datovy tok odpovidajici polovicni rychlosti schopnosti prenosu HDD (uvaha spociva na cteni videa z HDD -> renderu -> a opetovnem zapisu na stejne medium), tzn. 85 MB/s - vsude s datovymi toky videa se operuje v jednotkach xxx Mb/s. Pro jednoduche priblizeni - 8 Mb/s = 8:1 MB/s.
RoPo (6061)|5.2.2018 00:20
Rychlosti disku jsou hodne omezujici napr. pri praci se 4k videosoubory. Minulosti to patri tak pri praci s SD materialem nebo nekterymi kodeky pro HD. Prenosove rychlosti klasickych disku pri 150MB+ na SATA3 jsou jen pri nezaplnenem disku. Take zalezi jestli se pracuje pouze s jednou vrstvou videa nebo s vice. Nicmene vetsina sw strizen umi pouzivat tzv. proxy mod. Kdy prekoduje zdrojova videa do nizsiho rozliseni a jineho kodeku. Clovek si pak pocka jen na zaverecny render, kdy se pracuje s puvodnimi soubory. Co se tyce graficke karty - tady zalezi jestli se planuje na video pouzivat ruzne filtry. Barevne korekce, efekty apod. Tam muze GPU hodne pomoci. Ale tam take zalezi jaka sw strizna je pouzivana a jake videofiltry. Ne vschny umi GPU vyuzit lepe nez CPU. Zde nejlepsi vysledky nabizeji nVidia karty s jadrem Pascal 1050 a vyse. Vzdy platilo a stale plati pri praci s videem, ze nejuzsi hrdlo pro rychle zpracovani videodat je diskovy subsystem. Na tom se nic nezmenilo, protoze se zvysily naroky na rozliseni, barevnou hloubku, postprocessing a snimkouvou frekvenci ruznych videoformatu.
bastlir (3245)|5.2.2018 02:23
V dotazu byl zmíněn Pinnacle, nicméně odpovídal jsem v obecnější rovině s ohledem na vývoj uživatele a možný pozdější upgrade. Takže koupi drahé grafiky považuji spíš za věc budoucnosti.
jobro (235)|5.2.2018 08:12
[QUOTE=RoPo;533499]Vzdy platilo a stale plati pri praci s videem, ze nejuzsi hrdlo pro rychle zpracovani videodat je diskovy subsystem. Na tom se nic nezmenilo, [/QUOTE]
Já bych to tak nehrotil - pro střih videa je důležité vše, ne jen "diskový subystém". Porovnával jsem práci na PC, kde je SSD i HDD. Díky vysokému objemu mám video soubory na HDD a ukládám na něj i výsledný rendering. Zkušebně jsem přemístil soubory na SSD v očekávání, že to pofičí rychleji, a hle: práce se nijak nezrychlila! Výkon byl omezen CPU (i5, 3,2GHz i když v určitých okamžicích se zúčastnila i GPU).
RoPo (6061)|5.2.2018 09:26
[QUOTE=jobro;533502]Výkon byl omezen CPU (i5[/QUOTE]

Tak u tohoto procesoru to omezení je. Avšak jak jsem psal, hodně záleží na používané videostřižně a co si člověk představuje pod pojmem střih videa. Zda jen jednoduchý střih, či větší kompozice s více stopami.
jozkopower (1358)|5.2.2018 09:27
U PC na strih videa sú najdôležitejšie dva komponenty, ktoré ovplyvňujú rýchlosť a plynulosť práce na časovej ose, CPU a GPU. Dnes nie je vhodná doba na stavbu PC, pretože ceny i dostupnosť GK sú mizerné. Za posledné 4 mesiace som poskladal dva PC, jeden na 4K/30p osadený i7 7700K + GTX 1080, druhý na 4K/60p osadený i8 8700K + GTX 1080 Ti.
Pevný disk má minimálny, respektíve zanedbateľný vplyv na prácu s videom, pokiaľ sa bavíme o SSD, stačí i Samsung 850 EVO. Veľmi dôležitý je editor, mne sa osvedčil Power Director 16, ktorý disponuje hardwérovou akceleráciou GPU ako pri úpravách videa, tak pri exporte, pričom podporuje LUT a HEVC. Druhá menovaná zostava dokáže plynule editovať dve videostopy formátu 4K/60p a export do H.265 trvá menej, ako reálny čas videa.
bastlir (3245)|5.2.2018 14:06
Já jsem kameraman na baterky a ještě horší střihač, protože mě to vůbec nebaví a navíc různým typům kodeků a renderingu ani nerozumím. Kameru mám FullHD a střihám také v Pinnacle, jelikož je i pro blbce a nemusím nic moc nastavovat. Takže svou nahrávku sestříhám, otitulkuji, vložím tam nějaké přechody a vygeneruji to do mpg či do wmv kvůli 5.1 zvuku. Neboli např. neklíčuji apod. Dělám to na noťasovi s i5 a 8Gb RAM, SSD Evo 850 256Gb a mně to stačí. No a když se to generování vleče, se... na to a jdu dělat něco jiného a žíly mně to nerve. :)
LadaOva (27)|10.2.2018 20:27
Dnesni normalni CPU staci i na domaci 4k. Na 4k/60p a 10bit uz to chce i9 79xx radu nebo Threadripper 1920/50 pro vice stop soucasne.

Testy sestav
http://www.pugetsystems.com


A pak video test Edius 9
bugr (295)|21.2.2018 11:32
Nevím jestli jsem to zdůraznil ale já už nový pc mám, teda nový, 3 roky starý firemní Del... Až praxí jsem zjistil, že mě omezuje jen procesor.
SSD disk se fláká a to samý 32GB RAm, Pinnacle ani Vegas tu pamět nějak neumí využít.
Rakže přemýšlím zakoupit rychlejší procesor na složitější výpočty. Hlavně když mám na ose dvě videa z různých zdrojů.
jobro (235)|21.2.2018 13:10
[QUOTE=bugr;533689]SSD disk se fláká a to samý 32GB RAm, Pinnacle ani Vegas tu pamět nějak neumí využít.
Rakže přemýšlím zakoupit rychlejší procesor[/QUOTE]

Potěšil jsi mne - já adaptoval kancelářský počítač na střih FHD videa tím, že jsem mu daroval jen 4GB RAM. To by si fanatici klepali na čelo... Ať jsem spustil cokoliv (i dvojmo) nepovedlo se mi zahltit RAM.
Vždy s údivem sleduji, jak experti radí osadit počítač desítkami GB RAM. Snad to v určitých, mě neznámých situacích, je nutné. Aplikace od SONY (nyní Magic) byly vždy nenáročné na RAM. Jedině rendering videa potřebuje brutální sílu CPU a snad i GPU, chceme-li, aby proběhnul rychle. Na př. velké množství RAM se využije v případě, když si necháváme renderovat náhledy efektů do RAM pro prohlížení v reálném čase.
Jsou různé finty, které by měly pomáhat zrychlit odezvu počítače na povely uživatele, ale u SONY jak by to neplatilo.
bugr (295)|21.2.2018 15:21
No já tam měl 32GB z "výroby" no zkusím ten procesor. Jinak to šlape rychle ale někdy by se procesor hodil